ექვსი კუბო, ექვსი საფლავი – და თითოეულ მათგანში ჩემი ნაწილია!
შიში გიპყრობთ და წარმოდგენაც კი გიჭირთ, ხომ ასეა? არადა, ეს მთელი ამბავი კი არა, მხოლოდ მისი სულის შემძვრელი დასასრულია. ორი წლის წინ დავითმა თავისი სამი თვის შვილი, საყვარელი მეუღლე და ბებია ერთ დღეში დაკარგა. მისი ცოლი თრომბმა სწორედ იმ დროს შეიწირა, როდესაც ქალი ბავშვს ძუძუთი კვებავდა. გოგონა საკუთარი დედის სხეულის ქვეშ გაიგუდა! და თვითონ სად იყო ამ დროს? გზაში! მას შეატყობინეს, რომ მისი ბებია საავადმყოფოში გარდაიცვალა. სრულიად წარმოუდგენელი და საშინელი დამთხვევაა, არა? ალბათ წამოიძახებთ: „ნუთუ შეიძლება, რომ ამაზე უარესი კიდევ რამე მოხდეს?!“  – შეიძლება!
ამ ყველაფერს წინ კიდევ სამი საყვარელი ადამიანის გარდაცვალება უსწრებდა: დავითი 10 წლის იყო, როდესაც მამამისი გმირულად დაიღუპა დავალების შესრულებისას, დედამისი გულის შეტევამ ლოგინად ჩააგდო და რამდენიმე წლის შემდეგ ისიც გარდაიცვალა, მას კი თან მისი ძმა მიჰყვა, ღვიძლის დაავადებით.
დავითი 40 წლისაა. მთელი თავისი სიცოცხლე, 10 წლის ასაკიდან მოყოლებული, მხოლოდ კრძალავს და კრძალავს: თავის ნათესავებს, საყვარელ და ძვირფას ადამიანებს… „ექვსი კუბო, ექვსი საფლავი – და თითოეულ მათგანში ჩემი ნაწილია“, – კაცი ცრემლებს ვეღარ იკავებს და ტკივილი მდუღარე ნაკადად იღვრება თვალებიდან.
ის გლოვობს ნათესავებს და მათთან ერთად, საკუთარ თავსაც. „თვითონაც არ ვიცი, რატომ არ წამიყვანა უფალმა. ალბათ იმიტომ, რომ ჩემი ერთადერთი ახლობელი ადამიანი – ბაბუაჩემი ცოცხალია და მე მას ძალიან ვჭირდები. რამე რომ დამემართოს, ისიც დაიღუპება… არადა, ის ხომ სრულიად უმწეოა… მე შემიძლია უჭმელმა სამი დღე გავძლო და რასაც კეთილი ხალხი მაძლევს, ყველაფერს მისთვის ვინახავ. რომ მოკვდეს, მეც მის გვერდით ჩავწვები საფლავში, რადგან აქ სხვა აღარაფერი დამრჩენია!“
შეგიძლიათ ახლა სული მოითქვათ, რადგან წინ ბევრად დიდი საშინელება გელოდებათ! მოთმინება და გამბედაობა იქონიეთ, – დავითის ნაამბობის ბოლომდე წასაკითხად გამოგადგებათ!
დავითი: ბედნიერი არასდროს ვყოფილვარ… თუმცა, შეიძლება ვიყავი კიდეც, – ათ წლამდე… მამაჩემი ჩემთვის ნამდვილი გმირი იყო! ისე მინდოდა, რომ მას ვგვანებოდი… და წარმოიდგინეთ, როგორია 10 წლის ბიჭისთვის იმის გაგება, რომ მამამისი სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს მოკლეს. მეც იმ დღეს მოვკვდი. დედაჩემი ლოგინად ჩავარდა – გულის შეტევა ჰქონდა. მას მერე 13 წელი იცოცხლა, მაგრამ ამას სიცოცხლეს ნამდვილად ვერ ვუწოდებ. ოჯახის მარჩენალის გარეშე დავრჩით! როგორც კი შევძელი, მაშინვე მუშაობა დავიწყე, რომ დედას მივხმარებოდი, რადგან ოჯახში ავადმყოფი ძმაც მყავდა; მას წამლები სჭირდებოდა… ხან მშენებლობაზე ვმუშაობდი, ხან ასფალტს ვაგებდი… რამდენჯერმე ხერხემალიც დავიზიანე, მაგრამ გაჩერება არ შეიძლებოდა. 2005 წელს დედა გარდაიცვალა, ორი წლის შემდეგ კი ჩემი ძმაც თან მიჰყვა. მხოლოდ ბებია-ბაბუა დამრჩა. მოხუცები იყვნენ და ეს დანაკარგი ძლივს გადაიტანეს, ინსულტი ხან ერთს ემართებოდა, ხან მეორეს.
– დავით, იქნებ ოდესმე მაინც ყოფილხართ ბედნიერი? თუნდაც რამდენიმე დღით…
დავითი: ბედნიერება მაშინებს… დიახ, ბედნიერი ვიყავი მაშინ, როდესაც მშვენიერ ქეთიზე ვიქორწინე და გოგონა შემეძინა. ჩემი ნიაკო, ჩემი მხსნელი… ამ ბედნიერი დღეებისთვისაც მწარედ მომეზღო. მორიგი ინსულტის შემდეგ, ბებიაჩემი საავადმყოფოში გადაიყვანეს. 2019 წელი ჩემთვის ყველაზე ცუდი წელი იყო… მის გამო ძალიან ვდარდობდით, მაგრამ როგორც აღმოჩნდა, სულ სხვა რამეზე უნდა გვედარდა. საღამოს ჩემი ცოლი ბავშვს ძუძუს აჭმევდა და თვალის დახამხამებაში თრომბმა შეიწირა. გარდაიცვალა, ბავშვს ზედ დაემხო, ქვეშ მოიყოლა და ნიაკო დედის სიმძიმის ქვეშ გაიგუდა. მე კი ამ დროს საავადმყოფოში მივდიოდი – დამირეკეს და მითხრეს, რომ ბებიაჩემი გარდაიცვალა. ერთ წამში ყველა დავკარგე! ფიქრი არ მასვენებს: სახლში რომ ვყოფილიყავი, ნეტავ თუ შევძლებდი, რომ ჩემი გოგონა მაინც გადამერჩინა?
– სიტყვები არ მყოფნის… ასეთი ტრაგედია წიგნებშიც კი არ წამიკითხავს, არათუ გამიგონია…
დავითი: მხოლოდ მე და ბაბუა დავრჩით. მასაც ინსულტი ჰქონდა. თვალებში ვუყურებ და მის თითოეულ სუნთქვას ვუსმენ. რამე რომ დაემართოს, აღარც არ ვიცი… ალბათ ყველას ვთხოვ, რომ ერთად დაგვმარხონ. აბა, აქ რა ვაკეთო? რისთვის ვიცოცხლო?
– პირველად ხდება, რომ გასამხნევებლად სიტყვებს ვერ ვპოულობ…
დავითი: ამისთვისაც მადლობელი ვარ. ახლა უკვე ვეღარანაირი სიტყვები ვეღარ გამამხნევებს. ხომ ხვდებით, რა მდგომარეობაში ვარ? ბაბუაჩემის პენსიაზე ვცხოვრობთ, უფრო სწორედ, ბაბუაჩემის 250 ლარიანი პენსია ამ სოროს ქირაზე იხარჯება, პურის ფული კი აღარ გვრჩება. როცა მეზობლები სადილს ამზადებენ, ზოგჯერ ჩვენთვისაც შემოაქვთ. ყველაფერს ბაბუაჩემისთვის ვინახავ, მისთვის შიმშილი არ შეიძლება. მე უკვე მივეჩვიე. შემიძლია საკვების გარეშე სამი დღე გავძლო. მუცელი ძალიან მტკივა, მაგრამ ბაბუაჩემს უჭმელს ვერ დავტოვებ. აი, ახლაც, სახლში მხოლოდ პური და ნახევარი ქილა მურაბა გვაქვს… რამდენ ხანს გვეყოფა, არ ვიცი. მერე, ალბათ, ისევ თხოვნა მომიწევს ან კეთილ მეზობლებს დაველოდები.
– სოციალურ დახმარებას არ იღებთ?
დავითი: არა, რა თქმა უნდა… მითხრეს, რომ არ გვეკუთვნის, – არ ვიცი რატომ. სიმართლე გითხრათ, ამის გასარკვევად არც დრო მაქვს, არც ენერგია და არც ფინანსები. ბაბუაჩემს მარტო ვერ დავტოვებ, სადმე ვერ წავალ და სიმართლის ძებნას ვერ დავიწყებ – ამისთვის არც ფული მაქვს და არც ენერგია. ჩვენ საკუთარი არაფერი გაგვაჩნია. სახლი დაკრძალვის გამო გავყიდეთ. ჩემი გოგონები მიწისთვის უნდა მიმებარებინა… (ტირის.)
(დავითმა საუბრის გაგრძელება ვეღარ შეძლო, თან სალაპარაკოც უკვე აღარაფერი იყო. მან ისედაც ყველაფერი თქვა, ოღონდ თქვა არა მხოლოდ სიტყვებით, არამედ თვალებითაც – უსიცოცხლო ადამიანის ჩამქრალი თვალებით.)
მეგობრებო, დავითს და მის ბაბუას ჩვენი მხარდაჭერა სჭირდებათ. მათ ჩვენ ვჭირდებით! ჩვენ გარეშე ისინი უბრალოდ დაიღუპებიან! რამდენ ხანს გაძლებს ადამიანის ორგანიზმი საკვების გარეშე? კიდევ რამდენს გაუძლებს დავითის გული? ის ჯერ ახალგაზრდაა, მხოლოდ 40 წლის და უკვე ამდენი ტრაგედია გადაიტანა. „მთელი ჩემი ცხოვრების განმავლობაში ექვსჯერ მოვკვდი… მეშვიდე სიკვდილს ვეღარ გადავიტან. ის ჩვენი საერთო სიკვდილი იქნება!“ – ეს სიტყვები ახლაც ყურებში ჩამესმის. სასწრაფოდ მოქმედებაა საჭირო! ამ ხალხის სიცოცხლე ჩვენზეა დამოკიდებული.
ამ დროისთვის, დავითს და მის ბაბუას სჭირდებათ: საკვები, ჰიგიენური საშუალებები და დახმარება ბინის ქირის გადახდაში. მათ სხვა არაფერი უნდათ – ოღონდ შიმშილით არ მოკვდნენ.
მათი მონახულება და შეძლებისდაგვარად დახმარება შეგიძლიათ მისამართზე: ბათუმი, ლადო ასათიანის ქ. №4
(დანიშნულება: დავით მჟავანაძე).
ერთად ჩვენ უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდი დავითსაც გავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!
თქვენ შიმშილით სიკვდილისგან გადაგვარჩინეთ!
„თქვენი უზომოდ მადლიერი ვარ, მაგრამ ემოციების გამოხატვა მიჭირს. მაპატიეთ, მგონი დამავიწყდა, როგორ უნდა გავიღიმო“, – დავითი ცრემლებს იწმენდს და გვერდით მწოლიარე ბაბუას უყურებს, რომელმაც ცოტა ხნის წინ ტკივილგამაყუჩებელი დალია და დაიძინა.
დავითმა იმდენი რამ გადაიტანა, რომ ჩვენთვის თავისი მდგომარეობის ახსნა ნამდვილად აღარ სჭირდება. ფონდის მეგობრები, – ყველაზე გამგები, მგრძნობიარე და დელიკატური ადამიანები, – უბრალოდ მის გვერდით იყვნენ და არიან. ისინი სიყვარულით უჭერდნენ მხარს ამ ოჯახს – ბაბუას და შვილიშვილს, რომლებიც ამქვეყნად სრულიად მარტო დარჩნენ. მათი ამბავი (https://chernovetskyifund.ge/ge/projects/finished/748-mzhavanadze/) მთელმა საქართველომ მიიტანა გულთან და მათი გულში ჩაკვრა, დამშვიდება, გათბობა და დაიმედება მოისურვა.
ძალიან მნიშვნელოვანი იყო ის რეალური დახმარება, რომელიც ჩვენ გავუწიეთ ამ ოჯახს და არა ემოციების მოლოდინი პასუხად; თუმცა ყველას ძალიან გვინდა, რომ დავითს გული გაულღვეს და მზად ვართ ამისთვის მის გვერდით ვიყოთ, ველოდოთ, მხარი დავუჭიროთ მას, ვილოცოთ მისთვის და მისი ბაბუისთვის.
დავითს საუბარი ჯერ კიდევ უჭირს, მაგრამ მან ჩვენი მზრუნველობა მიიღო და ასეთმა ყურადღებამ მასზე ძალიან იმოქმედა.
„შიმშილის ზღვარზე ვიყავით. დიდი მადლობა, რომ გადაგვარჩინეთ!“
– დავით, პირველ რიგში, გვინდა ვიცოდეთ, როგორ ხართ თქვენ და თქვენი ბაბუა? თუ ჩვენი პროექტი რამით მაინც დაგეხმარათ, ძალიან ბედნიერები ვიქნებით.
დავითი: საკუთარ ცხოვრებაზე საუბარი ძალიან მიჭირს. ბოლო წლების განმავლობაში განვითარებული მოვლენების შემდეგ თითქოს ნისლში ვცხოვრობ; თითქოს უკვე აღარც მე ვარსებობ. ამ ტკივილს სიზმრებში ყოველდღე თავიდან განვიცდი: ჩემი სამი თვის გოგონას უსიცოცხლო სხეული ხელში მიჭირავს და ვყვირი, ვლოცულობ, დასახმარებლად ვიღაცას ვეძახი, სანამ ცივ ოფლში გაწურულს არ მეღვიძება. ცრემლებისგან ლამის ვიხრჩობი… მაგრამ მე ბაბუაჩემზე ვარ პასუხისმგებელი, – ვერ მივატოვებ. ბოლო დროს განსაკუთრებით გვიჭირს. საკმაოდ დიდხანს ვშიმშილობდით. მე შიმშილის გრძნობას და მშიერ კუჭზე დაძინებას უკვე მივეჩვიე, მაგრამ ბაბუა სულ რაღაცას მთხოვდა საჭმელად, პირში ცოტა საკვები მაინც რომ ჩაედო… ძალიან სუსტად იყო, მე კი მისთვის არაფრის მიცემა შემეძლო, საერთოდ არაფრის. თქვენ რომ არ მოსულიყავით, ასე ალბათ მხოლოდ რამდენიმე დღე თუ გავატანდით…
მე მხოლოდ საჭმელი გთხოვეთ, თქვენ კი საჭმელი, წამლები და კიდევ ბევრი რამ გვაჩუქეთ; მაგრამ მთავარი ისაა, რომ შიმშილით სიკვდილისგან გადაგვარჩინეთ! დიდი მადლობა! არ ველოდი, რომ ასეთ ყურადღებას გამოიჩენდით ჩვენდამი. მაცივარზე და სარეცხ მანქანაზე არც კი ვოცნებობდი… მოხუცი კაცის თეთრეულის ყოველდღე ცივ წყალში რეცხვა, თქვენც კარგად გესმით, რომ მარტივი არაა. თავს როგორღაც ვართმევდი, მაგრამ ახლა ჩვენი ნივთები ბევრად უკეთესად ირეცხება და მალე შრება. საჭმელი თუ გვაქვს, აღარ გვიფუჭდება – ახალი, დიდი მაცივარი გვაქვს. ღმერთო, ჩემს ცოლს ისე მოეწონებოდა…
დავით, ძალიან გვიხარია, რომ თქვენი დახმარება შევძელით. მითხარით, ყველაზე მეტად რა დაგამახსოვრდათ?
დავითი: იცით, ზოგჯერ მეზობლები გვეხმარებოდნენ: ვინ ტანსაცმელს მოგვცემდა, ვინ – პურს ან ბოთლ რძეს, მაგრამ იშვიათად. მე და ბაბუა ასეთ მასშტაბურ დახმარებაზე ვერც კი ვიოცნებებდით, თან სრულიად უცხო ადამიანებისგან… აი, თურმე რა ხდება, როცა შენი გასაჭირის შესახებ ბევრი ადამიანი იგებს! თურმე რამდენად მნიშვნელოვანი ყოფილა იმის შეგრძნება, რომ გასაჭირში მარტო არ ხარ! გვირეკავდნენ, გვამხნევებდნენ, სოციალურ ქსელებში კომენტარებს გვწერდნენ და გვამშვიდებდნენ. ეს ყველაფერი გულს გითბობს ადამიანს…
ერთმა ქალმა იტალიიდან ტანსაცმელი და ბაბუაჩემისთვის ბევრი საფენი გამოგვიგზავნა, წარმოგიდგენიათ? ბათუმის მაცხოვრებელმა (სამწუხაროდ, სახელი არ მახსოვს) საჭმლით სავსე უზარმაზარი შეკვრა გვაჩუქა. ნეტა იცოდეთ, რა ემოციები ჰქონდა ბაბუას! თავიდან ვერ ჭამდა, – უბრალოდ ტიროდა… დანაყრებულს ბევრად ღრმად სძინავს… და ის წამლებიც, რომლებიც თქვენ იყიდეთ მისთვის, ბევრად უკეთ მოქმედებენ, როცა ნაჭამზე სვამს. ადრე არც ერთი ტკივილგამაყუჩებელი არ შველოდა, – როგორც ჩანს, მშიერ კუჭზე არ მოქმედებენ. თითოეული ადამიანის მადლიერი ვარ, ვინც დაგვეხმარა! ღმერთმა დაგლოცოთ!
დავითი: „ტექნიკა ჩვენთვის დიდი სიურპრიზი იყო. მე მხოლოდ საჭმელი გთხოვეთ, თქვენ კი…“
დავით, ადგილობრივი ხელისუფლება თუ გამოგეხმაურათ?
დავითი: არანაირი რეაქცია! სახელმწიფოს ერთადერთი დახმარება ბაბუაჩემის პენსიაა, 250 ლარი. აი, ამ თანხით ვცდილობთ თავის გატანას თვიდან თვემდე!
ჩემს სნეულ ბაბუას წამლების გარეშე არ შეუძლია!
რა იგრძენით, როცა ფონდის მეგობრების დახმარება მიიღეთ?
დავითი: მეგონა, რომ ტკივილისა და სასოწარკვეთილების გარდა, სხვა ემოციების განცდის უნარი უკვე დაკარგული მქონდა, მაგრამ, როგორც ჩანს, შევცდი. სამყარო კარგი ადამიანების გარეშე არაა! გამიგეთ რა, ბაბუაჩემის წინაშე დავალებული ვარ, – თქვენც მის გამო მოგმართეთ. ამ უზარმაზარ და სასტიკ სამყაროში ეს ადამიანი ჩემი ერთადერთი მშობლიური სისხლია. ნახეთ, ბაბუას როგორ ვგავარ!
ყოველთვის მშრომელი, პატიოსანი კაცი იყო, სხვებსაც ეხმარებოდა. განა იცოდა, რა ელოდა?! ასეთი სიბერე არ დაუმსახურებია…
დიახ, იმედი მქონდა, რომ გამოჩნდებოდნენ მზრუნველი ადამიანები, რომლებიც ჩემს გასაჭირს გვერდს არ აუვლიდნენ. წამიკითხავს, როგორ ეხმარებით გაჭირვებულებს, მაგრამ ამხელა დახმარება ნამდვილად მოულოდნელი იყო. გაოგნებული და შეძრული ვიყავი. საჭმელი და წამლები ბაბუას რამდენიმე დღე ნამდვილად ეყოფა და შიმშილი აღარ მოუწევს. სიმშვიდისთვის სხვა რა მჭირდება? არაფერი! დიდი მადლობა, რომ გვერდით აღმოჩნდით და პირველად, ამდენი წლის განმავლობაში, თავს მარტოსულად აღარ ვგრძნობ. ვიცი, რომ ჩემთვის და ბაბუაჩემისთვის ფული მთელმა ქვეყანამ შეაგროვა და ვისაც რამდენი შეეძლო, იმდენს რიცხავდა, საკუთარ თავს და ოჯახს აკლებდა. დიდი მადლობა! უფალი იყოს თქვენი მფარველი!
დიდი ხნის ნანატრი და აუცილებელი საჩუქარი – ახალი კორსეტი. ახლა ტკივილი ისეთი გაუსაძლისი აღარაა.
დავით, ჩვენ არ მიგატოვებთ, თქვენ გვერდით ვართ! თქვენთვის კიდევ რის გაკეთება შეგვიძლია? ახლა ყველაზე მეტად რა გჭირდებათ?
დავითი: ბაბუაჩემის სუფთა ჰაერზე გაყვანაზე ვოცნებობ. თითქმის აღარ დადის, ოთხ კედელშია გამომწყვდეული და სიკვდილს ელოდება. დამხმარე ეტლი რომ ჰქონდეს, მთელი დღე ვასეირნებდი! საფენები და საკვებიც მუდმივი პრობლემაა. პენსია არაფერზე გვყოფნის, ბაბუაჩემის მარტო დატოვება კი არ შემიძლია. აი, ასე ვცხოვრობთ! 24 საათი ერთად ვართ. ზოგჯერ ერთმანეთს ისეთი გულისტკივილით, სიბრალულით და სიყვარულით შევცქერით, – გვესმის, რომ მხოლოდ ერთმანეთი გვყავს… მაგრამ ახლა ვგრძნობ, რომ თქვენც ჩვენ გვერდით ხართ. ძალიან გთხოვთ, ნუ მიგვატოვებთ! როგორც იქნა, გიპოვეთ და თქვენი დაკარგვა ძალიან გამიჭირდება. აღარავის დაკარგვა აღარ მინდა…
„ღმერთმა დაგლოცოთ იმ ყველაფრისთვის, რაც ჩვენთვის გააკეთეთ.“
მეგობრებო, მჟავანაძეების ოდესღაც დიდი და მეგობრული ოჯახიდან მხოლოდ ბაბუა და შვილიშვილი დარჩა, რომლებსაც პაწაწინა ოთახში უწევთ ცხოვრება, ძალიან უჭირთ და მარტოობისა და სიღარიბისგან იტანჯებიან! 250 ლარიანი პენსია მათ საჭმელზეც კი არ ჰყოფნით, სნეულ ბაბუას კი, დამატებით, წამლები და საფენებიც სჭირდება. საწყალი მოხუცი უკვე მერამდენე წელია, რაც გარეთ არ გასულა, რადგან გადაადგილება არ შეუძლია. არადა, სუფთა ჰაერის ჩასუნთქვაზე ისე ოცნებობს… მაგრამ დამხმარე ეტლის გარეშე არაფერი გამოვა. ძალიან გთხოვთ, დავეხმაროთ დავითს და მის ბაბუას! სხვისი გასაჭირი ხომ არ არსებობს? ამ ხალხს შიმშილით სიკვდილისთვის ნუ გავწირავთ და ნუ მივატოვებთ! ჩვენ უკვე ერთად ვართ, ეს მეგობრობა და მხარდაჭერა კი ერთდღიანი არ არის!
(დანიშნულება: მჟავანაძეების ოჯახი).
თანხის გადმორიცხვა შეგიძლიათ ჩვენი ვებ-გვერდის მეშვეობითაც: https://chernovetskyifund.ge/ge/projects/finished/748-mzhavanadze/ .
თქვენთვის შესანიშნავი სიახლე გვაქვს! ახლა შეგიძლიათ ჩვენი ბენეფიციარების ისტორიები წაიკითხოთ ინსტაგრამზე: https://www.instagram.com/chernovetskyi.fund/ და ტელეგრამზე: https://t.me/ChernovetskyiFund

Six coffins, six graves, and a piece of mine in each of them!
Is not it horrible and beyond comprehension? But this is not the whole story, but just its chilling end! Two years ago, David lost his three-month-old daughter, beloved wife, and grandmother in one day! A blood clot instantly killed his wife right when she was breastfeeding her baby. The baby suffocated under her mother’s body! Where was he at that time? On his way. He was informed that his grandmother had died in the hospital. This is an incredible, terrible coincidence! “Could anything be worse than that?” – you might ask. “It can be!”
This was preceded by three more deaths of his loved ones: David was ten years old when his father died on a mission, his mother got a heart attack and died a few years later, and then his brother died of liver disease.
David is 40 years old. All his life, starting from the age of 10, his most dear and beloved people just kept passing away. “Six coffins, six graves, and piece of me in each of them, – the man cannot hold back his tears, his pain bursts out of him like a storm, – If only I could give my life for them!”
He mourns his loved ones and himself along with them. “I do not know why the Lord has not taken me away yet, probably because my only dear person – my grandfather – is still alive, and he really needs me. If something happens to me, he will die too… He is completely helpless! I can do three days without food, everything that kind people give to me I keep for him. If he leaves, I will lie in the grave by him – I will have nothing else to do here! “
Take a breath, even more terrible stories await you! Be patient and courageous, you will need them to finish reading David’s story to the end!
David: I’ve never been happy. Maybe up to ten years… Dad was a hero to me! I wanted to be like him so much. Imagine how it feels for a 10-year-old boy to find out that his father was killed in the line of duty. I died that day. Mom fell ill. She had a heart attack. She lived for 13 years after it. One could hardly call that life. We were left without a breadwinner! As soon as I was able to work, I started helping my mother. There was also my sick brother in our family. He needed medications. I used to work on construction sites, I also laid asphalt. I injured my spine several times, but I could not stop working! In 2005, my mother died. Two years later, my brother was gone. I was left with my grandparents. They were old, it was hard for them to get through their losses: first my grandmother started having strokes, then my grandfather…
– David, have you ever been happy? At least once in your life? Even for a few days?
David: I am afraid of happiness. I was happy when I married my beautiful Keti and when my daughter was born. My Niako… my savior. But I paid in full for these happy days. After another stroke, they took my grandmother to the hospital. 2019 is the worst year for me! We were worried about her. But it turns out, we had to worry about something completely different. In the evening, my wife was breastfeeding our baby, and suddenly a blood clot killed her. She died and collapsed right upon our baby… She crushed her down… Niako suffocated under the weight of her mother. Meanwhile, I was going to hospital: they called me and told me that my grandmother passed away. In a flash I lost everyone… I can’t stop thinking about: what if I stayed home?! Would I have been able to save at least my daughter?
– I have no words… Even in books I haven’t read about such tragedies.
David: The only ones left are me and my grandfather. He also had a stroke. I’m looking into his eyes, paying attention to every breath he takes. If something will happen to him, I don’t know, I will ask everyone to bury us together. What am I going to do here? What would I live for?
– For the first I can’t find any words to support or comfort someone…
David: Thanks for that. No words can comfort me right now. You understand in what state I am right now. We live on my grandfather’s pension… More precisely, my grandfather’s pension, which is 250 GEL, is spent on renting this hole. There is no money left for the bread. Our neighbors sometimes bring us something to eat when they make dinner. I save everything for my grandfather, he must not starve. I am already used to this. I can go without food for three days… My stomach hurts, but I cannot leave my grandfather without food. At this moment, we have one loaf of bread and half a jar of jam… How long will it last – I don’t know. After that I will beg, or once again I will wait for kind neighbors.
– Do you get a social allowance?
David: Of course not… They said that we are not eligible to. I don’t know why. Honestly, I have neither time nor strength or finances to figure out what’s happening. I can’t leave my grandpa alone to go somewhere and seek the truth – I have no money, no strength for that. We have nothing of our own. We sold our house to arrange funerals. I had to bury my girls somehow… (Cries.) (David could not continue our conversation, and actually there was nothing else to talk about … He already said everything. He said everything not only in words, but also with his eyes… The dimmed eyes of a person who is not alive.)
Friends, David and his grandfather need our support. They need us! They will not survive without us. For how long can a human body stand without food? How much pain can David’s heart endure? He is still very young – only 40 years old, but he went through so many tragedies. “I died six times during my life. I won’t stand one more death. It will become our common death…” – this words sound like echo in my head. We must start acting urgently! Lives of these people depend on us.
Right now, David and his grandfather need food, hygiene products, and they need to pay room rent. They don’t need anything else – just not to starve to death.
You can visit them and provide them all possible help. Their address is: Batumi, 4 Lado Asatiani Str,
(purpose: David Mzhavanadze).
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support David too, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!
You saved us from starving to death!
“I am so grateful to you, but I can’t express my emotions. Sorry, it seems that I forgot how to smile,” – David weeps away his tears and looks at his grandfather who fell asleep right now after taking a painkiller.
David went through so much grief, there is no need for him to explain his feelings to us. The friends of the Fund – the most understanding, empathetic and delicate – just are and will be by him forever. With all their love they supported this family – a grandson and a grandfather, who were left completely alone in this world. The entire Georgia took their story to heart (https://chernovetskyifund.ge/en/projects/748-mzhavanadze/) and decided to hug and comfort them, to give them warmth and hope.
The important thing is a real help we managed to provide to this family and not the expectation of the emotions they show in response. But we still want for David to thaw out. We are ready to be near, to wait, support, and pray for his grandfather.
It is still hard for David to talk but he accepted our caring and is touched by it.
“We were starving, we were on the edge. Thank you for saving us!”
– David, first of all we’d like to know how you and your grandfather are? We will be very happy if our project helped you somehow.
David: It’s hard for me to talk about my life. After the events that happened in recent years I am living in a mist. It feels that I am already gone. Every day I relive all this pain in my dreams… I hold the lifeless body of my three-month-old daughter and scream, pray, call, until I wake up in a cold sweat, choking with tears…  But I am responsible for my grandfather – I cannot leave him. Recently, we have had a particularly difficult time. We have been starving for a long time. I already got used to feeling hungry all the time and learned to fall asleep with this feeling. But my grandfather always asked me for something to eat, to put at least something in his mouth, he was very weak. And I couldn’t give him anything, absolutely nothing. I think we would have endured only a few days if you had not come.
I only asked for food. And you gave us food, medications, and so much more. But most importantly, you saved me from starving to death! Thank you! I did not expect you to show such attention to us. I never dreamed of a refrigerator and a washing machine… You know, it is not easy to wash laundry of an elderly person in cold water every day. I managed to cope somehow. But now the laundry is washed much better and dries quickly. The food, if we have it, does not spoil – we have a new large refrigerator. God, my wife would have liked it so much…
– David, we are so happy that we managed to help you! What do you remember the most?
David: You know, neighbors helped us sometimes – someone gave us old clothes, someone brought us a loaf of bread or a bottle of milk, but it happened rarely. My grandfather and I could not even dream of such a huge help! And people who helped us are complete strangers… Now I see what happens when a lot of people learn about your misfortune. It is so important to feel that you are not alone facing your troubles! They called us saying words of support, wrote the comments on social networks to comfort us. It warmed my heart.
One woman from Italy sent us clothes and a lot of diapers for my grandfather. Can you imagine that? One lady from Batumi (unfortunately I don’t remember her name) brought us huge bags full of food! Emotions overwhelmed my grandfather! He was not even able to eat at first – he just cried. He sleeps much better when he’s full. The medications you bought for him work much better when he’s full. Previously, not a single sedative had any effect on him, apparently, they do not work on an empty stomach. I am grateful to everyone who helped us! God bless you!
David: “Home appliances became a real surprise to me. I asked only for foodstuffs, and now…”
– David, was there any response from the local authorities?
David: There was no reaction at all. The only help from the state is my grandfather’s pension – 250 GEL. We try to survive on this money from month to month.
The sick old man cannot do without medications!
– What did you feel when you received help from the friends of the Fund?
David: It seemed to me that I could not experience other emotions, but pain and despair. But I was wrong. There is kindness in this world! I am responsible for my grandfather now. I addressed you for his sake. This man is my only family in this huge and cruel world. You can see how much I look like my grandfather.
He was always a hard-working, honest man, he helped others. Did he know what awaited him? He does not deserve such an old age…
I really hoped that there would be caring people who would not pass by my grief. I read a lot about how you help those in need. But getting such a huge help was something I did not expect, and it amazed and shocked me. The food and medications will certainly be enough for my grandfather for the next few days, he will not starve. What else do I need to feel calm? Nothing! Thank you for being next to me – for the first time in these years I do not feel so alone. I know that the whole country raised money for me and my grandfather, and everyone helped us as much as they could, taking away from themselves, their family. Thank you! May God protect you!
A long-awaited and necessary gift – a new corset. The pain is not so terrible when you have it.
– David, we will not leave you, we are with you! What else can we do for you, what do you especially need right now?
David: I dream of taking my grandfather out for a walk in the fresh air. He completely stopped walking, he stays within four walls and waits for death. If he had a wheelchair, I would walk with him all day! Diapers and food are also an ongoing problem. The pension is not enough for anything, and I cannot leave my grandfather alone. So, we spend 24 hours together. Sometimes we look at each other with such pain, pity, and love, and we understand that only we stayed with each other. But now I feel that you are with us. Please, don’t leave us! It would be hard for me to lose you after I have met you all. I don’t want to lose anyone anymore.
“God bless you for everything that you have done for us”
Friends, from the once large and friendly Mzhavanadze family, only grandfather and grandson remained in this world. They huddle in a tiny room; they live in a dire need and suffer from loneliness and misery. 250 GEL of pension is not enough even for food, and a sick old man also needs medications and diapers. The poor old man did not go outside for several years, because he could not move. He wants to breathe fresh air so much, but he cannot do without a wheelchair. Please, let’s help David and his grandfather. There is not someone else’s grief, we can’t let these people starve to death! Now we are together, and this friendship and support will not last just for one day.
(purpose: The Mzhavanadze family).
You can also transfer money from our website. https://chernovetskyifund.ge/en/projects/748-mzhavanadze/
Let’s believe that helping others, we take care of our own souls and draw closer to Lord through the suffering that we share with others.