ყრუ ხარ! თავი დაგვანებე! შენთან თამაში არ გვინდა!
ბავშვები ძალიან სასტიკები არიან. ისინი ყველაფერს ამბობენ, რასაც ხედავენ და ყველაფერს თავის სახელს არქმევენ. ჩვენ კი, უფროსებს, ასე არ შეგვიძლია. ჩვენ ვამბობთ: „ცხრა წლის ალიონას დაბადებიდან არ ესმის“, ქუჩაში ბავშვები კი მისკენ ხელს იშვერენ და ყვირიან: „ის ყრუა!“
ჩვენ ვამბობთ, რომ ბავშვების მამა სვამდა და სახლში აურზაურს აწყობდა, რომ მან თავისი ოჯახის ცხოვრება ჯოჯოხეთად აქცია; ქუჩაში ბავშვები კი ამბობენ: „თქვენმა ლოთმა მამამ სახლიდან გამოგყარათ! თქვენ არავის სჭირდებით!..“ ერთი შეხედვით, თითქოს უბრალო სიტყვებია, მაგრამ მათ უკან იმდენი ტკივილი, წყენა და ცრემლი იმალება…
„კიდევ კარგი, ალიონას არ ესმის, თორემ ძალიან ეწყინებოდა“, – გვეუბნება მისი უფროსი და, ცამეტი წლის ქრისტინე. – „მე უკვე დიდი ვარ, ასეთ სიტყვებს მიჩვეული ვარ, მაგრამ ალიონას გული ეტკინებოდა. ისედაც ყველაფერზე ტირის.“
თერთმეტი წლის დიმა კი ზის და ჩუმად გვისმენს… ან რა უნდა თქვას? პატარა ხომ აღარ არის, იმის განხილვა დაიწყოს, რასაც სულელი ენები ამბობენ? მან უნდა იმუშაოს, რომ დედას და დებს მიხედოს. ის ავტო სამრეცხაოზე მუშაობს.
„ჯერ თერთმეტი წლის ხარ, დიმა!“ – ვეუბნები. „უკვე თერთმეტი წლის ვარ!“ – მპასუხობს ნამდვილი კაცი.
„დეიდა, ნელა და ხმამაღლა მელაპარაკე, თორემ არ მესმის, რას მეუბნები.“
ნინო, თუ შეიძლება, ჯერ თქვენს უმცროს გოგონაზე და მის ჯანმრთელობის პრობლემებზე მოგვიყევით.
ნინო: ალიონას თითქმის არაფერი ესმის. უკვე ორი წელია სმენის აპარატით სარგებლობს, მაგრამ ნორმალურად ლაპარაკი მაინც ვერ ისწავლა. ჩემი გოგონა ძალიან იტანჯება. მაგალითად, ჭიქის ან სავარცხლის მოტანა რომ სთხოვო, ვერ ხვდება, რაზეა საუბარი. ნივთების სახელები უბრალოდ არ იცის. თვალებში დაჟინებით გიყურებს, მერე კანკალი ეწყება ან ხელს ფეხზე ირტყამს… ნერვულია. გარდა ამისა, განვითარებაშიც ჩამორჩება.
არადა, არ ეტყობა…
ნინო: გარეგნულად ალიონა ჩვეულებრივი გოგონაა. არაფერი სტკივა, მაგრამ ვხედავ, სულიერად როგორ იტანჯება, როგორ ცდილობს გაიგოს, რას ეუბნებიან; მერე ცდილობს მოიფიქროს, რა უპასუხოს, ცდილობს სიტყვები წინადადებებად დააწყოს… რა თქმა უნდა, სმენის აპარატმა გარკვეული შვება მოუტანა, რადგან ადრე რაღაც საშინელება ხდებოდა. როცა ვეძახდი, არ ესმოდა, ისტერიკაში ვარდებოდა და თავზე თმას იწიწკნიდა… ახლა ვერ დარბის, ვერ ხტუნაობს, ბავშვებთან ერთად ვერ თამაშობს, რადგან ეშინია, რომ აპარატი ამოუვარდება; მაგრამ ისევ ეს სჯობს, ვიდრე საერთოდ არაფერი ესმოდეს.
„დედიკოს ძალიან უყვარხარ, პატარავ“
ალიონა ჩვეულებრივ სკოლაში დადის?
ნინო: დიახ, მაგრამ ძალიან უჭირს. პროგრამის დაძლევა უბრალოდ არ შეუძლია. სპეციალური სკოლის ფული კი, რა თქმა უნდა, არ გვაქვს. იმდენი ვირბინეთ ექიმებში… ექვსი თვე თითო სმენის აპარატს ველოდებოდით, რადგან განცხადების შეტანა ჯერ მხოლოდ ერთის დაფინანსებაზე შეგიძლია და მხოლოდ ამის შემდეგ მეორის. ამის გამო ალიონა სკოლაში ერთი წლით გვიან მივიდა. ექიმებმა თქვეს, რომ ჯერ უნდა შეეგუოს და უნდა დავაკვირდეთ, რამდენად შეძლებს მის გამოყენებას.
სკოლაში არ დასცინიან?
ნინო: სკოლაში მისი პრობლემის შესახებ ყველამ იცის და ჩვენს მდგომარეობაშიც შედიან. მასწავლებლები მისგან ბევრს არ ითხოვენ. ალიონამ „ხელების გარეშე“ ლაპარაკი და სიტყვების წარმოთქმა უნდა ისწავლოს. მასწავლებლების მადლიერი ვარ, – ხელისუფლებას მათ მიმართეს, რის შედეგადაც ლოგოპედის კურსები დაგვიფინანსეს. დიდი იმედი მაქვს, რომ შედეგი გვექნება, – ჩემი გოგონა, როგორც იქნა, სხვებივით შეძლებს ლაპარაკს და თავის ნაკლოვანებას არ იგრძნობს… ოქტომბერში კი გამოკვლევასაც ჩავიტარებთ და გავარკვევთ, შეიძლება თუ არა ოპერაციის გაკეთება. ჯერ არ ვიცი, რამდენად დაგვიფინანსებს ამას სახელმწიფო, მაგრამ მთავარია, შანსი მაინც მოგვცენ! დღედაღამ ვლოცულობ და უფალს ვევედრები, რომ ამ ტანჯვისგან გვიხსნას.
როდის შეამჩნიეთ, რომ თქვენს შვილს რაღაც პრობლემები ჰქონდა?
ნინო: სიმართლე გითხრათ, მაშინვე არა. ვხედავდი, რომ ალიონა ყველაფერს მარჯვენა ყურს ადებდა, – მაგალითად, ტელევიზორს. იმ ასაკში, როცა სხვა ბავშვები უკვე ტიტინს იწყებენ, ის არც კი ცდილობდა, რომ რამე ეთქვა. ყველაფერს ხელებით მიხსნიდა. მეზობლები და ნათესავები მეუბნებოდნენ, რომ ასეც ხდება და ბევრი ბავშვი გვიან იწყებს ლაპარაკს. უბრალოდ უნდა დამეცადა. ჩემი ქმარი კი საერთოდ იმას მეუბნებოდა, რომ მე თვითონ ვარ „ყრუ, ბავშვი კი მშვენივრად არის“. ვერც ვეკამათებოდი… მაგრამ როცა ალიონა ოთხი წლის გახდა, უკვე სერიოზული განგაში ავტეხე.
მერე რა ქენით?
ნინო: სოფლის თერაპევტმა მითხრა, რომ ეს ტვინის პრობლემა იყო; ზუგდიდის ექიმებმა მიზეზი ვერაფრით დაადგინეს; მხოლოდ თბილისში გამოარკვიეს, რომ ჩემს გოგონას უბრალოდ არ ესმის. გვითხრეს, რომ ოპერაცია უკვე დაგვიანებული იყო. სიტყვებით ვერ აღგიწერთ, რას ვგრძნობდი: დანაშაულის გრძნობას, ტკივილს… არ გეგონოთ, რომ თავს ვიმართლებ, მაგრამ 15 წელი ისეთ საშინელ სიზმარში ვცხოვრობდით, ვერც კი წარმოიდგენთ. არც გზის ფული გვქონდა, არც ექიმების, – საერთოდ არაფრის!
შეგიძლიათ დაწვრილებით მოგვიყვეთ, რა მოხდა?
ნინო: ამის გახსენება ძალიან მტკივნეულია. ჩემი ქმარი უღმერთოდ სვამდა. რომ დალევდა, ჭკუას კარგავდა და ბავშვებთან ერთად სახლიდან მაგდებდა. ვის აღარ მივმართე. ვთხოვდი მისთვის სამედიცინო დახმარება გაეწიათ, დალაპარაკებოდნენ, დაერწმუნებინათ… მეზობლები, ნათესავები, სოფლის ადმინისტრაცია – ჩარევა არავინ მოინდომა. სამაგიეროდ, ჩემს შვილებს ქუჩაში ყველა დასცინოდა, რომ მათი მამა ლოთი იყო. დედამისს, რომელიც ლოგინად იყო ჩავარდნილი (ღმერთმა აცხონოს მისი სული), წლები ვუვლიდი, მაგრამ როგორც კი გარდაიცვალა, ჩემმა ქმარმა გამომიცხადა, რომ მხოლოდ ამისთვის ვჭირდებოდი და ახლა შემეძლო ჯანდაბის იქით წავსულიყავი…
რატომ ითმენდით, ნინო?
ნინო: ალბათ ყველა ქალისთვის მთავარი ოჯახია! ოჯახის დანგრევა არ მინდოდა და უკანასკნელ წვეთამდე ვითმენდი. არ მინდოდა, შვილებს იმაში დავედანაშაულებინე, რომ ისინი მამის გარეშე დავტოვე.
მაგრამ ბავშვები ხომ ყველაფერს ხედავდნენ და ყველაფერი ესმოდათ?
ნინო: დიახ, მართალი ხართ! დადგა დღე, როცა ჩემმა უფროსმა გოგონამ, ქრისტინემ მითხრა, რომ მეტის მოთმენა და ასე ცხოვრება უბრალოდ აღარ შეეძლო. ბოლო ღრეობა იმით დასრულდა, რომ ჩემმა ქმარმა სახლიდან ჩუსტებით გამოგვყარა და მხოლოდ საბუთების წამოღება მოვახერხე… ფოთში შორეული ნათესავები მყავს, ამიტომ გადავწყვიტე აქ ჩამოვსულიყავი. ჩემი მშობლები და ძმა აფხაზეთში არიან, -სხვაგან წასასვლელი არსად მქონდა.
რა სასტიკები არიან ბავშვები! კარგია, რომ პატარას არაფერი ესმის. თანატოლების გულსატკენი სიტყვები რომ ესმოდეს, მთელ დღეს ტირილში გაატარებდა…
თქვენს ქმარს ალკოჰოლთან დაკავშირებული პრობლემები თავიდანვე ჰქონდა?
ნინო: ჩვენი ოჯახური ცხოვრების პირველივე დღიდან… მგონი, მანამდეც… მომიტაცა, თორემ საერთოდ არ ვაპირებდი გათხოვებას. თბილისში საექთნო საქმე შევისწავლე და ჯვრის საავადმყოფოში გავდიოდი პრაქტიკას. ის იქ ხერხემლის ტრავმის გამო იწვა და სწორედ იქ დამინახა. როგორც კი გაწერეს, დევნა დამიწყო. უარი ბევრჯერ ვუთხარი, მაგრამ ბოლოს თმაში მწვდნენ და მანქანაში ჩამტენეს. იმ წუთიდან ჩემი ცხოვრება ნამდვილ ჯოჯოხეთად იქცა. ხედავს უფალი, – რამდენიც შემეძლო, იმდენს ვითმენდი; იმედი მქონდა, რომ შეიცვლებოდა, მაგრამ ხომ ხედავთ, როგორ დამთავრდა ყველაფერი? ახლა არც სახლი გვაქვს, არც ფული და არც საკვები… მაგრამ ვხედავ, რომ აქ ბავშვები თავს უკეთესად გრძნობენ და ბედნიერები არიან, აღარ ეშინიათ, რომ მთვრალი მამა შუაღამისას კარებს შეუნგრევს.
„ბავშვებს იატაკზე სძინავთ, მაგრამ იმის მაინც აღარ ეშინიათ, რომ შუაღამისას მთვრალი მამა მოვა და ყველაფრის ლეწვას დაიწყებს.“
ამ ოთახის ქირას იხდით?
ნინო: რა თქმა უნდა! 100 ლარს. უფრო იაფად უბრალოდ ვერაფერი ვიშოვე. კი ხედავთ, როგორი სინესტეა. და ავეჯი? საწოლები, სავარძლები და დივანი – ყველაფერი გატეხილია. ჩემს ბიჭს საერთოდ იატაკზე სძინავს. არც მაგიდა გვაქვს, არც სკამები. ტანსაცმელი კეთილმა მეზობლებმა გვაჩუქეს. მაღაზიაში ცარიელი ყუთები ვითხოვე და ყველაფერი იქ ჩავაწყვეთ, რადგან კარადები არ გვაქვს. არც ცხელი წყალი გვაქვს აბაზანაში. ეს ძველი, გაფუჭებული ელექტროღუმელი საჭმლის კეთებაშიც გვეხმარება და ზამთარში – გათბობაშიც. ბოდიში მომითხოვია, მაგრამ წყალსაც მასზე ვაცხელებთ დასაბანად.
„ამას რა სითბო უნდა ჰქონდეს, საკუთარ თავს ძლივს ათბობს?! ჩვენ კი მასზე სადილსაც ვამზადებთ და დასაბანად წყალსაც ვაცხელებთ.“
– მასზე საჭმლის გაკეთებას როგორ ახერხებთ?
ნინო: როგორ და… ლობიოს ღამე რომ დავადგამ, მეორე დღეს მზადაა. განსაკუთრებულს ისედაც არაფერს ვამზადებთ, მაგრამ ფაფების, მაკარონის და წვნიანის კეთება დიდხანს მიწევს.
ნინო: სოციალური დახმარება მხოლოდ წინა თვეში დაგვინიშნეს. მანამდე მშობლები თავისი პენსიიდან თუ მიგზავნიდნენ რაღაც თანხას. ჩემი ბიძაშვილიც მეხმარებოდა, მაგრამ როდემდე უნდა ვისხდეთ მის კისერზე? მასაც ოჯახი ჰყავს და ავტო სამრეცხაოზე მუშაობს. ჩემი დიმაც მას აედევნა და ისიც დადის, მუშაობს.
მართალია, დიმა? როგორ უმკლავდები?
დიმა (11 წლის): სიმართლე გითხრათ, მხოლოდ სალონის მტვერსასრუტით გაწმენდა შემიძლია, მაგრამ ბევრს მოსწონს, როგორც ვმუშაობ და მაქებენ კიდეც. ხან ფულს მჩუქნიან, ხან საჭმელს. მე კი ყველაფერი სახლში, დედისთვის და დებისთვის მომაქვს!
„უკვე დიდი ვარ. თერთმეტი წლის ვარ. უნდა ვიმუშაო, რომ დედა და დები ვარჩინო. ავტო სამრეცხაოზე მუშაობა მომწონს.“
რა ყოჩაღი ხარ! ნამდვილი კაცი! სკოლაში კარგად სწავლობ?
დიმა: ისე რა… ბურთით თამაში, ბიჭებთან ერთად სეირნობა და ბიძაჩემთან ერთად ავტო სამრეცხაოზე სიარული მიყვარს… და საერთოდაც, როცა გავიზრდები, ყველაფერს გავაკეთებ იმისთვის, რომ დედას, ქრისტის და ალიონას ყველაფერი ჰქონდეთ.
უკვე გადაწყვიტე, ვინ გახდები?
დიმა: დიახ, პოლიციელი ვიქნები და წესრიგს დავიცავ!
ქრისტინე, შენ ვინ გახდები, როცა გაიზრდები?
ქრისტინე (13 წლის): ექიმი! ოღონდ ჯერ ვერ გადავწყვიტე, რომელი.
„სოფელში დაგვცინოდნენ, ლოთის შვილებს გვეძახდნენ, ალიონას კი ყრუს.“
ახალი სკოლა მოგწონს?
ქრისტინე: დიახ, აქ ძალიან კეთილი ბავშვები არიან. არც მე დამცინის ვინმე და არც ალიონას.
და თქვენს სოფელში ვინმე გაბრაზებდათ?
ქრისტინე: დიახ, დაგვცინოდნენ, ლოთის შვილებს გვეძახდნენ, ალიონას კი ყრუს. თვითონაც გეტყოდათ, მაგრამ მას სხვებივით ლაპარაკი არ შეუძლია…
საშინაო დავალებებს როგორ ამზადებს?
ქრისტინე: მე ვეხმარები. ძალიან მინდა, რომ ალიონა კარგად სწავლობდეს, რომ სახლში კარგი ნიშნების მოტანა შეძლოს. მე ვამეცადინებ, დიმა კი დამალობანას და დაჭერობანას ეთამაშება.
ძალიან ყოჩაღი გოგო ხარ!
ქრისტინე: ძალიან ვცდილობ. დედასაც ვეხმარები სახლში, რადგან უკვე დიდი ვარ… მაგრამ წელს თითქმის მთელი სასწავლო წელი გამოვტოვეთ, რადგან არც კომპიუტერი გვაქვს და არც ტელეფონი.
ქრისტინე, რაზე ოცნებობ?
ქრისტინე: ძალიან მინდა, რომ ტელევიზორი გვქონდეს. ყველანი ერთად ფილმების და სხვადასხვა გადაცემის ყურებას შევძლებდით. ლეპტოპიც ძალიან გვჭირდება, ან ტაბლეტი, ან ტელეფონი… რამე მაინც, რომ სწავლა შეგვეძლოს.
„უთხარი დეიდას, რომ თოჯინაზე ოცნებობ, უთხარი!“
შენ რაზე ოცნებობ, ალიონა?
(გოგონა ყურადღებით მიყურებს, ცდილობს ჩემი ტუჩების მოძრაობით მიხვდეს, რას ვეუბნები. არ ვიცი, მიხვდა თუ არა, რა ვკითხე. „თოჯინა! უთხარი, რომ თოჯინა გინდა!“ – ყურში ჩასჩურჩულებს უფროსი და. – „შენ ხომ ერთი თოჯინაც კი არ გაქვს.“ მაგრამ ალიონა მხოლოდ თავს აქნევს.)
ნინო: დიახ, წელს სკოლა ხან გახსნეს, ხან დახურეს… მაგრამ ჩემს შვილებს ონლაინ რეჟიმში სწავლა უბრალოდ არ შეუძლიათ.
გვითხარით, ტელევიზორის, კომპიუტერისა და თოჯინების გარდა კიდევ რა გჭირდებათ?
ნინო: არც კი ვიცი… თხოვნა ძალიან მერიდება… ბავშვები მუდმივად ცუდად იკვებებიან, გატეხილ საწოლებზე გვძინავს… ხომ ხედავთ, საჭმელს რაზე ვამზადებთ?.. ალბათ კოცონზე უფრო სწრაფი და მოსახერხებელი იქნებოდა. მთელი ღამე წვნიანის კეთება ნამდვილი ტანჯვაა… საერთოდ არაფერი გვაქვს. მთელი ეს ძველმანი, რასაც აქ ხედავთ, ჩვენ არ გვეკუთვნის. ბავშვებიც ძალიან მეცოდებიან… გული მიკვდება! თქვენთან დაკავშირება ამიტომაც გადავწყვიტე. ალიონას იმდენი ყურადღება სჭირდება, რომ ჯერ დამლაგებლადაც კი ვერსად მოვეწყობი.
და ბოლოს: რა არის თქვენი ყველაზე დიდი ოცნება?
ნინო: მე მხოლოდ ალიონაზე ვფიქრობ. მხოლოდ ექიმები თუ შეძლებენ, რომ მას სმენა დაუბრუნონ. ეს ჩემი ყველაზე დიდი ოცნებაა და უფალსაც სწორედ ამას ვევედრები… და რა თქმა უნდა ის, რომ ჩემი შვილები ნორმალური, მშვიდი ცხოვრებით ცხოვრობდნენ და ელემენტარული რაღაცები არ აკლდეთ. მე სხვა არაფერი მჭირდება… ბავშვებს ხომ არაფერი დაუშავებიათ…
„ძალიან მინდა გავიგო, რას მიყვირის დედა“
მეგობრებო, ნინო გელანძე და მისი შვილები: 9 წლის ალიონა, 11 წლის დიმა და 13 წლის ქრისტინე დიდ გასაჭირში არიან. საბრალო ქალი, სამ შვილთან ერთად, ფაქტობრივად ქუჩაში აღმოჩნდა. მისი უმცროსი გოგონა, ალიონა, შშმ პირია და სმენის აპარატითაც კი ვერ ცხოვრობს ისე, როგორც ყველა ნორმალური ბავშვი. ისიც საკითხავია, შეძლებენ თუ არა ექიმები მისთვის სმენის დაბრუნებას. ოჯახი ერთ უბადრუკ, ნესტიან ქოხში ცხოვრობს, სადაც ნორმალური საწოლები, მაგიდა, სკამები და კარადებიც კი არ დგას. ისინი ნახევრად მშივრები არიან და ყველაზე ელემენტარული საცხოვრებელი პირობებიც კი არ აქვთ.
ნინო გელანძეს და მის შვილებს ნებისმიერი დახმარება გაუხარდებათ: საკვები, საბავშვო ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი, საწოლები, გაზქურა…  ბავშვები კი ტელევიზორზე ოცნებობენ!
გელანძეების ოჯახის მონახულება და შეძლებისდაგვარად დახმარება შეგიძლიათ მისამართზე:
(დანიშნულება: გელანძეების ოჯახი).
ერთად ჩვენ უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ. მოდი გელანძეების ოჯახსაც გავუმართოთ ხელი! ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს?!

You are deaf! Get away from us! We will not play with you!
Children are very cruel. They say everything they see and call everything by their proper names. Adults cannot do that. We say: “Nine-year-old Alena cannot hear from birth.” And the children in the street point a finger at her and shout: “She’s deaf!”
We say that the father of the children drank and fought at home, that he made the life of his family hell. And the children in the street say: “Your drunkard dad kicked you out of the house! Nobody needs you…” These are simple words said by little children, but they bring so much pain, resentment, and tears.
“It’s good that Alena doesn’t hear that – she would get very upset,” – the older sister, 13-year-old Christina, says. – “I’m an adult already, I’m used to such words, but they would hurt Alena. Everything makes her cry”.
And eleven-year-old Dima listens to us and keeps silence… What can he say? He’s not little, what to discuss, the things that that malicious tongues say. He needs to work to take care of his mother and sisters. He works at a car wash.
“You are just eleven years old, Dima!” – I say.
“I’m already eleven!” – a real man answers me.
“Ma’am, speak slowly and loudly. I cannot hear you”
– Nino, please, first of all, tell us about your youngest daughter and a health problem she has.
Nino: Alena can hardly hear, she has been using a hearing aid for about two years, but she has not learned to talk properly. My girl suffers a lot. For instance, when you ask her to bring a cup or a hairbrush, she does not understand what it is about, she simply does not know the names of the objects. She stares into your eyes, then begins to tremble or beat herself on her leg… It’s because of nerves. Besides that, she has developmental delay.
– One can’t notice that…
Nino: Alena looks like a completely ordinary girl. Nothing hurts her. But I see her mental anguish, her efforts to understand what we are telling her, her tries to figure out what to answer, her tries to put words into sentences. The hearing aid brought her some relief, of course, but it used to be a kind of horror. When I called her, and she did not hear, she was getting hysterical, and started tearing her hair! Now she cannot run, jump, play with the children – she is afraid her hearing aids will fall out. But it’s still better than hearing nothing at all.
“Mom loves you, baby”
– Does Alena go to a regular school?
Nino: Yes, but it is very difficult for her. She is simply unable to master the school curriculum. Of course, we have no money for a special school. We visited so many doctors, we waited for each hearing aid for six months – because at first you can apply for financing just one aid and after that you can ask for the second one. Because of this, Alena went to school one year later. The doctors said that she had to get used to it, it was necessary to see if she could use it at all.
– And do they laugh at her at school?
Nino: Everyone at school knows about our situation, they put themselves in her shoes. Teachers are undemanding. Alena needs to learn to speak without gestures, to pronounce words. Thanks to the teachers, they addressed the authorities, and we were financed for the speech therapist lessons. Hopefully that will bring a result, and my girl will finally become able to talk like everyone else and will not feel flawed. In October she will take examination to find out if the operation can help her. I don’t know yet whether the state will finance it, but it would be great if doctors would give us at least a small chance. I pray to Lord – day and night asking to relieve her suffering!
– When did you notice that there was something wrong with your daughter?
Nino: To be honest, I did not notice that right away. I noticed that Alena was putting her right ear to everything, for example, to the TV. At that age, when other children usually start babbling, she did not even try to say anything, she explained everything with her hands. But my neighbors and relatives said that this happens – many children start talking late, and we just had to wait. My husband used to say that “it was I who was deaf, and that everything was fine with the baby.” I could not argue with him. But when she turned four, I sounded the alarm.
– And what did you do then?
Nino: A therapist, who worked in our village said it was a brain problem. In the city of Zugdidi, doctors could not determine the cause. It was only in Tbilisi where the doctors determined that my daughter simply did not hear. They said it was too late to operate on her. I cannot describe with words what I felt. I felt guilty, I felt pain… I am not trying to make excuses, but you cannot even imagine in what a nightmare we have lived for 15 years. And there was no money either for travel, or for doctors – for anything at all.
– Could you give us more detail? Please tell us what happened.
Nino: It hurts me so much to recall this. My husband drank heavily. When he was drunk, he was losing his mind and used to kick all us out. I addressed everyone for help! I asked to provide him with medical assistance, to talk to him, to convince him… But our neighbors, our relatives, village administration – no one wanted to interfere. But they often teased my children in the street that their father was a drunkard. I took care of his bedridden mother for many years, let her rest in peace, and when she died, my husband said he did not need me anymore and that I could get away…
– Why did you tolerate that, Nino?
Nino: Probably, the family is the main thing for any women! I didn’t want to ruin the family, I endured it to the last, I didn’t want my children to accuse me that I left them without a father.
– But your children saw everything! They understood everything!
Nino: You are right! The day came when my eldest daughter Kristina told me that it was impossible for her to endure it any longer, that she could no longer live like this. After his last binge he kicked us out of the house – we had just our slippers on, I only managed to take documents… My distant relatives live in Poti, so I decided to move here. My parents and brother live in Abkhazia, and I had nowhere else to go.
How cruel many children are! And it’s good that the baby doesn’t hear. If she heard all the hurtful words of her peers, she would cry day and night…
– Did your husband have problems with alcohol from the very beginning?
Nino: Yes, he had them from the first day of our family life. I think he started having this problem even before that. He kidnapped me… I was not going to get married at all. I studied to be a nurse in Tbilisi and went to Jvari for practical work in a hospital. It was right there where he saw me – he was in a hospital with a spinal injury. As soon as he was discharged from there, he started pursuing me.  I refused to date him, but finally he grabbed me by the hair and pushed me into the car. Since then, my life turned into hell. God knows, I endured as much as I could, I still hoped that he would change. But do you see how it ended? Now we have no home, no money, no food. But I see that it is better for the children to be here, they are happy, they are no longer afraid that their drunken father will break into their room in the middle of the night.
“Children sleep on the floor, but they are not afraid that their drunk dad will come in the middle of the night and start crushing everything.”
– Do you pay rent for this room?
Nino: Sure, I pay 100 GEL. I did not manage to find anything cheaper. You can see how damp it is. And the furniture? Beds, armchairs, a sofa – everything is falling apart. My son sleeps right on the floor. We have no table, no chairs. Our good neighbors gave us clothes.  We asked to give us empty boxes at the store, and we put our clothes there. We have no closets We neither have hot water in the bathroom. This old spoiled electric stove serves us both for cooking and for heating in winter. Sorry for such details, we even heat the water for bathing on it.
“How can it heat? It doesn’t warm itself. And we manage to cook on it and warm water for bathing”
– How do you manage to cook on it?
Nino: Well… I put the beans to cook in the evening, and the next day they are ready. We don’t have much to cook, but it takes a very long time to cook porridge, pasta, or soup…
– What means do you exist on?
Nino: We have been getting social allowance since last month. My parents used to send us some money from their pension, my cousin also helped us. But for how long can we live off him? He has his own family; he works at a car wash. My Dima followed him, he goes to work with him.
– Is it true, Dima? How do you manage to cope?
Dima (11-year-old): To be honest, I can only vacuum the cabin. But many people like how I work, they praise me, give me money or food. I bring everything home to my mom and sisters!
“I am already an adult. I’m eleven years old. I have to work to keep my mom and sisters. I like to work at the car wash”
– Well-done, you are a real man! Do you study well at school?
Dima: Not very well, to be honest. I like to play ball, I like to walk around with boys, and I like to go to the car wash with my uncle. When I grow up and I will make sure that my mom, Christie, and Alena have everything they need!
– Have you already decided what do you want to become?
Dima: Yes, I will be a policeman, I will keep order.
– And you, Kristina, what do you want to become when you grow up?
Kristina (13-year-old): I want to become a doctor, but I haven’t yet decided what kind of a doctor.
“In the village they teased us, they called us drunkard’s children, and they called Alena the deaf”
– Do you like your new school?
Kristina: Yes, the children here are very kind, no one laughs at me and Alena!
– Did they offend you in your home village?
Kristina: Yes, they teased us, they called us children of drunkard, and they called Alena the deaf. She would have told you herself, but she cannot talk like everyone else…
– And how does she do her homework?
Kristina: I help her, I really want Alena to study well so that she can get good marks. I study with her, and Dima plays hide and seek and tricks with her.
–  Smart girl!
Kristina: I do my best. I also help my mom around the house because I am already quite an adult. But we missed almost the entire school year because we have neither computer nor a telephone.
– Kristina, what are you dreaming about?
Kristina: I really want us to have a TV! We could watch films and all sorts of TV shows all together! And we really need a laptop, tablet, or phone, at least something, so that we can learn.
“Tell the lady that you dream of a doll, tell her”
– What about you, Alena, what are you dreaming about?
(The girl looks at me very carefully, trying to read lips. I don’t know if she understood my question. “A doll, tell a doll,” – the older sister whispers in her ear, “you don’t have one,” but Alena just nods.)
Nino: They kept closing and opening the school this year, but my children cannot study online.
– What else do you need besides TV, computer, and dolls?
Nino: I don’t even know. I am embarrassed to ask. We are permanently short of food, we sleep on beds which are falling apart. You can see what we are cooking on. Probably, it would be faster and more convenient to cook on a camp-fire. It’s so hard to cook soup all night long. We have nothing at all. Even all this junk that you see here does not belong to us! I really feel sorry for my children… My heart breaks, that’s why I decided to contact you. I still can’t even get a job as a cleaner – Alena needs so much attention.
– And finally, what is your biggest dream?
Nino: All my thoughts are about Alena. If only the doctors could restore her hearing! This is my biggest dream – I pray to God for this. And, of course, for my children to live a normal, calm life, to have at least all the basic things. I don’t need anything else. It is not my children’s fault.
“I want to hear what my mother tries to tell me.”
Friends, Nino Gelandze and her children – nine-year-old Alena, eleven-year-old Dima and thirteen-year-old Kristina – are in trouble. The unhappy woman literally found herself in the street with three children in her arms. Her youngest daughter Alena is disabled, even a hearing aid does not let her live like other children. And it remains unclear whether doctors will manage to restore her hearing. They huddle in a pitiful, damp tiny room, they have no normal beds, tables, chairs, closets. They live from hand to mouth and are deprived of the most basic amenities.
Nino Gelandze and her children will be happy to get any help: food, clothes and shoes for children, beds, gas stove. And children just dream of TV!
You can visit them and provide all possible help to the Gelandze family. Their address is: Poti, 8 Nelly Arziani Str, Apartment 16.
(purpose: The Gelandze family).
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support the Gelandze family too, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!