„ადამიანის ხმის გაგონება მენატრება … ვესაუბრები კედლებს, მხოლოდ ისინი არიან ჩემი ტანჯვის მომსწრენი“ – მისი სულიერი და ფიზიკური ტანჯვის დანახვა აგატირებთ…
calendar ოქტომბერი 6, 2022
„ჩემნაირი მარტოხელა ადამიანებისთვის საშინელი განაჩენი გამოაქვთ სწორედ იმ ხელმძღვანელებს, ვინც ვალდებულია იზრუნოს შეჭირვებულ ადამიანებზე! მე ხომ საქართველოს მოქალაქე ვარ და ვამაყობ ამით! მაგრამ ღმერთო ჩემო, როგორ მტკივა! ჩემი აზრით, ადამიანებთან ასე მოპყრობა არ შეიძლება!..
„ადამიანის ხმის გაგონება მენატრება… ვესაუბრები კედლებს, მხოლოდ ისინი არიან ჩემი ტანჯვის მომსწრენი“ – მისი სულიერი და ფიზიკური ტანჯვის დანახვა აგატირებთ…
რამდენჯერ მინატრია სიკვდილი, რამდენჯერ მიფიქრია, ნუთუ ჯოჯოხეთში უარეს ტანჯვას გადიან? ამაზე უარესი რაღა უნდა იყოს?! თითქოს ალმოდებული ვარ,  მღრღნის და ცოცხლად მჭამს ეს საძაგელი სენი. ტკივილისგან თმაც კი დამიგლეჯია,  კედელზეც მიხეთქებია თავი…   ფეხები აღარ მაქვს! აბა, ეს ფეხებია?! ამ საშინელ ტკივილს, შიმშილიც რომ ემატება და მარტოობაც?! რომ ვკვდებოდე, წყალს არავინ მომაწვდის, სასწრაფოშიც კი არავინ დარეკავს. ალბათ, მერამდენეღაცა დღეს იპოვნიან ჩემს ნატანჯ სხეულს…“ – ტირილით გვეუბნება „გორიალაზე“ დამხობილი მარიამი, რომელმაც რის ვაივაგლახით გაგვიღო კარი და სახლში ცრემლიანმა, მაგრამ ჩვენი დანახვით გახარებულმა გულთბილად შეგვიპატიჟა.
„ასე დავღოღავ, ხელებში ძალა აღარ მაქვს, ვეღარ ვეყრდნობი… ჩემი ხელები საიმედო აღარაა…“
მარიამ საძაგლიშვილი 60 წლისაა. იგი პირველი ჯგუფის ინვალიდია.  20 წელია, მძიმე დაავადებებით იტანჯება. ვერ გადაადგილდება დამხმარე საშუალებების გარეშე. თუმცა, მათი გამოყენებაც უჭირს, რადგან სულ მარტოა. ხელი რომ შეაშველოს, წამალი რომ მიაწოდოს, წყალი რომ დაალევინოს – არავინ ჰყავს! მარტოობა და უსახსრობა კიდევ უფრო ამძიმებს მის ტანჯვას.
„სრულიად მარტო ვარ, წყლის მომწოდებელიც კი არ მყავს…“
– მარიამ, რა არის თქვენი დიაგნოზი? როგორ დაიწყო და ვითარდებოდა დაავადებები?
მარიამი: სამი დაავადება ერთდროულად ცდილობს ჩემს განადგურებას. თუმცა, უკვე განადგურებული ვარ. ამაზე მეტი, ალბათ, სიკვდილია…  ჩემი დაავადებებია: პოლინევრიტი, ოსტეოპოროზი, კოკსართროზი. აღარაფერს ვამბობ იმაზე, რომ წლების მანძილზე ამდენი წამლებისა და ჰორმონების მიღების შედეგად, კუჭი სულ გამინადგურდა. მაქვს კუჭის წყლული და ეროზია თორმეტგოჯაზე. მაგრამ წამლების გარეშე, ვერ გავუძლებ ჯოჯოხეთურ ტკივილებს, წამლები აუცილებელია. ახლა, მათი შეძენის საშუალება არ მაქვს და ხედავთ, როგორ ვიტანჯები. მხოლოდ ჰორმონების შეძენას თუ ვახერხებ, ჩემი პენსიით. მერე მშიერი ვრჩები. თქვენ რომ იცოდეთ, რამდენჯერ ვერ დამიძინია შიმშილის გამო… (ტირის.)
„რომ ვიყვირო, საშველად არავინ მოვა…“
როგორ მრცხვენია, ვინმეს რაიმე ვთხოვო. აქ, მეზობლებსაც კი არ ვიცნობ, ისეთი გამოკეტილები არიან, არავისთან კონტაქტობენ… ჩემნაირი ავადმყოფი და უსარგებლო კი, ვის რად უნდა?! შეიძლება წამოვწვე? ასე რომ ვზივარ, ძალიან მტკივა…
– რა თქმა უნდა… დაგეხმარებით. თუ გნებავთ, შევისვენოთ.
„ორთოპედიული მატრასი არ მაქვს. ამაზე კი, ჩემი წოლა არაფრით არ შეიძლება. ძალიან მიჭირს…“
მარიამი: არა, არა… საუბარი შემიძლია. ადამიანის მოსმენა მენატრება. მე ხომ, სულ მარტო ვარ. მამა დიდი ხნის წინ დავკარგე, დედა ოთხი წლის წინ გარდამეცვალა, და-ძმა არ მყავს. არასდროს ვყოფილვარ გათხოვილი. შვილი მე არ მყავს და პატრონი… მარტო კედლებთან ვსაუბრობ. ესენი არიან ჩემი გმინვის და ტირილის მაყურებლები.
– როგორ, საერთოდ არავინ მოდის თქვენს სანახავად? არც ნათესავი, არც მეგობარი..
მარიამი: ა-პა-პა-პა, დაივიწყეთ… ნათესავებმა დიდი ხანია უსარგებლო ნივთივით მომისროლეს. მეგობრებიც ნელ-ნელა შემომეცალნენ.
„ასეთი აღარავის ვჭირდები…“
მამაო მოდის ხოლმე ჩემთან. მამა გოჩა. მხოლოდ ის არის  ჩემი იმედი და ნუგეში. აღსარებას ვაბარებ. მაგრამ ერთხელ, გამიბრაზდა სუიციდური აზრების გამო.
– თვითმკვლელობაზე ფიქრობდით?
მარიამი: მოდი და ნუ იფიქრებ… ტკივილი, მარტოობა… ამ საკანში სული მეხუთება. რამდენი ხანია მიწაზე ფეხი არ დამიდგამს. შევცოდე, მაგრამ ეს ფიქრები თავისთავად მოდის… ადრე წიგნებს ვკითხულობდი, რომ გული გადამეყოლებინა, მაგრამ ახლა, აღარც მხედველობა მივარგა და ესეც რომ არ იყოს, ტკივილი რას დამაცდის? კითხვას?
„ბევრჯერ, სიკვდილი მინატრია ტკივილის გამო!“
ორჯერ ვიყავი პარალიზებული. პირველად მაშინ, როდესაც      ჯერ კიდევ ახალი დაწყებული მქონდა პოლინევრიტი. მეორედ კი, 8 წლის წინ. სწორედ, ეს რვა წელია, რაც საერთოდ ვეღარ დავდივარ.
– სულ რამდენი წელია, რაც ეს დაავადებები გაქვთ?
მარიამი: ოცი წელია. 40 წლის ჯან-ღონით სავსე არქიტექტორი ქალი ვიყავი – აქტიური, ენერგიული, სიცოცხლე მიყვარდა. ვმუშაობდი, წარმატებულიც ვიყავი, მეგობარიც ბევრი მყავდა. ზამთარი იყო. კიდურებში ვიგრძენი ძალის შესუსტება, მერე გაბუჟება, რომელმაც არ გამიარა. ინფექციურში წამიყვანეს. როგორ მახსოვს, დეისაძე იყო მაშინ ექიმი. დამიდგინდა პოლინევრიტი. თითქოს, შევებრძოლე დაავადებას, არ ვნებდებოდი. მაგრამ ორი წლის შემდეგ, პარალიჩი დამემართა. დროთა განმავლობაში, მაინც წამოვდექი. მუშაობით, რა საკვირველია, ვეღარ ვმუშაობდი. ვეღარც აქტიური ცხოვრებით ვცხოვრობდი, მაგრამ ასე დავრდომილი არ ვიყავი.
„ცრემლის გარეშე, ვერ ვუყურებ ჩემი ახალგაზრდობის ფოტოებს…“
წლების განმავლობაში დედა მივლიდა. იცით, რა კარგი დედა მყავდა? მენატრება ჩემი ლამაზი დედა. მერე დედა დაბერდა, ავად გახდა. ალცჰეიმერის დაავადება დაემართა და ახლა, ის გახდა ჩემი მოსავლელი. წარმოგიდგენიათ, რა დღეში ჩავვარდით? დავხოხავდი, დავფორთხავდი და ისე ვუვლიდი ჩემს საყვარელ დედას. ჩემი მდგომარეობაც უფრო და უფრო მძიმდებოდა. კოკსართროზი და ოსტეოპოროზიც „შევიძინე“, თითქოს მაკლდა პრობლემები.
„დედა მყავდა ერთადერთი გულშემატკივარი და ისიც წავიდა! გული მეწვის“
– არც მაშინ გეხმარებოდნენ ნათესავები?
მარიამი: თქვენ გქონდათ „შინ მოვლის“ პროგრამა. ჩვენ ვიყავით თქვენი ბენეფიციარები. მოდიოდნენ თქვენი წარმომადგენლები და უვლიდნენ დედას, ერთი ნაწოლიც არ გასჩენია. როგორ მახსოვს თქვენი სიკეთე. ეს „გორიალაც“ თქვენი ფონდის ნაჩუქარია. ოთხი წლის წინ, დედა გარდაიცვალა, 92 წლის ასაკში. ჩემი მდგომარეობაც უკვე სასტიკად დამძიმებული იყო. სულ მარტო დავრჩი. დედას სიცოცხლეში, მის პენსიას და სოციალურ დახმარებას ვიღებდით.  ეს რაღაცაში მაინც გვშველიდა. დედას სიკვდილის შემდეგ კი, შემწეობა მომიხსნეს. განა შეიძლება, ჩემნაირ გაჭირვებულ ადამიანს, რომელიც ფაქტობრივად სულ მშიერია, სოციალური დახმარება რომ მოუხსნა? 275 ლარს რომ მაძლევს სახელმწიფო  პენსიას, და აქედან, 65 ლარს ბანკი მიკავებს, 210 ლარი მრჩება. გეკითხებით, ასეთმა მძიმე ავადმყოფმა, რომელსაც დაბლა ჩასვლა და საკუთარი წამლების, პროდუქტის ყიდვა არ შეუძლია, ამ 210 ლარით როგორ უნდა გაიტანოს თავი?
„ეს არის ჩემი „მარაგი“, ფაქტობრივად, შიმშილი მიწევს!“
კიდევ კარგი, მამაო მყავს, უფალი გაახარებს.  მთავარანგელოზთა სახელობის ტაძრის მოძღვარია ჩემი მამა გოჩა. ძალიან ვებრალები. რითაც შეუძლია მეხმარება. თავადაც არ ულხინს ფინანსურად, მრავალშვილიანია. უამრავი საზრუნავი აქვს და ჩემთვისაც რომ გამოძებნის ხოლმე დროს, რამხელა მადლი და სიკეთეა! კიდევ „კარიტასის“ მედდა მოდის, სახლს მიწესრიგებს. არ შემიძლია უსუფთაოდ ცხოვრება. მადლობელი ვარ! მან დარეკა თქვენს ფონდში, მე ტელეფონის ნომერსაც ვერ გავიგებდი. არც ინტერნეტი მაქვს, ვერც გარეთ გავდივარ. რამე რომ მჭირდება, მამაოს ვთხოვ ხოლმე. ჩემს პენსიასაც ლელა (კარიტასის მედდა) ან მამაო იღებს, წამლები და საჭმელიც მათ მოაქვთ.
– ყოველდღე?
მარიამი: არა, რას ამბობთ. ყოველდღე ვის დავავალდებულებ. კვირაში ერთხელ, და ამისთვისაც მადლობელი ვარ. კვირიდან კვირამდე არ მყოფნის ხოლმე საჭმელი და მშიერი ვიცდი… (ტირის.)
„იცით, რა ძნელია შიმშილის და ტკივილის ერთად თმენა…“
– ბანკი რატომ გაჭრით თანხას?
მარიამი: სესხის გამო, 1700 ლარი ავიღე, წამლებისთვის რომ დამჭირდა. აუცილებელი და გადაუდებელი იყო. ახლაც ასეა, მაგრამ ახლა აღარც ბანკი მომცემს სესხს და რომც მომცეს, როგორ გადავიხადო? კიდევ რამე რომ ჩამომეჭრას პენსიიდან, არსებობასაც ვეღარ შევძლებ, ამიტომ ახლავე მოვკვდე, ის სჯობს…
– დამშვიდდით, მარიამ! ჩვენ სწორედ თქვენს დასახმარებლად მოვედით. იმისთვის ვართ თქვენთან, რომ თქვენი გაჭირვების შესახებ, ჩვენს ერთგულ მკითხველს მოვუთხროთ. კეთილი ადამიანები აუცილებლად გამოგვეხმაურებიან. გულთან ახლოს მიიტანენ თქვენს მდგომარეობას. იცით, რამდენი ადამიანი გადაარჩინეს და გამოიყვანეს უმწეო მდგომარეობიდან?
მარიამი: მართლა? საკვებით და წამლებით მჭირდება დახმარება. კიდევ იქნებ ვინმეს ერთი ორთოპედიული მატრასი ჰქონდეს. ნორმალურად წოლა მაინც რომ შევძლო. ალბათ მალე, წოლის გარდა ვეღარაფერს შევძლებ!
„ეს ეტლი მაჩუქეს, მაგრამ დახმარების გარეშე, გარეთ გასვლა  მაინც არ შემიძლია…“
რომ იცოდეთ, რამხელა იმედი მომეცით. ყოველდღე ყველასთვის ვილოცებ. ახლაც, ყოველდღე ვლოცულობ. აღმსარებელიც ვარ. ბავშვობიდან ეკლესიურად ვცხოვრობდი. ალბათ, ამ რწმენამ მომიყვანა აქამდე. ჩემს თავს შევუძახებდი ხოლმე: „მარიამ, შენ არ უნდა დაეცე! მარიამ, შენ ეს უნდა შეძლო!“ უბრალოდ ახლა, როდესაც ასე ძალიან გამიჭირდა, როდესაც ტკივილები გაუსაძლისი გახდა, შემომიტევს ხოლმე სუიციდური აზრები. მერე, მამაო მეჩხუბება და ვინანიებ. უფალო, მომიტევე მე ცოდვილს!
„ყოველდღე ვლოცულობ და უფალს ყველა გაჭირვებულის მფარველობას ვთხოვ!“
– მარიამ, ადგილობრივი ხელისუფლება თუ გეხმარებათ რამით?
მარიამი: წელიწადში ერთხელ იყო „მოწყალებასავით“ 300 ლარი. რაც იყო, იყო! მადლობელი ვიყავი. ბოლო წელს კი, მხოლოდ 100 ლარი ჩამირიცხეს.  ძვირფასო მთავრობავ, ჩემი მდგომარეობა კი არ გაუმჯობესდა, უფრო დამძიმდა და მომატების მაგივრად, მიმცირებთ დახმარებას? ვის უნდა შევჩივლო, ისიც არ ვიცი. ხომ ხედავთ, ვერ დავდივარ. მე ვერსად მივალ, ვერაფერს ვითხოვ… საბუთების ასაღებადაც მამაოს ვაწუხებ. ისიც მაშინ, როდესაც გამოუვალი მდგომარეობაა. მას უამრავი სულიერი შვილი ჰყავს, ჩემსავით გაჭირვებული. ყველასთვის კი, ძნელია დროის გამონახვა, ხომ გესმით?
– ზემოთ გულისტკივილით აღნიშნეთ, რომ მეზობლებსაც არ იცნობთ, დიდი ხანი არ არის, რაც აქ ცხოვრობთ? ეს ბინა თქვენ გეკუთვნით?
მარიამი: ჩემი აქ გადმოსვლის ამბავი, კიდევ ცალკე ისტორიაა. გიამბოთ?
– დიახ, რა თქმა უნდა, თუ შეძლებთ.
მარიამი: დედა რომ გარდაიცვალა, სულ მარტო დავრჩი. ძალიან გამიჭირდა. დიდი ბინა მქონდა. გადავწყვიტე, ჩემთვის ყურადღება მოქცევა ახლობლისთვის რომ მეთხოვა. მე კი, საცხოვრებელს გავუნაწილებდი, ქირით ცხოვრობდა. არ ჰქონდა ბინა. მან კი შემომთავაზა, რომ ჩემი ბინა გაგვეყიდა, რადგან იქ, ოჯახთან ერთად ვერ მოთავსდებოდა. რაღაც დანაზოგი მაქვსო – მითხრა – დავამატებო და უკეთეს ბინას ვიყიდიო, უფრო მეტი ოთახებითო, შენ შენი ოთახი გექნებაო და ყველა მოვთავსდებითო. აქედან დაიწყო ჩემი ახალი უბედურება. ბინა გამაყიდინა. მოვიდა ბინის დაცლის დრო. ჩემი ახლობელი ახალი ბინის ყიდვას სულაც არ ჩქარობდა. ჩემი ბინის ახალი მეპატრონე ღვთისნიერი ადამიანი აღმოჩნდა, გაიგო რა ჩემი მდგომარეობა, აღარ მაჩქარებდა ბინის დაცლას. ან რა უნდა დამეცალა, ასეთ მდგომარეობაში მყოფ ადამიანს?! ჩემი ახლობელი ქალბატონი კი, სულაც არ ფიქრობდა იმ პირობაზე, რაც  დავდეთ და ხელშეკრულებითაც კი გავამყარეთ. გადიოდა თვეები და ახალი ბინის ყიდვა კი არა, მოკითხვითაც აღარ მკითხულობდა. მერე, უკვე სასამართლოთი რომ დავემუქრე და ხელშეკრულების პირობები შევახსენე, აი, ეს 20 კვადრატული მეტრი ფართის ოთახი „მომიგდო“. ყველა ხარჯი გამოაკლო, ის კონტეინერებიც კი იანგარიშა, რომლითაც ოდესმე სადილი მოურთმევია ჩემთვის… მაინც მომატყუა. მე სასამართლოებში სირბილს ვერ შევძლებდი, ისედაც მომაკვდავი ვარ… ამიტომ მივიღე ეს „ასანთის კოლოფი“,  ქუჩაში დარჩენას მერჩივნა. არ ვიცი, რატომ იბადებიან ასეთი ადამიანები. მე ვენდე, კარგი მინდოდა მისთვის. მან კი, ასე გამიმეტა. ახლა, აღარც მომვლელი მყავს, აღარც გულშემატკივარი… ამ საკნის პატიმარი ვარ, ტკივილის უმაღლესი ზომით!
– რაზე გწყდებათ გული ყველაზე მეტად, რას შეცვლიდით, დროის უკან დაბრუნება რომ შეგეძლოთ?
მარიამი: ოჯახზე! ალბათ, ოჯახს შევქმნიდი. შვილი მეყოლებოდა. როგორ ვნანობ, რომ არ გავთხოვდი. ერთხელ მიყვარდა… მამამ არ დამრთო ნება, რომ გავყოლოდი. მაშინ სხვა დრო იყო. მამაჩემი ძალიან მკაცრი კაცი იყო. მეშინოდა მისი. მერე პრობლემებიც დაიწყო. 38 წლის ვიყავი, საშვილოსნოს ოპერაცია, რომ დამჭირდა. ყველაფერი ამომკვეთეს. ეს მანამდე იყო, სანამ პოლინევრიტი დამემართებოდა. ო-ო-ო, ცხოვრებაში რამდენი ტკივილი გადავიტანე…
„კუნთები ისე გამელია… 15  კილოგრამი მაქვს დაკლებული. მალე, ძვალი და ტყავი დავრჩები…“
– მოდით, რამე ისტორია გაიხსენეთ, რაც არასდროს გავიწყდებათ… ოღონდ კარგი.
მარიამი: ისევ სევდიანი მახსენდება, შეიძლება?
– მიამბეთ.
მარიამი: წლების წინ, ერთ-ერთი მეგობარი დახმარებას დამპირდა. მაშინ, ჯერ კიდევ ვიდექი ფეხზე. სახლში მივაკითხე, ის კი არ დამხვდა, უცხოეთში გაფრინდა. ახლა ვფიქრობ, სპეციალურად დამიბარა იმ დროს, როდესაც საქართველოში უკვე არ იქნებოდა. გამოვბრუნდი ატირებული. ის, ჩემი უკანასკნელი იმედი იყო. მეტროსადგურთან რომ მივედი, აღმოვაჩინე, რომ საფულე აღარ მქონდა. ეტყობა, გზაში ამომივარდა ან ამომაცალეს. დავდექი შესასვლელში და მხურვალე ცრემლები მომდიოდა. ვერავინ შემამჩნია. არავინ დამეხმარა. ვითხოვე, მაგრამ კონტროლიორმაც არ გამიშვა უბილეთოდ. ძალიან მეწყინა. აი, ასეთი უიღბლო ვიყავი თავიდანვე! მერე გამოვბრუნდი და სახლამდე ფეხით ძლივს მოვაღწიე – მარჯანიშვილიდან ვარკეთილამდე ფეხით ვიარე – ამ ფეხებით, რომლებიც მაშინაც საშინლად მტკიოდა. თუმცა, ნეტა ახლა შემეძლოს სიარული, დღეში ათჯერ გავივლიდი იგივე მანძილს…
„მე ხომ თავიდანვე უიღბლო ვიყავი…“
მეგობრებო, მე მჯერა, რომ მარიამის ისტორიამ ყოველი თქვენგანი შეძრა. ის მართლა, უკიდურესად მძიმე მდგომარეობაშია! არ აქვს საკვები, არ აქვს წამლები. ტკივილები მატულობს, მდგომარეობა მძიმდება. თუ მას სასწრაფოდ არ დავეხმარებით, მერე შეიძლება გვიანი იყოს. ერთხელ, ის  მეტროსადგურის შესასვლელთან მტირალი ვერ შეამჩნიეს, გული ატკინეს. ნუ გავიმეორებთ იგივეს. მტკიცედ ჩავჭიდოთ ხელი იმ ხელზე, რომელიც, ვინ იცის, იქნებ უკანასკნელად გამოგვიწოდა…
თუ რომელიმე თქვენგანი გადაწყვეტს, პირადად მოინახულოს მარიამ საძაგლიშვილი, გიზიარებთ მის მისამართს: თბილისი, ვაზისუბნის დასახლება, მესამე მიკრორაიონი, მეორე კვარტალი, ჯუმბერ ლეჟავას ქუჩა 20. ბინა  911.
უფალი ფარავდეს და აძლიერებდეს გაჭირვებულის ყველა გულშემატკივარს და მეოხს!
(დანიშნულება: საძაგლიშვილების ოჯახი)
სპეციალურ ნომერზე: 0901200270, თქვენს მიერ განხორციელებულ მხოლოდ ერთ ზარს, ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა შეუძლია

„I yearn for the voices of people … I speak to the walls – they are the only spectators of my suffering…” The torments of her soul and body will make you cry …
calendar October 6, 2022
“The sentence to suffer to such single people like me is pronounced by those officials whose duty is to take care of the suffering! I am a citizen of Georgia and am proud of it! But my God, it hurts so much! I think that such an attitude towards people is unacceptable!
„I yearn for the voices of people… I speak to the walls – they are the only spectators of my suffering…” The torments of her soul and body will make you cry …
“The sentence to suffer to such single people like me is pronounced by those officials whose duty is to take care of the suffering!  I am a citizen of Georgia and am proud of it! But my God, it hurts so much! I think that such an attitude towards people is unacceptable!
I dreamed of death so often! I keep thinking, is there worse suffering in hell? What could be worse?! I am almost on fire – this disgusting disease consumes me. I even tore my hair out, banged my head against walls in pain… I have no legs! Is that legs? And when hunger and loneliness are added to this pain … No one would give water to me, even if I were dying. Probably, they will find my exhausted body only in a few days” – tells us crying Mariam, leaning on a walker. She hardly opened the door for us and with tears, but warmly and cordially invited us to her home.
“This is how I can barely move … I have no strength in my hands, I can’t lean. I can’t rely on my hands anymore … “
Mariam Sadzaglishvili is 60 years old. She is a category I disabled. For 20 years she has been suffering from serious diseases, she cannot move without aids. Although it is hard for her to use them – she lives completely alone. She has no one to help, no one to give her medication, no one to give her water to drink. Loneliness and lack of funds make her suffering even more severe.
“I am completely alone, there is no one to even give me some water…”
– What is your diagnosis, Mariam? How did your illness begin and develop?
Mariam: Three ailments at once are trying to defeat me. Although I am already defeated. Probably, only death is worse than this… My diseases are polyneuritis, osteoporosis and coxarthrosis. My stomach is completely destroyed after so many drugs and hormones that I have taken for so many years. I have a stomach ulcer and erosion of duodenum. But I won’t be able to stand hellish pain without drugs, medications are vital for me. I can’t afford buying them now and you can see how much I suffer. I can only buy hormonal drugs with my pension. Then I go hungry. If you knew how often I couldn’t sleep because of hunger… (Cries.)
“No one will come to help me even if I scream…”
I’m embarrassed to bother anyone. I don’t even know my neighbors here, they are so closed, they don’t communicate with anyone. Who needs anyone as sick and useless as me?! May I lie down? It hurts a lot when I sit like this…
– Of course, you can… I can help you if you want, let’s have a break.
“I don’t have an orthopedic mattress, and I can’t lie on this. It’s very hard for me…”
Mariam: No problem, I can talk. I miss talking to people. I’m alone all the time. I lost my father a long time ago, my mother died four years ago, I have no brothers, no sisters. I’ve never been married. I have no children, no one to take care of me. I only talk to walls. They are the only spectators of my groans and sobs.
– No one visits you? Neither your relatives nor friends?
Mariam: Oh, forget it… My relatives have long thrown me out as a useless thing. And friends slowly disappeared.
“Nobody needs me like that anymore …”
Sometimes a priest comes to visit me, Father Gocha. Only he is my hope and comfort. I confess. But once he was angry with me because of my suicidal thoughts.
– Have you thought about suicide?
Mariam: How not to think about that? Pain, loneliness… I suffocate in this dungeon. My foot has not stepped to the ground for so long. It is sin, but these thoughts come to my mind on their own. I used to read books to distract, but now my vision has deteriorated. And well, the pain won’t let you read.
“I dreamed of death because of pain many times”
I was paralyzed twice. The first time it happened when I just got polyneuritis. And 8 years ago, it happened for the second time. For eight years now, I can’t walk at all.
– How many years have you been sick?
Mariam: About twenty years. For forty years, I have been an architect, a woman full of strength and energy. I was active, I loved life. I worked, I was successful, and I had many friends.
It was winter. I felt numbness in my limbs, which did not pass. I was taken to an infectious diseases hospital. As far as I remember, the doctor there was Deisadze. I was diagnosed with polyneuritis. It seemed I overcame the disease – I did not give up. But two years later I got paralyzed. After some time, I managed to get back on my feet. Of course, I could no longer work. I could not live an active life, but I was not that helpless.
“I can’t look at the photos of my youth without tears”
Mom looked after me for many years. You know how good my mother was. I miss my beautiful mother a lot. Then my mother grew older, got sick. She had Alzheimer’s disease, and she herself needed care. Can you imagine in what situation we found ourselves? I barely walked when I looked after my beloved mother. But my condition got worse. I got coxarthrosis and osteoporosis, like I didn’t have enough problems.
“Only my mother’s heart hurt for me. But she also left … my soul burns!
– Did not your relatives help you even then?
Mariam: You had a home care program. We were your beneficiaries. Your representatives came and looked after my mom.  She did not have a single bedsore. I remember well your kindness. Your fund gave me this walker. Four years ago, my mother died at the age of 92. And my situation became even worse. I was left completely alone.
While my mother was alive, we received her pension and social allowance. It was at least something. After the death of my mother, I no longer get allowance. How can they disqualify a needy person like me, who is almost always starving, from getting social allowance? The state pays me a pension – 275 GEL, 65 GEL from there is kept by the bank, 210 GEL is left. Please tell me, how a person who is seriously ill, who cannot even go down for medicines and food, should survive on these 210 GEL?
“Here is my supply. In fact, I’ll starve.”
It’s also good that I have a confessor. God bless him. He is the rector of the church in the name of the Archangels, my Father Gocha. He is very sorry for me. He helps me in any way he can. He is short on funds. Father has many children – he has a lot of worries. And what a blessing and virtue it is that he finds time for me too!
A nurse from Caritas also comes and cleans up my house. I can’t live in dirt. I am grateful to her! It was she who called your Fund, I would never be able to get your number. I have no Internet and I can’t leave my home. When I need something, I ask the Father. Lela (a nurse at Caritas) or a priest get my pension. They also bring me food and medications.
– They do it every day?
Mariam: Oh, no! How can I disturb anyone every day? They do it once a week, and I’m grateful for that. Food is not enough for an entire week, and I stay hungry… (Cries.)
“Do you know how difficult it is to endure hunger and pain at the same time…”
– Why the bank keeps the money?
Mariam: Because of a 1700 GEL loan, which I took from the bank when I needed medications. It was necessary and urgent then. It keeps being necessary and urgent, but now the bank will not give me a loan. Even if he does, how will I pay it off? If they keep more money from my pension, I will become unable to exist. So, I’d rather die right now…
– Calm down, Mariam! We are here to help you. We are visiting you at your home to tell our faithful readers about your trouble. Kind people will certainly respond and take your troubles to heart. Do you know how many people they saved and brought out of a helpless state?
Mariam: Really? I need help with medications and food. Maybe someone will have an orthopedic mattress so that I can at least lie normally. Probably, soon, I won’t be able to do anything except for this.
“They gave me this wheelchair. But I still can’t leave my home without someone’s help … “
If you only knew what a big hope you gave me! I will pray for everyone every day. And now I pray every day and confess. Since childhood I have lived according to church rules. Perhaps this faith has helped me to survive until now. I always told myself: “You can’t fall! You must do that!” Now, when it has become so difficult for me, when the pains have become unbearable, suicidal thoughts haunt me. Then the priest scolds me, and I repent. Lord, forgive me a sinner!
“I pray every day and ask the Lord to save all those in need”
– Mariam, do the local authorities help you?
Mariam: Once a year they gave me 300 GEL as alms. It was what it was. I was grateful for that. Last year they only transferred me 100 GEL. Dear Government! My situation did not improve – it got worse. Instead of increasing aid you decrease it? I don’t even know who to complain to. You see that I can’t walk. I can’t go anywhere and ask for anything. Even to get documents, I will have to disturb the priest. I only disturb him when the situation is hopeless. He has many spiritual children who are just as needy as I am. It is hard to find time for everyone. You, probably, know.
– You mentioned before that you don’t even know your neighbors. Have you lived here recently? Does this apartment belong to you?
Mariam: Moving here was a separate story. Do you want me to tell it?
– Sure, if you can.
Mariam: When my mom died, I was left completely alone. It was very hard time. I had a big flat. I decided to ask my friend to take care of me and give her a part of my flat in exchange.  She was renting an apartment – she did not have one of her own. And she offered me to sell my apartment, because she would not fit there with her family. She said she had savings. “I will add money,” she said, “and I will buy a better apartment, with more rooms. You will have your own room and we will all fit in.” This was the beginning of my new misfortune.
She helped me sell my apartment. It was time to move from there. But my friend was in no hurry to buy a new apartment. The new owner of my apartment turned out to be a man of God. Having learned about my situation, he did not rush me to move. And how could I move, being in such a situation?! My friend did not even think about our agreement, which we even sealed with a contract.
Months passed… And she not only didn’t buy any apartment, but she didn’t even ask how I was. Then, when I threatened her with a lawsuit and reminded her of the terms of our contract, and she “threw” me this room of 20 square meters. She calculated all the expenses, even price of containers in which she once brought me lunch …
Finally, she tricked me. But I wouldn’t be able to go to the court. I’m already dying … So, I agreed to live in this “matchbox”. It was better than staying in the street. I don’t know why people are born like this. I trusted her and wished her everything good. But she failed me. Now there is no one to care for me; there is no one to empathize with me. I am a prisoner of this dungeon with the highest measure of pain!
– What upset you the most? What would you change if you could turn the time back?
Mariam: A family! I probably would have created a family. I would give birth to a child. I regret a lot that I did not get married. Once I was in love … My father did not allow me to marry him. Back then times were different. My father was very strict, I was afraid of him. Then the problems began. I was 38 years old when I had to be operated on the uterus. They cut off everything. It was before I got polyneuritis. I had to endure so much pain in my life…
“My muscles are so weakened … I lost 15 kilograms. Soon skin and bones will remain from me … “
Please tell us some story that you will never forget. But a good one.
Mariam: I recall a sad story again. Can I tell it?
– Okay.
Mariam: A few years ago, one friend of mine promised to help me. I could still walk then. I came to her, but she was not at home – she left abroad. Now I think that she called me intentionally at a time when she knew that she would no longer be in Georgia. I returned crying. It was my last hope.
When I reached the metro station, I found that my wallet disappeared. I probably lost it on the way, or someone stole it. I stood at the entrance, and bitter tears flowed down my cheeks. No one noticed me, no one helped me. I asked, but the controller did not let me in without a ticket. It hurt me a lot. That’s how unlucky I was from the very beginning…
Then I returned and barely reached home. I walked from Marjanishvili to Varketili, although my legs were already hurting badly. But, if I could walk so much now, I would probably have passed this distance ten times a day …
“I was unlucky from the very beginning …”
Friends, I believe that the story of Mariam touched each of you. Her situation is hopeless, indeed! She has no food, no medications. Her pain gets stronger, her condition worsens. If we do not help her urgently, then it may be too late. Once they did not notice her crying at the entrance to the subway, hurt her. We will not repeat this. Let’s take her tightly by the hand – who knows, maybe she holds it out for the last time …
If anyone of you decides to visit Mariam Sadzaglishvili personally, here is her address: Tbilisi, Vasisubani settlement, the third microdistrict, the second quarter, 20 Jumber Lizhava Street, apartment 911.