„ნუთუ ასე ხდება: რომ მშია – მუცელი მტკივა, რომ შევჭამ, მაინც მტკივა? – მეკითხება ნიკა და გულის ტკივილით ამატებს: – ალბათ იმიტომ, რომ ყოველდღე არ მაქვს საჭმელი.“ მეშინია, ვკითხო ბიჭუნას, მერამდენე დღეა, არაფერი უჭამია. ისევ ნიკამ დაარღვია მძიმე სიჩუმე: „ბოლოს როდის ვჭამე კანფეტი, აღარც კი მახსოვს.“
BAGAGE22
TBCBGE22
LBRTGE22
როგორი უნდა გაიზარდოს ბიჭუნა, რომელიც ასეთ სიღატაკეში ცხოვრობს და შიმშილობს? რომელსაც არ აქვს სათამაშოები და არ ახსოვს, საჭმელი ბოლოს როდის აქვს ნაჭამი. ბიჭუნა, რომელსაც მხოლოდ სხვის სახლში აქვს ნანახი ლამაზი ცხოვრება, და მასაც უნდა, რომ სხვის ცხოვრებით იცხოვროს.
რთულია, ასეთ სახლში იცხოვრო, და არ იოცნებო სხვანაირ ცხოვრებაზე
ფანჯრებზე ცელოფნებია გაკრული, ერთი ფანჯარა კი, უბრალოდ ამოქოლილია
– მაია, სიმართლე გითხრათ, არ მეგონა, ამ სახლში ვინმე თუ ცხოვრობდა.
მაია: კი, აქ ნამდვილად შეუძლებელია ცხოვრება. სახურავიდან წყალი ჩამოდის, ფანჯრებში არ არის შუშები, კარი კი, ქარის ყოველ წამობერვაზე ვარდება. ერთ მშვენიერ დღეს, ეს სახლი უბრალოდ დაინგრევა. გათბობა შეუძლებელია. ზამთარში, მე და ნიკოლოზი ძალიან ვწვალობთ. ღვთის მადლით, გადავაგორეთ… პატარა ფიჩხები მოგვქონდა ტყიდან და ისე ვთბებოდით.
„ნახე, რამდენი ფიჩხები მოვიტანე. ღამით აღარ შეგვცივდება“
„აი ასე, შევუჩიჩხინებ და უფრო დათბება…“
მაია: ეს ჩემი დედამთილის სახლია. ყოველთვის გვიჭირდა: მაშინაც, როდესაც ბევრნი ვიყავით, და ახლაც, როდესაც სრულიად მარტონი დავრჩით. მივეჩვიე, არ ვჭამო და შვილებს დავუთმო ჩემი წილი.
– ნიკას გარდა, არ მინახავს აქ ბავშვები. სად არიან?
მაია: შვიდი შვილის დედა ვარ. უფროსები – 30 წლის მარი და 24 წლის ქრისტინე – დაოჯახებულები არიან. ბიჭი – გიორგი (28 წლისაა) არ ცხოვრობს ჩვენთან ერთად, იშვიათად ვხვდებით ერთმანეთს. ჩემი 16 წლის ვანო, მამიდასთან ცხოვრობს. 19 წლის ქეთი და 10 წლის მიხეილი კი, მინდობით აღზრდაში არიან. ამ საშინელ სახლში, დედასთან ერთად, მხოლოდ ნიკა დარჩა. სოციალურმა სამსახურმა ისიც რომ წაიყვანოს, ჩემი ცხოვრება დაკარგავს აზრს…
– თქვენი მეუღლე?
მაია: ციხიდან ახლახან გამოვიდა. ორი წელი იჯდა ხულიგნობისთვის. მაგრამ, ის ავად არის, მძიმე სამუშაოს ვეღარ შეასრულებს, როგორც ადრე.
მაია: სოციალური დახმარება, 450 ლარის ოდენობით. კომუნალურ გადასახადებს რომ დავფარავ, ფქვილს ვყიდულობ, დანარჩენზე კი, ძლივს გვყოფნის. ახლა, ყველაფერი ისეთი გაძვირებულია.
ნიკოლოზის ერთადერთი ოცნებაა – სხვა ბავშვებივით ცხოვრობდეს
ნიკოლოზი (7 წლის): დედიკო ვერასდროს მყიდულობს კანფეტს. სათამაშოებს ხომ საერთოდ.
– რომელ სათამაშოებს ისურვებდი?
ნიკოლოზი: მეზობლის ბიჭებს როგორიც აქვთ – მანქანებს, მაგალითად, ან ბურთს. კიდევ, ველოსიპედი აქვთ, მაგრამ, არ მთხოვნიან. მეუბნებიან, შენი უნდა გქონდესო.
– ესე იგი, ველოსიპედზე ოცნებობ?
ნიკოლოზი: არა! მხოლოდ საჭმელზე ვოცნებობ. მხოლოდ გემრიელი საჭმელი მინდა. მარტო პური კი არა, სხვა რამეც რომ ვჭამო
– ალბათ ფიქრობ, დიდი რომ გაიზრდები, იმუშავებ, ბევრი ფული გექნება და ყველაფერს იყიდი, რაც გინდა?
ნიკოლოზი: არა. ამაზე არ ვფიქრობ. არ ვიცი, ეს „დიდობა“ საერთოდ კარგია თუ არა.
ნიკოლოზს არა აქვს სათამაშოები. მეზობლის ბავშვები კი არ ათამაშებენ. ისღა დარჩენია, შორიდან უყუროს და ცრემლები შეიკავოს…
– შენი აზრით, დიდების ცხოვრება უფრო რთულია?
ნიკოლოზ: ყველა დიდი რაღაცნაირი უბედურია. დედა სულ ტირის, მამაც…
– რატომ მოგვმართეთ, მაია?
მაია: სასოწარკვეთილი ვარ… ბავშვი მშიერი მყავს. მინდოდა მთელი საქართველოსთვის მეთხოვა: გვიშველეთ, ვშიმშილობთ! მე ნანახი მაქვს, წაკითხული მაქვს – თქვენ ეს შეგიძლიათ.
– რა გჭირდებათ პროდუქტის გარდა?
მაია: არც კი ვიცი. იქნებ თქვენ თვითონ ნახოთ და მირჩიოთ? მე კი სახლს გაჩვენებთ.
აი ამ საწოლზე სძინავთ დედა-შვილს
სახლში წყალი არ მოდის, ნიკოლოზს მისი შორიდან მოტანა უწევს
არის მაცივარი, მაგრამ არ ყინავს, კარადის ფუნქციას ასრულებს
ფანჯარასა და კარზე ზედმეტია ლაპარაკი – უბრალოდ არ აქვთ!
ეს არის შემოსასვლელი კარები… უნდა ეცადო დახურო ისე, რომ საერთოდ კარის გარეშე არ დარჩე
მეგობრებო, ახლა თქვენ ყველაფერი ნახეთ! ამ გაჭირვების სიტყვებით, ან სურათებით გადმოცემა, შეუძლებელი – გულით უნდა შეიგრძნო. უნდა შეიგრძნო ამ საბრალო ადამიანების ტკივილი, მერე კი, გული თვითონ მოგთხოვს, მათ დაეხმარო.
პირველ რიგში სჭირდებათ პროდუქტი. დედა მხოლოდ იმაზე ფიქრობს, შვილს რა აჭამოს. სხვა არაფერზე შეუძლია ფიქრი. მაგრამ, ჩვენ ყველანი ხომ ვხედავთ, რომ ამ ოჯახს სჭირდება ყველაფერი! მათ სჭირდებათ საწოლები, საწოლის თეთრეული, შემოსასვლელი კარები და ფანჯრები. აუცილებლად მოსაგვარებელია წყლის პრობლემა – შემოიყვანონ წყალი სახლამდე და ერთი ონკანი მაინც დააყენონ. ოჯახს ასევე გაუხარდება პატარა მაცივარი და ტელევიზორი. და თუკი გსურთ, ნიკოლოზი მართლა რომ გაახაროთ, აჩუქეთ ველოსიპედი და სათამაშოები. მისთვის ეს დაუვიწყარი საჩუქრები იქნება!
თუკი ვინმეს აქვს სურვილი, საკუთარი თვალით ნახოს ეს საშინელება, ეს არის მათი მისამართი: საგარეჯოს მუნიციპალიტეტი, სოფელი ბადიაური.
(დანიშნულება: მაია და ნიკოლოზი).
ნუთუ, ახლა სითბო გვექნება სახლში? ღმერთო, როგორ ვოცნებობდით მე და ჩემი პატარა თბილ სახლზე…
„ფიჩხის მოსაგროვებლად აღარ წავალთ და აღარ დაგვეჩხვლიტება ხელები. დედა აღარ მოიგდებს ტომრებს ზურგზე და ყოველ საღამოს, წელი აღარ ეტკინება ამის გამო…“ – გვეუბნება პატარა ნიკა. ძალიან უხარია დედა-შვილს ახალი გამათბობელი.
„განა შეშის ღუმელივით რთული ასანთებია?! „წკაპ“ და მზადაა!“
„იფ, იფ, რა კარგად ათბობს. მოდი, მოდი, მიეფიცხე, არ შეგცივდეს!“
ჩვენი ფონდის კეთილი მეგობრების წყალობით, მარტო გამათბობელი კი არა, ნიკასთვის საწოლი და ტელევიზორიც შევიძინეთ, ხოლო მისი დედიკო – მაია სარეცხი მანქანით და ახალი მაცივრით გავახარეთ.
„მადლობა ჩემი დედიკოს გახარებისთვის, ყველას მაგრად ჩაგეხუტებით…“
„რამდენი ხანია, მაცივარი არ ამუშავებულა ამ ოჯახში. როგორ გამახარეთ!“
ავაგიმოვების ოჯახი სოფელ ბადიაურში ცხოვრობს, ძალიან უჭირთ. მხოლოდ სოციალურ შემწეობის იმედად დარჩენილი დედა-შვილი ხშირად მშიერია, რადგან ძნელია თვიდან თვემდე, პროდუქტის ფასების კოლოსალური ზრდის პირობებში, ადამიანმა ამ შემოსავლით ირჩინოს თავი. მათი სახლიც ავარიულია, არ აქვთ ნორმალური ცხოვრებისათვის შესაბამისი პირობები. ჩვენმა ფონდმა ავაგიმოვების ოჯახის შესახებ პოსტი, 26 ივნისს გამოაქვეყნა.
– მაია, გვითხარით, როგორ შეიცვალა თქვენი ცხოვრება მას შემდეგ, რაც ჩვენმა ფონდმა თქვენი გაჭირვების შესახებ თავის ერთგულ მეგობრებს ამცნო?
მაია: ნეტავ, სათითაოდ ყველასთან შემეძლოს მისვლა და მადლობის გადახდა. ეს ადამიანები მათი სიკეთის შუქით ანათებენ სამყაროს. ჩვენი პატარა ქვეყანაც რა იქნებოდა, მათ გარეშე? რა იქნებოდა კეთილი ადამიანების გარეშე? იცით, როგორ გვენატრებოდა სითბო – სითბო სულიერი და სითბო ფიზიკური… თქვენ ორივე მოგვიტანეთ! ორივენაირად გაგვათბეთ!
– საჩუქრებიდან რა გაგიხარდათ ყველაზე მეტად? გამათბობელი?
მაია (46 წლის): დიახ, უზომოდ გაგვიხარდა… შეშის მოსაგროვებლად ყოველდღე გვიწევდა ტყეში სიარული. ეს ისეთი რთული იყო…
ნიკა (7 წლის): მეც ვეხმარებოდი დედას. მარტოს ხომ არ გავუშვებდი? ბოლო-ბოლო, კაცი მე ვარ ოჯახში. იქ, ტყეში მგელი რომ შეხვედროდა?
– შენ არ გეშინია მგლების?
ნიკა: ცოტა მეშინია, მაგრამ ეგენი ვერ შემამჩნევენ… მოთმენა შემიძლია ყველაფრის. აი, რომ მშია, მაგასაც ვითმენ. მუცელი რომ მტკივა, მაგასაც… ვერავინ მამჩნევს…
– ხანდახან, არ შეიძლება ყველაფრის მოთმენა, ზოგი რამ უნდა გვითხრა…
ნიკა: კარგი, გეტყვით. ტელევიზორი მომეწონა, კარგ მულტფილმებს აჩვენებს. ვერთობი ხოლმე. აბა, სათამაშოები მე არ მაქვს და… რამით ხომ უნდა გავერთო. მხოლოდ სწავლა და წყლის მოზიდვაში დედის დახმარება დამღლელია.
– წყალს შორიდან ეზიდებით?
მაია: დიახ, ვეზიდებით. მაგრამ ახლა, უკვე გვიკეთებენ გაყვანილობას. მალე თქვენს მოტანილ სარეცხ მანქანასაც შევაერთებთ და ხელით რეცხვაც აღარ მომიწევს. ძალიან მიხარია. ერთი სული მაქვს, როდის დაასრულებენ.
– რა მულტფილმებს უყურებ, ნიკა?
„ეს ტელევიზორი ჭკვიანიაო, ასე მითხრეს. ნეტა თუ გამოიცნობს, რომელი მულტფილმი მიყვარს?“
ნიკა: რობოტებზე მიყვარს მულტფილმები, საინტერესოა. სათამაშო რობოტები და პულტიანი მოწყობილობები ძალიან მომწონს, მაგრამ არასდროს მქონია. ვიცი, არც არასდროს მექნება. როცა ვუყურებ, თითქოს, მეც ვთამაშობ…
მაია: ნიკას ძალიან გაუხარდა საწოლი. ახლა, ტკბილად სძინავს ჩემს ბიჭს. ხომ ასეა, ნიკა?
ნიკა: ასეა! ხტუნვაც შეიძლება საწოლზე, ხანდახან… დედა მიშლის ხოლმე, უნდა გავუფრთხილდეთო. ყველაფერს გავუფრთხილდები, რაც გვაჩუქეთ! დიდი მადლობა!
„ამ საწოლში დავიძინებ, მოკუნტული აღარ ვიქნები და დიდი ბიჭიც გავიზრდები.“
– მაია, სოციალურ ქსელში ბევრმა ადამიანმა ნახა სტატია თქვენს შესახებ. დიდი იყო გამოხმაურებაც. ალბათ, დაგირეკეს უცხო ადამიანებმა დახმარების მიზნით.
მაია: ჩვენ ვერ ვსარგებლობთ სოციალური ქსელებით, არც ინტერნეტი გვაქვს და არც შესაბამისი მოწყობილობები. დამირეკეს, დიახ, მითხრეს, რომ „ფეისბუქზე“ წაიკითხეს ჩვენი ამბავი. იყო მოსული ორი ბიჭი. უამრავი პროდუქტი მოგვიტანეს. ძალიან გაგვახარეს. ისეთი თბილი დღე იყო… ნიკაც ისეთი გახარებული იყო…
„ალო, ალო, გესმით ჩემი ხმა? სანამ ნამდვილი ტელეფონი მექნება, ჯადოსნური ტელეფონით დაგირეკავთ და გეტყვით „ცამდე დიდ მადლობას!“
– ადგილობრივი ხელისუფლებისგან თუ გქონდათ გამოხმაურება?
მაია: მოვიდა გამგებელი, ნახა ჩვენი სახლი. ჯერჯერობით, რაიმე რეალური ნაბიჯები, მოქმედება სახლის გადახურვის კუთხით არ ყოფილა, მაგრამ დაველოდოთ. იმედია დაგვეხმარებიან.
– მაია, ვიცი, კიდევ უამრავი პრობლემა დაგრჩათ…
მაია: ღატაკი ადამიანის პრობლემებს რა გამოლევს? უკვე მერიდება თხოვნა. ისედაც, ამდენი ადამიანი შევაწუხეთ. სახურავიდან წყალი რომ არ ჩამოგვდიოდეს, ყველაზე მეტად ეგ მინდა. ზამთარი მოდის – წვიმების, თოვლის სეზონი. ხომ წარმოგიდგენიათ, რა გველოდება?..
მეგობრებო, ჩვენ ვაგრძელებთ ამ საბრალო დედა-შვილის დასახმარებლად წამოწყებულ პროექტს. იქნებ, ერთად შევძლოთ და დავიცვათ ისინი მკაცრი ზამთრისაგან. ამ ეტაპზე, სახლის სახურავის შეკეთება ყველაზე მნიშვნელოვანია! მათ ასევე ესაჭიროებათ თბილი ტანსაცმელი და საკვები.
თუ შენ კითხულობ ამას, ნუ აუვლი გულგრილად გვერდს სხვის გაჭირვებას! შეეცადე გააკეთო კეთილი საქმე! შეძელი და პური მაინც უწილადე გაჭირვებულს! მერწმუნე, ისინი არასდროს დაივიწყებენ შენს სიკეთეს! უფალი კი, დაგლოცავს და გაგაძლიერებს!

calendar June 21, 2022
“How is it possible: when you are hungry, your stomach hurts, and when you eat, it still hurts? – Nika asks and desperately adds: – Probably because I don’t eat every day.” I’m even afraid to ask the boy for how many days he hasn’t eaten. The eerie silence is broken by Nika: “I don’t even remember when the last time was I ate candy.”
Correspondent: I am even afraid to ask the baby how many days he hasn’t eaten.
What fate awaits a boy who starves and lives in complete poverty? Who has no toys and does not remember the last time he ate. The boy who only saw the good life in the neighbor children’s life and who wants to be someone else, but not himself!
It’s impossible to live in this house and not dream of another life.
The windows are sealed with cellophane, and one window is just walled up
– Maya, to be honest, I could not even imagine that someone lives in this house.
Maya: You are right, it is impossible to live here. The roof leaks there are no glass in the windows, and the doors are blown out with each passing breeze. One day it just might fall apart. It’s impossible to heat it. Nikoloz and I suffered a lot in the winter. Fortunately, we survived it… He and I brought small branches from the forest and warmed ourselves.
“Look how many branches I brought. It won’t be that cold at night.”
“I’ll poke at the coals, and it will become warmer ..”
Maya: This is my mother-in-law’s house. We have always lived in poverty: both when there were many of us, and when my son and I were left completely alone. I learned not to eat and to give my share to my children.
– I didn’t see any more children here besides Nika. Where are they?
Maya: I have seven children. My eldest daughters – 30-year-old Mari and 24-year-old Kristina – have their own families. My Son Giorgi (he is 28 years old) does not live with us, we rarely communicate. My 16-year-old son Vano lives with his aunt, my husband’s sister. And 19-year-old Keti and 10-year-old Mikhail are brought up in a foster family. It’s only Nika who stayed in this terrible house with his mother. If the social workers take him too, I will have no reason to live…
– What about your husband?
Maya: He was released from prison recently. He spent two years in jail for hooliganism. But he is a sick person, he will not be able to work, as before, at hard work.
Maya: We live on an allowance of 450 GEL. I pay utility bills, buy flour, and there is barely enough money for the rest. Everything is so expensive now.
Nikoloz’s only dream is to be like other children
Nikoloz (7-year-old): Mom can never buy me candy. And toys either.
– What kind of toys would you like to have?
Nikoloz: Ones like the neighbor boys have – cars or a ball. They also have a bicycle, but they won’t give it to me. They say you have to have your own one.
– So, you dream of a bicycle?
Nikoloz: No! I only dream about food. I just want delicious food. Not only bread, but something else too.
– I suppose you think that you will grow up, earn a lot of money and buy everything for yourself?
Nikoloz: No. I do not think about it. I don’t know if it’s good to “grow up” at all.
Nikoloz has no toys. Neighbor kids don’t lend their toys to him. The only thing left is to watch from afar and hold back tears …
– Do you think it’s more difficult to be an adult?
Nikoloz: All adults are unhappy. Mom cries all the time, dad too…
– Maya, why did you contact us?
Maya: I’m just in despair… I have nothing to feed my child. I would like to ask the whole Georgia to save us from starvation. I saw, I read – you can do it.
– What else do you need besides groceries?
Maya: I can’t even come up with anything. Maybe you can take a look and tell me? I will show you the house.
Mom and son sleep in this bed
There is no water at home, and little Nikoloz has to bring it from afar
There is a refrigerator, but it does not freeze, and serves as a cabinet
And there is nothing to say about windows and doors at all – they simply do not exist!
This is the front door… You need to make an effort to close it and not be left without doors
Friends, now you have seen everything! Words or photographs cannot convey this poverty – you must feel it! You need to feel the pain of these unfortunate people, and then your heart itself will ask you to help them.
First of all, they really need food. Mom can think of nothing but of feeding her son. But we can see that this family needs just everything! They need beds, linens, front door and windows. They certainly need to resolve the water problem – bring water to the house and install at least one sink with a tap. A small fridge and TV will also make them happy. And if you really want to make Nikoloz happy, give him a bike or toys. He will never forget these gifts!
If anyone dares to see this horror with their own eyes, here is their address: Sagarejo Municipality, village Badiauri.
(purpose: Maya and Nikoloz).
Will it be warm at home now? God, my little one and I dreamed of a warm house so much…
“There will be no more need to collect firewood and our hands will no longer be scratched. Mom will no longer have to carry bags on her back, and her back will no longer hurt because of this… “- says little Nika. Mother and son are very happy with their new heater.
“Do you think it is as hard to fire up as a wood-burning stove?! You just press it – and you’re done!
“Oh, how well it warms, come closer, get warm, don’t be cold!”
Thanks to good friends of our Fund, we bought for Nika not only a heater, but also a bed and a TV, and we made happy his mother Maya with a washing machine and a new refrigerator.
“Thank you for making my mom happy. I will hug you all tight…”
“The refrigerator has not been turned on in this house for a long time!” You made me so happy!
The Avagimov family lives in the village of Badiauri. They live in great need. A mother and child who live only on social allowance often go hungry because it is difficult to survive on this income from month to month when food prices are skyrocketing. Their house is also in disrepair, they do not have the necessary conditions for a normal life. Our Fund published a post about the Avagimov family on June 26.
–        Nino, how your life has changed since our Fund published a post about your plight and let out good friends know about you?
Maia: I wish I could thank everyone one by one. These people illuminate the world with the light of their goodness. What would our small country be like without them – what would it be without kind people? You know how we missed warmth – emotional warmth and physical warmth…  You brought us both! You warmed us both ways!
Which gift did you like the most? A heater?
Maia (46-year-old): We were really happy! We had to gather firewood in the forest everyday – it was pretty hard.
Nika (7-year-old): I helped my mom. I would not let her go alone. I am a man in this family. What if she met wolves in the forest?
Aren’t you afraid of wolves?
Nika: I’m a little afraid of them, but they won’t notice me… I can stand everything. I can stand when I’m hungry. I can even stand when my stomach hurts. No one notices me…
Sometimes you should not stand everything, and you should tell us…
Nika: I will tell you. I liked the TV – it shows good cartoons. Sometimes I have fun watching it. Well, I don’t have toys and how else can I have fun? Just studying and helping my mother in bringing water is tiring.
Do you bring water from afar?
Maia: Yes, we still bring it. But they already started making water piping for us. We will soon install a washing machine that you gave us and there will be no longer a need to make laundry with hands. I am so glad! I can’t wait when they finish installations.
What cartoons do you watch, Nika?
“They said this TV is smart. I wonder whether it will guess which cartoon I like the most.”
Nika: I love cartoons about robots. It is interesting. I really like toy robots and devices with the remote control, but I have never had one. I know, I will never have it. When I look at it and it feels like I play it.
Maia: Nika was happy with a bed. Now my boy sleeps sweetly. Is it so, Nika?
Nika: Yes! I can even jump on my bed sometimes. Mommy does not let me do that – she says we should handle the bed carefully. I will handle carefully all the gifts you brought. Thank you very much!
“I’ll sleep in this bed, I won’t huddle up anymore, and I’ll grow up to be a big boy.”
Maia, many people read an article about you on social networks. Many of them responded. I think many strangers called you willing to help you.
Maia: We don’t use social networks – we have neither Internet, nor appropriate appliances. They really called me and said they read my story on a Facebook. Two guys came to visit us. They brought a lot of foodstuffs. They made us very happy. It was a very warm day. Nika was glad too.
‘Hello, hello, can you hear me? Before I have a real phone, I’ll call you on the magic phone to thank you!”
Was there any response from the local authorities?
Maia: The Head of the local administration came to see our house. So far, there have been no real steps, no action in terms of reroofing the house, but let’s wait. I hope they will help us.
Maia, I know you still have a lot of problems…
Maia:  Problems of the poor never end. I feel embarrassed to ask again – we have already bothered so many people! Most of all, I want water not to pour on us from the ceiling. Winter is coming – the time of rains and snow. You can probably imagine what awaits us.
Friends, we continue the project started to help this unfortunate family. Maybe together we will manage to protect them from the harsh winter. The most important thing now is a roof repair.  They also need worm clothes and foodstuffs.
If you are reading this text now, please don’t pass by someone else’s problems. Try to do a good deed. At least share your bread with those in need. Believe me, they will never forget your kindness. God bless you!
(Purpose: The Avagimovi family)
It is also possible to transfer money from TBCpay and ExpressPay terminals. Find our Fund under “Charity” section (you can read more about rights and responsibilities of the Fund following the linkhttps://goo.gl/GY2Gus).