სამყაროს ყველა დაავადება მე მხვდა წილად…!
„ვერ გადარჩება… ყველა ასე ამბობდა… დაბადებიდან სამყაროს ყველა დაავადება მე დამატყდა თავს – ქონდრისკაცი ცერებრალური დამბლის დიაგნოზით – სასტიკი ხვედრია…“
სრულიად ძალაგამოცლილი, 38 წლის გიორგი ტკივილისგან კბილს კბილზე აჭერს და ყავარჯნებით ხელში გვეგებება: „მალე, მალე მოდით აქ… უფლის სასწაული უნდა გაჩვენოთ! 6 წლის ჯანმრთელი და მშვენიერი ქართველი ვაჟკაცი ჰყავს მძიმედ ავადმყოფ მშობლებს. აი, ასეთი დიდია უფლის წყალობა!“
გიორგიმ ვეღარ შეძლო ფეხზე დიდხანს დგომა და საწოლზე დაეცა.  „მამიკო, მამიკო, გტკივა?..“ – ყვირილით მივარდა მამას 6 წლის ვაჟი, მირიანი.
„იცით, მალე სკოლაში უნდა მივიდეს და ჩასაცმელიც კი არაფერი აქვს… ვოცნებობ, ჩემს შვილს ახალი ფეხსაცმელი ჰქონდეს, კიდევ ლამაზი რვეულები და წიგნები, თუნდაც ყველაზე მცირედი სკოლისთვის… მაგრამ ყავარჯნები… ეს წყეული ყავარჯნები…“
მჯერა, საქართველოში ჯერ კიდევ არსებობენ კეთილშობილი ადამიანები. თქვენმა ფონდმა უკვე ათი ათასჯერ დაამტკიცა ეს! მთელი საქართველო თქვენთანაა!»
„ჩემი ნამდვილი დედა დარდისგან გაგიჟდა და ბედის ანაბარა მიმატოვა; მაგრამ მერე ყველაზე კეთილმა მშობლებმა მიშვილეს – დედა, ჟუჟუნა ნემსაძე და მამა, მირიან მამაიაშვილი დიდებული ადამიანები იყვნენ – ღმერთმა აცხონოს მათი სულები! საკუთარი შვილები არ ჰყავდათ და მე რომ დამინახეს – წელში მოხრილი, პატარა, შეშინებული, მაშინვე უთქვამთ „ის ქართველია და ახლა უკვე ჩვენი შვილიც!“ მათ მე ადამიანად მაქციეს. მკურნალობის უამრავმა წელმა, უწყვეტი მუშაობის წლებმა შედეგი გამოიღო და მე სიარული, ლაპარაკი დავიწყე… და რაც არ უნდა უცნაური იყოს, ნიჭიც აღმომაჩნდა. ვგიჟდებოდი სწავლაზე. დედაჩემი სკოლის დირექტორი იყო 50 წელი, მამა – ქორეოგრაფი. ისინი რომ არა, მე დღეს ცოცხალი არ ვიქნებოდი! მართლა!
– გიორგი, მოგვიყევით, როდის დაგეწყოთ პრობლემები?
გიორგი: სკოლა რომ დავამთავრე და უნივერსიტეტში ჩავაბარე, მაშინ. ალბათ გაგიკვირდებათ, მაგრამ მე უმაღლესი განათლება მაქვს და პროფესიით იურისტი ვარ. სწორედ ჩემი უმაღლესში ჩაბარების პერიოდში გარდაიცვალა მამა. ეს ჩემთვის და დედაჩემისთვის პირველი დარტყმა იყო. ნათესავები არ გვყავდა და დიდად არც არავის ვუყვარდით – ჩემს მშობლებს ყოველთვის ეუბნებოდნენ, რომ ძალიან დიდი შეცდომა დაუშვეს, მე რომ შვილად ამიყვანეს. „თქვენ ჯანმრთელი ბავშვი გჭირდებათ, რომ დაბერდებით, თქვენზე რომ იზრუნოს“ – ამბობდნენ „კეთილისმსურველები“. დედა და მამა ამაზე არასდროს პასუხობდნენ და მეც სულ იმას მასწავლიდნენ, რომ ადამიანებზე ბრაზი არ ჩამედო გულში. „ისინი კარგი ცხოვრებისგან არ არიან ასეთები“, ამბობდა დედა. „მხოლოდ უბედური ადამიანი შეიძლება იყოს ასეთი ბოროტი“.
მაპატიეთ, ჩემ მშობლებზე ბევრს ვსაუბრობ და თქვენ კითხვაზე ჯერაც არ მიპასუხია. უბრალოდ ისინი ჩემთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი ადამიანები არიან!
მამაჩემი 2000 წელს გარდაიცვალა და მე და დედა მარტონი დავრჩით, შემოსავლის გარეშე. ჩემ თავზე პასუხისმგებლობა ავიღე, რადაც არ უნდა დამჯდომოდა, სამსახური უნდა მეშოვნა!
– კი, მაგრამ როგორ, გიორგი? ჩვენ ქვეყანაში ჯანმრთელ ადამიანსაც კი უჭირს სამსახურის შოვნა…
გიორგი: მთავარი მონდომებაა. პასუხისმგებლობით სავსე კაცი ვერ უყურებს, როგორ შიმშილობს მისთვის საყვარელი ხალხი. მეუბნებოდნენ, რომ არაფერი გამომივიდოდა, რომ სჯობდა, დახმარება მეთხოვა… მაგრამ მე ახალგაზრდა ვიყავი და დედა მყავდა მისახედი! ჯერ ბაზარში დავიწყე ვაჭრობა, მეზობლებსაც ვეხმარებოდი მიწის მოვლაში. გროშებს ვშოულობდი და დედასთვის წამლებს ვყიდულობდი, მაგრამ არ გვყოფნიდა. წლების მანძილზე, რაც სახლში გვებადა, ყველა ძვირფასი ნივთი გავყიდეთ.
– როდის დაქორწინდით? თქვენს მეუღლეზე მოგვიყევით.
გიორგი: ვხედავდი, როგორ უყვარდათ ჩემს მშობლებს ერთმანეთი, როგორც ედგნენ ერთმანეთს მხარში და მეც ოჯახზე ვოცნებობდი. მისმინა უფალმა! 7 წლის წინ, შემთხვევით, მარიამი – ეს არაჩვეულებრივი გოგონა დავინახე. არ დაგიმალავთ, ჯანრმთელობის პრობლემები აქვს, გონებრივად ჩამორჩენილია, არც წერა იცის, არც კითხვა, მაგრამ ყველაზე კეთილი სული აქვს! მას სერიოზულად არავინ აღიქვამდა, სულ დასცინოდნენ და გადავწყვიტე, რომ მასზე ვიზრუნებდი, რომ მისი წყენის უფლებას არავის მივცემდი! დედას გავაცანი და დაგვლოცა! როცა 2018 წელს დედა გარდაიცვალა, მარიამი და მირიანი მედგნენ მხარში.
– მირიანი ეს თქვენი შვილია, ხო? სახელი მამის საპატივსაცემოდ დაარქვით?
გიორგი: დიახ. მინდა, რომ მას ჰგავდეს! ის ნამდვილი სასწაულია! ჩემი დამხმარეაა, ჩემი მეგობარი! ჩემი ყველაფერია! საოცარი ადამიანია! საქართველოს ნამდვილად ღირსეული შვილი!
– მასზე მოგვიყევით.
მირიანი (6 წლის): შეიძლება, მე თვითონ მოგიყვეთ? მამა, შეიძლება?
გიორგი: რა თქმა უნდა, შეიძლება. უკვე დიდი ბიჭი ხარ! მალე მეც მაჯობებ!
მირიანი (6 წლის): დიახ, უკვე დიდი ვარ! წერა-კითხვაც კი ვიცი! მამამ მასწავლა! წელს სკოლაშიც წავალ და მამას კარგი ნიშნებით გავახარებ ხოლმე. ვიცი, გამომივა! ძალიან ვეცდები!
გიორგი: ყოველთვის ვეუბნები, რომ ცოდნა – ეს არის საგზური ნათელი მომავლისკენ!
მირიანი (6 წლის): იცით, მინდა ექიმი გამოვიდე. ექიმები ყველაზე კეთილი და საჭირო ხალხია სამყაროში.
– სანამ ექიმი გახდები, მანამდე რისი კეთება გიყვარს?
მირიანი (6 წლის): ველოსიპედის ტარება მიყვარს, მაგრამ არ მაქვს. ბურთის თამაში მიყვარს… მარტო თამაში საინტერესო არაა, მაგრამ შევეჩვიე. ბავშვებს ჩემთან მეგობრობა არ უნდათ. თითს ჩემსკენ იშვერენ ხოლმე და ჩურჩულებენ; მაგრამ ვფიქრობ, სკოლაში რომ მივალ, ნამდვილი მეგობრებიც გამომიჩნდებიან. მამა მეუბნება ხოლმე, რომ მათზე გაბრაზება არ ღირს. ვიცი, რომ კეთილი ხალხი უფრო ბევრია!
– საიდან იცი?
მირიანი (6 წლის): ზღაპრებში ყოველთვის ასეა!
– და ზღაპრებს ვინ გიკითხავს ხოლმე?
მირიანი (6 წლის): წიგნებს მამა გვიკითხავს მე და დედას. დედამ კითხვა არ იცის; მაგრამ ძალიან მოგვწონს, მამა რომ კითხულობს და ჩვენ ვუსმენთ. ისეთ საინტერესო ამბებს გვიყვება ხოლმე! ბებიაზე და ბაბუაზე – ისინი ძალიან კეთილები არიან! ძალიან გვიყვარს, ყველა ერთად ფოტო-ალბომს რომ ვათვალიერებთ ხოლმე და თან მათზე ისტორიებს ვისმენთ. იცით, მამა ლექსებსაც წერს! უფრო სწორედ, ადრე წერდა.
– გიორგი, მართალია?
გიორგი: ჰო, რა ვიცი… ვწერდი რა, დედაჩემი იწერდა ხოლმე ჩემს ლექსებს და ერთხელ მოულოდნელი საჩუქარიც კი გამიკეთეს და ჩემი ლექსი ლიტერატურულ ბროშურაშიც დაბეჭდეს. დედას ისე უხაროდა! აი, შეინახა კიდეც ეგ ბროშურა!
მირიანი (6 წლის): აი, ხედავთ, როგორი ყოჩაღი მამა მყავს?!
– მირიან, აბა ეხლა გვითხარი, რაზე ოცნებობ?
მირიანი (6 წლის): კომპიუტერზე ვოცნებობ! მაგრამ ვიცი, რომ ძალიან ძვირია. ველოსიპედებიც ძალიან ძვირებია. აი, სპორტულ ფეხსაცმელებზე და ფორმაზე უარს არ ვიტყოდი! მაგრამ ველოსიპედი ყველა საახალწლო საჩუქარი იქნებოდა ჩემთვის, ყველა წლის ერთად! და თოვლის ბაბუას სხვას აღარაფერს ვთხოვდი!
– გიორგი, სიტყვები არ მყოფნის! საოცარი ბიჭია მირიანი! ახლა მოდით, თქვენ პრობლემებზე მოგვიყევით. თქვენ ხომ ფონდს კარგი ცხოვრების გამო არ მომართეთ, ხომ ასეა?
გიორგი: მიჩვეული ვარ, ყველაფერს თვითონ ვაკეთებდე და სხვას არაფერს ვთხოვდე, მაგრამ ეხლა ჩემი ჯანმრთელობის მდგომარეობა არ მაძლევს საშუალებას, ფიზიკურად ვიშრომო. ერთი წლის წინ ფეხი ვიტკინე. ჩემი – ცერებრალური დამბლის დიაგნოზით ხალხი ამდენ ხანს არც კი ცოცხლობს. უკვე 38 წლის ვარ, მაგრამ თავს 80 წლისად ვგრძნობ. სიარული მიჭირს, მალე ვიღლები. ბოსტანშიც კი ვეღარ ვმუშაობ… მეშინია, რომ ჩემი პენსია არ გვეყოფა, სოციალური დახმარება კი ჩვენ არ გვაქვს. მინდა საკვები, შვილისთვის – ტანსაცმელი, კომპიუტერი და ტელევიზორი გთხოვოთ. ჩემს ცოლს ერთადერთი ბედნიერება აქვს ცხოვრებაში – ტელევიზორის ყურება. მათ წიგნებსაც კი ვეღარ ვუკითხავ ისეთი სიხშირით, უკვე თვალებიც მტკივა…
– და გჯერათ, რომ თქვენი დახმარების თხოვნას ვინმე ყურად იღებს? გჯერათ, რომ ღმერთი კეთილ ადამიანებს გამოგიგზავნით?
გიორგი: როგორ არ უნდა მჯეროდეს? ღმერთმა ჩემი მშობლები გამომიგზავნა! ჩემი მარიამი გამომიგზავნა, მირიანი მაჩუქა… როგორ ფიქრობთ, მაქვს კი უფლება, არ მჯეროდეს, რომ ამჯერადაც დამეხმარება? ვიცი, ფონდის ისტორიებს მთელი საქართველო კითხულობს. ვიცი, რომ ბევრ კეთილ ადამიანს მოუნდება ჩვენთან მეგობრობა!
მეგობრებო, გიორგი – ეს არის პატარა ადამიანი უზარმაზარი, კეთილი გულით, რომელსაც ამ გულში სამყაროზე ბრაზს და წყენას არ ინახავს. ჩვენ ის თქვენთვის ვიპოვეთ! ღმერთმა იპოვა ის თქვენთვის, რომ თქვენი კეთილი გულების მეშვეობით სასწაული მოახდინოს! გიორგის დახმარებით, თქვენ კიდევ ერთ ქართულ ოჯახს გადაარჩენთ და კიდევ უფრო მიუახლოვდებით უფალს!
ოჯახს უკიდურესად სჭირდება საკვები პროდუქტები, ჰიგიენური საშუალებები, ტელევიზორი და კომპიუტერი. ასევე, უბრალოდ არაჩვეულებრივი იქნებოდა, მირიანს ველოსიპედი რომ ვაჩუქოთ!
თქვენი დახმარების დიდი იმედი გვაქვს და გვჯერა, რომ ქართველი თავისიანს გაჭირვებაში არ დატოვებს!
და კიდევ – დაურეკეთ გიორგის, დაელაპარაკეთ. ის ნამდვილად საინტერესო მოსაუბრეა. ტელეფონი: 595 17 83 19
ოჯახის მონახულება შეგიძლიათ მისამართზე: ყვარელის რაიონი, სოფელი ახალსოფელი.
და აუცილებლად გააზიარეთ ჩვენი პოსტი, რომ მამაიაშვილების ოჯახსა და მათ პრობლემებზე შესახებ შეიტყონ თქვენმა მეგობრებმაც! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
(დანიშნულება: მამაიაშვილების ოჯახი)
ჩვენ, თქვენთან ერთად,  უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით გიორგის და მის პატარა ოჯახსაც გავუმართოთ ხელი. უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!
არასდროს მიფიქრია, რომ ასეთი ლამაზი,პლაზმური ტელევიზორი მექნებოდა!
„დედი, მამი, ნახეთ, ეს ნამდვილი ტელევიზორია! ნამდვილი და ახალი! ჯერ კიდევ „სამოსი“ აცვია, მუყაოს „სამოსი“! შეიძლება, მე გავხადო? რა მაგარია! მაღაზიაში იყიდეთ? მულტფილმებს აჩვენებს? პლაზმურია, არა? როგორიც სხვებს აქვთ? მოდი რა, მამი, მოდი, გავხსნათ! გთხოვ, რა! შეიძლება, გავხსნათ, სანამ აქ ხართ? ერთად ვნახოთ, შეიძლება? – წუთით არ ჩერდებოდა პატარა მირიანი.
იმის თქმა, რომ თქვენ ეს ოჯახი გააბედნიერეთ – არაფრის თქმის ტოლფასია. პატარა მირიანს თვალები ბრილიანტებივით უციმციმებდა! ამის სიტყვებით გადმოცემა შეუძლებელია. თითქოს ასეთი წვრილმანია, მაგრამ ეს დღე ამ პატარა ბიჭუნას მთელი ცხოვრების განმავლობაში ემახსოვრება! და ჩვენც დარწმუნებულები ვართ, რომ სწორედ ეს შეცვლის მის ცხოვრებას უკეთესობისკენ! რადგან ახლა, მან იცის, რომ ოცნებები პატარა ადამიანებსაც კი უხდებათ!
გიორგი სულს ითქვამს (ის ქოშინით საუბრობს) და ამბობს: „ყველა ადამიანს ვლოცავ, ვინც ჩვენი ამბავი გულთან ახლოს მიიტანა! ხედავთ, როგორ უხარია ჩემს შვილს?! ფონდის მეგობრებო, დაე, უფალმა ყველას ჯანმრთელობა, ბედნიერება, ძალა და კეთილდღეობა  მოგცეთ! დაე, მან სიკეთისთვის დაგაჯილდოვოთ! ათასჯერ, ორიათასჯერ მეტი გქონოდეთ, რომ გაჭირვებულებს ეხმარებოდეთ.“
გიორგი მეორე ჯგუფის ინვალიდია, ჯუჯა, ცერებრალური დამბლის დიაგნოზით. მას მოძრაობა და ფეხზე დიდხანს დგომა ძალიან უჭირს. ოჯახში კი არავინ მუშაობს – არც გიორგი, არც მისი მეუღლე – მარი (მას შშმ პირის სტატუსი აქვს). მაგრამ რეალური ცხოვრება თავისას მოითხოვს. მირიანი, მათი პატარა ბიჭი, ფეხზეა დასაყენებელი.
მამაიაშვილების ოჯახს დახმარება ძალიან სჭირდებოდა და მან ის მიიღო. ათობით ადამიანმა უყურადღებოდ ვერ დატოვა პატარა კაცის ამბავი და ამ კეთილშობილურ საქმეში თავისი წვლილი შეიტანა.
გიორგის იმის გასარკვევად ვესაუბრეთ, თუ როგორ ცხოვრობენ ისინი ახლა.
– გიორგი, გვითხარით, რა შეიცვალა თქვენს ცხოვრებაში მას შემდეგ, რაც თქვენი ამბავი მოვყევით?
გიორგი:ჩვენ იმედი, ზრუნვა ვიგრძენით. რომ ვთქვა, თავი მეცხრე ცაზე ვიგრძენი მეთქი, ესეც არ იქნება საკმარისი. პატარა ადამიანი ვარ, მაგრამ სიხარული დიდი მაქვს. ბედნიერებაა იმის ცოდნა, რომ მარტონი არ ვართ. არაგულგრილი ხალხის წყალობით, გავიგეთ, რა არის სიმყუდროვე. ვერც ტელევიზორის, ვერც გაზქურის ყიდვას მე ვერ შევძლებდი… და მეორადი ნივთებიც კი გამახარებდა. აქ კი ასეთი რამ მოხდა! ჩვენი ოჯახისთვის ეს მეტად საჭირო საჩუქრებია. ჩემი ბიჭი უბრალოდ აღფრთოვანებულია და მის გამო გული მითბება და მიხარია.
მარი ახალ გაზქურაზე რას გიმზადებთ?
გიორგი:ის ღუმელსაც იყენებს – პურს და ორცხობილებს აცხობს. პურის სახლში გამოცხობა გვირჩევნია, უფრო იაფი ჯდება. ნაყიდი 80 თეთრი ღირს. ძვირი გამოდის. მარი ისეთი კმაყოფილია! საოჯახო ნივთიც გაგვიჩნდა! ძველი გაზქურის ოთხი ქურატადან მხოლოდ ორი მუშაობდა და ისიც, ძლივს. ახლა მას,  როგორც ჯართს, სარდაფში ვინახავთ.
მარი, რომელიც მანამდე მხოლოდ მოკრძალებულად იღიმოდა, საუბარს შემოუერთდა.
მარი:ჩემგანაც დიდი მადლობა ყველას! საჩუქრები ძალიან მიხარია.
თავისი შთაბეჭდილებების გაზიარებამირიანსაც სურს.
მირიანი:მე ყველაფერს ვჭამ, რასაც დედა ამზადებს. იცით, არიან ისეთი ბავშვები, რომლებსაც უნდა ეხვეწო და ისინი ისეთი ჭირვეულები არიან!.. მე კი ყველაფერი მიყვარს, რასაც დედა აკეთებს. წვნიანები, ფლავი, ლობიო… დედა ჩვენზე ადრე დგება, გაზქურას ანთებს, მე გემრიელი სუნი მომდის და უკვე ძილიც აღარ მინდა. ვეკითხები: „უკვე მზად არის? მოვიდე თუ არა?“ მოგვიანებით, დედა გვეძახის.
მაგრამ შაურმას არ მიკეთებს, მიუხედავად იმისა, რომ ვთხოვ. ალბათ ეგ დღესასწაულზე გვექნება, არა?
ტელევიზორის მართვის პულტი ყველაზე ხშირად ვის აქვს ხოლმე?
– ოოო, ნამდვილად სწორად შენიშნეთ. (იცინის გიორგი). თითოეულს თავისი რაღაცის ყურება უნდა. მე, მაგალითად, ძალიან მიყვარს სიახლეების მოსმენა – როგორც დილის, ისე საღამოს გამოშვების. მარი თავის თურქულ სერიალებზე გიჟდება. სულ მირთავს ხოლმე. ტელეარხ „მარაო“-საც უყურებს. მირიანს მულტფილმები უნდა… თვალსაც უხარია, ყველაფერი ფერადია, ეკრანიც დიდია, ლამაზი. სახე და ნივთები მსხვილად და გარკვევით ჩანს. „კორონას“ დროს, ტელევიზორის ყურების გარდა, სხვა რა უნდა ვაკეთოთ? ისევ სახლებში გამოგვკეტეს, მაგრამ მოწყენილები არ ვართ. ჩვენ ხომ ასეთი გასართობი გაგვიჩნდა! მადლობა კეთილ ადამიანებს! ის ხალხი, ვინც ჩემსავით გაჭირვებულებს ეხმარება და სულიერად დაცემის უფლებას არ აძლევს, ყველაფერს საუკეთესოს იმსახურებს. სხვების დახმარება რომ შემეძლოს, მათ მაგალითს მივბაძავდი. ეს ძალიან კეთილშობილური საქციელია და პატივისცემას იმსახურებს.
– პატარავ, შენ რას უყურებ ხოლმე?
მირიანი: „ტომი და ჯერის“, „მაშველ ლეკვებს“, ხანდახან ფილმებსაც; მაგრამ მხოლოდ მას შემდეგ, რაც დავალებებს შევასრულებ. მამას არ უნდა, მთელი დღე ტელევიზორის წინ ვიჯდე. „ტომი და ჯერი“ ნანახი გაქვთ?
– კი, ძალიან კარგი მულტფილმია. შენ ვის გულშემატკივრობ?
– ჯერის. მაგრამ თუ კატას ძალიან აწვალებს, მაშინ ტომს. მაგრამ არ მინდა, ჩემთან ნამდვილი ჯერი მოდიოდეს. არა, არა! (იცინის). ადრე, წყალარინების მხრიდან ვირთხა მოდიოდა და სახლში სადენები შეგვიჭამა. ახლა, ის ადგილი დაკეტილია.
– იცი, პატარავ, ამ მულტფილმის ყურება ისევ მომინდა და დღეს საღამოს ასეც ვიზამ.
გიორგი, ჩვენს პოსტს ადგილობრივი ხელისუფლების მხრიდან თუ მოჰყვა რაიმე გამოხმაურება?
– ეჰ, ხელისუფლებას მხოლოდ არჩევნების წინ ვახსენდები. გამგებელმა ერთჯერადი დახმარება გამოგვიყო – 100 ლარი. მთლად ჩემი უგულვებელყოფაც არ შეუძლიათ.
სულ ვიბრძვი, მაგრამ სოციალური დახმარება ვერაფრით აღვადგინე. ვის აღარ მივმართე ამ საკითხზე, თავად პრემიერსაც კი! დროს წელავენ, თითქოს მპირდებიან, მაგრამ… დახმარება მხოლოდ იმიტომ შემიწყვიტეს, რომ თავს ზემოთ ჭერი მაქვს, საკუთარი სახლი. ეს სახლი ასი წლისაა და ჩემს მშობლებს ეკუთვნით. და რა, მშივრები როცა ვართ, სახლი გვაქვს? ჩვენი ყოველთვიური შემოსავალი 200 ლარია. აქედან 50 ლარი კომუნალურ გადასახადებზე მიდის – გაზი, ელექტროენერგია… დარჩენილით, მთელი თვე ვცხოვრობთ. ზოგჯერ, მარის წითელხორციანი ფორთოხლის ასაღებად ეძახიან.
– თქვენი სიტყვებიდან ირკვევა, რომ ჯერ კიდევ არის გადაუჭრელი საკითხები, რაშიც დახმარება გჭირდებათ. იქნებ დააზუსტოთ, რომელი?
გიორგი: ყველაფრისთვის მადლობელი ვარ, რაც ჩვენთვის გააკეთეთ. დაე, დახმარება ყველა გაჭირვებულ ოჯახამდე მივიდეს. ჩემი დახმარების ძახილი შესმენილ იქნა. საქართველოში ბევრი კარგი და გულითადი ადამიანია. აი, რისი თხოვნა მინდა…
ჩემთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ჩემს ბიჭს, მირიანს, ყველა ონლაინ გაკვეთილებზე დასწრება შეეძლოს. სამწუხაროდ, ის წყვეტილად სწავლობს. სახლში ინტერნეტი არ გვაქვს, ორლარიანი სატელეფონო ინტერნეტის ფულის გადახდაც კი არ შემიძლია, ამიტომ მირიანი მასწავლებელთან, მარიკასთან კავშირზე ყოველთვის ვერ გადის. ძალიან განვიცდი. ის პირველი კლასის მოსწავლეა და დასაწყისზე ბევრი რამ არის დამოკიდებული: ექნება თუ არა სწავლის ინტერესი? როგორ აითვისებს მასალას? ვინმემ ნახმარი ლეპტოპი მაინც რომ აჩუქოს… ძალიან ჭკვიანი ბიჭუნა გვყავს, ის ჩემი იმედია. გაკვეთილების მომზადებაში დახმარება თუ სჭირდება, როგორც წესი, მე ვუჯდები. მათემატიკა, ქართული, ბუნებისმეტყველება… ჩემს მარის წერა-კითხვა არ შეუძლია.
ზამთარი იწყება, სახლში კი სიცივე შემოდის. ფანჯრებია შესაცვლელი. როდესაც წვიმს ან სველი თოვლია, მთელ აივანზე წყალია. ამ პრობლემას ლითონის ფილა გადაჭრიდა. მასალები რომ გვეშოვა, მეზობელი გაგვიკეთებდა, მეგობრულად. ასევე… თხოვნა მეუხერხულება, მაგრამ რადგან არც სახსრები გვაქვს და არც ფულის შოვნის საშუალება, თბილი, სპორტული ფორმა და ზამთრის ყელიანი ფეხსაცმელი მჭირდება, რომ არ გავცივდე.
ჩერნოვეცკის ფონდმა და მისმა მეგობრებმა ჩვენთვის იმდენი რამ გააკეთეს, რომ თქვენთვის მადლობის თქმით არ დავიღლები. თქვენ ჩვენი მფარველი ანგელოზები ხართ. ვერასდროს ვიფიქრებდი, რომ ოდესმე საკუთარი თვალებით ვიხილავდი მფარველ ანგელოზებს. მაგრამ აი, ისინი – ამდენი კეთილი ადამიანი! და ყველანი ჩვენ გვერდით არიან!
მეგობრებო, გიორგის, მარის და მათ პატარა ვაჟს პირადად რომ გაესაუბროთ, მათი ჩახუტება, გულში ჩაკვრა და მათთვის რამე კარგის გაკეთება მოგინდებათ. რთული ბედისა და ჯანმრთელობის სერიოზული პრობლემების მიუხედავად, გიორგი და მარი ძალიან ნათელი და დადებითი ხალხია. ისინი ბავშვებივით გულწრფელები არიან და ასეთივე დაუცველები. მზრუნველობა და სიყვარული გაუზიარეთ ამ მშვენიერ ოჯახს, დაეხმარეთ მათ იმ განსაცდელის დაძლევაში, რაც მათ თავს დაატყდათ და უფალი ამ სიკეთეს აუცილებლად დაგიბრუნებთ. ახალი წელი ახლოვდება და შეგიძლიათ მათ ცოტაოდენი სასწაული აჩუქოთ.  ამ პატარა ოჯახში პატარა გულია, რომელიც ყველა სირთულის მიუხედავად, მოწიწებით ელის სასწაულს. პატარა მირიანი მათ უნდა მოესწროს!

All the diseases in the world have fallen on me …!
“He isn’t long for this world!” – that’s everyone said. From the very birth, all the diseases of the world have fallen on me: dwarfism and cerebral palsy – what a cruel fate!
“He isn’t long for this world!” – that’s everyone said. From the very birth, all the diseases of the world have fallen on me: dwarfism and cerebral palsy – what a cruel fate!
Giorgi (38 years old) meets us on crutches, looking exhausted, with his teeth clenched in pain: “Hurry, hurry, come here and you will see the miracle of God! Here is a healthy 6-year-old handsome Georgian man, a son of seriously ill parents. Great is the Lord!”
Giorgi could not stand longer and collapsed onto the bed. “Daddy, daddy, does it hurt?”- 6-year-old son Mirian rushed to his father.
“You see, he will go to school, but he has absolutely nothing to wear. My dream is new shoes for my son, and also nice notebooks and books, even the smallest stuff for school, but crutches, my damned crutches!
I believe there are great people in Georgia, and your Fund has proved it a thousand times!Whole Georgia is with you!”
“My mother went mad with grief, and left me. But I was adopted by kindest parents – mom Zhuzhuna Nemsadze and dad Mirian Mamaiashvili, great people, may them rest in peace! They had no children of their own, and when they saw me, all crooked, small, and frightened, they said: “He is Georgian, and now he will be our son.” They made me a man! Years of treatment, years of continuous work gave results! I started walking, talking, and surprisingly I happened to have abilities! I loved to learn! Mom was a school director for 50 years! Dad was a choreographer. If not them, I would have died! – it’s true!
– Giorgi, when did your problems start?
Giorgi: When I graduated from school and entered college – yes, I have a higher education, I am a lawyer – it started when my father died. This was the first shock for my mother and me. We have almost no relatives, and they disliked us – they kept saying to my parents that adopting me was a huge mistake. “You need a healthy child who will take care of you when you get old,” the well-wishers said. Mom and Dad never answered this and taught me not to get angry with people. “Not of the good life they are like that,” – my mother said – “only an unhappy person can be evil”.
Sorry, I talk a lot about my parents, and I haven’t answered your question yet. These people are most important to me!
In 2000 my father died and my mother and I were left alone, without money. I decided to find a job by all means!
– But how, Giorgi? In our country, it is a challenge even for a healthy person to find a job .
Giorgi: Will is the main thing; athe responsible person won’t be able to watch his people starving! I was told that I would not succeed, that it would be better to ask for help … but I was young and I had a mother! I started to sell at the market place, helping my neighbors in the area. I used to earing some money and could buy medications for mom. But it was not enough. Over the years, we sold everything of value we had at home.
– When did you get married? Tell me about your wife.
Giorgi: When I looked at mom and dad, how they loved each other, how they supported each other, I always dreamed that I would also have a family. Lord heard me. 7 years ago just by chance I saw Mariam, this extraordinary girl. I will not hide from you, she has health problems, she is mentally retarded, she can neither read nor write, but she has a kindest soul! Nobody took her seriously, they made fun of her, and I decided that I would take care of her! That I wouldn’t let anyone hurt her. I Introduced her to my mother, and she blessed us! When my mother died in 2018, Mariam and Mirian supported me so much!
– Mirian is your son, right? Did you name him after your father?
Giorgi: Yes, I want him to be like my dad! He’s just a miracle! He is my helper, he is my friend! He is my everything! He is a wonderful person. He is a great son of Georgia!
– Tell me about him.
Mirian (6-year-old): let me tell it, may I? Daddy, may I?
Giorgi: Sure you can, you are a big boy already! Look, you’ll outgrow me soon!
Mirian (6-year-old): yes, I am adult! I can even write and read! Daddy has taught me! This year I will go to school and I will please my dad with my good marks. I know I can do it! I will try my best!
Giorgi: I always tell him that knowledge is a ticket to a bright future!
Mirian (6-year-old): You know, I want to be a doctor! Doctors are the kindest and most needed people in the world.
– In the meantime, before you become a doctor, what do you like to do?
Mirian (6-year-old): I like to ride a bicycle, but I haven’t got any. I like to play ball … it’s not very interesting to play alone, but I’m used to it. Children do not like to be friends with me. They point a finger, whisper. But I think I will have real friends at school! Dad says that I shouldn’t get upset because of them. I know that there are more kind people!
– How do you know about this?
Mirian (6-year-old): It’s always like this in fairy tales!
– And who reads fairy tales to you?
Mirian (6-year-old): Dad reads books to me and mom. Mom cannot read but we listen to him and we like it so much! Daddy tells us lots of stories, it’s so interesting! About grandmother and grandfather – they are kind! And also, we enjoy watching photo albums together and listening to stories! And you know, dad writes poetry! Well, he used to write!
– Giorgi, is it true?
Giorgi: Well, you said writing poetry … my mother always wrote down my poems, and once they even made a surprise to me and published my poems in a brochure. Mom was so happy! She even kept this book!
Mirian (6-year-old): you see how brilliant my dad is!
– Mirian, what are you dreaming about?
I know, it’s expensive and bicycles are expensive! I would like to have a sports uniform and trainers, but a bicycle would be like all New Year’s gifts for me! For all years! And I wouldn’t ask Santa for anything else!
– Giorgi! I have no words! Mirian is so nice! Now tell me about your problems. You addressed the Fund not because of good life.
Giorgi: I was used to do everything by myself not asking help from anybody. But now my health condition does not allow me to do manual labor I injured my leg about a year ago. People with the same diagnose as me – cerebral palsy, don’t live even that long! I am 38 now, but it feels like 80. It’s difficult for me to walk, I get tired soon. I can’t work even in the garden. I am afraid that the pension which I get is not enough, and we have no social allowance. I want to ask food, clothes for my son, computer and TV. My wife’s only joy in life is watching TV, I can’t always read books to them, my eyes already hurt …
– Do you believe that your call for help will be heard? Do you believe that God will send you good people?
Giorgi: How couldn’t I believe? God gave me parents! Gave me Mariam, gave me Mirian. Do you think I have right not to believe that he will help me again this time? I know that the whole Georgia reads stories of the Fund, I know that kind people will want to make friends with us!
Friends! Giorgi is a small man with a huge kind heart, who did not get angry with the whole world. We found him for you! God found him for you! To do good through your kind hearts! Helping Giorgi you will save one more Georgian family and become closer to Lord!
The family urgently needs food, hygiene products, a TV and a computer. And it would also be great to give Mirian a bike!
We really hope for your help and we know that Georgians never leave their people in need!
And one more thing, call Giorgi, talk to him, he is very exciting person to talk to. Phone: 595 17 83 19
Visit the family at the address: Kvareli District, village Akhalsopeli
Please repost our publication. Let all your friends know about the Mamaiashvili family and their problems! It’s extremely important!
(purpose: Mamaiashvili family)
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support Giorgi in taking care of his small family, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!
I never thought that I would have such a beautiful TV … It’s plasma!
“Daddy, mommy, look, this is a real TV!  It’s real and new! It’s still dressed in cardboard clothes! Can I undress it myself? How awesome it is! Did you buy it in the store? Does it show cartoons? It is plasma, right? Is it like others have? Come on, daddy, let’s open it! Please! Can we open it while you’re here? Let’s see together, can we?” – little Mirian does not stop even for a minute.
To say that you have made this family happy is to say nothing. Little Mirian’s eyes shine like diamonds! It’s beyond words. It seems to be a trifle, but the boy will remember this day for the rest of his life. And we are sure that this is what will change his future for the better! Because he knows now that even little people’s dreams come true.
Giorgi takes a breath (he speaks with shortness of breath) and says: “I bless all those people who took our story to heart!You see how happy my son is! May God grant all of you, friends of the Fund, health, happiness, strength, prosperity! Let Him reward you for the good! Let you have a hundredfold so that you can help those in need.”
Giorgi is a second category disabled, a dwarf, diagnosed with cerebral palsy. It is difficult for him to move, to stand on his feet for a long time. And no one works in the family – neither Giorgi nor his wife Mari (she has the status of a person with disabilities). But life demands its own. They must raise their little son Mirian. The Mamaiashvili family really needed support, and they get it. Dozens of people could not ignore the story of the little man and made their contribution to the noble cause.
We talked to Giorgi to find out how they are living now.
– Giorgi, what has changed in your life since we told people your story?
Giorgi: We felt hope and care. If I say that I felt myself in seventh heaven, this will not be enough. I am a little man, but my joy is huge. I am so happy to know that we are not alone. Thanks to caring people, we have learned what comfort is. I myself would not be able to buy either a TV or a gas stove. And I would be happy to get even second-hand things. And here it is! Very necessary gifts for our family. My son is just delighted, and my heart warms and rejoices for him.
– What does Mari cook for you on a new stove?
Giorgi: She uses the oven too, she bakes bread and cookies. We’d better bake bread at home, it’s cheaper. Because one from the shop costs 80 tetris. It turns out expensive. Mari is so pleased! New things have appeared at home! The old stove had only two burners working out of four, but even those worked badly. It is stored now in the cellar as scrap metal.
Mari, who until that moment had only smiled modestly, joined the conversation.
Mari: Thank you very much from me too! I am very happy with the gifts.
Mirian wants to share his impressions.
Mirian: I eat whatever mommy cooks. You know, there are picky children, who are extremely particular and capricious. And I love everything that mommy cooks. Soups, pilaf, lobio. Mom gets up before us, turns on the stove. I feel delicious smells, and I don’t want to sleep anymore. I ask her: “Is it ready, may I come?” And mom calls us soon.
But she does not make shawarma, although I often ask her. Probably it will be for a holiday?
– Who most often uses the TV remote control?
– It’s a good point! (Giorgi laughs.) Everyone wants to see their own. For example, I really like to listen to news. Both morning and evening ones. Marie is crazy about her Turkish TV series, she keeps switching the channels. She also watches the Marao channel. Mirian wants to watch cartoons. Our TV is nice to look at – everything is colorful, the screen is large and good. Faces and objects are large, clearly visible. What else to do during the corona if not watch TV? They closed us at our homes again. But we are not bored. We have such entertainment! Thanks to the kind people. Those who help poor people like me not to lose heart, deserve the best. If I were able to help others, I would do the same. This is very noble, and it deserves respect.
– And you, baby, what do you usually watch?
Mirian: “Tom and Jerry”, “PAW Patrol”, sometimes I watch movies too. But only after I do my homework. Dad doesn’t want me to sit in front of the TV all day long.Have you watched “Tom and Jerry”?
– Yes, it’s a good cartoon. Whose fan are you?
– Jerry’s. But when he torments the cat severely, I am Tom’s fan. However, I would not like real Jerry to come to my place, no, no! (Laughs.) Once a rat used to come from the sewer side, and it ate the wires at home. This place is closed now.
– You know, baby, I wanted to watch this cartoon again, I will do it tonight.
– Giorgi, was there any response to the post from the local authorities?
– Eh, the authorities remember me only before the elections. Our gamgebeli (chairman of the board) gave us a one-time 100 GEL aid. They cannot ignore me completely.
I am still fighting to have social assistance restored. I have addressed all the authorities on this issue, even the prime minister. They do not hurry up, they seem to be promising, but … Only because I have a roof over my head, my home, they stopped helping. This house is a hundred years old, and it is my parents’. And what then? When we are hungry, should we eat our home? Our monthly income is 200 GEL. From here 50 GEL go for utilities – gas, electricity. The remainder is for the whole month. Sometimes, neighbors call Mari to gather persimmons.
– It is clear from your words that there are still many unresolved issues that you need help with. Can you specify what exactly you need?
Giorgi: I am grateful for everything that you did for us. Let help reach every needy family. My cry for help was heard. There are many good, warm-hearted people in Georgia.  However, this is what I want to ask for…
It is very important for me that my son Mirian could attend all on-line lessons. Unfortunately, he learns intermittently. We don’t have Internet at home, I can’t pay even for the 2-GEL telephone Internet, so Mirian does not always get in touch with his teacher Marika. I am worried a lot about it. He is a first grader, and a lot depends on the beginning: whether he will take interest in learning, whether he will learn well. If someone gave him a used laptop … He’s a smart boy, he’s my hope. When he needs help with his homework, I usually sit with him. Mathematics, Georgian, Natural History. My Mari cannot read or write.
Winter is coming and it blows in the house. We need to change the windows. When it rains or snows, the whole balcony gets full of water. Metal slate could solve this problem. If we could get the material, our neighbor would help us with the installation in a friendly way. And one more thing … It’s embarrassing to ask, but since I have no money of my own and there is no way to earn money, I would like to ask for a warm sports uniform and winter boots so as not to catch cold.
The Chernovetskyi Fund and its friends have done so much for us that I will never tire of thanking you. You are our guardian angels. I never thought that guardian angels can be seen by eyes. But here they are – so many kind people! And everyone is next to us!
Friends, if you personally could talk to Giorgi, Mari and their little son, you would want to hug them, hold them to your heart and do something good for them. Despite their hard fate and serious health problems, Giorgi and Mari are very lucid and positive people. They are as sincere, as children, and just as defenseless. Share your care and love with this nice family, help them go through the trials that have befallen them, and God will certainly repay you a hundredfold. New Year is approaching, and you can give them some miracles. There is a tiny heart in this family, which awaits miracles, despite all the difficulties. Little Mirian must be waiting for them!
In our little Georgia, we are simply obliged to love and protect each other.
(purpose: Mamaiashvili family)
You can also transfer money from our website. https://chernovetskyifund.ge/en/projects/finished/609-mamaiashvili/