„იცით რა არის ყველაზე მტკივნეული? როცა შენკენ თითს იშვერენ და დაგცინიან, მასხარად გიგდებენ… ზურგსუკან კი არა, პირდაპირ თვალებში გიყურებენ და შეურაცხყოფას ისე გაყენებენ, რომ გული უფრო მეტად გეტკინოს. მეეზოვის შვილს, ბინძურს, მათხოვარს მეძახიან, თითქოს მეეზოვეობა სირცხვილი იყოს… დიახ, დედაჩემი ქუჩებს ჰგვის, მაგრამ მე ამას უღირს საქმედ არ მივიჩნევ! და როცა გავიზრდები, დიდზე დიდი თანამდებობაც რომ მქონდეს, ცუდი ადამიანების ჯინაზე, ცოცხს ავიღებ და მას დავეხმარები!“ – მიყურებენ ამქვეყნად ყველაზე სევდიანი, ყავისფერი თვალები – ცრემლების ორი უძირო ტბა…
12 წლის განმავლობაში ირმამ თანატოლებისგან იმდენი დაცინვა და შეურაცხყოფა აიტანა, რასაც ვერც ერთი ზრდასრული ადამიანი ვერ გაუძლებდა. უზრდელი ბავშვები რა სიტყვებით აღარ ამკობენ…
0901200270„თითქოს მეეზოვეობა სირცხვილი იყოს“, – აგრძელებს ირმა. – „დედაჩემი დილით ძალიან, ძალიან ადრე დგება, როცა ჯერ კიდევ ყველას სძინავს და რა ამინდიც არ უნდა იყოს – ქარი, ყინვა თუ წვიმა, სამუშაოდ გადის… ყველაფერს აკეთებს იმისთვის, რომ სახლში საჭმელი გვქონდეს, რომ მამას წამლები ჰქონდეს. როცა სახლში დაღლილი და გათოშილი ბრუნდება, ცხელ ჩაის ვუმზადებ; მის ხელებს ხელებში ვიქცევ და ვათბობ. ისეთი დამსკდარი და დაკოჟრილი ხელები აქვს… მისი მადლიერი ვარ იმისთვის, რასაც ჩვენთვის აკეთებს. ჩემი ოცნებაა, ხელის საცხი ვუყიდო და ხელებზე წავუსვა.“
ამ საშინელი სურათის დანახვაზე ძარღვებში სისხლი მეყინება… ნაადრევად გაზრდილ, ტანჯულ გოგონას ამქვეყნად არავინ ჰყავს. გულშემატკივარმა მეზობელმა აგვიხსნა, რომ გოგონას მშობლები გონებრივად ჩამორჩენილები არიან; სად ცხოვრობდნენ მანამდე ან აქ როგორ აღმოჩნდნენ – არავინ იცის. ჩვენს ფონდს სწორედ ის დაუკავშირდა, რადგან ხედავდა, რამდენად უმწეოა ეს საბრალო ოჯახი და როგორ სჭირდება ჩვენი დახმარება.
ირმა:შეიძლება დედას არაფერი ჰკითხოთ? მე თვითონ მოგიყვებით ყველაფერს… დედა ავადაა და შეიძლება არასწორად გაგიგოთ…
– შეგიძლია გვითხრა, რა სჭირს დედას?
ირმა:ზუსტად არ ვიცი, ამას რა ჰქვია… (თვალებს მარიდებს გოგონა.) ოღონდ ცუდი არაფერი იფიქროთ, კარგი? ის ამქვეყნად ყველაზე კეთილი და ალერსიანია! ერთმანეთს კარგად ვუგებთ… მამასაც ვუგებ, მიუხედავად იმისა, რომ საუბარი თითქმის არ შეუძლია…
– შენი მშობლები ყოველთვის აქ ცხოვრობდნენ?
ირმა:მე მხოლოდ ეს სახლი მახსოვს… დედაჩემმა ერთხელ ახსენა, რომ სამსახურში მამაჩემის მომვლელად აიყვანეს; ერთმანეთი სწორედ ასე გაიცნეს, მერე კი დაქორწინდნენ. სხვაგან არსად მიცხოვრია; საბავშვო ბაღშიც და სკოლაშიც აქვე დავდიოდი… კვირაობით მამასთან ერთად ეკლესიაში დავდივართ. ისიც ახლოს არის… იქ ზოგჯერ ტანსაცმელს ან საჭმელსაც გვაძლევენ.
– და რა შემოსავლით ცხოვრობთ?
ირმა: დედასაც და მამასაც ბარათები აქვთ, რომლებზეც პენსია ერიცხებათ. ასევე, დედა მეეზოვედ მუშაობს; სახლიდან ადრე გადის და შუადღისკენ ბრუნდება, რომ სკოლაში წასვლა შევძლო…
–მამას პატარა მარიამზე ზრუნვა რატომ არ შეუძლია?
ირმა:ხელ-ფეხი სტკივა და ძლივს დადის… ზოგჯერ მარის ჩაცმა ავიწყდება და მერე ის მიწის იატაკზე ფეხშიშველი დარბის ხოლმე! ცივდება!
თუ სახლში არც მე ვარ და არც დედაჩემი, მას მეზობელთან ვტოვებთ. კეთილი ქალია… დაბადების დღეზე ტორტი გამომიცხო! წარმოიდგინეთ, მთელი ეზო შეიკრიბა! ნამდვილი დღესასწაული მქონდა!
–სხვა ნათესავები თუ გყავთ? ბებიები ან ბაბუები?
ირმა:დედის მხრიდან ბებია მყავს, რომელიც სოფელში, არც ისე შორს ცხოვრობს და ზოგჯერ ვნახულობ კიდეც; მაგრამ დიდი ხნით არა, რადგან ჩემი დის დატოვება არ მინდა. დედა მუშაობს, მამას კი მასზე ზრუნვა არ შეუძლია.
–დედა სადილად რას აკეთებს ხოლმე?
ირმა:რა ვიცი… კარტოფილს ხარშავს ან წვავს. ამის გაკეთება მეც შემიძლია! კვერცხის შეწვაც ვიცი!
– ყოჩაღ! უკვე დიდი გოგო ყოფილხარ! სკოლაში სიარული თუ გიყვარს?
ირმა:სიმართლე გითხრათ, არც ისე… უფრო სწორედ, მიყვარს, მაგრამ ცუდ ამინდში სკოლაში ჩასაცმელი არაფერი მაქვს, არც თბილი ტანსაცმელი, არც ფეხსაცმელი. (უხერხულობისგან გოგონამ თვალები დახარა.) თან სწავლაც მიჭირს. მათემატიკა მიყვარს, მაგრამ ძალიან რთული და გაუგებარია. აი, ქართული კი ძალიან მომწონს!
– საყვარელი მოთხრობა ან ზღაპარი თუ გაქვს?
ირმა:დიახ, „სიზმარა“ ჰქვია… ერთ კაცზეა, რომელიც სხვადასხვა საინტერესო სიზმარს ხედავს…
– კარგი სიზმრები შენ თუ გესიზმრება, ირმა? რაზე ოცნებობ?
ირმა:სწავლაზე და მუშაობაზე ვოცნებობ, რომ ბევრი ფული მქონდეს და დედ-მამა განვკურნო! (სხაპასხუპით მომაყარა გოგონამ.)
– როგორ ფიქრობ, ახლა ყველაზე მეტად რა გჭირდებათ?
ირმა:მე მაცივარი და სარეცხი მანქანა მჭირდება. (ზრდასრული ადამიანის სერიოზულობით მიპასუხა ირმამ. ის ამბობს „მე“ და არა „ჩვენ“. როგორც ჩანს, საოჯახო საქმეები მთლიანად ამ პატარა გოგონას აწევს მხრებზე.) ძალიან გვიჭირს, არაფერი გვაქვს. სახლში ყველაფერი ძველია და გატეხილი. არც კომპიუტერი მაქვს, ამიტომ სანამ ონლაინ გაკვეთილებს ატარებდნენ, მათი გაცდენა მიწევდა…
მეგობრებო, ირმა ჯერ მხოლოდ 12 წლისაა, მაგრამ თავისი პატარა, ნაზი, ბავშვური მხრებით ის მეტად მძიმე ტვირთს ეზიდება. მისი მშობლები შშმ პირები არიან, პატარა დაიკო, მარი კი ჯერ მხოლოდ 2 წლისაა. ოჯახს ძალიან უჭირს; ერთი ბეწო ოთახში სინესტე, სიბინძურე და სიცივეა, პატარა ბავშვი კი მიწის იატაკზე ფეხშიშველი დადის… პატარა ირმას ყველაზე მეტად უჭირს, რადგან ის თავისი მდგომარეობის სიმძიმეს ცხადად აცნობიერებს და კრიჭაშეკრული ითმენს, რადგან ესმის, რამხელა პასუხისმგებლობა აკისრია. მას და მის ოჯახს ჩვენი დახმარება მართლა ძალიან სჭირდება.
ოჯახი მადლიერი იქნება ნებისმიერი დახმარებისთვის: საკვებით, საბავშვო ტანსაცმლითა და ფეხსაცმლით, სარეცხი მანქანით, მაცივრით, ჭურჭლით… ირმას კი არც კომპიუტერი აქვს და არც დისტანციურად სწავლა შეუძლია.
ბოგვერაძეების ოჯახის მონახულება და მათი შეძლებისდაგვარად დახმარება პირადადაც შეგიძლიათ. მათი მისამართია: ჭიათურა, ზედა ნაგუთის დასახლება, გოგებაშვილის ქ. №45, IIსართული.
მეგობრებო, თქვენთან კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს – თუკი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობელს დახმარება სჭირდება,გთხოვთ გამოიჩინოთ გულისხმიერება და ამის შესახებ მოგვწეროთ ელექტრონულ მისამართზე: office-fsp@fsp.ge
(დანიშნულება: ბოგვერაძეების ოჯახი).
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდი ბოგვერაძეების ოჯახსაცგავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

As if it’s a shame that a person works as a janitor, – continues Irma. – My mom gets up early in the morning, when everyone is still asleep, and goes to work, does not matter what is the weather like – is it wind, or frost, or rain. She makes all possible so that we have food. And so that daddy has medications. When she comes back home tired and frozen, I make a hot tea for her. I take her hands into mine and warm them – her rough, calloused hands… Thank her for what she does for us. I dream to buy a hand cream for her to put it on her hands.
Witnessing this terrible situation makes your blood freeze…This little long-suffering girl, who became an adult too early, is all alone in the whole world. The tender-hearted neighbor told us that girl’s parents are intellectually disabled. Where they used to live before and how did they find themselves here – nobody knows. It was she who addressed our Fund seeing how helpless this family is, how they need our support.
Irma: Is there any way not to ask questions to my mom? I will tell you everything myself… My mom is sick, and she might not understand you.
– Can you tell me what’s wrong with your mom? What is she sick with?
Irma: I don’t know the exact name… (The girl looks away). Don’t think anything, she is the kindest and most affectionate mom in the world! She and I understand each other very well … And I understand my dad too, although he can hardly talk…
– Have your parents always lived here?
Irma: I remember only this house… I’ve heard as mommy said once that they hired her to take care of daddy – so they met and got married. I’ve never lived anywhere else – I went to a kindergarten nearby and to school… On Sundays we go to church with my father, it’s also nearby… They sometimes give us clothes and food there.
Irma: Well, both my mom and dad have got a plastic cards, they get their pensions there. My mom also works as janitor – she goes to work early in the morning and comes back on noon, so that I could go to school.
– Why your dad can’t take care of baby Mariam?
Irma: His hand and foot ache and he can hardly walk… Sometimes he forgets to dress Mari and put her shoes on, so she runs around the house barefoot, on an earth floor. And catches cold!If neither me, nor mom are at home, we leave her with our neighbor – she is very kind woman… She made a cake for my birthday! Can you imagine, the whole neighborhood gathered, and I had a real fest!
– Do you have any other relatives? Grandmothers or grandfathers?
Irma: I have a grandmother, my mom’s mother, she lives in a village nearby and I sometimes visit her. But not for a long time, I don’t want to leave my sister alone. My mother works and dad cannot take care of her.
– What does your mother usually cook?
Irma: Well, I don’t know. She boils potatoes or fries them. I can also cook! I can make fried eggs!
– Well-done, you are almost adult! Do you like school?
Irma: Well, actually, not too much… Or rather I like it, but I have nothing to put on when the weather is bad – neither shoes, nor clothes. (The girl lowered her eyes in embarrassment.) Well, and my studies do not go very smoothly. I love mathematics, but it is quite difficult and incomprehensible for me. But I really like Georgian language.
– What is your favorite tale or fairy tale?
Irma: It’s Sizmara, a fairy tale about a man, who sees very interesting dreams.
– Do you see good dreams, Irma? What are you dreaming about?
Irma: I dream to learn hard, work and earn a lot of money to cure my mom and dad! (The girl blurted it out in one breath.)
– What do you think you need most now?
Irma: I need fridge and a washing machine. (Irma answered seriously, like an adult. She said – “I need” and not “we need” It’s clear that all the house work is her business) We are poor, we have nothing. Everything we have in home is old and broken. I don’t have a computer, that’s why I had to miss all lessons while we were studying on-line…
Friends, little Irma is only 12 years old, but she carries an unbearable burden on her weak shoulders. Her mom and dad are disabled, and her little sister Mari is only two years old. The family lives in poverty – their tiny room is damp, dirty and cold; and the baby walks barefoot on the earthen floor … Irma has the hardest time, because she clearly understands in what a dire situation she is, she withstands with her teeth clenched, realizing what a huge responsibility she has. She and her family really need our support.
The family will be grateful for any help: foodstuffs, clothes and shoes for children, a washing machine, fridge, and basic utensils. Irma has not got a computer, so she is unable to learn remotely.
You can visit them and provide all possible help to the Bogveradze family.Their address is: Chiatura, Zeda Naguti settlement, 45 Gogebashvili Str, second floor.
(Purpose: the Bogveradze family).
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support the Bogveradze family too, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!