„ის ძალიან უხეში გახდა, პატარები უკვე უფრთხიან… მალე, ალბათ მეც ყვირილს დამიწყებს. ძალიან მეშინია…“ – ამბობს აცრემლებული შორენა.
ის სამი პატარა შვილის მარტოხელა დედაა. ანასტასია მალე 2 წლის გახდება, მამუკა უკვე 5 წლისაა, ნინო კი 15-ის! დიახ, არ მოგესმათ, ოჯახში სამი ბავშვია და ნინო ყველაზე უმცროსია. განვითარებით ის პატარა დარჩა; თუმცა მისი სხეული სხვას ამბობს. ჩვენს წინაშე ზრდასრული, ლამაზი გოგონაა, რომელიც საერთოდ არ არის ცხოვრებაზე მორგებული და დედა მას უფრო მეტ ყურადღებას აქცევს, ვიდრე მამუკას და ანასტასიას.
0901200270ნინოს საშინელი სენი აქვს; ის გონებრივად ჩამორჩენილია. ფიზიკურად არ ჩანს, მაგრამ ეს მის უბედურ დედას უფრო მეტ ტკივილს და ტანჯვას აყენებს, ვიდრე თავად მას. და წლიდან წლამდე, მისი მდგომარეობა უფრო და უფრო უარესდება. ის გულფიცხი გახდა, მუდმივად ყვირის და ბავშვებს ეჩხუბება. ექიმები მას ვერაფრით ეხმარებიან. „ეს უკურნებელი სენია“, – ამბობენ ისინი და ყოველ ჯერზე, ამ სიტყვებით დედას გულს უკლავენ, რომელიც უკვე ისედაც ათას ნამსხვრევად არის ქცეული!
– შორენა, თქვენს უფროს ქალიშვილს ჯანმრთელობის პრობლემები აქვს. თუ შეიძლება, მისი სენის შესახებ დაწვრილებით რომ გვიამბოთ…
შორენა: ჩემი საბრალო გოგონა… უკვე 15 წლის არის, მაგრამ გონებრივი განვითარებით ის 5 წლის ბავშვს ჰგავს. სკოლაში მასთან სპეც-პედაგოგები მუშაობენ; ჯერ მხოლოდ მე-2 კლასის პროგრამა აითვისა. ბოლო 2-3 წელია უმართავი გახდა, ყველაფერი აღიზიანებს, მუდმივად ყვირის და უმცროს და-ძმას ეჩხუბება. ნერვები არ უვარგა, თან გარდატეხის ასაკშია… ვერ ვხვდები, რა ვქნა, როგორ დავეხმარო?.. (სლუკუნებს.)
– როგორ აღმოაჩინეთ, რომ თქვენი გოგონა სხვებს არ ჰგავდა?
შორენა: ნინო სრულიად ჯანმრთელი დაიბადა. ყოველ შემთხევაში, სამშობიაროს ექიმებმა ასე მითხრეს. სკოლამდელ ასაკში მისი პრობლემები არც ასე აშკარა იყო, მაგრამ სკოლაში რომ მივედით, თანდათან იმის შემჩნევა დავიწყეთ, რომ გაკვეთილებზე მასწავლებლების ნათქვამს ბავშვი საერთოდ ვერ აღიქვამდა. ექიმს მივმართეთ და აი… იმის თქმა, რომ თავზარდაცემული ვიყავი – არაფრის თქმის ტოლფასია. არ ვიცოდი, სად გავქცეულიყავი, რა მექნა, ჩემს შვილს როგორ დავხმარებოდი. ყველაზე დიდი საშინელება ის არის, რომ ამას არაფერი ეშველება. მხოლოდ სპეციალური განათლება და დამამშვიდებელი – სულ ეს არის, რაც ექიმებმა შემომთავაზეს. არადა, ყოველი დედა მხოლოდ იმაზე ოცნებობს, რომ მისი შვილი ბედნიერი იყოს და ისე იცხოვროს, როგორც ყველა ნორმალურმა ადამიანმა… მაგრამ იმედს მაინც არ ვკარგავ; მჯერა, რომ ღმერთი მოწყალეა, სასწაული მოხდება და ჩემი ნინო გამოჯანმრთელდება!
– შორენა, რა რჩევას მისცემდით დედებს, რომლებიც თქვენსავით საშინელ მდგომარეობაში იმყოფებიან?
შორენა: მოთმინება იქონიეთ და უფლის წყალობას მიენდეთ! დაუღალავად იკითხეთ ჯანმრთელობის ლოცვები. ჩემს მდგომარეობაში, ეს ერთადერთია, რისი გაკეთებაც ჩემი გოგონასთვის შემიძლია…
– როგორ მოხდა, რომ სამი შვილით ხელში ნაქირავებ ბინაში სრულიად მარტო აღმოჩნდით?
შორენა: მე დიდი სიყვარულით გავთხოვდი, 17 წლის ასაკში. ძალიან ახალგაზრდები ვიყავით საიმისოდ, რომ ცხოვრებისეული სირთულეები, უმუშევრობა და უფულობა სერიოზულად მიგვეღო. ერთმანეთი მეგობრის დაბადების დღეზე გავიცანით და მაშინვე შეგვიყვარდა. გვეგონა, ბედნიერად ვიცხოვრებდით… მაგრამ შემდეგ, ჩემი მეუღლე უმუშევარი დარჩა, სხვა სამსახური ვერ მონახა და ძალიან გაღიზიანებული, უხეში გახდა… დეტალებს აღარ ჩავუღრმავდები. ერთი სიტყვით, დავშორდით, მე კი საცხოვრებლად ჩემს მშობლებთან გადავედი… თითქმის 10 წლის შემდეგ, შესანიშნავი ადამიანი გავიცანი. მეგონა, როგორც იქნა, ჩემი ბედნიერება ვიპოვე მეთქი. მეუღლე მშენებლობაზე მუშაობდა; თავიდან ყველაფერი რიგზე იყო, მაგრამ შემდეგ გაირკვა, რომ მას ალკოჰოლთან დაკავშირებული პრობლემები ჰქონდა… ნასვამი სრულიად სხვა ადამიანი ხდებოდა, ვერ ვცნობდი. მორიგი ჩხუბის შემდეგ, კარი გაიხურა და სამუდამოდ წავიდა. მაშინ უმცროს გოგონაზე ვიყავი ორსულად.
– ძალიან სამწუხაროა… შორენა, თქვენი მშობლები? ისევ მშობლების სახლში რატომ აღარ დაბრუნდით?
შორენა: უკვე 6 წელია, რაც მამაჩემი ცოცხალი აღარ არის… მას ფილტვების კიბო ჰქონდა… ნათელში ამყოფოს ღმერთმა… დედაჩემი ადრე ჯართის მიმღებ პუნქტში მუშაობდა, მერე კი უმუშევარი დარჩა. ვალების გამო, ბინა რამდენიმე წლის წინ გაყიდა; ახლა კი კახეთში ცხოვრობს, ჩემს დასთან ერთად. ჩემი დაც მარტოხელა დედაა, ორი ბავშვით ხელში. მე კი ნაქირავებ ბინაში დავრჩი.
– საკუთარი ბინის გარეშე დარჩით და…
შორენა: დიახ, დიახ, მე ამ პაწაწინა ოთახში ვცხოვრობ. ამას ბინა როგორ ვუწოდო? ერთი პატარა ოთახია,საშინელი სივიწროვე, გამათბობელი არ გვაქვს, ვიყინებით, ბავშვები მთელი ზამთარი ავად არიან. ეგ კიდევ არაფერი, მაგრამ ნინოს პრობლემების გამო, ისინი ერთმანეთს ვერ ეგუებიან. მესმის, რომ მას დამშვიდება სჭირდება, ამიტომ პატარები სამზარეულოში გამყავს და მათთან ერთად იქ ვზივარ ხოლმე. მაგრამ როგორია? აქ ისეთი სივიწროვეა, ვერცმოტრიალდები, არადა ბავშვები ძალიან მოძრავები არიან. მათ უფროს გოგონასთან მარტო ვერაფრით დავტოვებ.
– ადრე მუშაობდით?
შორენა:დიახ, დაახლოებით ოთხი წელი შესაწირავის შეგროვების ორგანიზაციაში ვიმუშავე სნეულთათვის, რომლებსაც ოპერაცია ესაჭიროებოდათ; ყულაბა-ყუთით მეტროში და საზოგადოებრივ ადგილებში დავდიოდი… მერე მამუკა დაიბადა, შემდეგ ანასტასია… ახლა მუშაობაზე საუბარიც კი ზედმეტია; ის ორგანიზაციაც დიდი ხანია აღარ არსებობს.
– საერთოდ არავინ გეხმარებათ?
შორენა:მხოლოდ რძალი – ჩემი ძმის ცოლი. ღმერთმა ჯანმრთელობა მისცეს! თვითონაც ორი შვილის დედაა, დამლაგებლად მუშაობს… ჩემი ძმა მუდმივ სამსახურს ვერაფრით შოულობს. თავი თვითონაც ძლივს გააქვთ, მაგრამ მეც ვეცოდები და ცდილობენ, სურსათით მაინც დამეხმარონ…
– ხელისუფლებისთვის დახმარება არ გითხოვიათ?
შორენა: ოჰ, მერე და რამდენჯერ! ვთხოვდი, ბინის ქირა მაინც გადაეხადათ… მაგრამ ყურადღებას არავინ გვაქცევს. ჩვენ სოციალურ დახმარებას და ნინოს შშმ პირთა პენსიას ვიღებთ. ალბათ თვლიან, რომ ეს სავსებით საკმარისია.
– რა შემოსავალი გაქვთ? რაზე გყოფნით?
შორენა: სოციალურ დახმარებას ვიღებ – 300 ლარის ოდენობით, ბავშვებზე – 150 ლარს და ასევე, ნინოს პენსიას – 250 ლარს. აქედან 250 ლარს ბინის ქირაში ვიხდით. რაც რჩება, იმით ვცდილობთ როგორღაც ვიარსებოთ. ყველაზე იაფფასიან საკვებს ვყიდულობთ… ანასტასიას საფენებისთვის კი ფული საერთოდ არ გვყოფნის. ტანსაცმელს კეთილი ხალხი გვაძლევს, რაც მათ შვილებს უკვე აღარ ეტევა. გარდა ამისა, ყოველ 6 თვეში ერთხელ ნინო კონსულტაციაზე დამყავს.
– ბავშვებს რას აჭმევთ?
შორენა:მაკარონს, პურს, ჩაის, ფაფებს და უბრალო წვნიანებს. მეცოდებიან… ისე მეცოდებიან… მათ ხომ ხორცი, რძის პროდუქტები, ხილი და ბოსტნეული სჭირდებათ. ჩვენ ამ ყველაფრის უფლებას თავს ვერ ვაძლევთ. მაღაზიაში მათთან ერთად შესვლა კი ჯოჯოხეთური ტანჯვაა! პატარებს არ ესმით, რომ ფული არ არის და ყველაფერს ეტანებიან, ტკბილეულს ითხოვენ…
– მამუკა საბავშვო ბაღში დადის?
შორენა:დიახ, რა თქმა უნდა. ახლა, როდესაც საბავშვო ბაღები დაკეტილია, ჩვენ სურსათს გვაძლევენ და ეს ძალიან გვეხმარება. მაგრამ ბავშვს ბაღი ენატრება, მას მასწავლებლებიც უყვარს და ბავშვებიც. ჩაკეტილში მოწყენილია, მით უმეტეს, რომ ნორმალური სათამაშოებიც კი არ გვაქვს.
– ბაღი გენატრება, მამუკა?
მამუკა (5 წლის):დიახ!
– და რა გიყვარს?
მამუკა:მულტფილმები.
–ყველაზე მეტად რას ისურვებდი?
მამუკა:პულტიან მანქანას…
–შენ რაზე ოცნებობ, ნინო?
ნინო (15 წლის):მე კომპიუტერი მჭირდება.
(ნინომ შემდგომ კითხვებს პასუხი აღარ გასცა და ზურგი გვაქცია.)
– შორენა, რა გაძლევთ ძალას, რომ სულით არ დაეცეთ?
შორენა:მჯერა, რომ უფალი არ მიგვატოვებს. ის ხომ ადამიანს არასდროს აძლევს ისეთ ტვირთს, რომლის ზიდვაც მას არ შეუძლია. თუკი მან მე ეს ტვირთი მომეცა, ესე იგი, თავსაც გავართმევ… უფალო, დამეხმარე! (შორენა პირჯვარს იწერს.)
შორენა:მჯერა, რადგან მე თვითონ ვაგროვებდი თანხას სნეულთათვის, რომლებსაც სასწრაფო ოპერაცია სჭირდებოდათ. ჩვენს ბენეფიციარებს ბევრი ადამიანი დიდი ყურადღებით ეპყრობოდა, მათ შესახებ მეკითხებოდნენ, უნდოდათ თავად მისულიყვნენ და დახმარებოდნენ… ქართველები ზოგადად ძალიან თბილი და გულითადი ხალხია, მზად არიან გაჭირვებულს პურის უკანასკნელი ნაჭერი გაუზიარონ…. ამიტომ როდესაც სოციალურ ქსელებში თქვენს გვერდს წავაწყდი, მაშინვე გადავწყვიტე თქვენთვის მომეწერა. იმედი გამიჩნდა, რომ ვინმე ჩემი შვილებსაც დაეხმარებოდა.
– შორენა, ამ კითხვას ყველა ჩვენს ბენეფიციარს ვუსვამთ: რა არის თქვენი ყველაზე დიდი ოცნება?
შორენა: მთელი გულით მინდა, რომ ჩემმა შვილებმა თავიანთი გზა იპოვონ, ფეხზე დადგნენ და ბედნიერად იცხოვრონ; თავზე საკუთარი ჭერი ჰქონდეთ და რა თქმა უნდა, ჩემს ოცნებებში ნინო ჯანმრთელია.
– თქვენი აზრით, სახლში პირველ რიგში რა გჭირდებათ?
შორენა: ღმერთო, როგორ მეუხერხულება თხოვნა… ჩვენ ყველაზე ძირითადი – საკვები და სითბო გვჭირდება. ჩემი შვილები მუდმივად ნახევრად მშივრები არიან, სახლში კი საშინლად ცივა. ზოგჯერ ორ ქურატას ვანთებ, მაგრამ ასე ხომ მალე შეიძლება მოვიწამლოთ?.. გამათბობელი ძალიან გვჭირდება; ტელევიზორიც თითქმის აღარ მუშაობს, არც სარეცხი მანქანა… ნინოს მასწავლებლებთან მეცადინეობის შესაძლებლობა არ აქვს, რადგან არც კომპიუტერი გვაქვს, არც ინტერნეტი. თქვენც კარგად ხედავთ, რა პირობებში ვცხოვრობთ… ჩვენ ნებისმიერი დახმარებისთვის მადლობელები ვიქნებით.
მადლობა, რომ მოხვედით, მომისმინეთ და თანამიგრძნეთ.
მეგობრებო, ახალკაციშვილების ოჯახი გასაჭირში იმყოფება. ბავშვის სნეულება – ეს თავისთავად საშინელი უბედურებაა, მით უმეტეს მაშინ, როდესაც ელემენტარული საარსებო საშუალებები არ არსებობს. ნახევრად მშიერი ანასტასია (1 წლის და 10 თვის), მამუკა (5 წლის) და გონებრივად ჩამორჩენილი ნინო (15 წლის) ერთოთახიან გაყინულ, დრომოჭმულ ბინაში ცხოვრობენ. ბავშვებს არც ნორმალური ფეხსაცმელი აქვთ, არც ტანსაცმელი და არც სათამაშოები. ისინი სრულიად ყველაფერს არიან მოკლებულნი.
შორენა ახალკაციშვილს და მის შვილებს ძალიან სჭირდებათ სურსათი, საფენები, ძირითადი საყოფაცხოვრებო ტექნიკა, გაზის გამათბობელი და სარეცხი მანქანა. ნინოს არ აქვს სპეც. პედაგოგთან მეცადინეობის შესაძლებლობა, რადგან მას არც კომპიუტერი აქვს და არც ინტერნეტი.
ახალკაციშვილების ოჯახის მონახულება და შეძლებისდაგვარად დახმარება თავად შეგიძლიათ. მათი მისამართია: თბილისი, აფრიკის რაიონი, ჭიჭინაძის ქ. 19, ბ. 38
ან დაურეკეთ შორენას და გაამხნევეთ იგი კეთილი სიტყვებით! ტელეფონის ნომერი: 577 92 40 45.
(დანიშნულება:ახალკაციშვილების ოჯახი).
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით, ახალკაციშვილების ოჯახსაცგავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

calendar February 17, 2021
Nino has a terrible illness – she is mentally retarded. It cannot be noticed by an eye, but it brings a lot of pain and suffering not only to her but also to her poor mother. Over the years, her condition is getting worse. She became irritable; she constantly screams and yells at the kids. Doctors can do nothing, they just say: “It cannot be cured,” – these words break the mother’s broken heart into a million pieces, again and again.
– Shorena, your eldest daughter has health problems, tell us more about her illness, please.
Shorena: My poor girl … She is already 15 years old, but her mental development is of a 5-year-old child. Special educators teach her at school, and she just completed the 2nd-grade curriculum. She has become uncontrollable for the last 2 or 3 years; everything annoys her, she constantly screams and scolds her younger brother and sister. She’s not all right with her nerves; she’s at a transitional age now. I have no idea what to do, how to help her… (Sobs.)
– When did you find out that your daughter is not like the others?
Shorena: Nino was born completely healthy, at least the doctors at the hospital told me so. We did not notice any problems in her preschool age, but when she started to go to school, we gradually noticed that our girl was unable to perceive what the teachers were explaining in class. We went to the doctor, and that’s what he told us… To say that I was horrified is to say nothing. I didn’t know where to run, what to do, how to help my child. The worst thing is that nothing can be done about that. The doctors could only offer her special education and sedatives. But every mother only dreams of her child being happy, living a normal life… I still do not lose hope; I believe that the Lord is merciful, that a miracle will happen, and my Nino will get well!
– Shorena, what would you advise to the mothers in the same dire situation as yours?
Shorena: Be patient and trust in the mercy of Lord! Pray tirelessly for recovery. In my situation, this is the only thing I can do for my girl…
– How it happened so that you found yourself completely alone in a rented room with three children in your arms?
Shorena: I got married at 17 for great love. We were too young to take life hardships, unemployment, and lack of money seriously. We met at my friend’s birthday party and immediately fell in love. We thought we would live happily… But then my husband lost his job and did not manage to find a new one. He became irritable, rude – I will not go into details. In short, we divorced, and I moved to my parents’ place… After almost 10 years I met a wonderful person, I thought I had finally found my happiness. My husband worked at a construction site. At first, everything was fine, but then it turned out that he had problems with alcohol… When he was drunk, he used to become a completely different person, I could not recognize him. After another quarrel, he slammed the door and left forever. I was pregnant with my youngest daughter then.
– It’s so sad, Shorena… And what about your parents? Why didn’t you return to your parent’s house?
Shorena: My dad has been dead for six years already – he had lung cancer. Let him rest in peace! As for my mother, she used to work at a scrap metal collection point, but she lost her job, and her apartment was sold for debts several years ago. Now she lives in Kakheti with my sister, who is also a single mother with two children in her arms. And I keep living in a rented apartment.
– So, you were left without your roof above you head and…
Shorena: And I live in this kennel – I can’t call it an apartment. There is only one tiny room, it’s extremely cramped here, we have nothing to heat the space, we are cold, the children keep getting sick in winter. Besides that, because of Nino’s problems, children do not get along with each other. I know that she needs to calm down, so I take the younger ones to the kitchen and stay there with them. But can you imagine how it feels? There is no space here at all, and the kids are very active. I can’t leave them alone with my eldest daughter.
– Did you ever work before?
Shorena: Yes, for about four years I used to work at the fund-raising organization for patients who needed surgery. I used to walk with a piggy bank in the subway and other public places… Then Mamuka was born, then Anastasia. Now working is out of the question, and the organization where I used to work no more exists.
– Is there nobody to help you?
Shorena: Only my sister-in-low, my brother’s wife, God bless her! Mother of two children, she works as a cleaner… My brother cannot find a permanent job. They can hardly make ends meet, but they feel sorry for me, and they do their best to help me at least with food…
Shorena: So many times! I asked them at least to pay for rent … But no one pays attention to us. We get social allowance and Nino’s disability pension. Apparently, they believe that this is quite enough.
– What is your income?  What is it enough for?
Shorena: I get 300 GEL of social allowance, 150 GEL children allowance and 250 GEL Nino’s pension. We pay 250 GEL for rent. With the remaining money we try to survive. We buy the cheapest foodstuffs… But still no money remains to buy diapers for Anastasia. Good people give us clothes, which became small for their children. Besides that, I take Nino for a medical consultation every 6 months.
– What is you your children’s everyday diet?
Shorena: Pasta, bread, tea, porridge, and water-based soups. I feel sorry for them, so sorry… Because they need meat, dairy products, fruits, and vegetables – and we cannot afford all this. And doing shopping together with them is a real torment!  The little ones do not understand that we have no money, and want everything, they ask for sweets…
– Does Mamuka go to the kindergarten?
Shorena: Yes of course. Now, when the kindergartens are closed, they give us foodstuff home, and this helps us a lot. But he is so bored, he loves his teachers and children too. It is sad for him to be locked up, especially since we have no normal toys at home.
– Do you miss the kindergarten, Mamuka?
Mamuka (5-year-old): I do!
– What do you like?
Mamuka: Cartoons.
– What do you want most of all?
Mamuka: Car with a remote control…
– What are you dreaming about, Nino?
Nino (15-year-old): I need a computer.
(Nino turns away and does not answer my further questions.)
– Shorena, what keeps you strong? What doesn’t let you lose heart?
Shorena: I believe that the Lord will not leave us. Because He never gives anyone a burden that one cannot bear. Since I was given that burden, then I will manage to handle it … Lord, help! (Shorena crosses herself.)
Shorena: I believe because I used to raise funds for the sick people, for those who needed urgent surgery. I witnessed how much attention people showed to our beneficiaries, asking me how they can visit them and provide help… Georgians are very warm and sincere people, ready to share their single piece of bread with those in need… So, when I came across your page in social networks, I immediately wrote you. I got the hope that someone would decide to help my children too.
– Shorena, we ask this question to all our beneficiaries: what is your biggest dream?
Shorena: I wish with all my heart that my children find their way, get on their feet, and live happily. So that they have their own roof over their heads. And of course, in my dreams, Nino is healthy.
Shorena: My God, how embarrassing it is to ask … We need the most basic things – food and warmth. My children are always malnourished, and it’s terribly cold in this apartment. Sometimes I light two burners, but it won’t take long to get poisoned… We really do need a heater; our TV almost went out of order as well as the washing machine… Nino is deprived of the opportunity to study with teachers – we have neither a computer nor Internet. You can see for yourself in what conditions we live… We will be very grateful for any help. Thank you for coming, listening, and empathizing.
Friends, the Akhalkatsishvili family is in trouble. A child’s illness is a terrible misfortune itself, especially when there is no basic livelihood. Anastasia (1 year and 10 months), Mamuka (5 years) and the mentally retarded Nino (15 years) live from hand to mouth in an unheated one-room shabby apartment. Children have neither normal shoes, nor clothes, nor toys. They are deprived of absolutely everything.
Shorena Akhalkatsishvili and her children are in a great need of food, diapers, basic appliances, a gas heater, and a washing machine. And Nino is deprived of the opportunity to study with special educators, since she has neither a computer nor the Internet.
You can visit and provide all possible assistance to the Akhalkatsishvili family.Their address is: Tbilisi, Africa settlement 19 Chichinadze Str. Apartment 38.
Or you can call Shorena and cheer her up with your kind words! Phone number: 577 92 40 45
(Purpose: the Akhalkatsishvili family).
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support the Akhalkatsishvili family too, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!