სიღატაკე და ავადმყოფობა გადარჩენის არცერთ შანსს არ უტოვებს ამ ბავშვებს… მათი ერთადერთი იმედი ჩვენ ვართ!
calendar სექტემბერი 12, 2022
გელა 6 წლის არის, მისი ეშინია არა მხოლოდ მის ძმებს და დას, არამედ, დედას და მამასაც… ეპილეფსიის შეტევა რომ ემართება, ძირს ეცემა, კანკალებს და მხეცივით ღრიალებს. წამლები, რომელიც ექიმმა დაუნიშნა, უკვე აღარ შველის, ეს ხომ ისეთი დაავადებაა, რომელსაც მუდმივი კონტროლი სჭირდება, მათ კი, ფული არ აქვთ, გამოკვლევაზე რომ წაიყვანონ! ჰოდა, წვალობენ ასე. ფული არაფერში ჰყოფნით! სოციალური დახმარების თანხა მიდის ქირაში, წამლებსა და პამპერსში… სხვა არაფერში ჰყოფნით. როგორ უნდა იარსებოს დღეში 3 ლარით ოჯახმა, სადაც 7 ბავშვია? წაიკითხეთ, იქნებ, თქვენ იცოდეთ…
„შენ მხოლოდ ჩემი დედიკო ხარ“
– ნანა, გვიამბეთ, თქვენს შვილზე, გელაზე, თუ შეიძლება. რა დაავადება აქვს?
ნანა: დიახ, ეს საშინელი შეტევები ხშირად ემართება… ძირს ეცემა და კრუნჩხვებში ფართხალებს. ნამდვილი საშინელებაა!
საბა (8 წლის): კიდევ, ლომივით ღრიალებს. ყურება არ შემიძლია! მეშინია! ძალიან საშიშია! შენც ვერ უყურებ! მე გავრბივარ და ხელებს ვიჭერ ყურებზე, რომ არ დავინახო და ხმა არ გავიგო!
„ახლა, თავის ავადმყოფობა თუ დაეწყება, დაგმალავ, რომ შენც არ შეგეშინდეს“
-როგორც მივხვდი, გელას ეპილეფსია აქვს? დაბადებიდან ავად არის?
ნანა: არა, გელა სრულიად ჯანმრთელი დაიბადა. საკუთარი სახლი არ გვაქვს, ამიტომ, ხშირად გვიწევს ბინის შეცვლა. ჩემი შვილების სრულ უსაფრთხოებას ვერ ვუზრუნველჰყოფ. მე სარეცხს ვრეცხავდი, ბავშვები კი, როგორც ყოველთვის, ეზოში თამაშობდნენ. უბედურება სწორედ ამ დროს მოხდა, გელა კიბიდან ჩამოვარდა და თავი დაარტყა. მაშინ მხოლოდ 2 წლის იყო. ვითომც არაფერი, ისე წამოხტა და სირბილი გააგრძელა. ვერ ვხვდები, ეს როგორ უნდა მომხდარიყო. ძალიან შეშინებულები ვიყავით, მაშინვე საავადმყოფოში წავიყვანეთ, მაგრამ არანაირი სერიოზული ტრავმა არ აღმოაჩნდა. ორი კვირის მერე, პირველი შეტევა დაემართა. ღმერთო, რა საშინელება იყო… ახლა, დროის სხვადასხვა მონაკვეთში ემართება – ხან, თვეში ერთხელ, ხან დღეში სამჯერ. ექიმები, გარკვევით ვერაფერს მეუბნებიან. დიახ, ეს ეპილეფსიაა… მაგრამ, რა უნდა ვქნათ? როგორ მოვიქცეთ? ვიცი, რომ არ იკურნება, მაგრამ, ჩემი შვილის სიკვდილს, ყოველდღე როგორ ვუყურო. ჩემი საბრალო ბიჭუნა ვერ ლაპარაკობს. თუ შია, თეფშს იღებს და მაჩვენებს, თუ სწყურია – ჭიქას. მაგრამ, ძალიან კეთილია, შეხედეთ, კატას როგორ ეფერება!
„ეს გელას ერთადერთი ფუმფულა სათამაშოა“
– ვიცი, ამ ავადმყოფობის დროს, ყველაზე ცუდი ისაა, რომ არასდროს იცი, რას უნდა ელოდო!
ნანა: მართალი ხართ, ვერასდროს გაიგებ, როდის მოხდება მორიგი შეტევა… მუდმივი შიშის ქვეშ ვცხოვრობთ. ბავშვებსაც ძალიან ეშინიათ და განიცდიან. მე კი, ვერაფერს ვშველი საკუთარ შვილს… ექვსი შვილი მყავს მის გარდა, ისინი თითქოს უკანა პლანზე გადავიდნენ, ჩვენი ყურადღება მთლიანად მიმართულია გელაზე!
თამარი (12 წლის): ვაიმე, ოღონდ აღარ შეგვაშინოს, ყველაფერს ავიტანთ. იცით, რა ცოდოა? შეხედეთ, რა ლამაზია და ლაპარაკიც კი არ იცის. ამბობენ, რომ ყოველი შეტევის დროს, მისი ტვინის ნაწილი კვდება – ძალიან მეშინია ამის!
„ვოცნებობ, სხვა გოგონებივით ვიყო“
– ამ დაავადებაზე ბევრი რამ იცი?
თამარი: კი! წაკითხული მაქვს. ამიტომ, მინდა ექიმი გამოვიდე. იქნებ გამომივიდეს ასეთი ბავშვების მკურნალობა. ახლა, ვერ მკურნალობენ.
– ნამდვილად ჭკვიანი გოგო ხარ. სწავლა გიყვარს?
თამარი: კი, ჩვენ ყველას გვიყვარს! ბევრი მეგობარი მყავს სკოლაში. ძალიან მეხმარებიან. წიგნებს მთხოვნიან, დედა ვერასდროს ყიდულობს ჩვენთვის რვეულებს, ამიტომ, გოგონები მჩუქნიან სკოლაში. ძალიან კარგები არიან! მეც მინდა ვიყო ასეთი მეგობარი!
თამარი: რაზე ოცნებობს ყველა ბავშვი?! პლანშეტზე. იქ ჩემი ძმის დაავადებაზე იმდენი ინფორმაციის წაკითხვას შევძლებდი. ისეთი ვიდეოც კი არის, როგორ უნდა გაუწიო პირველი დახმარება ეპილეფსიის შეტევის დროს. აი, ძალიან მჭირდება, რა!
„ბავშვების ერთადერთი სათამაშო დახეული ბურთია“
საბა (8 წლის): მე კი, ნორმალურ ბურთზე ვოცნებობ! ერთი გვაქვს, მაგრამ დახეულია! ვერ ითამაშებ! მე კი, მინდა, ფეხბურთელი გამოვიდე!
– და ვინ არის ყველზე მაგარი ფეხბურთელი?
საბა: რა თქმა უნდა, ხვიჩა კვარაცხელია! ვოცნებობ, სადმე ქუჩაში შემხვდეს!
– რომ შეგხვდეს, მიხვალ?
საბა: აბა, რა! გავიქცევი! ჩავეხუტები და ვეტყვი, რომ ძალიან მიყვარს! და ვთხოვ, ბურთზე ავტოგრაფი რომ დამიტოვოს! მაგრამ, მე ხომ, ბურთიც კი არ მაქვს, არა უშავს, უბრალოდ ჩავეხუტები!
ნიკა (10 წლის): მე კი, ალბათ, ვერ მივიდოდი, შემრცხვებოდა, მაგრამ, ყველას მოვუყვებოდი, რომ ცოცხალი კვარა მყავს ნანახი!
„ხვიჩა კვარაცხელია ქუჩაში რომ შეგვხვდეს, კოცნით დავახრჩობთ!“
– და რაში მდგომარეობს შენი ოცნება?
ნიკა: კომპიუტერი მინდა. იცი, სწავლა ძალიან მიყვარს. სკოლაც მიყვარს. არ მაქვს, არც რვეულები, არც კალმები, მაგრამ მაინც დავდივარ. მასწავლებელმა თქვა, რომ მეტი საინტერესო რამის წაკითხვა მათემატიკასა და ისტორიაზე კომპიუტერში შეიძლება. ჩვენ კი, ის არ გვაქვს. ყველას აქვს ჩვენს გარდა.
„სახლში, ტექნიკიდან მხოლოდ ეს მაცივარი აქვთ“
– კიდევ რა არ გაქვთ ისეთი, რაც ყველას აქვს?
ნიკა: სახლი!
თამარი: საწოლები!
საბა: „ბენდლერი“!
– ეგ რა არის?
საბა: „ბენდლერი“, საჭმლის მოსამზადებლად. „ვჟ-ჟ-ჟ-ჟ-ჟ“ – ასე რომ შვრება! ძალიან ხმაურობს.
– ა-ა, ბლენდერი.
საბა: კი, „ბენდლერი“!
– ნანა, გვითხარით, ამჟამად რა არის თქვენი ოჯახის მთავარი პრობლემა?
ნანა: რა თქმა უნდა, ახლა ჩემი გელას ჯანმრთელობაა მთავარი. მუდმივად სჭირდება წამლები, გამოკვლევები, ექიმის კონსულტაციები. ამ ყველაფერს კი, სახსრები უნდა… საშინელ გაჭირვებაში ვცხოვრობთ. არავინ არ მყავს, თან, კიდევ ექვსი შვილი, ყველას საჭმელი, ტანსაცმელი, სასკოლო ნივთები სჭირდება… ჩვენ კი, ელემენტარულის საყიდელი ფულიც კი არ გვაქვს.
„სასადილოს საჭმელი – გადარჩენის ერთადერთი ხერხი, შიმშილით რომ არ დაიხოცონ“
– რა არის თქვენი ყოველთვიური შემოსავალი? საარსებო წყარო?
ნანა: მხოლოდ სოციალური დახმარება – 1 000 ლარი. არანაირი სხვა შეღავათი. თავადაც იცით, სოფელში სამსახური არ იშოვება, მეუღლე ყველანაირ დღიურ სამუშაოზე თანახმაა, მაგრამ ეს მიზერია, როდესაც ოჯახში ამდენი ბავშვია. 200 ლარს ქირაში ვიხდით, კიდევ, დაახლოებით 200 გელასთვის სასიცოცხლოდ აუცილებელ წამლებში მიდის, 50 ლარი პამპერსში და, 500 ლარზე ნაკლები გვრჩება პროდუქტისთვის.
„აი, „ბენდლერი“ რომ გვქონდეს, ეს „სუპი“ უფრო ლამაზი იქნებოდა“
– აი, მაგალითად რას ჭამენ ბავშვები? როგორია მათი ყოველდღიური რაციონი?
ნანა: რომელი რაციონი, ხუმრობთ? დღეში ერთხელ საჭმელი მომაქვს სასადილოდან, მერე პური… დიდი ხნის დავიწყებული აქვთ, რა არის ხორცი, ხილი, ბოსტნეული, ყველი. უკვე აღარაფერს ითხოვენ. იციან, რომ ფული არ გვაქვს. აი, თამუნა 2 წლის წინ, ავარიაში მოჰყვა, ველოსიპედით სეირნობისას, მოპედი დაეჯახა. კიდევ კარგი, ცოცხალი გადარჩა, მაგრამ ფეხი მოიტეხა. ოპერაცია გაუკეთდა, ფირფიტა ჩაუდგეს. გვითხრეს, რომ ერთ წელიწადში აუცილებლად უნდა ამოიღონ. უკვე 2 წელია გასული და ეს ჭრილობა ძალიან სტკივა, ხუმრობა ხომ არ არის, 21 ნაკერი დაადეს!
„ოპერაცია თუ არ გაკეთდა, გოგონა შეიძლება ხეიბრად დარჩეს“
– ანუ, ახლა თქვენთვის ყველაზე მნიშვნელოვანია ბავშვების ექიმთან წაყვანა!
საბა: კიდევ, ძალიან გვჭირდება სასკოლო ნივთები! ესეც „აუცილებელია სიცოცხლისთვის“.
– და ქირით რატომ მოგიწიათ ცხოვრება?
ნანა: ათი წლის რომ იყო ჩემი მეუღლე, მათი სახლი მთლიანად დაიწვა. ქუჩაში აღმოჩნდა, თავის მშობლებთან და დასთან ერთად. ჩემი მამამთილი დიდი ხნის წინ გარდაიცვალა, დედამთილი კი, კიბოთი, 15 წლის წინ… და გათხოვილია, მასაც მცირეწლოვანი შვილები ჰყავს და ძალიან უჭირს…
– და თქვენი ოჯახი? მშობლები, ან ნათესავები ვერაფრით გეხმარებიან?
ნანა: ვაიმე, რას ამბობთ… დედა ძალიან ავად არის, ჩიყვი აქვს, მამა უმუშევარი დარჩა, და-ძმას ძლივს გააქვთ თავი. სამი ძმიშვილი მყავს, ყველას ძალიან, ძალიან უჭირს…
„წარმოუდგენელია, ამ საწოლებზე როგორ ეტევა მთელი ოჯახი“
მიუხედავად სიღატაკისა, ყველაფერი დარეცხილია და ლამაზად დაკეცილი. კარადაც კი არ აქვთ, რომ შეინახონ“
– დახმარებისთვის არავის მიმართეთ?
ნანა: მუდმივად გვიწევს ხვეწნა და განცხადებების წერა… მაგრამ, აზრი არ აქვს. ჩვენნაირი ადამიანები მთავრობისთვის არ არსებობენ! მაგალითად, თამარის ოპერაციის დაფინანსებაზე უარი მივიღეთ. ბავშვი იტანჯება… ფეხი სტკივა ხოლმე, ცივ ამინდში, მე კი, არ ვიცი, ვის ვთხოვო დახმარება… მრავალშვილიანი ოჯახების დახმარებას ვერ ვიღებ, მეუბნებიან, რომ დედოფლისწყაროში ვცხოვრობთ და არ გვეკუთვნის – მხოლოდ თბილისში ერიცხებათ. ასე როგორ შეიძლება? ნუთუ ჩემს შვილებს ნაკლები უფლებები აქვთ, ვიდრე დედაქალაქში მცხოვრებ ბავშვებს? ვიჩხუბე, ვიხვეწე, მაგრამ აზრი არ აქვს! არც კი ვიცი, კიდევ რა მოგიყვეთ. ვთხოვე ქირის გადახდაში დამხმარება – უარი მივიღე. ქირა კი, იზრდება და იზრდება. რა ვქნათ, მითხარით. მხოლოდ ფინანსური დახარება ხომ არ არის, იქნებ ვინმემ მირჩიოს რამე.
„ეს არის ორი წლის თემური, მთავრობის აზრით, თბილისში მცხოვრები ბავშვების დახმარება, უფრო მნიშვნელოვანია“
– ბავშვების ჯანმრთელობის გარდა, კიდევ რამეზე ოცნებობთ?
ნანა: მადლობელი ვიქნებით ნებისმიერი სახის დახმარებისთვის… ჩემს შვილებს მუდამ აკლიათ საკვები, პამპერსს ვერ ვყიდულობთ… არ გვაქვს საკმარისი საწოლები, ბავშვებს ერთმანეთზე სძინავთ, ტანსაცმლის შესანახი ადგილიც კი არ გვაქვს. ტექნიკაზე ხმას აღარ ვიღებ… 9 ადამიანის, 7 ბავშვის ტანსაცმლის ხელით რეცხვა ნამდვილი კოშმარია. უბრალოდ აუცილებელია სარეცხი მანქანა. არ გვაქვს მაცივარი. პატარა გაზის ბალონზე ვამზადებ საჭმელს. ბავშვებს კი, კომპიუტერი სჭირდებათ სწავლისთვის…
საბა: „ბენდლერი“ არ დაგავიწყდეს!
ნანა: ვიცი, რომ თქვენს ფონდს ბევრი კეთილი მეგობარი ჰყავს, ყველა ძალიან გულისხმიერი და გულთბილი ადამიანია. ძალიან დიდი იმედი მაქვს, რომ ჩვენი გასაჭირი მათ გულგრილს არ დატოვებს და გულთან ახლოს მიიტანენ ჩემსა და ჩემი შვილების ტკივილს!..
მეგობრებო, შენგელიების ოჯახი უკიდურესად მძიმე მდგომარეობაში აღმოჩნდა. მათ ნამდვილად სჭირდებათ ჩვენი დახმარება და თანადგომა. შვიდ ბავშვს მუდამ აკლია საკვები, გაცვეთილი ტანსაცმლით დადიან, მოკლებულები არიან სწავლისა და განვითარების ყოველგვარ საშუალებას. უბრალოდ, ნორმალური ბავშვობა არ აქვთ, მაგრამ ჩვენ ხომ კარგად ვიცით, რომ ბავშვები ჩვენი ქვეყნის მომავალია!
გელა დაავადებულია ეპილეფსიით. ბავშვს მუდმივად სჭირდება მედიკამენტები, მკურნალობა და ექიმის კონსულტაცია. თამარს კი, სასწრაფოდ ესაჭიროება ოპერაცია და ფირფიტის ამოღება.
შენგელიების ოჯახს ძალიან სჭირდება ნებისმიერი სახის დახმარება: საკვები პროდუქტი, პამპერსი, საწოლები, სარეცხი მანქანა, მაცივარი, ნებისმიერი საყოფაცხოვრებო ტექნიკა. ბავშვებს კი, არ აქვთ კომპიუტერი და ვერ სწავლობენ.
შეგიძლიათ თავად მოინახულოთ და შეძლებისდაგვარად გაუწიოთ დახმარება შენგელიების ოჯახს. მათი მისამართია: დედოფლისწყარო, სამხედროს ქ. 3

Poverty and disease will not give these children a single chance for salvation… We are their hope!
Not only the brothers and sister are afraid of the 6-year-old Gela, but also his mom and dad… when he has an epileptic attack, he collapses, trembles and howls like a beast. The medications prescribed by the doctor no longer help. This disease requires constant monitoring, but they have no money for examinations and checks! So that’s how they live. Money is enough for nothing. They spend the allowance on rent, medications, and diapers… and there is nothing left for the rest. How can a family with 7 children survive on 3 GEL per person per day? Read, count, maybe you manage to make ends meet…
“You are only my mama”
– Nana, please tell us about your son Gela. What is he ill with?
Nana: Well, he often has terrible attacks… He collapses, turns black and writhes in convulsions. That’s just terrible!
Saba (8-year-old): He also roars like a lion. I can’t watch it. I’m afraid! It’s very scary! You couldn’t either! I run away and cover my ears with a pillow, so as not to see or hear this!
“If he starts getting attack now, I’ll hide you so that you don’t get scared either.”
– As far as I see Gela has epilepsy? Does he have it from birth?
Nana: No, Gela was born a perfectly healthy boy. Since we do not have our own housing, we often moved. I cannot provide completely safe environment for my children. I washed clothes, and the children played in the yard as usual. It was at this moment that misfortune happened. Gela fell down the stairs and hit his head. He was 2 years old. As if nothing had happened, he got up and continued to run. I have no idea how this could have happened. We got extremely scared and immediately took him to the hospital, but they did not find any significant injuries in him. His first attack happened two weeks later. God, how terrible it was … Now it happens to him at different intervals – sometimes once a month, and sometimes three times a day. The doctors can’t tell me anything definite. Yes, it’s epilepsy… But what should we do? How to behave? I know it’s incurable, but watching your son die every day is simply unbearable. My poor baby can’t talk. When he is hungry, he takes a plate and shows it to me, when he is thirsty, he shows me a glass. But he is a very kind boy, look how he caresses the cat!
“This is Gela’s only soft toy”
– I know that the worst thing about this disease is that it’s unpredictable!
Nana: Yes, you are right, you never know when the next attack will happen … We live in constant fear. Children are also very scared and worried about their brother. But I am unable to help my son … and I have six more children besides him – they have almost faded into the background – we pay all our attention to Gela!Tamara (12-year-old): Oh, as long as he doesn’t scare us, we will endure everything. You know, we feel so sorry for him? Look how handsome he is, but he can’t even talk. They say that with every attack a part of his brain dies – I’m so afraid of that!
“I wish I was like other girls”
– Do you know a lot about this disease?
Tamara: Yes! I read about it. That’s why I want to become a doctor. Maybe I will manage to cure such children – now it is incurable.
– What a smart girl. Do you love learning?
Tamara: We all love learning! I have many girlfriends at school. They help me a lot. They lend me their books; my mother can never buy us notebooks, that’s why the girls at school give them to me. They are wonderful! I want to be such a friend too.
Tamara: The same that all the children have! I dream about a tablet. I would read so much information about my brother’s disease there! You know, all the books are there. There is even a video on how to provide first aid after an epileptic attack. I really need it!
“Children’s only toy is a holey ball”
Saba (8-year-old): And I dream of a normal ball! We have one but it has a hole! It’s impossible to play it. And I want to be a football player!
And who is the coolest football player?
Saba: Of course, Khvicha Kvaratskhelia! I dream of meeting him on the street!
– And if you meet him, will you come to him?
Saba: Sure! I will rush to him! I will hug him and tell him that I love him very much! And I will ask him to give me his autograph on the ball! Oh, I don’t have a ball, I’ll just hug him!
Nika (10-year-old): And I would assumably not have approached him, I would have been embarrassed, but I would have told everyone that I saw Kvara live!
“If we meet Khvicha Kvaratskhelia on the street, we will kiss him!”
Nika: I want a computer. You know, I really love studying. And I love school. I don’t have any notebooks or pens, but I still go there. There they tell us a lot of interesting things. The teacher said that we can read even more interesting things about history and mathematics on the computer. But we don’t have it. Everyone has it, but we don’t.
“The only home appliance that the family has is this refrigerator”
– What else do you not have, but everyone has?
Nika: A house!
Tamara: Beds!
Saba: “Bendler”
– What is that?
Saba: “Bendler”, to cook. It does like “vroom”! It makes a lot of noise
– Oh, blender
Saba: Sure, “bendler”
– Nana, what is the main problem of your family at the moment?
Nana: Of course, the most important thing now is Gela’s health. He constantly needs medications, examinations, consultations of doctors. All this requires a lot of money … And we live in complete poverty. Besides him, I have six more children, they all need food, clothes, school supplies… But we don’t have money even for the most basic things.
“Food from the canteen is the only way to avoid starving”
Nana: Only on a social allowance – 1000 GEL. We have no other benefits. You know about high unemployment in the villages. My husband grabs any part-time job, even collects scrap metal, but this is almost nothing when there are so many children in the family. We pay 200 GEL for rent, about 200 GEL go to Gela’s vital medications, 50 GEL for diapers, and about 500 GEL remains for food.
“If we had a “bendler” this soup would have been beautiful”
– What do you children eat? What is their everyday diet?
Nana: what a diet, what are you talking about? I bring food from the canteen once a day, and then bread … They have long forgotten what meat, fruits, vegetables, and cheese are. They don’t even ask for anything. They know they we don’t have money. Tamuna had an accident 2 years ago. She rode a bicycle and was hit by a scooter. It’s good that she survived, but her leg got crushed. They operated her on, put a plate on her leg. They said it must be removed after one year because the bone is growing. 2 years passed; she has pains in her leg. Her situation was pretty hard – they slapped 21 stitches onto her leg.
“If the girl is not operated on, she may remain crippled”
– So, the most critical for you is to take your children to a doctor!
Saba: We also need the stuff for school! It is critical too.
– Why did you find yourself in a rented apartment?
Nana: When my husband was 10 years old, their house burned down. He, his parents, and sister found themselves in the street. My father-in-law died a long time ago, and my mother-in-law died 15 years ago from cancer … His sister is married, she also has young children, and her life is hard …
– What about your family? Can’t your parents or relatives help you?
Nana: Oh… Mom is very sick, she has a goiter, my father was left without a job, my brother and sister can barely make ends meet. I have three nephews, all of them have a very, very hard time …
“It is completely incomprehensible how the whole family fits on these beds”
“Despite the poverty, all things are washed and neatly folded. There is not even a cabinet to store them.”
– Did you address anyone for help? Local authorities, for instance?
Nana: Yes, you have to constantly ask, write statements… But with no results. People like us do not exist for the authorities! For instance, they refused funding Tamara’s operation. The child suffers so much… When it’s cold, her leg hurts, and I don’t know where to seek for help… I still don’t receive benefits for large families, they say that residents of Dedoplistskaro are not qualified for benefits – they pay benefits only in Tbilisi! Why? Do my children have less rights than the children living in the capital? I argued, I asked – but to no avail! I don’t even know what else to tell. We asked for help with the rent, but they refused to help. And the price for rent keeps growing. Tell me what to do. We need not only financial support, maybe someone will support us with advice.
“This is two-year-old Temur, and the authorities believe that children from Tbilisi are more important than this little angel”
– In addition to the health of children, what else do you dream of?
Nana: We will be grateful for any help… My children are constantly malnourished, we can’t buy diapers… We do not have enough beds, children sleep on top of each other, clothes are piled up because there is no closet. Not to mention home appliances… Washing with hands for 9 people, 7 children is a real nightmare. A washing machine is vital for us. We have no stove. I cook on a small gas bottle. Children really need computer to study.
Saba: Don’t forget about bendler!
Nana: I know that your Fund has many good friends, all of them are sympathetic and merciful people. I really hope that our misfortune will not leave them indifferent, and they will take my pain and the pain of my children to heart!
Friends, the Shengelia family found themselves in dire straits. They really need our help and support. Seven children are constantly malnourished, they wear rags, they are deprived of the opportunity to learn and develop. They are simply deprived of a normal childhood, but we know that children are the future of our country!
Gela has epilepsy. The child constantly needs medications, treatment, and consultations with doctors. And Tamara urgently needs an operation to get the plate removed.
The Shengelia family is in dire need of any help: food, diapers, beds, a washing machine, refrigerator, and any household appliances. The children do not have a computer, the family does not have the means to purchase it.
You can visit the Shengelia family and provide them all possible help. Their address is: Dedoplistskaro, 3 Samkhedro street.