დედამ ჩვენი მესამე და დაახრჩო, მამამ კი ვეღარ გაუძლო და მალევე, მას გადაჰყვა
კითხვაზე – „შეგიძლიათ, რამე კარგი გაიხსენოთ?“ გოგონებმა ერთმანეთს გადახედეს და მხრები აიჩეჩეს. მათ ცხოვრებაში ერთი ნათელი მოგონებაც კი არ აქვთ, არადა, ისინი უკვე ზრდასრულები არიან: ანა 17 წლის არის, ბარბარე კი 16-ის. მათ დედა არ ახსოვთ, მამასაც ძლივს იხსენებენ; ახსოვთ ბებია – მოხუცი, ავადმყოფი… ეს ერთადერთი ახლობელი ადამიანი მათ ხელებში ჩააკვდათ.
ეს საახალწლო ამბავი არ არის; ის ვერც სულს გაგვითბობს და ვერც ამ დების წარსულის შეცვლას შეგვაძლებინებს, მაგრამ იქნებ, მათი მომავალის შეცვლა შევძლოთ… ვინ იცის? შობის წინა დღეებში ხომ სასწაულები ხდება?
ტრაგედია მაშინ დაიწყო, როდესაც ანას და ბარბარეს და შეეძინათ… დიახ, არ მოგესმათ! კვების დროს, მათმა დედამ ბავშვი დაახრჩო. „ალბათ შემთხვევით“, – ამბობს ანა. „ან შეიძლება, არა…“, – ამატებს ბარბარე. 2006 წელს, მათი დედა 9 წლით დააპატიმრეს. მას შემდეგ, ის გოგონებს აღარც უნახავთ.
„ის უკვე გამოუშვეს და ახლა თავისუფალია. სადღაც ცხოვრობს, არ ვიცით… მან ჩვენი ნახვა აღარ ისურვა და სიმართლე გითხრათ, ის აღარც ჩვენ გვახსოვს.“
მამა 2010 წელს გარდაიცვალა. ვეღარ გაუძლო. „დღემუდამ ტიროდა, – ამბობს ბარბარე. – მე ის ასეთი მახსოვს.“
პატარა გოგონები, ბებიასთან ერთად, მარტო დარჩნენ. მოხუცი ბებია ლოგინად ჩავარდა და პატარა გოგონებმა მისი მოვლა ისწავლეს; „მაგრამ ასე უკეთესი იყო. ჩვენ მარტო არ ვიყავით, საყვარელი ადამიანი გვყავდა“, – ამბობს ანა.
სამი წლის წინ, გოგონებს ბებიაც ხელებში ჩააკვდათ და ისინი ძველ, დანგრეულ სახლში სრულიად მარტო დარჩნენ. „აი, კნუტები შევიფარეთ. ვინმე ცოცხალი მაინც გვყავს გვერდით.“
გოგოებო, მოდით, თქვენზე ვისაუბროთ. როგორ ცხოვრობთ?
ანა (17 წლის):რადგან უფროსი ვარ, მოდით, მე დავიწყებ. მე და ჩემი და მარტო დავრჩით. უკვე 3 წელია, სულ მარტო ვცხოვრობთ. დედა არ გვახსოვს, მამა – ძლივძლივობით… დედაზე ამბობენ, რომ მან ჩვენი და დაახრჩო, მაგრამ ჩვენ არ გვჯერა. ასეთ რამეს დედა ვერ იზამს, ხომ ასეა?
ბებია კარგად გახსოვთ?
ანა:მოხუცი იყოდა ავადმყოფობდა. სულ ტიროდა. ამბობდა, მე რომ მოვკვდები, ობლებს, რა გეშველებათო? მას მე და ბარბარე ვუვლიდით. როდესაც ძალიან ცუდად გახდა, სკოლაში სიარულიც კი შევწყვიტეთ. რომ გარდაიცვალა, ჩვენი მეურვე ბიძა გახდა, მაგრამ ისიც ავად შეიქნა – თავზე სჭირდა რაღაც და საავადმყოფოში წაიყვანეს. ჩვენ ისევ მარტონი დავრჩით… მერე, ვიღაც სხვა მეურვე დაგვინიშნეს… ის იშვიათად გვნახულობდა. ახლა, ჩვენზე მხოლოდ ერთი კეთილი მეზობელი ზრუნავს – დეიდა იზო. ის ყველაზე კეთილი ქალია და რომ გავიზრდები, მინდა, მას დავემსგავსო!
საერთოდ, რას საქმიანობთ?
ანა: ყველაზე მეტად წიგნების კითხვა და ტელევიზორის, სერიალების ყურება გვიყვარს. იქ ყველაფერი ისეთი ლამაზი და კარგია. დილას ვიღვიძებთ, რაც გვაქვს, იმას ვჭამთ; თუ არაფერია, იზო დეიდასთან მივდივართ. ის გვათბობს, ჩაის გვასმევს, გვაჭმევს. ის ჩვენთვის დედასავით არის, ძალიან ტკბილია. საოჯახო საქმეებს – დალაგებას, საჭმლის კეთებას გვასწავლის.
შენ და შენი და რაზე ოცნებობთ? გაქვთ ოცნებები?
ბარბარე (16 წლის): გვინდა, ბედნიერები ვიყოთ…
რა არის ბედნიერება, ბარბარე?
ბარბარე:ბედნიერება – ეს… ბედნიერებაა, როცა… არც კი ვიცი…
ბედნიერები როდის იყავით? შეგიძლიათ, ასეთი დღე გაიხსენოთ?
ანა:არ მახსოვს… ალბათ, ძალიან პატარები ვიყავით და არ დაგვამახსოვრდა.
ბარბარე: მე კიყველაზე ბედნიერი ცხოვრებაში ერთადერთხელ ვიყავი! ჩემს დაბადების დღეზე! ტორტი მქონდა! ნამდვილი! ფოტოს ახლავე გაჩვენებთ! წარმოგიდგენიათ? ნამდვილი დაბადების დღის ტორტი!
შენ რა, დაბადების დღე არასდროს გადაგიხდია?
ანა: რა დაბადების დღე? ზოგჯერ, ისიც კი არ ვიცოდით, რა დღე იყო. აი, ბარბარეს კი, წმინდა ბარბარეს ხსენების დღეს, 17 დეკემბერს, დაბადების დღე ჰქონდა და ჩვენმა მეზობელმა, ყველაზე კეთილმა იზო დეიდამ და მისმა შვილმა, თიკომ, ტორტი მოგვიტანეს! ასეთი ბედნიერი არასდროს ვყოფილვარ!
სანთლის ჩაქრობისას, სურვილი თუ ჩაიფიქრე?
ბარბარე: დიახ,ჩავიფიქრე! როდესაც გავიზრდები, მინდა, იზო დეიდას დავემსგავსო! მინდა, მასავით კეთილი ვიყო და მასავით ვახარებდე ბავშვებს, რომლებსაც მშობლები არ ჰყავთ.
ახლა მითხარით, რა გჭირდებათ პირველ რიგში იმისთვის, რომ თქვენი ცხოვრება უკეთესობისკენ შეიცვალოს?
ანა:იცით, ჩვენ უკვე დიდები ვართ, სათამაშოები და ნაირ-ნაირი სამშვენისი არ გვჭირდება, მაგრამ სარეცხი მანქანა, მაცივარი და გაზქურა ძალიან გვჭირდება. ასევე, კარგი იქნება, ახალი საწოლები რომ გვქონდეს. რაზეც ახლა გვძინავს, ისინი უკვე იშლება. ერთზე ბებია გარდაიცვალა და როდესაც დასაძინებლად ვწვები, სულ ეგ მახსენდება.
ბარბარე, შენ რაზე ოცნებობ?
ბარბარე: იცით, მე და ჩემს დას ძალიან გვიყვარს ფილმების ყურება…ნეტავ, ლამაზი ტელევიზორი გვქონდეს! ტელეფონებიც ძალიან გვჭირდება. ვიცი, არ გამოვა, მაგრამ იქნებ ვინმეს ზედმეტი ჰქონდეს და გვაჩუქოს?
ანა:კიდევ ერთი სურვილი შეიძლება?
რა თქმა უნდა, გოგოებო. არ მოგერიდოთ, გვითხარით.
ანა:ვიცი, ჩვენს ამბავს ბევრი წაიკითხავს! მინდა, მათ საახალწლო სურვილები და მოკითხვა შევუთვალო. მინდა, რომ დედ-მამა გვერდით ყველას გყავდეთ! და თუ არ გყავთ, მაშინ ის ადამიანები გყოლოდეთ გვერდით, ვინც თქვენს თავს არავის დააჩაგვრინებს! მინდა, სიყვარულში იზო დეიდასაც გამოვუტყდე! ის ჩვენთვის დედასავით გახდა!
ბარბარე: დიახ, იზო დეიდა, ძალიან გვიყვარხარ! და დიდი მადლობა ყველაფრისთვის! ჩვენ ყველა კეთილი ადამიანიც გვიყვარს! თქვენს ფონდში, ყველას მოკითხვა და ვინც ამას კითხულობს, ყველას გილოცავთ ახალ წელს!
აი, ეს საახალწლო ზღაპარიც დასრულდა, ხოლოვინც მოისმინა – კარგად მოქცეულა!სამწუხაროდ, თუ მხოლოდ მოვისმინეთ, ეს არანაირ სარგებელს არ მოიტანს. მოქმედებაა საჭირო და რაც მალე, მით უკეთესი!
ბარბარეს და ანას ჩვენი დახმარება ძალიან სჭირდებათ, მეგობრებო! ისინი საშინელ სიღარიბეში, სიცივესა და შიმშილში ცხოვრობენ, მაგრამ მათ სასწაულებისა და უცხო ადამიანების სიკეთის რწმენა არ განელებიათ!
მათ არ სჯერათ თოვლის ბაბუის, მათ არასდროს მიუღიათ საჩუქრები, არასდროს ყოფილან ბედნიერები, მაგრამ მათ მაინც სწამთ, რომ ბედნიერება, ოდესმე, მათ კარზეც დააკაკუნებს! ან იქნებ, ამ დების ბედნიერება თქვენ ხართ? მათ ხომ ბედნიერებისთვის ცოტა სჭირდებათ: ახალი საწოლები, საყოფაცხოვრებო ტექნიკა ცარიელი სახლისთვის, საკვები და ტანსაცმელი.
ბარბარე და ანა ნებისმიერი დახმარებისთვის მადლიერები იქნებიან.
მათი მონახულება და შეძლებისდაგვარად დახმარება თავად შეგიძლიათ. მათი მისამართია: ტყიბულის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ძმუისი. ტელეფონი:595 76 80 98
და აუცილებლად გააზიარეთ ჩვენი პოსტი, რომ ამ გოგონების გასაჭირის შესახებ შეიტყონ თქვენმა მეგობრებმაც! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
მეგობრებო, თქვენთან კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს – თუკი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობელს დახმარება ესაჭიროება, გთხოვთ, გამოიჩინოთ გულისხმიერება და მოგვწეროთ ამის შესახებ ელექტრონულ მისამართზე: #GE42LB0115113036665000
(დანიშნულება:ბარბარე და ანა ერაძეები).
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით, დებს – ბარბარე და ანა ერაძეებსაც გავუმართოთ ხელი, უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!
როგორია ნამდვილი ბედნიერება?
„ძალიან ბედნიერი ვარ“, – ამბობს 16 წლის ბარბარე. – „სულ სიცილი მინდა!.. იცით, ადრე საერთოდ არ ვიცინოდი. სიცილი კი არა, სულ ტირილი მინდოდა…“
„მეც სულ სიცილი მინდა და მეც ბედნიერი ვარ“, – აღიარებს მისი და, ანა. – „არადა, ჯერ კიდევ ცოტა ხნის წინ, სიკვდილი მინდოდა… რამდენი კეთილი ადამიანია საქართველოში! არადა, სტატიის გამოქვეყნებამდე გვეგონა, რომ დაგვცინებდნენ.“
ამ მშვენიერ დებს, ანა და ბარბარე ერაძეებს, ძალიან მძიმე და მწარე ცხოვრება ჰქონდათ. (https://chernovetskyifund.ge/ge/projects/671-eradze)
ოჰ, როგორ შეიცვალნენ ეს გოგოები! მათ სახეები შეეცვალათ – თურმე, მათ ღიმილიც შეძლებიათ! და რაც მთავარია, მათ ოცნებები შეეცვალათ!
„ადრე საერთოდ არაფერი გვქონდა. ვაფლებზე ვოცნებობდით… ახლა კი გვინდა დედაქალაქში ჩავიდეთ და სილამაზის სალონში წავიდეთ!“
მეგობრებო, გააგრძელეთ კითხვა და გაიზიარეთ მათი სიხარული!
გასული წლის აგვისტოდან მოყოლებული, ანა და ბარბარე თავიანთი მეზობლის – ქალბატონი იზოს სახლში ცხოვრობენ, რომელმაც ისინი თავის ფრთებქვეშ შეიფარა; თუმცა, შესაძლოა, რომ უახლოეს მომავალში გოგონები გარემონტებულ სახლში გადავიდნენ საცხოვრებლად და თქვენი ხარჯით ნაყიდი საყოფაცხოვრებო ტექნიკაც თან წაიღონ.
– ქალბატონო იზო, მადლობას გიხდით გოგონების ბედში მონაწილეობისთვის. მოგვიყევით, როგორ ცხოვრობენ ისინი ახლა? როგორც ჩანს, პოსტის გამოქვეყნების შემდეგ ბევრი რამ შეიცვალა.
იზო: ადრე,ღამის გასათევად, ანას და ბარბარეს ჩემთან დარჩენა უყვარდათ, ზაფხულში კი საცხოვრებლად გადმოსვლის სურვილი გამოთქვეს. მათი სახლი საშინელ მდგომარეობაშია, ყოვლად მიუღებელი საცხოვრებელი პირობებით. თან ბავშვები თავს მარტოსულად გრძნობენ… მე და ჩემი შვილი, თიკო, ვცდილობთ მათ ყურადღება და სითბო არ მოვაკლოთ და სიმყუდროვე შევუქმნათ, გავართოთ…
თქვენი პოსტის გამოქვეყნების შემდეგ ტყიბულის მერიიდან გვესტუმრნენ – არსებულ ვითარებას და საჭიროებებს გაეცნენ. თხოვნით მივმართე, რომ გოგონებისთვის საკუთარი სახლი გამოეყოთ. რამდენადაც მივხვდი – დაგვეხმარებიან. ასევე, მაჟორიტარი დეპუტატის, ბეჟან წაქაძის წარმომადგენელი – ბატონი ავთანდილ აშოტიაც გვესტუმრა და სურსათი მოგვიტანა.
ახლა ბარბარე ახალ სკოლაში დადის. მინდა მადლობა ვუთხრა სკოლის დირექტორს, გიორგი ნანიკაშვილს, რომელმაც მისთვის მე-10 კლასის სახელმძღვანელოების ახალი, სრული კომპლექტიც უზრუნველყო და ტრანსპორტის საკითხიც მოაგვარა. სკოლამდე ფეხით შორია, ამიტომ ყოველ სასწავლო დღეს ბარბარეს მძღოლი, ამირან ფორჩხიძე აკითხავს ჩვენს ჭიშკართან და პირდაპირ სკოლაში მიჰყავს. მას ერთხელაც არ დაუგვიანია და არც სანერვიულო მიზეზი მოუცია. ამისთვის გულითად მადლობას ვუხდი!
სოფელ ძმუისამდე მოსვლა ადვილი არაა, მაგრამ თუ გულით მოინდომებ, გამოგივა. ანას და ბარბარეს გასახარებლად მღვდელმა – ლევან ფიროსმანიშვილმა, ორ თანაშემწესთან ერთად, რთული მთიანი გზა გამოიარა. იქ, სადაც „მინივენი“ უძლური აღმოჩნდა, ესტაფეტა ხარებს გადაეცათ და გოგონების საჩუქრებმა სახლამდე ასე მოაღწია.
მამა ლევანმა იმდენი რამ მოიტანა, რომ გოგონებმა პირი დააღეს: ტელეფონი, ფეხსაცმელი, ტანსაცმელი (მათ შორის, ზამთრის ქურთუკები), საწოლის თეთრეული, ფარდები, გასაშლელი დივანი, ჭურჭელი (ქვაბები, თეფშები, ყავის სერვიზი), სუნამო… მაგრამ ბავშვებთან გემრიელობების გარეშე ხომ არ მიხვალ? ტორტიც მოიტანეს და ფენოვანი ხაჭაპურიც. შუა ზამთარში საზამთროც კი იშოვეს!
– ანა, ბარბარე, შემოუერთდით ჩვენს საუბარს, ნუ გერიდებათ! ერთდროულად ამდენი საჩუქრის მიღება ალბათ ძალიან სასიამოვნოა…
ანა: ჩვენს ცხოვრებაში მსგავსი არასდროს მომხდარა. ძალიან მიხარია! დიდი მადლობა ყველას, ვინც დაგვეხმარა!
ბარბარე: ამ ყველაფრის – გაზქურის და სარეცხი მანქანის გამოყენება არც კი ვიცით (იღიმის), რადგან სახლში არასდროს გვქონია; მაგრამ იზო დეიდა დაგვპირდა, რომ გვასწავლის. მაცივარიც ძალიან ლამაზია და ტელევიზორიც. ჯერჯერობით არ ვეხებით. ახალ სახლში გავხსნით. ადრე საერთოდ არაფერი გვქონდა, ვაფლებზე ვოცნებობდით… და უცებ ამდენი რამ! დიდი მადლობა ყველას, ვინც საჩუქრები გამოგვიგზავნა! მამა ლევანსაც დიდი მადლობა! ახლა ჩვენ სულ სხვა განწყობა გვაქვს.
– ნამდვილად შესამჩნევია. შენ და ანა ისე ჩურჩულებთ და იცინით, როგორც ეს 16-17 წლის ასაკში უნდა ხდებოდეს. იქნებ თქვენი ფიქრები საიდუმლოდ ჩვენც გაგვანდოთ?
ბარბარე: კარგი. (ამბობს ღიმილით.) იცით, ადრე საერთოდ არ ვიცინოდი. სიცილი კი არა, სულ ტირილი მინდოდა. დავდიოდი და ვტიროდი. აღარც გარეთ გასვლა მინდოდა. ათი თვე სახლიდანაც კი არ გავსულვარ. არავისთან ლაპარაკი არ მინდოდა… მერე კი ჩემსა და ანას ცხოვრებაში ბევრი კარგი რამ მოხდა: ჩვენ შესახებ ხალხმა შეიტყო, დახმარება მოისურვეს, საჩუქრები გამოგვიგზავნეს. იზო დეიდამ თავის სახლში საკუთარი ოჯახის წევრებივით მიგვიღო – გვეფერება, გვეხუტება, გვკოცნის… ამბობს, ნუ გეშინიათ, ყველაფერი დალაგდება, თუ რამე – მე და თიკო თქვენ გვერდით ვართო.
ძალიან კარგი კლასი მყავს, კეთილი და მეგობრული ბავშვები არიან. ჩვენი დამრიგებელი, ლენა ქათამაძეც ძალიან კარგი ქალია. ახლა ყველაფერი სხვაგვარადაა. მეც შევიცვალე.
– რა ბედნიერებაა ამის მოსმენა! ახლა მითხარი, რა ისწავლეთ იზო დეიდისგან, სანამ მასთან ცხოვრობთ?
ბარბარე: რაც საჭიროა, ყველაფერს გვასწავლის – როგორ მოვიქცეთ სუფრასთან, როგორ დავიცვათ სახლში წესრიგი, ნელ-ნელა საჭმლის კეთებასაც გვასწავლის და სულ გვახსენებს, რომ ხელები დავიბანოთ.
– რის კეთება ისწავლეთ?
ანა: მაკარონის მოხარშვა, მჭადის გამოცხობა… საცივის გაკეთებაც კი ვისწავლეთ! იზო დეიდას გაკეთებულს ვიმეორებ და რა ვიცი, მგონი გამომდის.
იზო: ყველაფერი გამოგდის, ყოჩაღი გოგო ხარ!
ანა: მე კი სუფრის ლამაზად გაშლა ვისწავლე. იზო დეიდა ამბობს, ისწავლეთ, რომ მერე საკუთარ სახლში თქვენ თვითონ გააკეთოთო. გვიჩვენებს, როგორ გამოვიყენოთ ქურატები და ღუმელი, რომ ახალი გაზქურა არ გავაფუჭოთ (იღიმის.) ბარბარეს კი ჩემი იმედი აქვს, რომ ყველაფერს დავიმახსოვრებ. (იცინის.)
ბარბარე: მინდა ღომის და ლობიოს გაკეთება ვისწავლო. ბებია აკეთებდა გემრიელად… (ამბობს სევდანარევი ხმით.)
– მომავალზე თუ ფიქრობთ? რა გეგმები გაქვთ – სწავლა, მუშაობა, თუ… იქნებ, გათხოვება?
ანა: გათხოვება ჯერ ნამდვილად ადრეა. (იცინის.) თიკო დეიდას უნდა, რომ ფოტოგრაფია მასწავლოს.
ბარბარე: გადავწყვიტე, რომ მედდა გავხდე. მინდა ხალხს დავეხმარო, – როგორც ჩვენ დაგვეხმარნენ, როცა გვჭირდებოდა. ბებია ყოველთვის ამბობდა: „წიგნის კითხვა არასდროს მიატოვო, ისწავლე!“
– შენი სიტყვები ჩვენს მკითხველებს გულგრილს ნამდვილად არ დატოვებს.
ბარბარე: არ ვიცი, ლამაზად როგორ ვთქვა, მაგრამ მერწმუნეთ, ჩემთვის და ანასთვის თქვენი დახმარება ძალიან ბევრს ნიშნავს.
– გულწრფელი სიტყვები უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე ლამაზად საუბარი, რაც შენ ნამდვილად გამოგივიდა. გოგონებო, იქნებ კიდევ გაქვთ რაიმე პრობლემა, რომელსაც მოგვარება სჭირდება? ნუ გერიდებათ, ისე გვითხარით, როგორც არის…
ანა: კი ყველაფერი გვაქვს, მაგრამ… იქნებ სურსათით დაგვეხმაროთ, რომ იზო დეიდას არ გაუჭირდეს. თვითონ არაფერს იტყვის, მაგრამ მაინც, ორნი ვართ და…
ახლა პირადობის მოწმობაც გვაქვს! იზო დეიდამ ქუთაისში წაგვიყვანა და საბუთები გაგვიკეთა. მალე, მასთან ერთად, თბილისში პირველად წავალთ. ამაზე ისე ვოცნებობდით! იმდენი რამის ნახვა გვინდა, რაც მხოლოდ ტელევიზორში გვინახავს… ძალიან ვღელავთ! დედაქალაქში სილამაზის სალონშიც წასვლასაც ვაპირებთ. აი, ასეთი სიახლეები გვაქვს!
– ძალიან საყვარელი გოგონები ხართ! მინდა ცხოვრებაში ყველაფერი კარგად გქონდეთ! ბედნიერებას გისურვებთ, ბავშვებო!
მეგობრებო, ორი მშვენიერი გოგონა, – ანა და ბარბარე, – ცრემლებს და სასოწარკვეთას სწორედ თქვენმა სიყვარულმა გადაარჩინა! თქვენი სითბოს პასუხად ისინი ყვავილებივით გაიშალნენ. ახლა მათ საყვარელ სახეებს ღიმილი ამშვენებს. ეს ბავშვები ჩვენი პასუხისმგებლობა და ჩვენი სიხარულია! ისინი ბედნიერები სწორედ ამგვარი დამოკიდებულების შედეგად იქნებიან. მოდი მათ ჩვენი სიყვარული და ზრუნვა ვაჩუქოთ და ნახავთ, ამას რა შედეგი მოჰყვება…
და თუკი გიმძიმთ ყოფითი სირთულეებისა და გადაუჭრელი საკითხების გამო, რამდენიმე წამით გადაიტანეთ თქვენი ყურადღება ჩვენ FB პოსტებზე; ან უმჯობესია, დაურეკოთ ჩვენს ნებისმიერ ბენეფიციარს, რადგან ყველა თქვენი პრობლემა უმნიშვნელოდ მოგეჩვენებათ იმათთან შედარებით, ვისაც მისი ცხოვრების ყველაზე მძიმე მომენტში დაეხმარეთ.
ფონდის თანამშრომლები განსაკუთრებულად თბილ და გულწრფელ მადლობას უხდიან მამა ლევანს, დეპუტატ ბეჟან წაქაძეს და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებს სიკეთისა და ადამიანობისთვის!

Mom strangled our third sister, and dad could not stand it and soon left after the baby
When I asked them: “Can you remember anything good?” – the girls just looked at each other and shrugged. They haven’t got a single bright memory in their life, though they are quite adults: Anna is 17 and Barbara is 16. They do not remember their mother, they can hardly remember their father, they only remember their grandmother. Old and sick … She died in their arms. The only dear person.
This is not a New Year’s story, it will not make our hearts feel warm, and we cannot change the past of these sisters, but maybe we will be able to change their future … Who knows, maybe miracles happen on Christmas Eve?
The tragedy began when Anna’s and Barbara’s sister was born… Yes, you heard right. Their mother strangled the baby while feeding. “Probably by accident,” says Anna. “Maybe not,” adds Barbara. In 2006, their mother was sent to prison for 9 years. The girls have not seen her since.
“Yes, she was released, now she is free, she lives somewhere … We don’t know … She didn’t want to see us. To be honest, we don’t remember her.”
Their dad died in 2010. Did not manage to take it. “He cried all the time,” says Barbara. “I remember him that way.”
Little girls were left alone with their grandmother. Their old grandmother got confined to bed. And the little girls learned to look after her. “It was better this way. We weren’t alone. We had a loved one,” says Anna.
Three years ago, their grandmother died in their arms. The girls were left completely alone in an old ruined house. “We sheltered kittens, now we have at least someone alive nearby.”
– Girls, let’s talk about you. How do you live?
Anna (17 years old): Since I’m the eldest, I’ll start. My sister and I were left alone. We have been living alone for 3 years. We don’t remember our mom, and we hardly remember our dad … They say that mom strangled our sister, but we don’t believe it. Mom couldn’t do that. Could she?
– Do you remember your grandmother well?
Anna: She was sick, she was old. She cried all the time. She used to say: “What will happen to you, little orphans, when I die?” Barbara and I looked after her. When she got really bad, we even stopped going to school. Then, when she died, our uncle became our guardian, but he also got sick. He had something wrong with his head, and they took him to hospital. So we were left alone again. Then they appointed another guardian for us … She visited us rarely. Only our kind neighbor Izo takes care of us. She is the kindest woman, and when I grow up, I want to become like her!
– What do you do in general?
Anna: Most of all we love to read books and watch TV, the TV series. Everything is so beautiful and good there. In the morning we wake up and eat whatever we have. If there is nothing, we go to our neighbor Izo. She warms us, she gives us tea and food. She is like a mother to us, she is very sweet. She teaches us how to do housework, how to clean, how to cook.
– What are you and your sister dreaming about? Do you have any dreams?
Barbare (16 years old): We want to be happy.
– What is happiness, Barbara?
Barbare: Happiness is… Happiness is when … I don’t even know…
– When were you happy? Can you remember your happiest day?
Anna: I don’t remember … Probably, we were very little then, and we don’t remember.
Barbare: It happened once in my life when I was very happy! It was my birthday. I had a cake! I real one! I’ll show you a phot. Can you imagine? A real birthday cake!
– Have you ever celebrated your birthday?
Anna: A birthday? Sometimes we didn’t even know what day it was. Barbara’s is born on December 17, St. Barbara’s Day, and our kindest neighbor, Izo, together with her daughter Tiko, brought us a cake! I’ve never been so happy!
– Did you make a wish when you blew out your birthday candles?
Barbare: Yes! I wish to become like Mrs. Izo when I grow up! To be as kind as her and to please the children who don’t have parents, like she does!
– Now tell me, what do you need first of all for your life to start changing for the better?
Anna: You know, we are already adults, we don’t need toys and all sorts of trinkets. We really need a washing machine, a refrigerator, a gas stove. It would also be great if we had new beds. The beds we have are already falling apart. In one of them my grandmother died, and when I go to bed, I always remember it.
– Barbare, what are you dreaming about, dear?
Barbare: You know, my sister and I are very fond of watching movies… If only we could have a beautiful TV! And we really need phones. I know it won’t work, but what if someone has a phone they don’t need and will give it to us?
Anna: Can I have one more wish?
– Of course, girls. Do not hesitate, speak up.
Anna: I know many people will read our story! I want to give my regards and New Year’s wishes to them. I want everyone to have moms and dads next to them! And if they don’t have any, I wish them to have people next to them who won’t let anybody offend them. And I want to confess my love to Mrs. Izo! She became almost like a mother to us!
Barbare: Yes Mrs. Izo, we love you! Thank you for everything! We love all good people too! Kind regards to the personnel of the Fund and to all readers!
That’s the end of the New Year’s story. But unfortunately, if we just listen to the story, then it will not bring any benefit, we need to act, and the sooner the better.Barbara and Anna really need our support, friends! They live in terrible poverty, in cold and hunger, but they do not stop believing in miracles and kindness of strangers! They don’t believe in Santa, they have never got gifts, they have never been happy, but they believe that someday happiness will knock on their door! Maybe you’ll bring happiness to the sisters? Because they need just a little to be happy: new beds, appliances for their empty home, food and clothes.
Barbara and Anna will be grateful for any help.
You can visit them in person and provide them with all possible help. Their address is: Tkibuli Municipality, village Dzmuisi. Phone: 595 76 80 98.
Please repost our publication. Let your friends know about the grief of these girls! It’s extremely important!
God gives us chances to care about people who are unable to take care of themselves. Do not pass by someone else’s trouble! Those poor people are sent to us by heaven, so that we could prove not by words, but in deeds that we trust in God!
Friends, there is one more request : if you know about the misfortune of a neighbor or friend do a godly deed, drop us an email at: #GE42LB0115113036665000
(purpose: Barbare and Ana Eradze)
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support the two sisters, Barbare and Anna Eradze, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need the help of strangers!
What a real happiness is?!
“I’m very happy,” says 16-year-old Barbara. – “I want to laugh all the time. You know, I never laughed at all before. I didn’t want to laugh. I just wanted to cry all the time.”
“I also want to laugh all the time. I am also happy,” – admits her sister Anna. – “Just recently I wanted to die. How many kind people are there in Georgia! Before this article was published, we thought that everyone would laugh at us.“
The life of the wonderful Eradze sisters used to be hard and bitter. (https://chernovetskyifund.ge/en/projects/671-eradze/ )
These girls have changed a lot! Their faces have changed, it turns out that they can smile, and, most importantly, their dreams have changed.
“We used to have nothing at all. We dreamed of waffles. And now we want to get to the capital and visit a beauty salon!”
Friends, please read on and rejoice for them and for your kindness!
Since August last year, Anna and Barbara have been living in the house of their neighbor, Mrs. Iso, who took them under her wing. In the nearest future they, perhaps, will move to a renovated house and will take there all the household appliances purchased with your donations.
– Mrs. Izo, thank you for taking an active part in the fate of the girls. Could you please tell how they are living now? Apparently, there have been many changes since the post was published.
Izo: Anna and Barbara loved to stay at my place overnight, but in the summer, they decided to move. Their house is in a terrible state, the living conditions there are unacceptable. And the kids feel lonely. My daughter Tiko and I do our best to surround them with attention, warmth, to create comfort, and amuse them.
After your publication, they came to visit us from the Tkibuli mayor’s office – to get acquainted with the situation, to find out what was needed. I made a request to allocate the house for girls. As far as I understand, they will help. Also, a representative of the majority deputy Bezhan Tsakadze, Mr. Avtandil Ashotia, came to see us. He brought us food.
Barbara is now attending a new school. I would like to thank the headmaster Giorgi Nanikashvili. He made sure that the girl got a new complete set of textbooks for the 10th grade, and also resolved the transportation issue. The school is not within walking distance. But every school day, driver Amiran Parchkhidze picks up Barbara at our gate and takes her straight to school. He has never been late or made us worry. I thank him from the bottom of my heart!
It is not so easy to get to the village of Dzmuisi, but if you want it with all your heart, it will work out. Priest Levan Pirosmanishvili, together with two assistants, overcame a difficult mountain road to make a surprise for Anna and Barbara. The bulls picked up the slack where the minivan turned out to be powerless, and so the girls got their gifts.
The girls just gasped when they saw what Father Levan has brought: telephone, shoes and clothes (winter jackets too), bed linen, curtains, a fold-out sofa, kitchenware (pots, plates, coffee set), perfume. And how can you visit the children without bringing them yummies? He brought cake, khachapuri, he even got a watermelon in the middle of winter!
– Anna, Barbara, join our conversation, don’t be shy. It must be nice to receive so many gifts at once.
Anna: This has never happened in our life. I am so happy! Thanks to everyone who helped us!
Barbare: We don’t even know how to use all of this – a gas stove, a washing machine. (Smiles.) Because we never had them at home. But aunt Izo said she would teach us. And the fridge is beautiful, and the TV. We are not touching them yet. We will open them in a new house. We used to have nothing. We dreamed of waffles. And suddenly we’ve got so many things. Thanks to those who sent us gifts. And thanks to Father Levan! We are now in a completely different mood.
– I can see that. You and Anna whisper and giggle, as 16-17 years old girls should. Could you chat with me too about everything? Okay?
Barbare: Okay. (She speaks with a smile.) You know, I never laughed at all before. I didn’t want to laugh. I wanted to cry all the time. I just walked and cried. And I didn’t want to go outside. I didn’t even leave the house for ten months. I didn’t want to talk to anyone. And then a lot of good things happened to Anna and me. People learned about us, started helping us, and sending us gifts. Aunt Izo hosts us at her home as relatives. Hugs, caresses, kisses us. She says: “Don’t be afraid, girls. Everything will be alright. I and Tiko are always with you”.
My class is very good, the children are kind and friendly. The class teacher Lena Katamadze is good. Everything changed now. And I’ve changed too.
– I am so happy to hear that, dear! What did you learn from aunt Iso while you were visiting her?
Barbare: Oh, she teaches us everything we need to know. She reminds us to wash our hands. She teaches us how to carry ourselves at the table, how to keep the house clean; teaches to cook on the sly.
– What have you learned to cook?
Anna: To cook pasta, make mchadi, and even make satsivi. I repeat after Aunt Iso, and it seems like I have succeed.
Izo: She succeeds in everything, good girl.
Anna: Now I know how to set the table, serve everything beautifully. Aunt Iso says: “Learn so that you can do it yourself later in your home.” Shows us how to use the burners and the oven so that we don’t ruin our new gas stove. (Smiles.) And Barbara hopes for me that I will remember everything. (Laughs.)
Barbare: I want to learn how to make gomi and lobio (beans). My grandmother cooked them so well. (Speaks with slight sadness.)
– Are you thinking about how to live on? What are your plans – to study, to work, or maybe to get married?
Anna: I am definitely not planning to get married yet. (Laughs.) Aunt Tiko is going to teach me photography.
Barbare: I decided to become a nurse. I want to help people, as they helped us when we needed help. Grandma always said: “Do not part with the book, keep studying.”
– Readers will be moved by your confession.
Barbare: I do not know how to speak, but believe me, your help means a lot to me and Anna.
– Speaking from the heart is more important than just saying beautiful words. You managed to do that. Are there any other issues left that need to be resolved, girls? Feel free to tell me if there are any.
Anna: We have everything. Maybe just foodstuff, to help aunt Izo somehow. She won’t say. But there are two of us.
We’ve got IDs now. Aunt Izo took us to Kutaisi and sorted out our documents. We will go to Tbilisi soon together with her. It was our dream. We want to see so many things we used to see only on TV. We are just so excited. We will go to the beauty salon there. That are our news.
– Dear girls! Let everything be okay in your life! Be happy!
Friends, your love saved two wonderful girls – Anna and Barbara – from tears and despair! They opened up to meet your warmth, like flowers. Smiles adorns their cute faces. These children are our responsibility, our joy. Such an attitude makes them feel happy. Let’s give them our love and care! And you will see what will happen next…
If you have a heavy heart because of everyday problems or unresolved issues, as a distraction just see our posts on Facebook, or better dial the number of any of our beneficiaries.
Call them and you will forget about your problems. Because they are nothing in comparison with the problems of those to whom you opened your good heart and came to help in the most difficult moment of their life.
On behalf of the Fund we want to express our sincere gratitude for their kindness and empathy to Father Levan, the Deputy Bezhan Tsakadze and to the local authorities.