„გთხოვთ… მეც თქვენნაირი ვარ, სიარული მიჭირს, ფეხები და ზურგი მტკივა, მაგრამ ამის ატანა შემიძლია. იცით, ყველაზე მტკივნეული რა არის? როდესაც შენკენ თითს იშვერენ და იცინიან… მეუბნებიან, რომ ჩემთან თამაში არ სურთ, რადგან მათსავით კარგად ვერ ვსწავლობ, რადგან სიარული მიჭირს… თავს ვიკავებ, რომ არ ავტირდე; მაგრამ როცა შინ ვბრუნდები და ვერავინ მხედავს, ბალიშში თავჩარგული ვტირი.“
0901200270„გთხოვთ… მეც თქვენნაირი ვარ, სიარული მიჭირს, ფეხები და ზურგი მტკივა, მაგრამ ამის ატანა შემიძლია. იცით, ყველაზე მტკივნეული რა არის? როდესაც შენკენ თითს იშვერენ და იცინიან… მეუბნებიან, რომ ჩემთან თამაში არ სურთ, რადგან მათსავით კარგად ვერ ვსწავლობ, რადგან სიარული მიჭირს… თავს ვიკავებ, რომ არ ავტირდე; მაგრამ როცა შინ ვბრუნდები და ვერავინ მხედავს, ბალიშში თავჩარგული ვტირი.“
ბავშვი როგორ ვანუგეშოთ? რა ვუთხრათ? ვუთხრათ, რომ ყველაფერი კარგად იქნება? რომ ჩვენ მისი კლასელების ან ქუჩაში გამვლელების გაკეთილშობილება შეგვიძლია? თუ შეგვიძლია მისი ცხოვრება ისე შევცვალოთ, რომ მან ბოროტ ენებს ყურადღება აღარ მიაქციოს? ჩვენ მხოლოდ ის შეგვიძლია, რომ პატარა იას დავუმეგობრდეთ და დავანახვოთ, რომ დახეული ტანსაცმელი და ფიზიკური ნაკლი დაცინვის მიზეზი არ არის; რომ ჩვენ ის ასეთიც გვიყვარს და გვინდა მისი მეგობრები ვიყოთ.
დიასამიძეების ოჯახს იმდენი პრობლემა აქვს, რომ იმის ჩამოთვლა უფრო ადვილია, რაც არ აწუხებთ: მათ საკუთარი სახლი არ აქვთ და აქეთ-იქით დაეხეტებიან – ხან ერთი ნაცნობი შეიფარებს რამდენიმე თვით, ხან მეორე; არც ბინის ქირის გადახდა შეუძლიათ, რადგან მათი ერთადერთი შემოსავალი სოციალური დახმარებაა, რომელიც იმაზეც კი ძლივს ჰყოფნით, რომ ბავშვები შიმშილით არ მოკვდნენ!
მოდი ახლა ყველაფერი თანმიმდევრობით მოვყვეთ და ეს შესანიშნავი ოჯახი უფრო ახლოს გავიცნოთ!
–სოფიო, თქვენი ოჯახი გაგვაცანით!
სოფიო: ოჯახში ოთხნი ვართ: მე, ჩემი მეუღლე, მძიმედ სნეული ია, რომელიც 11 წლის არის და შვიდი წლის იაგო. ჩვენ ძალიან გვიჭირს!
– მოდი იას პრობლემებით დავიწყოთ. რა სჭირს?
სოფიო: ია ცერებრული დამბლის დიაგნოზით დაიბადა, სიარული არ შეეძლო. როდესაც ბავშვი ორი წლის იყო, ფეხებზე და ხერხემალზე პირველი ოპერაცია გაუკეთეს. რაც რამ გვებადა, ყველაფერი მის რეაბილიტაციას დავახარჯეთ. ბედნიერი ვარ, რომ ხანგრძლივი და მძიმე შრომის შედეგად, ჩემმა გოგონამ დამოუკიდებლად გადაადგილება შეძლო. მართალია უჭირს და ფეხს მიითრევს, მაგრამ შვილის ტანჯვის ყურებას ეს სჯობს. ათი წლის ასაკში მეორე ოპერაცია დასჭირდა, რამაც თავისი შედეგი გამოიღო, მაგრამ ოპერაციის შემდეგ სრულიად უსახსროდ დავრჩით. ნორმალურ რეაბილიტაციაზე საუბარი ზედმეტია, ამიტომ სახლში ვვარჯიშობთ, მაგრამ ეს საკმარისი არ არის. მას ტკივილებიც აწუხებს, მე კი ტკივილგამაყუჩებლებს ყოველთვის ვერ ვყიდულობ. მგონი, უკვე მიმალავს კიდეც, რომ სტკივა. ასაკთან შედარებით საკმაოდ ჭკვიანია და ჩვენი მდგომარეობა კარგად ესმის.
– იამ მითხრა, რომ სკოლაში დასცინიან…
სოფიო: ოჰ… დიახ! ძალიან მტკივნეულია… ეს მას იმხელა სულიერ ტკივილს აყენებს… სკოლიდან ნამტირალევი ბრუნდება, მეხუტება და მეუბნება: „მიხარია, რომ ჩემი დედა ხარ!“ ამის გამო, მერე, მეც ვტირი ხოლმე. იცით, რა რთულია, როცა არ შეგიძლია შვილებს ნორმალურად ცხოვრების საშუალება მისცე? წარმოიდგინეთ, როგორია მისთვის იმის განცდა, რომ ყველას არ ჰგავს, რომ ავად არის… ფინანსური მდგომარეობის გამოც დასცინიან, რადგან, როგორც ხედავთ, პრინცესასავით ჩაცმული არ დადის… გთხოვთ, გამიგეთ რა, ახალი ტანსაცმლის ყიდვაზე ვერც კი ვიოცნებებთ! ბავშვები სხვების გამონაცვალი ტანსაცმლით და ზოგჯერ დახეული ფეხსაცმლით დადიან!
–რა სახსრებით ცხოვრობთ? უფრო სწორად, როგორ ახერხებთ გადარჩენას?
სოფიო:ჩვენი ერთადერთი შემოსავალი სოციალური დახმარება და ჩემი გოგონას პენსიაა, მაგრამ პენსიას მთლიანად არ ვიღებთ. ერთი წლის წინ, როცა იას ოპერაცია გაუკეთეს, ბანკიდან სესხის გამოტანა მოგვიწია და ახლა პენსიის ნახევარი ბანკს მიაქვს. იას თვეში 100 ლარის წამლები სჭირდება, მისთვის მათ გარეშე ყოფნა არაფრით არ შეიძლება. ბავშვები ბევრ რამეს არიან მოკლებულნი, თითქმის ყველაფერზე უარს ვეუბნებით. ზოგჯერ იაგო კანფეტებს ითხოვს; ვეუბნები, რომ მერე ვუყიდი, მაგრამ ეს „მერე“ ვერა და ვერ დადგა…
იაგო:არაფერიც არ მინდა! აგერ, გუშინ, კანფეტებით გაგვიმასპინძლდნენ!
– იაგო, რაზე ოცნებობ?
იაგო: არაფერზე! (მითხრა და ოთახიდან გაიქცა.)
ია: მე კი ბევრ რამეზე ვოცნებობ!
– მიდი, ყველაფერი მოგვიყევი! როგორც ჩანს, იაგოს ლაპარაკი არ უყვარს.
ია: მერიდება, მაგრამ მაინც მოგიყვებით! პირველ რიგში, დედაჩემის მაგივრად გეტყვით, თორემ, იაგოსი არ იყოს, არც ის იტყვის რამეს. მას სარეცხი მანქანა და მაცივარი სჭირდება.
(ამ დროს იას იაგო მიუახლოვდა, ყურში რაღაც ჩასჩურჩულა და ისევ გაიქცა.)
ია: რა სასაცილოა! მითხრა, რომ ტელევიზორი უნდა, ოღონდ გამაფრთხილა, რომ თქვენთვის არ მეთქვა…
– და შენ რა გინდა, ია?
ია:იცით, ხანდახან ვფიქრობ, ყველაზე მეტად რას ვისურვებდი? თავში სიაც კი მაქვს. პირველი ოცნება პლანშეტი ან კომპიუტერია. სკოლაში ხშირად ვერ დავდივარ, ამიტომ ძალიან მჭირდება.
–და გაკვეთილებს რატომ აცდენ?
ია: იცით, იქაურობა დიდად არ მომწონს. ყველა დამცინის. ადრე ჩემს ზურგს უკან ხითხითებდნენ, ამბობდნენ, რომ ბებერი ქალივით ან მათხოვარივით მეცვა; მერე აღარც კი ერიდებოდათ და პირდაპირ პირში მეუბნებოდნენ. უკვე შევეჩვიე, მაგრამ მაინც მწყინს. იმაზეც იცინიან, რომ რვეულები და საწერი კალმები არ მაქვს, რომ ღარიბი მშობლები მყავს…
– ამის გამო ძალიან განიცდი?
ია:ადრე ძალიან განვიცდიდი, ახლა – აღარ. შეიძლება ყველას მივმართო, ვინც მარტო მე კი არა, სხვებსაც ასე სტკენს გულს?
–რა თქმა უნდა!
ია:მინდა მათ ვუთხრა, რომ ჩვენ ასეთი ცხოვრება არ აგვირჩევია… მაგრამ ყოველთვის ისე არ გამოდის, როგორც ჩვენ გვინდა. მე ბევრი არაფერი მინდა. მინდა, რომ მეგობრები მყავდეს, მყავდეს ის, ვისთანაც საუბარს და წიგნების განხილვას შევძლებდი. კითხვა და ხატვა ძალიან მიყვარს… და უბრალოდ დიდ ბიბლიოთეკაზე და მოლბერტზე ვოცნებობ, საღებავებით!
–ძალიან ჭკვიანი გოგო ხარ! შენს ასაკში ასეთი ფიქრები… საკუთარ ემოციებს ბევრი ზრდასრული ვერ გამოხატავს შენსავით. დარწმუნებული ვარ, რომ სტატიის გამოქვეყნების შემდეგ ნამდვილ მეგობრებს შეიძენ!
სოფიო:ია ძალიან ბევრს ფიქრობს და მსჯელობს. კითხვა ძალიან უყვარს და წიგნებიდან საინტერესო ფრაზებსაც იწერს ხოლმე.
– სოფიო, ახლა გვითხარით, რა გჭირდებათ და რით შეგვიძლია თქვენი დახმარება?
სოფიო: როგორც იამ გითხრათ, სარეცხი მანქანა და მაცივარი მართლა ძალიან გვჭირდება. ბავშვებს ტელევიზორიც ძალიან გაახარებს. იას „ტრენაჟორი“ სჭირდება, მაგრამ ის ძალიან ძვირი ღირს. ერთი კი გვაქვს, მაგრამ მასზე ვარჯიში ძალიან რთულია. საჭმელი, წამლები, ტანსაცმელი… ეჰ, საკმარისია… ძალიან მეუხერხულება… მთავარია ბავშვები ბედნიერები იყვნენ. მინდა, რომ იამ ნამდვილი მეგობრები შეიძინოს… მადლობელი ვარ, რომ მოხვედით და მომისმინეთ. დიდი მადლობა!
მეტი რაღა ვთქვათ?რაღა დავამატოთ? ამ ოჯახს გვერდში როგორ დავუდგეთ და ტანჯვა როგორ შევუმსუბუქოთ? თუ ეს სტატია წაიკითხეთ და გულგრილი არ დარჩით, ალბათ უკვე იცით, მათ როგორ დაეხმაროთ! და საქმე არც ფულშია! სიმართლე რომ ვთქვათ, ამ ოჯახის დახმარებით, პირველ რიგში, საკუთარ თავს ეხმარებით, რომ უფალს მიუახლოვდეთ!
ოჯახს სჭირდება: საკვები, საყოფაცხოვრებო ტექნიკა, წამლები და ჰიგიენური საშუალებები, ასევე, ტანსაცმელი და სასკოლო ნივთები.
მათი მისამართია:ბათუმი, თავდადებულის ქ. №11.
მეგობრებო, ამ მშვენიერი ოჯახის დახმარების მიზნით, ჩერნოვეცკის ფონდი საჯაროდ იწყებს თანხების შეგროვებას. ჩაწერეთ ისინი თქვენი ნათესავების სიაში და დარწმუნებულები ვართ, რომ თავად უფალი დაგლოცავთ!
(დანიშნულება: დიასამიძეების ოჯახი).
ასევე, თანხის გადმორიცხვა შესაძლებელია ОРРА, TBCpay და ExpressPay ტერმინალებიდან. ქვეთავში “ქველმოქმედება“ მოძებნეთ ჩვენი ფონდი (ფონდის დამატებით უფლება-მოვალეობებს შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე https://goo.gl/GY2Gus).

Don’t laugh at my short leg!
“Please! I’m a girl just like you… just wearing ugly clothes.It is difficult for me to walk, my legs hurt, and my back hurts, but I can endure it. Do you know what hurts the most? When they point at me and laugh at me. They tell me that they do not want to be friends with me, because my clothes are torn. Because I don’t study as well as they do. Because it is difficult for me to walk. I endure it so as not to cry, but when I come home and no one sees me, I will bury myself in the pillow and cry.”
How to comfort a girl? What to tell her – tell her that everything will be fine, that her classmates and people passing by will suddenly become kind? Or can we change her life so that she will not pay attention to the people with evil tongues? We will manage to become friends with little Ia and show her that no one should scoff at torn clothes and physical defects; make her feel that we love her and want to be friends with her.
The Diasamidze family has so many problems that it is easier to list the problems which they don’t have. They do not have their own home, and they have to constantly move. Now one friend will shelter them for several months, then another. They can’t even pay rent for the apartment. Their only income is social allowance, which is barely enough to prevent the children from starving to death!
And now let me tell you about everything in order. Let me introduce you this wonderful family.
– Sofia, please, introduce us to your family.
Sofia: There are four of us: me, my husband, Ia who is very sick – she is 11 years old, and Iago – he is seven. We live in misery!!!
– Let’s start with the Ia’s problems. What is wrong with her?
Sofia: Ia was born with cerebral palsy and could not walk. When the baby was two years old, she was operated on her legs and spine. We spent everything we had on rehabilitation. I am happy that after a long and hard work, my girl became able to walk independently. She does it with difficulty, she has a drag in walk, but it’s better than not walking at all. When Ia was ten years old she was operated on for a second time, and it also brought results. But after operation we were left with completely no means – a proper rehabilitation is entirely out of the question. We make exercises at home, train, but this is not enough. She also has pains, and I cannot always provide her with painkillers. It seems to me that sometimes, she just does not even tell me when she feels pain. She is smart beyond her age and she understands what situation we are in.
– She told me that they laugh at her at school.
Sofia: It is true. It hurts her so much! It inflicts mental anguish on her. She comes tear-stained from school, hugs me and says: “I’m happy that you are my mother!”. Then I burst into tears. Do you know how hard it is when you can’t give your children a normal life? Imagine how hard it is for her to come into terms with the fact that she is not like anyone else, that she is sick. They also laugh at her because of our dire financial situation. Imagine – she is not dressed like a princess… You know, we do not even dream of buying new clothes. Children have to wear rags, and sometimes – torn shoes.
– What do you live on, or better say how do you manage to survive?
Sofia: Social allowance and our daughter’s pension are our only income, but we do not get the entire pension. A year ago, when Ia was operated on, we had to take a bank loan and now half of the pension is taken by the bank. Ia needs 100 GEL worth medications every month, she cannot do without them. Children are deprived of everything. We refuse them almost everything. When Iago asks me for candy, I tell him that I will buy it later. And this ”later” never comes…
Iago: I don’t need anything! Yesterday they treated us to sweets.
Iago: About nothing. (After saying this, Iago ran out of the room.)
Ia: And I dream about many things!
– Please, tell me about everything. Apparently, Iago does not like talking.
Ia: I’m embarrassed, but I’ll tell you. First of all, I will speak for my mother, otherwise she will not speak herself, like Iago. She needs a washing machine and a refrigerator.
(At this time, Iago approached Ia and whispered something in her ear. And he ran away again.)
Ia: How funny! He said he wanted a TV, only warned me not to tell you this …
– And what do you want for you, Ia?
Ia: You know, sometimes I think about what I want the most. I even have a list in my head. My first dream is a tablet or a computer. I don’t go to school often, and I really need it.
– Why do you miss lessons?
Ia: Well, I don’t really like it there, you know. Everyone laughs at me. They used to giggle behind my back, saying that I was dressed like an old granny, that I am a beggar. Then they started to tell me that directly to my face. I got used to that. But still, I feel offended. They also laugh that I have no notebooks and pens, that my parents are poor.
– Do you take it to heart?
Ia: You know, I used to take it to heart. But now – no. Can I address those who hurts not only me that way, but others as well?
-Sure!
Ia: I want to tell them that we did not choose such a life… Things not always go the way we want them to go. I don’t want much. I want to have friends, to have someone to talk to, chat, discuss books. I really like reading and drawing. And I just dream of a big library and an easel with paints!
– You are very smart girl! Such thoughts at your age – not many adults will be able to express their emotions as you do! I am sure that after the publication of this article you will get real friends!
Sofia: Ia thinks and reflects a lot. She loves reading and she writes out interesting phrases from books.
– Sofia, please tell me, what do you need and how can we help you?
Sofia: Well, as Ia said, we really need a washing machine and a refrigerator. The children would be happy to have a TV set. Ia needs a simulator, but it’s very expensive. We have one, but it is very difficult to practice on it. Foodstuffs, medications, clothes… Oh, I am embarrassed. The main thing is that my children were happy. I want Ia to have real friends. And thank you for coming and talking to me. Thank you!
What else can we say? How can we support this family and alleviate their suffering? If you have read this article and did not remain indifferent, you probably already know how to help! And it’s not even about the money. Honestly, by helping this family, we first of all help ourselves to become closer to God!
The family needs food, home appliances, medications, and hygiene products, they also need clothing and school supplies.
Their address is: Batumi, 11 Tavdadebuli Str.
Friends! Friends, the Chernovetskyi Charity Fund starts charity campaign to help this wonderful family. Count them as your relatives. And we are sure that God will bless you!