ნუთუ ეს დიდებული ქალბატონი, რომელმაც ქვეყანა გადაარჩინა და საკუთარი სიცოცხლე საფრთხეში ჩააგდო, განაწყენებული დაგვტოვებს?
„ცეცხლის ქვეშაც მოვქცეულვარ – ყუმბარები პირდაპირ ჩემ გვერდით ფეთქდებოდნენ; პატარა ქალიშვილიც დავმარხე და ჯანმრთელი ვაჟიც… არ მეგონა, ამდენ ხანს თუ ვიცოცხლებდი, არ მეგონა, რომ სათვალეების წებოვანი ლენტით დაწებებაც კი მომიწევდა… არ მეგონა, რომ საკუთარი ქალიშვილის ხმას ძლივს გავიგებდი; მაგრამ ჩივილი ცოდვაა, მე ხომ 97 წლის ვარ?! უკვე ძალიან დიდი ვარ! მაგრამ, შვილო, ასაკი მხოლოდ ციფრებია! მე მზვერავის გული მაქვს… ადამიანიც ყველაფერს ეჩვევა.“
მან საშინელი ცხოვრება გამოიარა: ომი, სისხლიანი არეულობა… ცოცხალი გადაურჩა ქმრის ცემას, დაკრძალა ორი შვილი… მისი ცხოვრების შესახებ საშინელი რომანი უკვე დაწერილია, მაგრამ უფალი, ძვირფასო მეგობრებო, საშუალებას გვაძლევს, რომ დასასრული თავად დავწეროთ.
0901200270– ქალბატონო მარია,თუ შეიძლება, თქვენ შესახებ მოგვიყევით.
მარია:მე თბილისში დავიბადე. ჩემს მშობლებს ბინა ქალაქის ცენტრში ჰქონდათ. ომი რომ დაიწყო, 18 წლის ვიყავი… მივხვდი, რომ სახლში ნამდვილად არ დავრჩებოდი. მე იქ, ფრონტზე, ჩემიანების გვერდით უნდა ვყოფილიყავი! მშობლებისგან მალულად მოხალისედ ჩავწერე. როდესაც უწყება მოვიდა, ისინი უბრალოდ გაოგნდნენ, მაგრამ ჩემი შეჩერება ვერ შეძლეს. მომზადების შემდეგ, 1943 წელს, ჩვენ ფრონტზე, ჩრდილოეთ კავკასიაში გაგვგზავნეს. მე №381 საზენიტო არტილერიის დანაყოფის მზვერავი ვიყავი, ბრძოლა კი I უკრაინულ ფრონტზე დავასრულე. იცით, უფალმა შემიწყალა, უვნებელი დავბრუნდი, არც ერთი ჭრილობა არ მქონია! მაგრამ სულიერი იარები არ შუშდება… ეს ჯოჯოხეთი იყო დედამიწაზე.
– გთხოვთ, თქვენი მოგონებები გაგვიზიაროთ.
მარია:რა მოგონებები? ამ ყველაფრის გახსენება ძალიან მტკივნეულია… მტკივნეულია, როდესაც შენ გვერდით ადამიანები, შენი ამხანაგები იღუპებიან; ან ტკივილისგან, საშინელი ჭრილობებისგან იკრუნჩხებიან. მე თვითონ ვერ ვიჯერებ, რომ ეს გამოვიარეთ… არასდროს დამავიწყდება, ჩვენს ზემდეგს ჭურვმა ხელი როგორ მოაგლიჯა, ის კი ამ დროს პირდაპირ ჩემ გვერდით იდგა! სიკვდილი, ყველგან სიკვდილი… მთელი ქერჩის სრუტე სისხლისგან წითლად იყო შეღებილი. როგორც იქნა, გერმანელებმა უკან დაიხიეს, გაიქცნენ… გამარჯვების სიხარული შეუდარებელია!
– და მერე რა მოხდა, ომის შემდეგ, ქალბატონო მარია?
მარია:1944 წლის აპრილში თბილისში დავბრუნდი. გავთხოვდი, ქალიშვილი შემეძინა…
მინდოდა ისე მეცხოვრა, როგორც ყველას, კარგი დედა და ცოლი ვყოფილიყავი… მაგრამ ომმა თავი აქაც შეგვახსენა. ჩემი მეუღლე ჩვენი მეზობელი იყო, კარგი პიროვნება. ერთმანეთს დიდი ხანი ვიცნობდით; მაგრამ ჩემსავით ფრონტიდან დაბრუნებულმა, გადატანილს ვეღარ გაუძლო, სმა და ჩემზე ხელის აწევა დაიწყო. იმის გახსენებაც კი არ მინდა, რაც ჩვენს ოჯახში ხდებოდა… ჩემი პატარა გოგონა, სვეტა – ჩემი პატარა ყვავილი, ისეთი ლამაზი, როგორც დიდთვალება ფაიფურის თოჯინა, – ავადმყოფი დაიბადა. პოლიომიელიტი – მთლიანი ნერვული სისტემის დაზიანება, აუტანელი ტკივილი კიდურებში, ცხელება, პირღებინება, თავის ტკივილი. ეს სასიკვდილო განაჩენი იყო! ჩვენ ის დავკარგეთ… მაგრამ ჩემს გულში ის დღემდე ცოცხალია.
–მას შემდეგ როგორ წარიმართა თქვენი ცხოვრება?
მარია:პირველი ოჯახი ჯერ კიდევ ჩემი გოგოს გარდაცვალებამდე დამენგრა, თუ ამას გულისხმობთ… 1954 წელს კი ჩემს სიყვარულს შევხვდი! იოსები საოცარი ადამიანი იყო, ტერფიდან თხემამდე ინტელიგენტი! წარმოშობით კრასნოდარიდან, ბანაკებ-გამოვლილი… ჯერ კიდევ ჩვენს შეხვედრამდე, ორჯერ იყო გადასახლებაში ნამყოფი. სტალინის შესახებ თამამი ლექსისთვის მას 13 წელი მიუსაჯეს, ხოლო ექვსთვიანი რეაბილიტაციის შემდეგ, კიდევ 6 წელი – არასაიმედოობისთვის, სტალინის სიკვდილამდე. ის იქიდან დაბრუნდა, საიდაც არავინ დაბრუნებულა! კომის ავტონომიური საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკიდან, სადაც წელიწადში დაახლოებით 200 დღე ყინვაა – 50 გრადუსამდე. ჯერ მიშა დაიბადა, შემდეგ პატარა ლენა… ერთად ბედნიერები ვიყავით. იმ დროის საზომით, ძალიან კარგად ვცხოვრობდით. მეუღლემ შესანიშნავი განათლება მიიღო და მალე, ორთაჭალაში, სურსათის მაღაზიის დირექტორად დაინიშნა. ჩემს შვილებს ყველაფერი საუკეთესო ჰქონდათ, მაგრამ მისი ჯანმრთელობა სამუდამო შეირყა და 1992 წელს ის ციროზისგან გარდაიცვალა, საშინელი ტანჯვით… მძიმე იყო, ძალიან მძიმე… 2002 წელს კი ჩემი ბიჭი, მიშა დავკარგე. ის მხოლოდ 45 წლის იყო! ჯანმრთელი, ახალგაზრდა კაცი ორმხრივ პნევმონიას შეეწირა. ის პეტერბურგში ცხოვრობდა, მე კი აქედან არ გამიშვეს. წარმოგიდგენიათ, მასთან დამშვიდობებაც კი ვერ მოვახერხე! ერთი შვილი-ღა დამრჩა, ჩემი ლენა, ჩემი თვალის სინათლე. ისიც მძიმედ იყო ავად და მრავალი ოპერაცია გადაიტანა. სწორედ მაშინ მოგვიწია ჩვენი ბინის გაყიდვა… უკვე 18 წელია, საცხოვრებელს ვქირაობთ და მხოლოდ სამი წლის წინ მოვახერხეთ, რომ სახელმწიფოს ბინის ქირა გადაეხადა, ისიც – ნაწილობრივ…
– ახლა რა სახსრებით ცხოვრობთ?
მარია:პენსიით. ლენაც მეორადი ტანსაცმლის მაღაზიაში მუშაობს, ცოტაოდენი ფული მაინც რომ იშოვოს. ძალიან მებრალება! ყველა გადატანილი დაავადების შემდეგ, ფეხზე ძლივს დგას! მარტო წამლებს თვეში 200 ლარი სჭირდება, 100 ლარს კი ბინის ქირას ვიხდით, დამატებით. რაც რჩება, მოკრძალებულ კვებაზე ძლივს გვყოფნის…
– ნათესავები არ გყავთ? დამხმარე საერთოდ არავინ არის?
მარია:რუსეთშიძმისშვილები მყავს, რომლებიც დროდადრო გვირეკავენ და ამისთვისაც მადლობა. იცით, ახლა ყველას უჭირს. ყველა იმაზე ფიქრობს, თავისი ოჯახი როგორ გამოკვებოს. შვილიშვილიც მყავს, გათხოვილი, მას ორი ანგელოზი შვილი ჰყავს; მაგრამ ის და მისი მეუღლე უმუშევრები არიან და ისინიც ნაქირავებ ბინაში ცხოვრობენ. მას ჩვენი დახმარება რითი შეუძლია?
– დახმარებისთვის ვინმესთვის თუ მიგიმართავთ? მაგალითად, ადგილობრივი ხელისუფლებისთვის?
მარია: ოჰ, ჩემმა გოგომ იმდენი წელი ტკეპნა სხვადასხვა უწყების ზღურბლი!.. სთხოვდა, მოითხოვდა, ევედრებოდა! ჩემი სამხედრო დამსახურებების შესახებ უყვებოდა… თავის დროზე, ჩემმა მეუღლემ, იოსებმა იმას მიაღწია, რომ ცენტრალური კომიტეტისგან ბინა მიიღო. მოსკოვში ჩავიდა, მისაღებში დაჯდა და შიმშილობა გამოაცხადა… მეც ხომ არ წავიდე სამინისტროში და შიმშილობა ხომ არ გამოაცხადო? მაგრამ საეჭვოა, ამან გაჭრას. სოციალურ დახმარებაზეც კი უარი გვითხრეს!
– ქალბატონო მარია, უცხო ადამიანთა სიკეთის თუ გჯერათ?
მარია: რა თქმა უნდა! ამქვეყნად თითქმის ერთი საუკუნეა, ვცხოვრობ და ბევრი მინახავს… ადამიანი სხვადასხვანაირი არსებობს… კეთილიც, ბოროტიც, შურიანი არაკეთილმოსურნეც… მაგრამ არიან კეთილი ქრისტიანებიც, რომლებიც მოძმის დასახმარებლად ყოველთვის მზად არიან…
– უფლის თუ გწამთ?
მარია: ხუმრობთ? ჩვენ, ასირიელები, პირველ ქრისტიანებად ვითვლებით! ეკლესიაში, რა თქმა უნდა, არ დავდივარ, სადღა შემიძლია?.. ძლივს მესმის, ძლივს ვხედავ, სახლში ძლივს გადავაადგილდები… თითქმის მთელი დღე, სახლში მარტო ვარ… ჩემმა გოგომ უნდა იმუშაოს; მაგრამ სხვათა შორის, მას ხელჩანთაში ხატები ყოველთვის დააქვს და ლოცულობს…
– მთელი დღე სახლში მარტო როგორ ხართ? თავს როგორ ართმევთ?
მარია: ექვსი წლის წინ, სახლში, დავეცი და ნეკნები მოვიტეხე, დღემდე მტკივა. წელს, 17 აპრილს, ისევ დავეცი და თეძო მოვიტეხე. ოპერაციის გაკეთება მომიწია, მადლობა ღმერთს, უფასოდ. მაგრამ ოპერაციის შემდგომი პერიოდი ძვირი დაჯდა – 700 ლარი. კიდევ კარგი, ძლიერი ორგანიზმი მაქვს და როგორღაც გავუმკლავდი. გადაადგილება ჯოხით შემიძლია, მის გარეშე – ვერანაირად. ზოგჯერ, მეზობელი თუ შემოვა, რომ სადილი გამიცხელოს, თორემ სულ ცოტა ხნის წინ, გაზის გამორთვა დამავიწყდა – სუნს დიდი ხანია, ვერ ვგრძნობ… კინაღამ ავფეთქდით… კიდევ კარგი, ჩემმა გოგომ შესვენებაზე სახლში შემოირბინა…
– ჩვენი ფონდის შესახებ საიდან იცით? რატომ გადაწყვიტეთ, ჩვენთვის მოგემართათ?
მარია:თქვენ შესახებ შვილიშვილმა, ლოლამ შეიტყო. სოციალურ ქსელებში თქვენი პოსტი ნახა, თქვენს გვერდზე შემოვიდა… შემდეგ მოგვიყვა, რომ ასეთი ფონდი არსებობს, რომელიც გაჭირვებულებს ეხმარება; რომ შესაძლოა, თქვენ ჩემს თხოვნას გამოეხმაუროთ და ამ სიბერეში, შემეხიდოთ!
–ამ წუთას ყველაზე მეტად რა გჭირდებათ?
მარია:ჩვენ ძალიან გვიჭირს. ფული წამლებისთვისაც კი არ გვყოფნის… ზოგჯერ, გული მტკივა, წნევა მიწევს. წამლები მჭირდება. ბევრი წამალი. ძალიან ცუდად მესმის. სმენის აპარატი ჩემთვის უბრალოდ აუცილებელია. მე ხომ სახლში მთელი დღე მარტო ვარ, ჩემი შვილი კი ნერვიულობს, ვერ მირეკავს, ვერც ტელეფონზე მელაპარაკება – არ მესმის!
– ქალბატონო მარია, თქვენი ყველაზე დიდი ოცნება რა არის?
მარია:არ მინდა, ამ ცხოვრებიდან ისე წავიდე, რომ ამ სამყაროსთან კავშირი დავკარგო – ყრუ და უსინათლო! მხედველობა ჯანდაბას, წებოვანი ლენტით დაწებებული სათვალე მაინც მაქვს, მაგრამ სმენა? მე და ჩემს ქალიშვილს მშვიდად საუბარიც კი არ შეგვიძლია. მას ყვირილი უწევს, რომ გავიგო… ჩემთვის კი, ახლა, მასთან ურთიერთობა ერთადერთი სიხარულია!
ასევე, ვოცნებობ რომ თუნდაც პატარა, მაგრამ ჩვენი საკუთარი ოთახი გვქონდეს. ამ სიბერეში, ბინიდან ბინაში დავწანწალებ… ჩვენი, საკუთარი, აღარაფერი დაგვრჩა…
– დარწმუნებულები ვართ, რომ ჩვენი მკითხველები თქვენს თხოვნას აუცილებლად შეისმენენ და დაგეხმარებიან!
მარია: თქვენი უკვე იმისთვის ვარ მადლობელი, რომ მოხვედით და მომისმინეთ… თუნდაც იმიტომ, რომ უბრალოდ დაინტერესდით, ყურადღება გამოიჩინეთ! ეს ძალიან ბევრს ნიშნავს! ღმერთმა ყველას ჯანმრთელობა და მშვიდობიანი ცხოვრება მოგცეთ!
მარია არზუმანოვა საკუთარ სიცოცხლეს ჩვენთვისაგდებდა საფრთხეში, მეგობრებო. ომის პერიოდი ჩვენ შეიძლება შორეულად გვეჩვენოს, მაგრამ სინამდვილეში, ეს სულ ცოტა ხნის წინ მოხდა. სულ ახლახანს, სისხლი იღვრებოდა და ხალხი კვდებოდა… მარია ბებო ომიდან საღ-სალამათი დაბრუნდა, მაგრამ ახალ, აქ, ჩვენთან ძალიან ახლოს, ის მხედველობისა და სმენის დაკარგვისგან იტანჯება, ნაქირავებ ბინაში ცხოვრობს და მისი დახმარების ვედრებას არავინ ისმენს. ის სახელმწიფომ დაივიწყა? მაგრამ ჩვენ და თქვენ, მეგობრებო? ჩვენ ხომ არ შეგვიძლია, რომ იმ ადამიანის გასაჭირი უგულვებელვყოთ, რომელმაც ჩვენი მშვიდობიანი ცხოვრებისა და მშვიდობიანი ზეცისთვის თავისი სიცოცხლე ჩააგდო საფრთხეში?!
97 წლის მარია არზუმანოვას სმენის აპარატი და წამლები სჭირდება. მისი სიცოცხლის გამარტივება ჩვენ შეგვიძლია, რადგან მან ისედაც ბევრი ტანჯვა გამოიარა, მეგობრებო.
არზუმანოვების ოჯახის მონახულება და მათი შეძლებისდაგვარად დახმარება თავადაც შეგიძლიათ. მათი მისამართია: თბილისი, მოსკოვის პროსპექტი 43/3, ბ.18.
ან დაურეკეთ მარიას და გაამხნევეთ იგი კეთილი სიტყვებით! ტელ.: 593 40 51 41.
მეგობრებო, თქვენთან კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს – თუკი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობელს დახმარება ესაჭიროება, გთხოვთ, გამოიჩინოთ გულისხმიერება და მოგვწეროთ ამის შესახებ ელექტრონულ მისამართზე: office-fsp@fsp.ge.
(დანიშნულება:მარია არზუმანოვა).
თანხისგადმორიცხვაშეგიძლიათჩვენისაიტისმეშვეობითაც.
თქვენთან ერთად, ჩვენუკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით,არზუმანოვების ოჯახსაც გავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

Will this great woman, who saved our country and risked her life, leave us with a heavy heart?
Maria: I was born in Tbilisi. My parents’ apartment was right in the center of the city. When the war began, I was 18 … I realized that I definitely would not stay at home, that I should be there, at the front, by my people! I registered as a volunteer without telling my parents about my decision. When I received a mobilization notice, they were simply shocked. But they couldn’t stop me. After training in 1943, we were sent to the front, to the North Caucasus. I was a scout of the 381-th anti-aircraft artillery regiment, and ended the war on the 1st Ukrainian front. You know, the Lord had mercy on me, I came back unharmed, without a single wound! But, you know, there are emotional wounds which can’t be healed … It was hell on earth.
– Please, share your memories with us.
Maria: Well, memories… It hurts to remember all this … It hurts when people, your comrades, die next to you. Or writhe in pain, of terrible wounds. It’s hard to believe that we went through all this … I will never forget how our foreman got his arm blown off by a shell, and he was standing right next to me! Death, death everywhere … The entire Kerch Strait was red with blood. Finally Germans retreated, fled … The joy of victory is unforgettable!
– What happened after the war, Maria Veniaminovna?
Maria: I returned to Tbilisi in April 1944. I got married, gave birth to a daughter …
I wanted to live like everyone else, to be a good mother and wife. But even then the war took its toll. My husband was our neighbor, a good man. We had known each other for a long time. When he returned from the front, he could not stand everything he had experienced, exactly like me; he started drinking and raising his hand against me. I don’t want to remember what was happening in our family … And my daughter, my Svetochka, my little flower, my beauty, my porcelain doll with huge eyes, she was born sick. Poliomyelitis – damage of the entire nervous system, unbearable pain in the limbs, fever, vomiting, headache – it was a death sentence! We lost her … But she is still alive in my heart.
– How did your further life go?
Maria: My first marriage broke up even before the death of my daughter, if that’s what you mean. And in 1954 I met my love! Joseph was an amazing person, an intellectual in his bones! Originally he was from Krasnodar. He went through the labor camps … Before we met, he had been in exile twice. He was sentenced to 13 years for a bold verse about Stalin. And six month after his release he was sentenced to another six years for unreliability – until Stalin’s death. He returned from a place, from where people usually do not return.  In the Republic of Komi ASSR, the air temperature is than 50 degrees below zero for about 200 days a year. First Mishenka was born, then Lenochka … We were happy together, we lived very well by the standards of that time. My husband had an excellent education and soon he was appointed as a director of a grocery store in Ortachala. My children had all the best things. But Joseph’s health was irrevocably ruined, he died in 1992 from cirrhosis in terrible agony … It was hard, very hard. And in 2002 I lost my son Mishenka. He was only 45 years old! A healthy young man was burnt to death by bilateral pneumonia. He lived in Petersburg, but I was not allowed to go there. Imagine, I could not even say goodbye to him! I have one daughter, Lenochka, the apple of my eye. She was also seriously ill and she was operated on many times. It was then that we had to sell our apartment … It’s been 18 years since we have been renting a house, only three years ago we got the state pay the rent, and even then not completely …
Maria: On pension. Lenochka also works in a second-hand store to earn at least some pennies. I feel sorry for her! After all the illnesses she has suffered, she can hardly stand on her feet! We spend about 200 GEL only for medications, plus we pay 100 GEL for rent. Whatever remains is hardly enough for a modest meal …
– What means do you live on now?
– Don’t you have relatives? Is there absolutely no one to help you?
Maria: I have nieces in Russia, they call me from time to time, thanks them for that. You know, life is very difficult for everyone now. Everyone thinks how to keep their family. I have a granddaughter too, she is married, and has two little angels. But she and her husband are unemployed, and live in a rented apartment. How can she help us?
– Did you address anybody for help? The local authorities, for instance?
Maria: Oh, for many years my daughter has been knocking at the doors of various authorities! Asked, demanded, begged! Telling them about my service in battle … Once my husband Joseph managed to get an apartment in the Central Committee. He went to Moscow, sat in the corridor and went on a hunger strike … Maybe I should also visit the ministry and go on a hunger strike? But this is unlikely to help. We were even denied of getting social allowance!
– Maria Veniaminovna, do you believe in the kindness of strangers?
Maria: Yes, of course! I have lived in this world for almost a century, have seen a lot … There are different people. Some are good, some are evil, some are envious ill-wishers … And there are good Christians who always lend their helping hand to neighbor…
Maria: Are you joking? We, Assyrians, are considered to be the first Christians! Of course, I don’t go to church, I just can’t … I can hardly hear, I can hardly see, I can hardly move around the house. I’m alone at home almost all day … My daughter has to work. But, by the way, she always carries small icons in her bag and prays.
– How are you coping alone the whole day? How do you manage to?
Maria: Six years ago, I fell down at home and broke my ribs, they still hurt. And this year, on April 17, I fell again and broke my hip. I had to be operated on, fortunately it was for free. But the postoperative period cost a lot – 700 GEL. Fortunately, I am quite strong, somehow I managed to handle it. I can move with a stick, but without it I cannot. My neighbor sometimes comes here to warm up dinner for me. Recently I forgot to turn off the gas, I didn’t feel any smells for a long time … We almost exploded … It’s good that my daughter came home for lunch …
Maria: My granddaughter Lolochka learned about you. She saw your posts on social networks and visited your page … Then she told us that there is a Fund helping those in need. That, perhaps, you will respond to my request and will support me.
– What did you need most right now?
Maria: Life is very hard for us. There is not enough money even for medications … My heart is sick, my blood pressure is spiking. I need pills. Lots of pills. I can’t hear very well – I just need a hearing aid. I’m alone at home all day. My daughter worries, because, she can’t call me and talk to me on the phone since I don’t hear!
– Maria Veniaminovna, what is your biggest dream?
Maria: I do not want to pass away from here, having lost contact with this world, deaf and blind. Vision is okay, at least I have glasses, no matter that they are fixed with an adhesive tape. But hearing! My daughter and I cannot even talk calmly, she has to shout to make me hear… But communication with her is my only joy now!
And I also dream just a small, but our own room. At my age I have to move from one rented apartment to another… We have absolutely nothing left of our own …
– I am sure that our readers will hear you and help you!
Maria: I am grateful to you even for coming and listening to me… That you showed attention! This already means a lot. May God grant everyone health and a peaceful life!
Maria Arzumanova risked her own life for our sake, friends. War time may seem distant to us, but in fact it was quite recently. Not long ago, blood was shed and people were dying … Maria returned from the war safe and sound. But here and now, very close to us, she suffers from loss of sight and hearing, she lives in a rented apartment, and no one heeds her requests for help. Doesn’t the state remember her merits? And where are we, friends? We cannot ignore the misfortunes of a person who has put herself at risk for our peaceful life.
Maria Arzumanova, 97, needs a hearing aid and medications. It is in our power to make her life easier, she has suffered so much, friends.
You can visit the Arzumanov family in person and provide them with whatever help you can.Their address is:Tbilisi, Moscow Av, 43/3, apartment 18.
Or you can call Maria and cheer her up with your kind words! Phone: 593 40 51 41.
(purpose: Maria Arzumanova)
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support the Arzumanov family too, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!