calendar თებერვალი 11, 2021
“საინტერესოა, რას იტყვიან მეზობლები, როდესაც დაინახავენ, რომ ჩემი სახლი დანგრეულია, მე კი მისი ნანგრევების ქვეშ ვარ მოყოლილი? ალბათ იტყვიან: „საწყალი ქალი, როგორ მეცოდება… ღმერთმა ასეთი ბედი არავის არგუნოს!“ ან იქნებ, არც არავინ გამიხსენოს? იქნებ თქვან: „საბრალო, იმქვეყნად მაინც დაისვენებს… მას აქ ძალიან უჭირდა!“
62 წლის ეთერი ძლივს დადის და ქოშინით გვესაუბრება. „წამოდით, ჩემს მამულს გიჩვენებთ, – ცდილობს იხუმროს. – აი, შეხედეთ! დიახ, დიახ, მე აქ ვცხოვრობ. უფრო სწორედ, კი არ ვცხოვრობ, არამედ ველოდები როდის წამიყვანს სიკვდილი.“
საშიშია! სახიფათოა! შემზარავია! ეს არის პირველი შთაბეჭდილება, როდესაც სახლს უახლოვდები. როგორც საშინელებათა ფილმებში, ის მალე ხახას დააღებს და უფსკრულში ჩაგითრევს…
როგორ აღმოჩნდა ქალი აქ, როგორ დარჩა მარტო, რით იკვებება და რა სწამს, – ამ ყველაფერს ჩვენი ნაწერიდან შეიტყობთ.
ეთერ, თქვენ მოგვწერეთ, რომ დახმარება ძალიან გჭირდებათ. თუ შეიძლება, თქვენი გასაჭირის შესახებ გვიამბეთ.
ეთერი: ღამღამობით აღარ მძინავს, ყოველ გაფაჩუნებას და ჭრიალს ვუყურადებ. სულ მეჩვენება, რომ ეს ნანგრევები მალე თავზე ჩამომექცევა… უბრალოდ შეხედეთ როგორ ვცხოვრობ! კედლებზე ამ უზარმაზარ ნაპრალებს შეხედეთ! პირველად მაშინ შეგვაზანზარა, როდესაც სპიტაკში ძლიერი მიწისძვრა მოხდა. მაშინ სომხეთში რამდენიმე სოფელი განადგურდა… რამდენიმე წლის შემდეგ – ისევ… შედარებით სუსტი ბიძგები იყო, მაგრამ ბზარები გაიზარდა.
ეს სახლი ახლა ძლივსღა დგას. აქ ცხოვრება ძალიან სახიფათოა, მაგრამ სხვა რა გზაა? ჩვენ წასასვლელი არსად გვაქვს, არც მისი შეკეთების ფული გვაქვს. რა შეკეთებაზეა საუბარი, როდესაც დახმარება სურსათზე ძლივს გვყოფნის. აქ არც გაზია, არც წყალი. პირველყოფილი ადამიანებით ვცხოვრობთ, წყალს მეზობლებისგან ვეზიდებით. მე კი ფეხები ისეთ მდგომარეობაში მაქვს, რომ ძლივს დავდივარ… სისხლძარღვები, წნევები, უკვე მე თვითონაც ნანგრევებად ვიქეცი. ერთ ფეხზე ოპერაცია ორი წლის წინ გამიკეთეს, მეორისთვის კი ფული არ მაქვს…
ეს თქვენი სახლია?
ეთერი:ის ჩემი მეუღლის მშობლებს ეკუთვნის. მე თვითონ სხვა რაიონიდან ვარ. 18 წლის ასაკში გავთხოვდი და მას შემდეგ აქ ვცხოვრობ. დედამთილ-მამამთილი დიდი ხნის წინ გარდამეცვალა, ჩემი მეუღლეც ძალიან ახალგაზრდა დაიღუპა.  დავქვრივდი და სამ შვილთან ერთად მარტო დავრჩი… თავი როგორღაც გამქონდა. მე თვითონ ძალიან ღარიბი ოჯახიდან ვარ, მშობლები მაშინ გარდამეცვალნენ, როდესაც ჩემი შვილები ჯერ კიდევ სკოლაში სწავლობდნენ. საერთოდ არავინ მყავს, ვისაც დახმარებისთვის მივმართავდი.
თუ შეიძლება, თქვენი მოგონებები გაგვიზიარეთ. სიყვარულით დაქორწინდით?
ეთერი:ჩემი მეუღლე ჩემი დის დედამთილმა გამაცნო. რა სიყვარული? ორმოცი წლის წინ, ჯერ კიდევ მშობლების შეთანხმებით თხოვდებოდნენ. მე ის მხოლოდ რამდენჯერმე მყავდა ნანახი, მაგრამ ძალიან გამიმართლა, კარგ ოჯახში მოვხვდი, ქმართან ერთად სიამტკბილობით ვცხოვრობდი, ერთად ვშრომობდით, შვილებს სიყვარულში ვზრდიდით. ყველაფერი ნორმალურად გვქონდა, როგორც ადამიანებს. სიმდიდრეს არასოდეს გავკიდებივართ… ღმერთო, რა ადრე დავკარგე! საბრალომ ხუთი მიკროინფარქტი ფეხზე გადაიტანა ისე, რომ არც კი იცოდა; მოულოდნელად ცუდად გახდა, ტახტზე დაეშვა, ამოიოხრა და… გათავდა. სასწრაფომ ვეღარ მიუსწრო. შვილებს მარტო ვზრდიდი, ვმუშაობდი… სად აღარ მიმუშავია! სოფლის მეურნეობაშიც, სასადილოშიც და ქარხანაშიც, სადაც ქათმებს პტკვნიდნენ. ძალიან რთული იყო, მაგრამ გავზარდე, ღვთის შეწევნით…
ეთერ, მათი ბედი როგორ წარიმართა?
ეთერი:ჩემი უფროსი გოგო მარტოხელაა, მომვლელად მუშაობს, რითიც შეუძლია, გვეხმარება. აქ ხომ სამსახურს ვერ იშოვი… მეორე დაოჯახებულია, მეუღლესთან ერთად თბილისში, ნაქირავებ ბინაში ცხოვრობს და ორ შვილს ზრდის. მისი ქმარი ადრე ტაქსის მძღოლი იყო, მაგრამ ახლა კანონები შეიცვალადა სახელმწიფომ მას ასეთი დაშლილი მანქანით ხალხის გადაყვანა აუკრძალა. ჩემი გოგო ხშირად მნახულობს, მაგრამ ბავშვთან ერთად ღამის გასათევად არასდროს რჩება. ეშინია, ეს სახლი ნებისმიერ დროს შეიძლება ჩამოინგრეს! ჩემი ვაჟი აქეთ-იქით დახეტიალობს, ნებისმიერ საქმეს ეჭიდება…
ნათესავები თუ გყავთ?
ეთერი:ჩვენ ხუთი და ვართ, ყველანი გავთხოვდით და სხვადასხვა სოფლებში დავიფანტეთ. ერთმანეთს იშვიათად ვნახულობთ… ყველას შვილები ჰყავს, შვილიშვილები. ერთი თბილისში ცხოვრობს, ისიც ადრე დაქვრივდა და ბავშვებთან ერთად მარტო დარჩა. მეორე ავად არის, მას და მის მეუღლეს დიაბეტი აქვთ. მესამე დას ახლახან ახალგაზრდა გოგო გარდაეცვალა. ის 7 იანვარს, შობას დაკრძალეს… ყველას უჭირს, ყველას თავისი გასაჭირი აქვს. ერთმანეთს მარტო კეთილი სიტყვებით თუ დავუდგებით გვერდში…
– დახმარებისთვის ადგილობრივი ხელისუფლებისთვის თუ მიგიმართავთ?
ეთერი: მაშ, როგორ?! რამდენი წელია კარდაკარ დავდივარ და გაუთავებლად განცხადებებს ვწერ…  მხოლოდ იმას მივაღწიე, რომ როგორც იქნა, მცირეოდენი თანხა გამოგვიყვეს, რაც მხოლოდ ქვის ბლოკების საყიდლად გვეყო. სხვა დანარჩენი? ქვიშა, ცემენტი, სახურავი, მუშახელი? სამშენებლო მასალა რომ იყოს, მეზობლები დახმარებას დაგვპირდნენ, მაგრამ საიდან მოვიტანო?
ეთერი:რა თქმა უნდა, მჯერა! ჩვენს სოფელში ხალხი ღარიბულად კი ცხოვრობს, მაგრამ ყველა ერთ მუშტად არის შეკრული. ყველა ცდილობს, ერთმანეთს გვერდში დაუდგეს. ეს სახლი თავდაპირველად თიხით აშენდა და 1941 წელს, ომის დროს დაინგრა. მაშინ ჩემი მამამთილი ფრონტზე იყო, სახლი კი კოლმეურნეობამ ერთად ააშენა… მაგრამ როგორც ხედავთ, დროს თავისი მიაქვს, ახლა ის ისევ ნანგრევებად იქცა…
რა გეხმარებათ, რომ იმედი არ დაკარგოთ და გული არ გაიტეხოთ?
ეთერი:ეკლესიაში ხშირად დავდივარ, თითქმის ყოველ კვირას. მართალია, სნეული ფეხებით ძალიან მიჭირს, მაგრამ ტაძარი საკმაოდ ახლოს არის. იქ ჩემი სული დროებით მაინც პოულობს შვებას და შიში მიქრება… სანთლებს ვანთებ და უფალს ვევედრები, რომ ჩემი შვილები ჯანმრთელად იყვნენ და ყველაფერი კარგად ჰქონდეთ.
– ეთერ, რაზე ცხოვრობ? რა არის თქვენი შემოსავალი?
ეთერი:ჩემი პენსია – 250 ლარი და სოციალური დახმარება – 70 ლარი. როგორც ჩანს ჩათვალეს, რომ ძალიან მდიდრულად ვცხოვრობ. ეს ფული რაზე უნდა მეყოს? თანხის დიდი ნაწილი ელექტროენერგიის გადასახადზე მიდის, რადგან ჩვენ გაზი არ გვაქვს. ეს ცხოვრება კი არა, საცოდავი არსებობაა. (ცრემლებს იწმენდს საბრალო ქალი.)
ეთერ, პასუხი ნათელია, მაგრამ მაინც… იქნებ გვითხრათ, რაზე ოცნებობთ?
ეთერი: ვოცნებობ, რომ ამ სახლის შეკეთებას მაინც შევძლებ და შევძლებ, ნორმალური ადამიანივით ვიცხოვრო… ღამეში ათჯერ ფეხზე არ წამოვხტები იმის შიშით, რომ კედლები ჩამოინგრევა, ქვეშ მომიყოლებს და ვეღარ გამოვაღწევ. მუდმივად ამ საშინელ სიზმარში ვცხოვრობ და ღამით თვალს ვერ ვხუჭავ.
– ეთერ, თქვენ შესახებ თითქმის მთელი საქართველო შეიტყობს. ჩვენს ფონდს ბევრი კეთილი მეგობარი ჰყავს და თქვენი გასაჭირი მათ გულგრილს არ დატოვებს. ამ წუთისთვის თქვენი მდგომარეობის შემსუბუქება რით შეგვიძლია?
ეთერი: ნებისმიერი დახმარებისთვის მადლობელი ვიქნები… ძალიან მჭირდება სურსათი, რადგან საკვებისთვის ფული არასდროს მყოფნის. რამის თხოვნა ძალიან მეუხერხულება… სარეცხ მანქანაზე ვოცნებობ, რადგან ცივ წყალში ხელით რეცხვა უკვე აღარ შემიძლია. წყლის მილები ეზომდეა მოყვანილი. თუ მოხერხდა, ონკანი მალე სახლშიც გვექნება. ეჰ, ოცნებებს შევყევი… თქვენი მადლობელი უკვე იმისთვის ვარ, რომ მოხვედით, მომისმინეთ და თანამიგრძნეთ. ესეც ბევრს ნიშნავს! უფალმა დაგლოცოთ!
ჩვენი თანამემამულის, ეთერ კენჭაძის მდგომარეობა უბრალოდ საშინელია. მან მძიმე ცხოვრება განვლო, ადრე დაქვრივდა. მას ამ ცხოვრებაში ყველაფერი მეტად მძიმე შრომით ეძლეოდა. ახლა კი საბრალო ქალი უბადრუკი ცხოვრებით ცხოვრობს, სიცივესა და შიმშილში, ღამღამობით კი ის საკუთარი სახლის ნანგრევებში ცოცხლად დამარხვის სულისგამყინავი შიშისგან ვეღარ იძინებს. მისთვის არავის სცალია. მას დამხმარე საერთოდ არავინ ჰყავს! ჩვენ ვართ მისი უკანასკნელი იმედი!
ამ საბრალო ქალს ნებისმიერი დახმარება ესაჭიროება, განსაკუთრებით საკვებით. შეგიძლიათ დაურეკოთ ეთერ კენჭაძეს და კეთილი სიტყვებით გაამხნეოთ იგი! ტელეფონის ნომერი: 577 92 40 45.
ან შეგიძლიათ მას თავად ეწვიოთ და შეძლებისდაგვარად დაეხმაროთ. მისი მისამართია: გარდაბნის მუნიციპალიტეტი, სოფ. წალასყური, მე-5 შესახვევი, სახლი №6.
(დანიშნულება: ეთერ კენჭაძე).
თანხისგადმორიცხვაშეგიძლიათჩვენივებ-გვერდისმეშვეობითაც.
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით, ეთერსაც გავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

calendar February 11, 2021
It’s scary! Dangerous! Terrible! This is the first impression when you approach her house. It feels like in a scary movie – it’s about to open its mouth and drag you into the abyss…
From our article you will learn how did she get here, how was she left alone, what she eats and what she believes in.
– Eteri, you wrote us that you really need help. Please tell us about your problems.
Eteri: I do not sleep at night; I keep listening to every rustle and every creak. It always seems to me that this house is about to collapse right on me … Just look how I live! Look at these huge cracks in the walls! The first time it shook strongly when there was a strong earthquake in Spitak, several villages in Armenia were destroyed then… Several years later, it repeated again… The tremors were not so strong, but the cracks became bigger.
Now this house is barely standing. It is very dangerous to live here, but what can we do, we have nowhere else to go, and there is no money for repairs. Leave alone repairs, the allowance is barely enough for food… There is no gas or water. We live like primitives – we bring the water from neighbors. And my legs are in such a state that I can hardly walk… The veins, high blood pressure – I have already turned into a ruin myself. I was operated on one leg two years ago, but I have no money for the second operation…
– Is this house yours?
Eteri: It used to belong to my husband’s parents. I am from another district, I got married when I was 18. Since then I have been living here. My mother-in-law and father-in-law have long been dead, my husband died young too. I was left a widow with three children, alone… I somehow survived. I am from a very poor family, my parents died when my children still studied at school. I had absolutely no one to ask for help …
– Please share your memories with us. You’ve got married for love?
Eteri: My sister’s mother-in-law introduced me to my husband. What a love? Forty years ago, people used to get married by agreement of their parents. I literally saw him a couple of times. But I was very lucky, I ended up in a good family, my husband and I lived in harmony, we worked together, and brought up our children in love. We used to live good, like other people. We never wanted to be rich … Lord, how early has he gone! Poor man, he had five mild heart attacks without knowing it. Suddenly, he felt bad, he sat down on the sofa, gasped and … and that’s it. The ambulance came too late. I raised children alone, worked… I’ve had all kinds of jobs – in agriculture, in the canteen, in the factory where I was plucking chickens. It was very hard, but I raised them with God’s help…
– Eteri, what’s their life like now?
Eteri: My eldest daughter is single, and she works as a nurse. It helps us with what she can. You can’t find work here. The second one is married, they rent an apartment in Tbilisi, they are raising two children. Her husband used to work as a taxi driver, but now the laws have changed, so the state banned him from transporting people on his clunker. She often visits me, but she never stays here with her child overnight. It’s scary, this house can collapse at any moment! My son moves from place to place and takes whatever jobs he finds.
– Have you got any relatives?
Eteri: We are five sisters, we all got married and settled in different villages. We rarely see each other … We all have children and grandchildren. One of my sisters lives in Tbilisi, she was also widowed young and was left alone with children. My second sister is sick, both she and her husband have diabetes. My third sister’s daughter died young recently, we buried her on January 7th, on Christmas… Everyone lives hard, everyone has their own grief. We can only support each other with a kind word.
Eteri: Sure! I have been knocking on all the doors for so many years, writing endless applications … We managed to achieve that they finally allocated us a small amount, which was enough to buy stone blocks. And what about the rest? Sand, cement, roof, working hands? Our neighbors said they would help us if there were building materials. But where can I get them?
Eteri: Of course, I do! People in our village do not live well, but they are very close-knit. They do their best to support each other. This house was originally built of clay and collapsed during the war in 1941. My father-in-law was at the front then, and the whole village helped to rebuild the house… But, as you can see, time takes its toll, now it has turned into ruins again…
– What helps you not to fall into despair, not to get discouraged?
Eteri: I often go to church, almost every Sunday. To be honest, it is not easy for me with my sore legs, but the church is quite close. There my soul finds peace at least for a while, my fear recedes … I light candles, I pray to God that my children would be healthy, that everything would be good with them.
– Eteri, what do you live on? What is your income?
Eteri: My pension – 250 lari, plus social assistance of 70 lari. Apparently, they thought that I live very richly. What can this be enough for? The major part of it goes for electricity – we have no gas here. This is not a life – it’s a miserable existence. (The unfortunate woman wipes away her tears.)
– Eteri, I think the answer is obvious, but I still want to ask you. What are you dreaming about?
Eteri: I dream to repair this house one day, to live like other people … Without jumping up ten times a night in horror that the walls have collapsed on me, and I cannot get out. I constantly live in this nightmare and cannot close my eyes at night.
– Almost all of Georgia will learn about you, Eteri. Our Fund has many good friends, and your misfortune will not leave them indifferent. How can we help you right now?
Eteri: I will be grateful for any help… I need foodstuff very much – we are always short of money for food. I am very embarrassed to ask for anything. I dream of a washing machine – I no longer have the strength to wash with my hands in ice-cold water. Water piping is installed up to our yard. Hopefully, soon we will have a tap in the house too. Sorry, I dream too much… I am very grateful to you for coming, listening, empathizing. This is worth a lot. God bless you!
Our compatriot Eteri Kenchadze is in a terrible situation. She lived a hard life and was widowed early. Everything she’s got in her life was given to her by backbreaking work. This unfortunate woman ekes out a lean existence now, she lives in cold and hunger, she cannot sleep at night because she is afraid of being buried under the ruins of her own house. Nobody cares about her. There is absolutely no one to help her! We are her last hope!
This unfortunate woman needs any help, especially food. You can call Eteri Kenchadze and cheer her up with your kind words! Phone: 577 92 40 45.
Or you can visit her and provide her with all possible help. Address: Gardabani Municipality, village Tsalaskuri, fifth turn, 6 th house.
(purpose:Eteri Kenchadze)
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support Eteri too, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!