გიორგი, არ მოკვდე, ძალიან გთხოვ! მამის დაკარგვა, შიმშილი, ავადმყოფობა… ყველა ეს ბოროტი ძალა გაერთიანდა, ამ ბავშვს სიცოცხლე რომ წაართვან! მაგრამ, გიო არ ნებდება!
calendar ნოემბერი 7, 2022
წელიწად-ნახევრის წინ დაიბადა გიორგი და მისი ცხოვრების ყოველი დღე სიკვდილთან ბრძოლის ველია. სიკვდილს არ უნდა უკან დახევა, მაგრამ გიორგიც არ ნებდება.
გიორგი, არ მოკვდე, ძალიან გთხოვ!  მამის დაკარგვა, შიმშილი, ავადმყოფობა… ყველა ეს ბოროტი ძალა გაერთიანდა, ამ ბავშვს სიცოცხლე რომ წაართვან! მაგრამ, გიო არ ნებდება!
წყეულ სიკვდილს უკან დახევა არ უნდა, მაგრამ გიორგიმ ჩვენი დახმარებით უნდა შეძლოს გამოჯანმრთელება და მისი დაძლევა!
„დედას ვერ დამაშორებ!“
„ის ხომ ჯერ ძალიან პატარაა, არ ვიცი, როგორ უძლებს ამხელა ტკივილს. არ მგონია, ამას დიდმა ადამიანმაც რომ გაუძლოს“
– რა სჭირს გიორგის, თამარ?
თამარი: გიორგი ძალიან იტანჯება, აქვს საშინელი კუჭ-ნაწლავის თანდაყოლილი დაავადება. სიცოცხლის პირველივე დღეებში ოპერაცია გაუკეთდა, ნაწლავი გარეთ გამოუტანეს, მერე ისევ თავის ადგილას დააბრუნეს… და ასე, შვიდჯერ! შვიდჯერ დავაწვინე ჩემი შვილი დანის ქვეშ, ნარკოზით! წარმოიდგინეთ, როგორია?
„კიდევ რამდენ ხანს უნდა იტანჯოს ასე?“
– ამჟამად როგორია მისი მდგომარეობა?
თამარი: ახლა, თავს უკეთესად გრძნობს, მაგრამ დროთა განმავლობაში, შესაძლოა ოპერაციები კიდევ დასჭირდეს. არ გეგონოთ, რომ უკვალოდ ჩაიარეს ამ ჩარევებმა. რამდენიმეჯერ კინაღამ მოკვდა ინფექციით. ამდენმა ნარკოზმა ძალიან დაასუსტა. მხოლოდ სპეციალური საკვების მიღება შეუძლია, სპეციალური ფაფების, მე კი, კარტოფილის და პურის ფულიც კი არ მაქვს. წამლები, პამპერსი… ეჰ, ჩვენს ქვეყანაში უბრალო ადამიანის ავადმყოფობა არ შეიძლება.
„პატარა ბედნიერია მაშინ, როდესაც უბრალოდ არ შია“
– რა შემოსავალი გაქვთ და თვეში რა თანხა უნდა იმ ყველაფერს, რაც აუცილებლად გჭირდებათ?
თამარი: ჩვენი შემოსავალი არის სოციალური შემწეობა 500 ლარი. მედიკამენტებისთვის დაახლოებით 100 ლარი გვჭირდება, და ამდენივე გზაში, სარეაბილიტაციო ცენტრში რომ ვიაროთ. სახელმწიფო მკურნალობას გვიფინანსებს – მე ვერასდროს გავწვდებოდი ამხელა ხარჯებს. როდესაც ჩემი საბრალო ქმარი ცოცხალი იყო, ასეთ დღეში არ ვიყავით. ახლა კი, ყველა მაღაზიაში ვალი მაქვს. უფროს ბავშვებს, ასეა თუ ისე, შეუძლიათ საჭმლის გარეშე გაძლონ, და გიოს რა ვუყო? ისედაც დატანჯულია.
– რა დაემართა თქვენს მეუღლეს?
თამარი: გიო რომ დაიბადა, ძალიან დარდობდა. ყოველი ოპერაციის დროს უბრალოდ კვდებოდა. ამდენმა ნერვიულობამ თავის საქმე ქნა – ჯერ ფილტვები გაეთიშა, შემდეგ ღვიძლი. რამდენიმე დღეში დაგვტოვა. როგორ დაგვაკლდა. როგორ გვიჭირს მის გარეშე. დღედაღამ მუშაობდა, ბავშვებს ნორმალური კვება რომ ჰქონოდათ. ჩემთვის კი, ქმარიც იყო, ძმაც და მამაც.
„უბრალოდ ვფიქრობ, რომ მამა სამუშაოდ არის წასული და მალე ჩამოვა, ასე უფრო ადვილად მეჩვენება ცხოვრება“
– დიდი სიყვარულით საუბრობთ მასზე, ერთმანეთი როგორ გაიცანით?
თამარი: ნათესავმა გაგვაცნო. ის ჩემზე 20 წლით უფროსი იყო. 16 წლის ვიყავი მაშინ და მივხვდი, რომ მასზე მეტად ვერავინ შემიყვარებდა. ძალიან ბედნიერი ვიყავი მასთან ერთად და თავს მშვიდად ვგრძნობდი. მაგრამ, ადამიანს თუ არ უწერია, მუდამ ბედნიერი რომ იყოს…
– გიოს გარდა, კიდევ ორი შვილი გყავთ, გვიამბეთ მათზე.
ბარბარე (9 წლის): დედა დავითზე მოგიყვებათ, საკუთარ თავზე კი, მე თვითონ გეტყვით.
თამარი: საუკეთესო ბავშვები მყავს! მამის გარდაცვალების შემდეგ, დავითია ოჯახის უფროსი. ასე თქვა: „მერე რა, რომ მხოლოდ 17 წლის ვარ, უნდა ვიზრუნო თქვენზე.“ გაკვეთილების მერე, ყურძენს კრეფს, შეშის ჩეხავს, ეზოებს ალაგებს. ფული კი სახლში მოაქვს, გიოს ექიმებისთვის და წამლებისთვის თანხა ყოველთვის რომ გვქონდეს გადადებული. ძალიან გულკეთილი ბიჭია, სულ მამას ჰგავს. არც კი ვიცი, ალბათ, ადამიანს სიკეთეს ვერ ასწავლი – ღვთისგან ბოძებული ნიჭია!
„დედას სულ ვეხმარები. საჭმლის მომზადებაც შემიძლია, ჭურჭლის რეცხვაც და გიოს გართობაც!“
– ახლა, შენ მოგვიყევი, ბარბარე, როგორი გოგო ხარ?
ბარბარე: 9 წლის ვარ და ვსწავლობ. ჯერ ვერ ვიმუშავებ, დედას რომ მივეხმარო. ჯერ მხოლოდ სახლის საქმეებში ვეხმარები. ვგვი, ჭურჭელს ვრეცხავ. ზოგჯერ, სარეცხის დარეცხვაც რომ მომინდება, დედა მეუბნება, რომ გოგონებისთვის არ შეიძლება ცივ წყალში ხელები ჩაყოფა, თორემ შვილები არ ეყოლებათ. არ ვიცი, იქნებ მოიგონა ეს ყველაფერი, მე რომ ხელები არ გამეყინოს?
– რა ყოჩაღი გოგონა ყოფილხარ! ესე იგი, შენ და შენს დედიკოს, ძალიან გჭირდებათ სარეცხი მანქანა?
ბარბარე: კი, ძალიან! და კიდევ, საჭმელი გვჭირდება.
– პირადად შენ რა გჭირდება, რაზე ოცნებობ?
ბარბარე: კითხვა მიყვარს, გიოს საღამოობით ზღაპრებს ვუკითხავ ხოლმე. კიდევ, ძალიან მიყვარს ხატვა და ცეკვა. მხოლოდ ერთ რამეზე ვოცნებობ – ტელეფონზე ან პლანშეტზე! რომ გავიზრდები, მასწავლებელი უნდა გამოვიდე. საუკეთესო მასწავლებელი მყავს, მინდა, მას ვგავდე. გაჩვენებ, რა დავუხატე. როგორ ფიქრობ, მოეწონება? ფლომასტერები თუ მექნება, შენც დაგიხატავ!
„მაია „მასწ“ ძალიან მიყვარხართ და მინდა, რომ გგავდეთ“
– თამარ, მითხარით, გთხოვთ, რით შეგვიძლია თქვენი ცხოვრების შემსუბუქება?
თამარი: სულ იმაზე ოცნებობდა ჩემი საწყალი ქმარი, როგორ შეაგროვებდა ფულს და გაარემონტებდა სააბაზანოს – თანხა, რომელსაც აგროვებდა რამდენიმე წელი, მისივე დასაფლავებაზე დაიხარჯა… როგორ წვალობდა, საბრალო. ძალიან დაგვაკლდა, ძალიან. საშუალება რომ მქონდეს, სააბაზანოს გავარემონტებდი. კიდევ, პროდუქტი გვჭირდება, პამპერსსა და წამლებზე უკვე გითხარით. თავხედობაში თუ არ ჩამითვლით, გთხოვთ, გვაჩუქოთ სარეცხი მანქანა და პატარა მაცივარი. სხვა არაფერზე ვოცნებობ. რაზე უნდა იოცნებო, როდესაც შვილი ავად გყავს?
ბარბარე: შეიძლება, ჩემს ოცნებებზეც რომ გითხრათ? ფანქრები და ფლომასტერები მინდა, კიდევ, პლანშეტი ან ტელეფონი, ყველა გოგოს აქვს. თორემ ხანდახან მავიწყდება, რომ გოგო ვარ.
დიდი იმედი გვაქვს, რომ დროთა განმავლობაში, საქართველოში შეჭირვებული ოჯახები აღარ იქნება, იმედი გვაქვს, რომ სიღარიბის დაძლევას შევძლებთ. იმედი გვაქვს, რომ ჩვენი შვილები მაინც იცხოვრებენ უფრო ლამაზ და მდიდარ ქვეყანაში. მაგრამ, სანამ არსებობენ ადამიანები, ვინც მარტო ვერ უმკლავდება სირთულეებს და აქვთ სრულიად უცხო ადამიანების იმედი, ჩვენ უნდა მივიტანოთ თქვენს გულამდე მათი ვედრება. ვიცით, გვჯერა, რომ დაეხმარებით როგორც კი მათ შესახებ შეიტყობთ – თქვენ ხომ სხვაგვარად არ შეგიძლიათ, უფალს გულს ერთხელ თუ გაუხსნით, უბრალოდ ვეღარ შეძლებთ, მათი ვედრება არ შეისმინოთ და არ დაეხმაროთ!
ფროდიაშვილების ოჯახს სჭირდება საკვები პროდუქტი, მედიკამენტები და პამპერსები, ასევე სააბაზანოს რემონტი. თუ მოხერხდება მათთვის სარეცხი მანქანისა და მაცივრის შეძენა – შესანიშნავი იქნება. პლანშეტს, ლამაზ კაბებსა და სახატავ ნაკრებებს კი, შეუძლია უბედნიერესი გახადოს კიდევ ერთი პატარა ანგელოზი!
თუკი ამ ოჯახის პირადად გაცნობას ისურვებთ, ეს არის მათი მისამართი: გურჯაანის მუნიციპალიტეტი, სოფელი კარდენახი.
(დანიშნულება: ფროდიაშვილების ოჯახი).
სპეციალურ ნომერზე: 0901200270 თქვენს მიერ განხორციელებულ მხოლოდ ერთ ზარს, ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა შეუძლია! დალოცვილები ყოფილიყავით!
სიკვდილმა და ავადმყოფობამ წაგვაქცია, თქვენმა სიკეთემ კი ფეხზე წამოგვაყენა
ამ პატარა ნატანჯი ბიჭის ღიმილი მხოლოდ თქვენი დამსახურებაა
როდესაც სასწაულები ხდება, ქართველები ასე ვამბობთ: „რაღაც მაინც არსებობსო“. ამ „რაღაცაში“ ზოგი რას გულისხმობს და ზოგი რას… მე მჯერა, რომ ამდენი კეთილი ადამიანი, ჩემი გარდაცვლილი მეუღლის სულმა გამოგვიგზავნა. მისმა ლოცვამ გადაგვარჩინა. ჩემი მეუღლე რომ გარდაიცვალა, არ ვიცოდი, მის გარეშე  როგორ უნდა გამეგრძელებინა ცხოვრება… როგორ მერჩინა სამი შვილი? თანაც ჩემს პატარა გიოს ისეთი საშინელი პრობლემები აქვს… შვიდი მძიმე ოპერაცია გადაიტანა. ყოველ ჯერზე, თითქმის ცოცხალ-მკვდარი ბავშვი გამომყავდა საავადმყოფოდან. სწორედ, მასზე ნერვიულობას შეეწირა ჩემი ქმარი!  როდესაც სიკვდილმა და ავადმყოფობამ წაგვაქცია, თქვენმა სიკეთემ ფეხზე წამოგვაყენა! დიახ, დიახ! რაღაც ნამდვილად არსებობს!“
ხედავთ, ჩემო ძვირფასო მკითხველებო? თქვენ  კიდევ ერთ ოჯახს გაუთბეთ კერა, აჩუქეთ ღიმილი ქვრივ დედას და ლამაზი დღეები გაუთენეთ სამ არაჩვეულებრივ ბავშვს. მადლობა ამისთვის.  მადლობა ყველას  სიკეთისთვის!
„სწორედ ასეთი პლანშეტი მესიზმრებოდა, ამ დროს არ მინდოდა გაღვიძება… ახლა კი, აი, სინამდვილეში მაქვს!
ჩვენ კი ვიცოდით, რომ  ფროდიაშვილების ოჯახის შესახებ პოსტის გამოქვეყნების შემდეგ, მათი ცხოვრება უკეთესობისკენ შეიცვლებოდა. ჩვენს ფონდში ხომ, სასწაულები ყოველდღიური მოვლენაა, მაგრამ ძალიან ძნელია ხოლმე, ცხოვრებისგან გაუბედურებული ოჯახი, ადამიანების სიკეთეში რომ დაარწმუნო.
ბარბარე (9 წლის): ჩვენთან ბევრჯერ მოვიდა დიდი მანქანა და ბე-ე-ე-ვრი საჩუქრები მოგვიტანა. ჩვენ არ გვქონდა ეს ყველაფერი. არაფერი გვქონდა…
– აბა, მითხარი, ასე რამ გაგახარა, ბარბარე?
ბარბარე: როგორ არ უნდა მიხაროდეს? შეხედე, აი, შეხედე: დედას სარეცხი მანქანა აქვს! ხელით აღარ გარეცხავს. ტელევიზორი გვაქვს, კიდევ მაცივარი გვაქვს, გიოსთვის წამლები გვაქვს, გაზი გვაქვს! გიოს ფაფები გვაქვს. მე კი-ი-ი-ი… (თვალებში ეშმაკუნები აუთამაშდა.)
„მეც შემიძლია ჩავრთო და ვუბრძანო: გარეცხე სარეცხი, მეგობარო!“
– შენ? შენ რა გაქვს?
ბარბარე: მე მაჩუქეს ჩემი საოცნებო პლანშეტი! ვერც ვიფიქრებდი, ოდესმე თუ მეღირსებოდა! არა, მართლა არ მჯერა! აი, დედიკო გეტყვით, როგორ ვცეკვავდი სიხარულისგან, ეს პატარა კოლოფი რომ გადმომცეს. თან ვნატრობდი: „ნეტა, ახლა არ ავტირდე სიხარულისგან“.
„ასე მოგესალმებით ყველას ჩემი ლამაზი პლანშეტიდან. აქაც შემიძლია ხატვა, სპეციალური პროგრამების გამოყენებით“
– თამარ,პირველ რიგში გიოს მოვიკითხავ. როგორია მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა ამ ეტაპზე?
თამარი:  გიო უკეთესადაა. შვიდი ოპერაციის შემდეგ, ამჟამად უკვე, გავდივართ რეაბილიტაციის კურსს. მინდა, დიდი მადლობა ვუთხრა თქვენს ფონდს იმისათვის, რომ დაუკავშირდა სახალხო დამცველის აპარატს. დაუყოვნებლივი რეაგირება მოჰყვა. ადგილობრივმა სოციალურმა სამსახურმა გადმოგვცა 300-ლარიანი ვაუჩერი გიოს სპეციალური კვებისათვის და 200-ლარიანი ვაუჩერი ჰიგიენური საშუალებებისა და პამპერსებისათვის. ეს ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანი იყო.
– თამარ, მცირედით მაინც თუ მოვახერხეთ, თქვენი ცხოვრება  უკეთესობისკენ რომ შეგვეცვალა?
თამარი: რას ამბობთ? მცირედით? თქვენ უსაზღვრო სიხარული გვაჩუქეთ. მინდა, ყველას მადლობა გადავუხადო ასეთი მხარდაჭერისთვის. არასდროს დაგვავიწყდება მე და ჩემს ობოლ შვილებს ეს დღეები… როდესაც მკითხავენ, ყველაზე ბედნიერი დღეების ჩამონათვალს, ეს თარიღები აუცილებლად ყოველთვის გამახსენდება!
„ამ მაცივარს იმედით შევყურებ.  მგონია, რომ საჭმელიც არ გამოგველევა… ნეტავ, მართლა ასე იყოს!“
– რა გაგიხარდათ ყველაზე მეტად?
თამარი: ყველა საჩუქარი ისეთი სიზუსტით შეგვირჩიეთ… რომ იტყვიან: „ზუსტად ამაზე ვოცნებობდიო, ზუსტად აი, ეს გვჭირდებოდაო.“ ასე გამოვიდა! რა კარგად მუშაობს თქვენი ფონდი: მოდიხართ, გვეცნობით, სულიერი კავშირები წარმოიქმნება ჩვენს შორის, ყველა დეტალს უკვირდებით და ყველაფერს იმახსოვრებთ. უკვე ჩვენი ოჯახის წევრებად მოგიაზრებთ… მადლობა თითოეული ნივთისთვის და ჩემი შვილებისთვის მხარდაჭერისთვის. სარეცხი მანქანისთვის განსაკუთრებული მადლობა – შრომა შემიმსუბუქა. ჩემი პატარა ავადაა და ხომ გესმით, როგორი მოვლა სჭირდება? სარეცხი “ტონობით” მიგროვდებოდა. ცივ წყალში ხელით რეცხვა კი, რთული იყო.
პულტს პატარა “ყაჩაღი” დაეპატრონა და მულტფილმები ჩართო
– ბარბარემ გვითხრა, დეტექტივები უყვარსო…
ბარბარე: მაცივარიც ხომ გაგიხარდა? მთელი ზაფხულის განმავლობაში, იმ პაპანაქებაში ცივ წყალს რომ ნატრობდი. რამდენს მუშაობდი და სულ დაღლილი იყავი. ჩვენ კი, სახლში ცივ წყალსაც ვერ გახვედრებდით.
„მაცივარო, მაცივარო, გაივსე!“
– თამარ, სტატია თქვენი გასაჭირის შესახებ უამრავმა ადამიანმა ნახა. ვინმემ თუ დაგირეკათ? ვინმე პირადად თუ გესტუმრათ და დაგეხმარათ?
თამარი: დიახ! დაგვირეკა ერთმა კარგმა ახალგაზრდამ. მას მათე ჰქვია. თანამშრომელ გოგონასთან ერთად იყო ჩვენთან მოსული. არ ვიცი სად მუშაობენ, მაგრამ საოცრად ჭკვიანი და კეთილი ახალგაზრდები რომ არიან, ნამდვილად ვიცი! მათ უამრავი პროდუქტი და საჭირო ნივთები მოგვიტანეს. ახალი წელი მოდიოდა. ჩვენ კი, შეშაც არ გვქონდა. ვიყინებოდით. აი, მათი წყალობით, ახალი წელი თბილი და ბარაქიანი დაგვიდგა.  გაზის და ელექტრო ენერგიის დავალიანებაც კი გადაგვიხადეს. მინდა, მათ მადლობა გადავუხადო თქვენი სტატიის მეშვეობით. მინდა, ვუთხრა, რომ ყოველთვის მემახსოვრებიან. ყოველთვის ვილოცებ, რომ ეს სიკეთე უფალმა ასმაგად დაუბრუნოს ამ ლამაზ გოგო-ბიჭს.
„შემიძლია, დედას წვნიანის მომზადებაშიც კი დავეხმარო. ახალ გაზქურაზე ეს უფრო სახალისოა“
– თამარ, ყველანი ვეცადეთ, რამენაირად შეგვემსუბუქებინა თქვენი ყოფა, მაგრამ ამით თქვენი პრობლემები არ დასრულებულა. თქვენ კიდევ უამრავი საჭიროებები გაქვთ, რომლის მოგვარებაში დახმარება, ისევ ჩვენს ერთგულ მეგობრებს და მკითხველს უნდა ვთხოვოთ. რა არის ამ ეტაპზე ყველაზე მნიშვნელოვანი თქვენთვის?
თამარი: ჩემთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი, ჩემი გიოს ჯანმრთელობაა. ამ ეტაპზე მას სჭირდება გამოკვლევები, უროლოგის, ნევროპათოლოგის და ქირურგის. ხელოვნური ნაწლავი, რომელიც ჩაუდგეს, მუდმივ დაკვირვებას საჭიროებს. გარდა ამისა, მეხუთე ოპერაციის შემდეგ მას ჰქონდა ეპილეფსიური შეტევები, ამდენი ნარკოზი ასეთ მცირე ასაკში, ხომ წარმოგიდგენიათ, რა დამანგრეველია ორგანიზმისთვის? განვითარებაშიც შეინიშნება ჩამორჩენა. გიოს აუცილებლად სჭირდება სამედიცინო გამოკვლევები. ეს ყველაფერი არ ფინანსდება, როგორ უნდა მოვახერხო ამხელა თანხების შეგროვება? ექიმთან ვიზიტიც კი, კოლოსალური თანხა ღირს – ჩემთვის წარმოუდგენლად ძვირია!
ბარბარე: მე სასკოლო ნივთები მინდა, ჩანთაც დამეხა და ფეხსაცმელიც… შეგიძლიათ, ახალი სასწავლო წლისთვის მაინც რომ მაჩუქოთ ახალი რვეულები და კალმები? გპირდებით სულ „ათიანებზე“ ვისწავლი. მეხუთე კლასიდან ნიშნებს დაგვიწერენ და ნახავთ, ერთდროულად სამ „ათიანს“ მივიღებ ხოლმე, ხან ოთხსაც…
ბარბარეს ხმა დიდხანს ჩამესმოდა ყურში.  წკრიალა ხმა გოგონასი, რომელიც სასკოლო ნივთებზე ოცნებობს. ამ ნივთების ყიდვის საშუალება კი, დედას არ აქვს. მას ჯერ პატარა ავადმყოფი გიო ჰყავს მისახედი. დედას ექიმებთან ვიზიტის ფულიც კი არ აქვს. ღმერთო, რა ძნელია სიღარიბე და ავადმყოფობა ერთად… ისევ თქვენ მოგმართავთ, ჩემო ძვირფასო მეგობრებო! ნუ მივატოვებთ ამ ოჯახს, გავერთიანდეთ! დავეხმაროთ პატარა გიოს და ავუხდინოთ ოცნებები მის ოჯახს!
(დანიშნულება: ფროდიაშვილების ოჯახი)
ქვეთავში “ქველმოქმედება“ მოძებნეთ ჩვენი ფონდი (ინფორმაციას ფონდის დამატებითი უფლება-მოვალეობების შესახებ შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე https://goo.gl/GY2Gus
სპეციალურ ნომერზე განხორციელებულ მხოლოდ ერთ ზარს ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა შეუძლია:  0901200270 ვიფიქროთ იმაზე, რომ გაჭირვებულთა დახმარებით და მათი ტკივილის გაზიარებით, ჩვენ ვზრუნავთ საკუთარ სულზე და ვუახლოვდებით უფალს!

Please don’t die, Giorgi! The death of a father, hunger and disease… These devils have united to take the life of a child! But Gio doesn’t give up!
calendar November 7, 2022
Please don’t die, Giorgi!  The death of a father, hunger and disease… These devils have united to take the life of a child! But Gio doesn’t give up!
REPOST RIGHT AWAY, MY GOOD MAN! HELP YOUR FRIENDS TO GET CLOSER
Damned death does not want to retreat – but Giorgi can and should defeat it with our help!
“You will not take me away from my mother!”
Giorgi was born eighteen months ago, and every day is a battlefield with death for him. Death does not want to retreat – and Giorgi does not give up either.
He is still a baby – I wonder how he endures that much. I do not think an adult could endure such pain.
– Tamara, what is wrong with Giorgi?
Tamara: Giorgi is a martyr – he was born with a severe bowel disease. He was operated on in his very first days – they brought his gut out, then brought it back …  They did it 7 times! Seven times I let my child go under the knife, under anesthesia. Can you imagine how it feels?
“Will he suffer for long?”
– And what about his condition now?
Tamara: Now he feels much better, but he might need to be operated on again. All these interventions had consequences. Several times he almost died of infection. He has become very weak from so much anesthesia. He can only eat special food, special porridge, but I have no money even for potatoes and bread. He also needs medications, diapers… Eh, an ordinary person should not get sick in our country.
‘When the baby is not hungry, he’s just happy”
– What is your income and how much do you spend per month on essential needs?
Tamara: Our income is a social allowance of 500 GEL. We need about 100 lari for medications, almost the same amount for transportation to the rehabilitation center. The state finances our treatment – I would never be able to cover such costs myself. When my poor husband was alive, we were not as unhappy as beggars. And now I have debts in every store. The older children can somehow stand without food, but what to do with Gio? He suffered enough.
Tamara: He experienced a lot because of Gio’s disease. He almost died during each operation. You know, because of nerves – first, his lungs failed, then the liver. He died in a matter of days. I miss him a lot. It is hard to be without him. He worked day and night so that the children would eat normally, study. For me, he was a husband, a brother, and a dad.
“I imagine that my dad left for work and will come back soon – it is much easier to live with such thought.”
– You talk about him with so much love, how did you meet him?
Tamara: My aunt introduced us to each other. He was twenty years older than me. I was 16 and I immediately realized that no one would love me as much as him. I felt so good and calm with him. But a person is not destined to be always happy.
– You have two more children, could you please tell us about them?
Barbare (9-year-old): Let mom tell you about David, and I will tell you about myself.
Tamara: I have the most wonderful kids! After the death of his father, David became the head of the family. “No matter that I am 17’” – he said, – “I must take care of you”. After school, he helps neighbors to collect grapes, saw firewood, and clean the yards. He brings this money home so that we always have money for medicines and doctors for Gio. He is a very kind boy – like his dad. I think it is impossible to teach kindness – it is from God!
“I am a helper. I can cook, and wash dishes, and entertain Gio!”
– Barbare, now it is your turn to tell us about yourself.
Barbare: I am 9 and I go to school. I can’t work and support my mom yet. I help her with housework. I sweep, I wash dishes. Sometimes I want to wash the laundry, but my mother says that the girls cannot hold their hands in cold water, otherwise they will have no children. I don’t know, maybe she came up with this so that my hands would not freeze?
– What a good girl you are! So, your mother and you need a washing machine?
Barbare: Sure! And we also need foodstuffs.
– What do you need personally, what you dream about?
Barbara: I love reading, in the evenings I read fairy tales to Gio, I also like drawing and dancing. And I dream about one thing – a phone or a tablet. When I grow up, I will be a teacher. I have the best teacher – I want to be like her. I’ll show you what I drew for her. Do you think she will like it? If I have felt-tip pens, I will draw this to you too!
“My teacher Maia, I love you, and I want to be like you”
– Tamara, how can we make your life easier?
Tamara: My poor husband dreamed so much of saving up money and refurbishing the bathroom, but everything he had saved up in the last years went to his funeral. The poor one – he suffered so much. We miss him very much. If we only could, we would renovate our bathroom. We also need foodstuffs, and I told you about diapers and medications before. I don’t mean to be disrespectful, but I would like to ask you to give us a washing machine and a small refrigerator. I don’t dream about anything else. What can one dream about when his child is sick?
Barbare: May I tell you about my dreams? I want pencils and felt-tip pens, and also a tablet or a phone like all girls have. Because sometimes I forget that I’m a girl.
We hope that soon there will be no more families living in extreme need in Georgia – we hope we will manage to defeat poverty. We hope that our children will live in a more beautiful and rich country. But while there still are people who cannot cope alone and only hope for the help of unfamiliar kind people to survive – we bring their desperate cry for help to your hearts. We know for sure that as soon as you learn about them, you will help them – you simply cannot do otherwise! Having opened your soul to God once, you won’t be able to just pass by without helping them!
The Prodiashvili family needs food, medications, and diapers, and they also need their bathroom to get refurbished. If there will be any chance to buy a family a washing machine and a refrigerator – it will be really cool. The tablet, beautiful dresses and stuff for drawing will make one little angel the happiest girl in the world!
If you decide to meet the family, their address is: Gurjaani Municipality, village Kardenakhi.
(Purpose: The Prodiashvili family).
When death and disease knocked us down, your kindness brought us up
The smile of that anguished little boy is your merit
When miracles happen, Georgians say: “Something unknowable does exist.” By this “something unknowable” some mean one thing, others another… I believe that all these good people were sent to me by the soul of my late husband. His prayer saved us. When my husband died, I didn’t know how to continue my life without him… How would I support my three children? My little Gio has such terrible problems. He has had seven major surgeries. Every time we discharged the baby from the hospital, he was half-dead. My husband was very worried about it, and it drove him to his grave!  When death and disease knocked us down, your kindness brought us up. Yes, yes! Something unknowable does exist!”
Do you see, my dear readers? You have warmed the home of one more family, given a widowed mother a smile, and made the days of three sweet children beautiful. Thank you for that.  Thank you for all your kindness!
“I dreamed of just such a tablet and at that time I didn’t want to wake up … And now, I have it!”
We knew that after publishing a post about the Podiashvili family, their lives would change for the better. Because in our Fund miracles happen every day, but it is very hard to convince of this people who are exhausted by a hard life.
Barbare (9-year-old): A big car came to us many times and brought us many gifts. We had none of that. We didn’t have anything…
• What makes you so happy, Barbare?
Barbare: How not to rejoice? Look, just look: My mom has a washing machine! No more hand washing. We have a TV,  a refrigerator, medications for Gio, we have gas! We have porridge for Gio. And I have… (Mischief appears in her eyes)
“I can turn it on and order: Wash the laundry, friend! »
– And what about you? What do you have?
Barbare: They gave me the tablet of my dreams! I could not even imagine that I would have it! I don’t believe it! Mommy will tell you how I danced for joy when they gave me this little box. I dreamed not to cry with joy.
“I greet you all from my beautiful tablet.  Here I can also draw using special programs”
– Tamar, I want first to ask you about Gio. What is his state of health at the moment?
Tamari:  Gio is doing better. After seven surgeries, we are now undergoing rehabilitation. I would like to thank your Fund for contacting the public defender’s office. They responded promptly. The local social service gave us a 300-gel voucher for special food for Gio and a 200-gel voucher for hygiene products and diapers. This was very important to us.
– Tamar, we are happy that we managed to change your life for the better at least a little.
Tamari: Oh! A little? You have given us boundless joy. I would like to thank everyone for such support. My orphaned children and I will never forget these days… When someone asks me to list the happiest days of my life, I will always remember them!
“I look at this refrigerator with hope.  I think we won’t run out of food either… It would be nice if that was the case! “
– What did you like the most?
Tamari: You have chosen all the gifts for us with such precision… Like people say – “I dreamed about it”, “this is exactly what we need” – that’s how it happened!  Your fund is doing so great: you come, get to know us, a spiritual bond develops between us, you pay attention to all the details and remember everything. We already consider you our family… Thank you for every gift and for the support you have given to my children. Special thanks for the washing machine – it made my work easier. My baby is sick, and you probably know what kind of care he needs. I had tons of laundry piled up. Washing laundry with hands in cold water is so hard.
The little “robber” grabbed the remote control and turned on the cartoons
– Barbara said you like detectives…
Barbare: Did the fridge make you happy? Throughout the summer, in the heat, you dreamed of cold water. You’ve worked so hard and got tired. And we couldn’t even give you  cold water at home
“Refrigerator, refrigerator, fill up!”
– Tamar, a lot of people read the article about your trouble. Has anyone called you? Has anyone come to visit you in person to help?
Tamari: Yes! One good young man called us. His name is Mate. He came to visit us along with his colleague girl. I don’t know where they work, but I know it for sure they are amazingly smart and kind young people! They brought us lots of groceries and the necessary items. The New Year was coming. We didn’t even have firewood. We were cold. Thanks to them the New Year is warm and prosperous for us.  They even paid off our debt for gas and electricity. I would like to thank them through your article. I would like to tell them that I will always remember them. I will always pray that this kindness will return a hundredfold to these wonderful young people.
“I can even help my mom make soup. Cooking is more fun with the new gas stove”
– Tamar, although we all tried to somehow make your life easier, but this would not put an end to your problems. You have many more needs, and we again want to ask our faithful friends and readers to help you with solving them. What is the most important thing for you at the moment?
Tamari: The most important thing for me is the health of my Gio. At the moment, he needs examinations, consultations with a urologist, a neurologist and a surgeon. The artificial gut that was implanted in him requires constant monitoring. In addition, he had epileptic seizures after his fifth surgery – can you imagine how devastating it is for his body to have so much anesthesia at such a young age? He also has a developmental delay. Gio definitely needs a medical exam. None of this is funded, and I can’t save that kind of money. Even a visit to the doctor costs a lot of money – incredibly expensive for me!
Barbare: I need school supplies and my bag and shoes are torn. Can you give me new notebooks and pens at least for the new school year? I promise to do well at school. From the fifth grade, the teachers will give us grades, and you will see that I will get three tens and sometimes even four at the same time.
Barbara’s voice rang in my ears for a long time, the tinkling voice of a girl who longed for school supplies. And her mother does not have the money to buy them. She needs to take care of the sick Gio first. Her mom doesn’t have the money to go to the doctors. It is so hard when you are poor and sick at the same time. Our dear friends, we address you again! Let’s not leave this family in trouble, let’s unite! Let’s help little Gio, let’s fulfill the dream of his family!
(Purpose: The Prodiashvili family)
You can also transfer money from our website: «TБC Bank» (GeoPay), «Bank of Georgia» (e-commerce), «Liberty Bank» (PayGe), PayPal.t is also possible to transfer money from TBCpay, ExpressPay and  PayBox (OPPA) terminals.
It is also possible to transfer money from TBCpay, ExpressPay and  PayBox (OPPA) terminals.
Find our Fund under “Charity” section   (you can read more about rights and responsibilities of the Fund following the link https://goo.gl/GY2Gus