გულში ასი ნემსი მაქვს
მთელი დღის მანძილზე, მას გული ნემსებით ევსება. ჯერ ერთი იწყებს ჩხვლეტას, როცა არაფერი აქვს, სკოლაში წასასვლელად რომ ჩაიცვას. დედამ მისი ერთადერთი გასასვლელი ბლუზა გარეცხა, და ახლა მოუწევს, რომ სკოლაში, ჟაკეტზე ხელით დამალოს დაკემსილი ნახვრეტები.
მეორე ნემსი იწყებს ჩხვლეტას, როდესაც სკოლისკენ გზას გაუდგება. სკოლა შორს არის, ფეხით სიარული კი ძალიან უჭირს. მას ხომ ბავშვობიდან გულის პრობლემა აქვს. შემდეგ, ნემსები ჩნდება მაშინ, როცა სკოლაში ფუნთუშას ვერ ყიდულობს. ყველა ჭამს მის გარდა. ამბობს, რომ არ შია. გულში კი ჩხვლეტის შეგრძნება მატულობს: ვინ იცის, იმის გამო, რომ ტყუილი თქვა, თუ შიმშილისგან? ასეა ყოველდღე… ყოველდღიურად, დღის მიწურულს, გულში უგროვდება ასი ნემსი, რომელიც ძალიან მწარედ ჩხვლეტს. ხანდახან, იმდენად მწარედ, რომ ცრემლი თვალებიდან დენას თავისით იწყებს…
„ფისუნია ჩემი წამალია, გულში ჩავიკრავ და თავს მაშინვე უკეთესად ვგრძნობ“
ფიქრია კოტიას ამბის წაკითხვით შემდეგ, თქვენც  გაგიჩნდებათ გულში ნემსები. შესაძლოა, ასი კი არა, მილიონი.
ერთი წლის წინ, როდესაც ქირა ვეღარ გადაიხადეს, ღია ცისქვეშ ცხოვრება კი გაუსაძლისი გახდა, ქალაქის განაპირას ვაგონი იპოვა. ვიღაცამ კეთილშობილება გამოიჩინა და უთხრა: „იცხოვრეთ, სანამ არ დამჭირდება“. ვაგონში ცხოვრობენ 5 წლის ბარბარე, 11 წლის მარიამი, მათი დედა ფიქრია და მძიმედ ავადმყოფი ბებია ეთერი.
იმაზე აღარ დავიწყებთ საუბარს, რომ აქ არანაირი პირობა არ არის, ჭერიდან წყალი ჩამოდის, ზაფხულში აქ ღუმელია, ზამთარში კი საყინულე. ეს ყველაფერი, ისედაც გასაგებია. კონსერვის ქილაც კი უფრო „მაგარი“ და კომფორტულია.
ვაგონში, ბებოსთვის ერთი გასაშლელი ტახტი და დანარჩენებისთვის, ერთი საწოლი ეტევა.
ეს კი ღუმელია, რომელიც ბოლავს და შეიძლება ნამწვით მთელი ოჯახი მოწამლოს, მათთვის ის გადარჩენის ხერხია. სწორედ აქ ამზადებენ საჭმელს, წყალს აცხელებენ, დასაბანად და სარეცხის გასარეცხად. ზამთარში კიდევ ასატანია. და თქვენ წარმოიდგინეთ, როგორია ზაფხულის სიცხეში.
ეს კი, ვაგონის ბინადრები არიან: ორი მშვენიერი გოგონა, მათი დედა და ბებია. საცხოვრებელს, მათი სულიერი და ფიზიკური მდგომარეობაც არაფრით ჩამოუვარდება. დავიწყოთ ფიზიკური ავადმყოფობით…
მარიამს თანდაყოლილი გულის მანკი აქვს. ხელში აყვანილი უნდა ატარო, მისთვის აკრძალულია შფოთვა და გადაღლა. გარდა ამისა, აუცილებელია ნორმალური კვება და მშვიდი გარემო. თავადაც ხვდებით, რომ ამ გოგონას არაფერი გააჩნია, და ვერასდროს ექნება. წელიწადში ერთხელ სრული გამოკვლევა და მკურნალობა – ერთადერთია, რასაც მისთვის სახელმწიფო აკეთებს. ამისთვისაც დიდი მადლობა.
პატარა ბარბარეს დარღვეული აქვს საკვერცხის ფუნქცია. უკვე ორი ოპერაცია გადაიტანა, შესაძლოა, მომავალში კიდევ დასჭირდეს. მას ყოველდღიურად სჭირდება წამლები და მალამოები, მაგრამ არ აქვთ ამის საშუალება. ხან ყიდულობენ, ხან ვერა.
ბებიამ კი ინფარქტი გადაიტანა. გულმა ვერ გაუძლო. ქვა ხომ არა არის. დაეცა და ბარძაყის ყელი მოიტეხა. ახლა მხოლოდ ყავარჯნების დახმარებით, ან ხეიბრის ეტლით გადაადგილდება. ტირის, ეცოდება შვილი. ასეთი ტანჯვისთვის ხომ არ გაუჩენია, მისთვის სულ სხვანაირ ცხოვრებას ნატრობდა. ფიქრიას კი, ავად გახდომის უფლება არ აქვს. უბრალოდ ყურადღებას არ აქცევს ტკივილს. თავს იმშვიდებს იმით, რომ წუხილია ყველაფრის მიზეზი, ცდილობს საკუთარი თავი იმაში დაარწმუნოს, რომ არაფერია საშიში. მას წართმეული აქვს ავადმყოფობის უფლება.
„მიდი, დედიკო, ერთი ნაბიჯიც, ერთიც. შენ მე მასწავლე სიარული, ახლა კი ჩვენ შენ გასწავლით“
ფიქრია: არც კი ვიცი, საიდან დავიწყო მოყოლა და ჩვენი ოჯახის პრობლემების აღწერა. ყველა ჯანმრთელი მაინც რომ იყოს, ალბათ, ამ ვაგონში ცხოვრებაც არ იქნებოდა ასეთი გაუსაძლისი და სოციალურ დახმარებასაც ვიმყოფინებდით… მაგრამ, როდესაც ყველას ყველაფერი სტკივა, მე კი ვერაფერს ვშველი, სიკვდილი მინდა. მაგრამ ამით, ვინმეს ყოფას როდი შევუმსუბუქებ?
– ფიქრია, მესმის, რომ მუშაობა არ შეგიძლიათ. რა არის თქვენი საარსებო წყარო?
ფიქრია: 380 ლარის ოდენობის სოციალური დახმარება და დედას პენსია – 150. კიდევ კარგი, ბინის ქირა მაინც არ გვაქვს გადასხდელი. პროდუქტსა და წამლებშიც კი არ გვყოფნის. აღარ ვიცი, რა მოვახერხო, რისგან მოვამზადო საჭმელი.
– სოციალური სასადილოს მომსახურებით სარგებლობთ?
ფიქრია: მიუხედავად იმისა, რომ ხალხის თქმით, შეუძლებელია იმ საჭმლის ჭამა, დიდი სიამოვნებით ვისარგებლებდი. მომლოდინეთა რიგში ვართ. ეს კი, რას ნიშნავს იცით? ძირითადი სიიდან ვინმე თუ ამოიშალა, შესაძლოა, მომლოდინეთა სიიდან გაუმართლოს ვინმეს. ანუ, გამოდის, რომ მე ვიღაცის სიკვდილს უნდა დაველოდო? ღმერთმა დამიფაროს! ვიცი, საშინლად ჟღერს, მაგრამ ასეა.
არ არსებობს ცარიელ მაცივარზე, უფრო სევდიანი სანახაობა
– რაზე გყოფნით სოციალური დახმარების თანხა?
ფიქრია: მხოლოდ იმაზე, რომ შიმშილით არ დავიხოცოთ. დანარჩენი კი მხოლოდ უფლის ნებაა. ყველაფერი, რასაც აქ ხედავთ, კეთილმა ადამიანებმა გვაჩუქეს. ავეჯი, ტანსაცმელი, ტექნიკა… თუ შეგვეკითხებით, რა არის ჩვენი ოცნება, პასუხსაც ვერ გაგცემთ, გესმით? ბავშვებიც ვერ გიპასუხებენ!
„ამ რკინის ვაგონთან ყველა ოცნება იმსხვრევა“
მარიამი (11 წლის): მე შევძლებ პასუხის გაცემას! მე ვოცნებობ და ვიცი, რაც მინდა! მინდა, ექიმი გამოვიდე. გულის ექიმი!
– კარდიოლოგი?
მარიამი: ხო, დამავიწყდა, რას ეძახიან. ეხლა ყველას სტკივა გული, მე კი ვუმკურნალებ. მეც მტკივა, და საკუთარ თავსაც ვუმკურნალებ.
– როგორ ფიქრობ, რატომ სტკივა გული ყველას?
მარიამ: იმიტომ, რომ ყველა დარდობს. მე არ ვდარდობ, უბრალოდ, გულში ნემსები მაქვს და მჩხვლეტს. ექიმი გავხდები და ყველას ამოვიღებ.
– და სანამ ექიმი გახდები, რა გსურს, რომ გქონდეს?
მარიამი: სკოლისთვის ტანსაცმელი და ჩანთა. კიდევ ფანქრები, აკვარელის საღებავები და ფუნჯები. ხო, და კიდევ სახატავი ალბომი! თქვენც დაგხატავდით და გაჩუქებდით სურათს. მაგრამ ეხლა არაფერი არ მაქვს.
ბარბარე (5 წლის): მე კი ბარბის თოჯინა მინდა და „პუი“. აი, ცხელი და გემრიელი როა.
„პუი“ ყველაზე გემრიელია, როცა ცხელია“
– აი, ხედავთ, გოგონებმა შეძლეს იმის თქმა, რაც უნდათ. ფიქრია, თქვენც შეგიძლიათ დაეხმაროთ ჩვენს მკითხველებს კეთილი საქმის კეთებაში. დარწმუნებული ვარ, გაუჩნდებათ თქვენი დახმარების სურვილი!
ფიქრია: მკურნალობისთვის ფულს არ ვითხოვ, სახელმწიფო აფინანსებს. ძალიან, ძალიან მჭირდება პროდუქტი, ტანსაცმელი ბავშვებისთვის, პატარა კომოდი, ან კარადა. ბავშვებს სწავლისთვის აუცილებლად სჭირდებათ პლანშეტები. ასევე, ძალიან გვჭირდება ლოგინის თეთრეული. ხო, კიდევ, არც ვიცი, შეიძლება, თუ არა  ასეთი რამის თხოვნა, მაგრამ, ჭერიდან წყალი ჩამოდის, და ვინმე სამშენებლო მასალით თუ დაგვეხმარება, რომ შევაკეთოთ, ძალიან კარგი იქნება. დანარჩენი კი, კეთილი ადამიანების გადასაწყვეტია. ხომ გესმით, არც ვიცი, კიდევ რაზე შეიძლება ოცნება…
„გახდი ჯადოქარი და აჩუქე მათ შენი გულის ნაწილი!“
მეგობრებო, ამ ოჯახს, სხვა არავინ ჰყავს, დახმარებისთვის რომ მიმართოს. სრულიად უცნობი ადამიანები, მათი უკანასკნელი იმედია. ფიქრია ძალიან განიცდის შვილებისა და ავადმყოფი დედის მდგომარეობას, ცუდ კვებასა და საჭირო მედიკამენტების არქონას, შეუძლია ჯანმრთელობის სხვა, ბევრად სერიოზული პრობლემებიც გამოიწვიოს.
ამ კეთილ, ქართულ ოჯახს ძალიან სჭირდება ნებისმიერი სახის დახმარება: პროდუქტი, ჰიგიენის საშუალებები, სამშენებლო მასალა, ავეჯი, ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი. ერთობლივი ძალისხმევით, ჩვენ შევძლებთ ამ საბრალო ადამიანების დახმარებას, ისევე, როგორც ათასობით სხვა ქართული ოჯახის, რომელიც სიკვდილ-სიცოცხლის ზღვარზე იმყოფება.
შეგიძლიათ თავად ეწვიოთ და შეძლებისდაგვარად გაუწიოთ მათ დახმარება,  მისამართზე: თბილისი, აკაკი ფაღავას 28 ნომრის უკან მდგომი ვაგონი.
ყოველ ჯერზე, როდესაც ვინმეს დახმარება შეგიძლიათ, უბრალოდ გააკეთეთ ეს და გიხაროდეთ, რომ ღმერთი,  თქვენი მეშვეობით პასუხობს ვიღაცის ლოცვებს! გამოვიჩინოთ გულისხმიერება და დავუმტკიცოთ პატარებს, რომ სასწაულები ხდება! მათ ჩვენი სჯერათ! ჩვენს პატარა თანამემამულეებს, იმედს ნუ გავუცრუებთ! დავანახოთ, რამდენად კეთილი ადამიანები ცხოვრობენ საქართველოში!
ჩვენ გვჯერა, რომ ერთად შევძლებთ მათი ცხოვრების შეცვლას!
არ დაგავიწყდეთ ჩვენი პოსტის გაზიარება, რათა ამ ოჯახის გასაჭირის შესახებ თქვენმა მეგობრებმაც შეიტყონ! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
(დანიშნულება: ფიქრია კოტია).
თანხის გადმორიცხვა ასევე შეგიძლიათ ჩვენი ვებ-გვერდის მეშვეობით:
ერთად, ჩვენ უკვე დავეხმარეთ უამრავ გაჭირვებულს. ამ ოჯახსაც გავუმართოთ ხელი! ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს?! ცხოვრება ხომ მოულოდნელობებით არის სავსე!
„ოცნება აგვიხდა: თბილ ლოგინში ვწევართ“
„პირველად ჩემს ცხოვრებაში, გარეთ წვიმს, ჩვენ კი მშვიდად ვართ.  კეთილი ადამიანების წყალობით, დღეს უკვე ვიცით, რომ არ დავსველდებით, ჩვენს სახლში წყალი აღარ შემოვა. ვისაც არ გამოუცდია, ვერ მიხვდება, რა საოცარი შეგრძნებაა, როდესაც თავსხმა წვიმაში დასველების არ გეშინია. ზოგჯერ, ჩემი ახალი ცხოვრება ლამაზი სიზმარი მგონია და გაღვიძების მეშინია. ვერასდროს წარმოვიდგენდი, რომ ჩემი სახლი სრულყოფილად იქნებოდა გადახურული.“
„მადლობა ღმერთო, რომ მომასწარი ჩემი შვილების ლამაზ ტანსაცმელს, მათ გაბრწყინებულ და გახარებულ სახეებს. ძალიან კარგი შეგრძნებაა, როდესაც შენს შვილებს ფეხსაცმელი აქვთ და ფეხი არ უსველდებათ, როდესაც სკოლაში, დაკემსილი ტანსაცმლის ნაცვლად, ლამაზი ზედით დადიან. თავიდან დავიბადეთ მეც, და ჩემი ოჯახიც.“
„ჩემი მზითვებიანი პრინცესა“
– ქალბატონო ფიქრია, გვიამბეთ, როგორ შეიცვალა თქვენი ცხოვრება მას შემდეგ, რაც თქვენს შესახებ პოსტი გამოვაქვეყნეთ?
ფიქრია: მადლობა უფალს, ცოტათი მაინც დავაღწიეთ თავი იმ ჯოჯოხეთს. ეს ის პერიოდია, შვილო, როდესაც გარეთ სულ წვიმს, ჩვენს სახლში კი სიმშრალეა და მშვიდად ვართ.  გარეთ ქარია, მაგრამ ჩვენ, უკვე კარგი ფანჯრები და კარები გვაქვს და თბილად ვართ. თავიდან, ამას ვერც კი წარმოვიდგენდით, ახლა კი ვფიქრობ, რომ უბედნიერესი ადამიანი ვარ, რადგან გავიცანი ამდენი კეთლი ადამიანი, რომლებმაც დახმარება გაგვიწიეს.
ჩემმა შვილებმა პირველად ნახეს ამდენი ტკბილეული და საკვები ერთად. ბავშვებს დღესასწაული ჰგონიათ. მათთვის,  პროდუქტები ახალ წელთან, ან რამე დღესასწაულთან ასოცირდება. დღევანდელი დღე კი, მათთვის ნამდვილი დღესასწაული და უფლის საჩუქარია. ოცნებად გვქონდა ქცეული დიდი ტელევიზორის ეკრანზე გადაცემების ყურება, სამყაროს სხვა თვალით დანახვა და ისიც კი აგვიხდა – უბედურებიდან ბედნიერებაში გადმოვინაცვლეთ. არ  მეგონა, ქვეყნად კიდევ თუ არსებობდნენ ადამიანები, ვისაც შენი ტკივილი, დარდი ან საფიქრალი აინტერესებს. თურმე, ძალიან ვცდებოდი.
„აუხდათ ოცნება, იმდენი ტკბილეული აქვთ, ხელში  დაჭრა მისი უჭირთ“
– ძალიან მიხარია, რომ დაგიბრუნდათ კეთილი ადამიანების რწმენა. მეც ვუხდი მადლობას თქვენი დახმარებისა და თანადგომისთვის. ახლა კი, იქნებ მითხრათ ახალი მეგობრებიდან განსაკუთრებით ვის აღნიშნავდით?
ფიქრია: მინდა, ყველას კიდევ ერთხელ გადავუხადო  მადლობა, ცხოვრების ბოლომდე ყველას მადლობელი ვიქნები. უამრავი ადამიანი გვიკავშირდებოდა, გვემეგობრებოდა და გამოთქვამდა დახმარების სურვილს. ყველა ადამიანის თბილი სიტყვები მახსოვს. ამ დროს, ეს  ძალიან მნიშვნელოვანია, სასიამოვნოა, თანადგომასა და სიყვარულს რომ გრძნობ.
ჩემს შვილებს ძალიან უყვართ ჩვენი მეგობრები. მაგალითად, ქალბატონი ხათუნა, რომელმაც პროდუქტი, ჰიგიენური საშუალებები, ტანსაცმელი, თეთრეული, ფეხსაცმელი, სათამაშოები და სხვა ნივთები მოგვიტანა. ყველაფერი ძალიან გვჭირდებოდა და მისი საჩუქრები ძალიან გამოგვადგა. ასევე, ქალბატონი  ნანუკა, რომელმაც შეძლო და ცხოვრება გაუხალისა, გაუფერადა  და გაულამაზა ბავშებს. უამრავი ტანსაცმელი და ტკბილეული მიიღეს საჩუქრად. დღეს, ისინი დაკემსილი ტანსაცმლის ნაცვლად, ლამაზად ჩაცმულები დადიან და ეს იმათი დამსახურებაა. სულ ვოცნებობდი იმაზე, რომ ჩემს გოგოებს ჰქონოდათ ლამაზი კაბები და ესეც აგვიხდა მათი წყალობით.  ბატონმა მირზამ გვაჩუქა კარებები და ფანჯრები, და სიმშვიდემ და სითბომ დაისადგურა ჩვენს სახლში. ყველა ეს ადამიანი, ძალიან ძვირფასი მეგობარია ჩვენთვის.
„ზეფირის ქვეშ, მისი საყვარელი შოკოლადი აღმოაჩინა“
– ქალბატონო ფიქრია, ადგილობრივი ხელისუფლება თუ გამოეხმაურა ჩვენს პოსტს? რაიმე სახის რეაგირება თუ მოახდინეს?
ფიქრია: ადგილობრივი ხელისუფლება მხოლოდ საკვები პროდუქტებით დაგვეხმარა, სხვა რეაქცია, ყურადღება, ან თანაგრძნობა არ გამოუხატავთ. სახელმწიფოსგან, მხოლოდ სოციალურ დახმარებას ვიღებთ (380 ლარს) და დედას პენსიას (150 ლარს) – სულ ეს არის სახელმწიფოს დახმარება გაჭირვებულ ოჯახებს. ასეთი „შემოსავლით“, სულ არჩევნის წინაშე ვიდექით: გვეჭამა, თუ გვემკურნალა. ამ ორ უმნიშვნელოვანეს საკითხს შორის არჩევანის გაკეთება ძალიან რთულია. ან, რა ასარჩევია?! ერთიც და მეორეც, ხომ მხოლოდ სიცოცხლეს ნიშნავს, სხვას არაფერს!
– ფიქრია, იქნებ მითხრათ, რას ნიშნავს კეთილი ადამინების  დახმარება და მხარდაჭერა პირადად თქვენთვის?
ფიქრია: ჩემს ცხოვრებაში პირველად, მშვიდი და ბედნიერი ვარ. კეთილი ადამიანების დახმარებით, ჩემს შვილებს საკუთარი საწოლი აქვთ. იატაკზე გვეძინა, სულ გვციოდა, ვცივდებოდით. მაგრამ, წამლის ფულიც კი არ გვქონდა. დღეს, თბილ ლოგინში ვწევართ. ვხედავ, რა ბედნიერად სძინავთ ჩემს შვილებს, დედამ რა უნდა ინატროს დედამ ამაზე მეტი? ეს დახმარება, ჩემთვის მხოლოდ დახმარება არ არის. ეს ყველაფერი, ძალიან დიდი დღესასწაული, სიკეთე და თავიდან დაბადებაა. პირველად ვუყურეთ ტელევიზორს, თანაც საკუთარ სახლში. ჯერ კიდევ ვერ ვაცნობიერებ და ვერ ვიაზრებ, რომ ეს ნივთები ჩვენია და შეგვიძლია, თავისუფლად გამოვიყენოთ.
„სულ კიბეზე დაძვრება, ისე მოსწონს“
„მათთვის, ეს საწოლი ძალიან ლამაზი, საჭირო და სანატრელი საჩუქარია“
– ძალიან მიხარია, რომ სასიკეთოდ შეიცვალა თქვენი ცხოვრება. იქნებ მითხრათ, ბავშვებს რომელი ნივთები მოეწონათ ყველაზე მეტად?
ფიქრია: ყველაფერი მოეწონათ და ყველაფერმა გააბედნიერა. მაგრამ, ყველა ბავშვს უყვარს ტკბილეული და ჩემს შვილებსაც ძალიან უყვართ, თან არასდროს ჰქონიათ ბევრი. ტკბილეულმა ჩემი გოგონები ძალიან გაახარა. ლამაზი ტანსაცმელიც მოეწონათ. თავი ჩვეულებრივ ბავშვებად იგრძნეს, და ეს უხარიათ.
მათთვის, საწოლში ძილი ფუფუნებაა.  ვერ იჯერებდნენ, რომ უკვე საკუთარი ლოგინები აქვთ და შეუძლიათ თავისუფლად დაიძინონ, როდესაც უნდათ. ყველაზე წარმოუდგენელი და სასიხარულო კი ის იყო, რომ დიდი, ლამაზი და ფერადი ტელევიზორი მიიღეს საჩუქრად, ძალიან გაუხარდათ და უზომოდ ბედნიერები არიან. მადლობა ღმერთს, მადლობა კეთილ ადამიანებს, რომ ჩემი შვილების თვალზეც სიხარულის ცრემლები დავინახე.
„ბედნიერად ვიძინებთ, სამივე ერთად“
– ფიქრია იქნებ კიდევ გაქვთ რაიმე პრობლემა, რომლის გადაჭრაშიც ჩვენი ფონდის მეგობრებს დახმარება შეუძლიათ?
ფიქრია: ყველა ოჯახს სჭირდება საყოფაცხოვრებო ნივთები, ჭურჭელი, ნორმალურად რომ ჭამოს და საჭმელი მოამზადოს ადამიანმა. ჩვენც გვჭირდება ქვაბები, ტაფები და  სხვა ნივთები, ისე რომ ვიცხოვროთ, როგორც ნორმალურ ოჯახს შეეფერება.  გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია სკამები და მაგიდა, რომლებიც არ გაგვაჩნია და ჭამაც კი ძალიან გვიჭირს, ხან სად ვჭამთ, ხან სად. სამწუხაროდ, პროდუქტიც ილევა და მეშინია, ასეთი კარგი პერიოდიდან, ისევ ჯოჯოხეთში არ დავბრუნდეთ, სადაც ჩემი შვილები და დედაჩემი მშივრები იყვნენ. ჩემს გულში გაცოცხლდა კეთილი ადამიანების იმედი და ვიცი, რომ კვლავაც შეძლებენ ჩვენს დახმარებას.
ადამინებო, მეგობრებო, კეთილო ხალხო, მინდა მოგმართოთ და გთხოვოთ, რომ კიდევ ერთხელ შევძლოთ და ვაჩუქოთ ორ ლამაზ ფერია გოგოს, ლამაზი ცხოვრება, ისეთი, როგორიც ფერიებს აქვთ. დამეთანხმებით, რომ ძალიან რთულია კეთილი თვალებისა და ღიმილის შენარჩუნება, როდესაც გშია, გცივა და არაფერი გაქვს. ამიტომ, ეს ოჯახი იმსახურებს ყველაფერ კარგს. ის  დამოკიდებულია ჩვენზე, ჩვენს ადამიანობასა და დახმარებაზე. ერთად, ბევრი კეთილი საქმე გვაქვს გაკეთებული, და კვლავ შევძლებთ, რომ დავეხმაროთ ამ ოჯახს, რომელსაც ჩვენი თანადგომა ძალიან სჭირდებათ.
თუკი გიმძიმთ საყოფაცხოვრებო სირთულეებისა და გადაუჭრელი საკითხების გამო, რამდენიმე წამით გადაიტანეთ ყურადღება ჩვენი „ფეისბუქის“ პოსტებზე. ან, უმჯობესია, დაურეკოთ ჩვენს ნებისმიერ ბენეფიციარს და ყველა თქვენი პრობლემა  უმნიშვნელოდ მოგეჩვენებათ, შედარებით მათთან, ვისაც მათი ცხოვრების ყველაზე მძიმე წუთს დაეხმარეთ.
მათ პრობლემებთან შედარებით ჩვენი პრობლემები არაფერია! აი, ნამდვილი გაჭირვება! ის თქვენ წინაშეა! უფალს მადლობა შესწირეთ იმისთვის, რაც გაგაჩნიათ! თქვენ ხართ უბედნიერესი ადამიანი! გახსოვდეთ ეს და დაეხმარეთ გაჭირვებულებს.
სამწუხაროდ, ამ და კიდევ უამრავი სხვა ოჯახის პრობლემები არ დასრულებულა, ამიტომ დროდადრო დაათვალიერეთ ხოლმე ამ საბრალო ხალხის ისტორიები ჩვენს ვებ-გვერდზე და ესაუბრეთ მათ. ყოველ ჯერზე, როდესაც მორიგი შეჭირვებული ადამიანის ნომერს აკრეფთ, თქვენ აუცილებლად იგრძნობთ უფლის კურთხევას! აუცილებლად! გააგრძელეთ ამ ოჯახების დახმარება! სწორედ ეს არის საუკეთესო ღვთისმსახურება!
მეგობრებო, კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს თქვენთან – თუკი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობელს სჭირდება დახმარება, გთხოვთ, გამოიჩინოთ გულისხმიერება და მოგვწეროთ ამის შესახებ ელექტრონულ მისამართზე: office-fsp@fsp.ge
თქვენი სიკეთე არის შესაძლებლობა, თავადაც ყველაფერში ბედნიერი რომ იყოთ!
(დანიშნულება: ფიქრია კოტია)
ასევე, შეგიძლიათ თანხის ჩარიცხვა ჩვენი ვებ-გვერდის მეშვეობით:
თანხის ჩარიცხვა, ასევე შესაძლებელია TBCpay, ExpressPay ტერმინალებიდან. ქვეთავში “ქველმოქმედება“ მოძებნეთ ჩვენი ფონდი (ინფორმაციას ფონდის დამატებითი უფლება-მოვალეობების შესახებ შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე https://goo.gl/GY2Gus).
სპეციალურ ნომერზე, თქვენს მიერ განხორციელებულ მხოლოდ ერთ ზარს, ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა შეუძლია! 0901 200 270

I have a hundred needles in my heart
Needles keep piercing her heart all day long. The first one starts to prick when she has nothing to put on to school. Mom washed her only blouse, and now she has to cover the darned holes in her jacket with hand.
The second needle starts to prick on her way to school. The school is far away, and it is very difficult for her to walk. She has heart problems since childhood. The next needles appear when she cannot buy a bun at school. Everyone eats, but she does not. She says she is not hungry. And her heart starts hurting even more: either because of lying, or from hunger. And so it goes on every day… By the end of the day, there are hundreds of needles in her heart, and they sting a lot. Sometimes they prick her so hard that tears start coming from her eyes…
“Kitty is my medicine, I will hug her, and it makes me feel better”
After reading the story of the Pikriya Kotia family, you will also feel needles in your heart. Maybe not a hundred, but a million.
One year ago, when they became unable to pay for rent and it was unbearable to live without a roof over their head, they found a trailer on the outskirts of the city. Someone offered them nobly: “Live here until I need it.”  5-year-old Barbara, 11-year-old Mariam, their mother Pikria and their grandmother Eteri, who is very sick, live in the trailer.
It’s needless to say, that there are no amenities in the trailer, that the roof is leaking, that it is like a stove in summer, and like a freezer in winter. It is clear enough. Probably a tin is cooler and more comfortable.
The trailer fits only fold-out couch for the grandmother and one bed for the rest of the family.
The stove, which smokes and can poison the entire family one day, is salvation for them. They cook on it, heat water for washing and bathing. One can stand it in winter. But can you imagine how it is in the summer when it’s hot?
And here are the people who live in this trailer: two beautiful girls, their mother and grandmother. Their mental and physical condition is no better than the trailer where they live. Let’s start with their physical condition…
Mariam has a congenital heart defect. She needs less stringent conditions – it is dangerous for her to overwork or worry. She also needs normal food and a calm environment. As you understand, the girl has none of this and cannot have it. The only thing the state does for her is that it finances a full examination and treatment once a year. Thanks for that.
Little Barbara has ovarian problems. She had been already operated on twice and she might need another operation later. She needs medications and ointments daily, but there is no money to buy them. So, she has it sometimes.
And the grandmother had a heart attack. Her heart could not stand it. It is not made of stone. She collapsed and broke her hip. Now she can only move with the help of crutches and a wheelchair. She cries, she is sorry for her daughter. She gave her birth not for such torment, she dreamed about a completely different life for her. Pikria has no right to get sick. She just doesn’t pay attention to the pain. She tells herself that this is all from the nerves, persuades herself that there is no problem. She’s just not supposed to get sick.
“Come on, Mommy, one more step, one more. You taught me how to walk, and now we will teach you “
Pikria: I do not know where to start telling you about the problems of my family. If all of us would be healthy, maybe, it would be easier to live in this trailer, and the allowance would be enough for everything… But when something hurts everyone, and I can’t help, I want to die. But will it make anyone’s life easier?
– Pikria, I see you can’t work. What do you live on?
Pikria: 380 GEL of allowance and 150 GEL of my mother’s pension. We are lucky that we don’t have to pay rent. But still this money is not enough for both food and medications. I no longer have idea what to cook with.
– Do you go to the social canteen?
Pikria: I would like to, even though they say that the food there is good for nothing. We are on a waiting list. Do you know what does it mean? If someone gets removed from the main list, maybe someone on the waiting list will be lucky. It means that I have to wait for someone else to die. God forbid! I know it sounds terrible, but it is true.
An empty refrigerator looks so sad.
– What is the allowance enough for?
Pikria: For not starving to death. And the else is only the will of God. Everything you see here are gifts from kind people. Furniture, clothes, appliances… If you ask us what we dream about, I won’t be able answer you. Do you understand? You know? And my children won’t be able to either.
“All dreams get crashed on this iron trailer”
Mariam (11-year-old): I will be able! I dream and know what I want! I want to become a doctor. Heart doctor!
– A cardiologist?
Mariam: Yes, I forgot what they are called. Now everyone’s heart hurts, and I will treat everyone. Mine hurts as well, and I will heal myself.
– Why do you think everyone’s heart hurts?
Mariam: Because everyone is nervous. And I’m not nervous, I just have needles in my heart, and they prick. If I become a doctor, I will take them out.
– What would you like to have right now in the meantime, until you become a doctor?
Mariam: School clothes and a bag. And also, pencils, watercolors and brushes. And a sketchbook! I would paint your portrait and give it to you. But I have nothing now.
Barbare (5-year-old): And I want to have a Barbie doll and a “hebuska”. Like this one – delicious and hot.
“The most delicious hebuska is when it is warm.”
– You see, the girls were able to say what they want. Pikria, you can also help our readers to do good. I’m sure they’ll want to help you!
Pikria: I don’t ask for money for treatment, the state finances it. But I really need foodstuffs, clothes for children, a small wardrobe or chest of drawers. Children need tablets to study. We also need bedding very much. And one more thing, I don’t know if I can ask for that. Our roof leaks, and it would be great if someone helped us with building materials to fix it. The rest is up to the kind people. You know, I don’t even know what else to dream of…
Be magicians, give them a piece of your heart!
Friends, this family has no one else to ask for help. Complete strangers are their last hope. Pikria worries about her children and her sick mother, because malnutrition and lack of the necessary medications, may cause even more serious health problems.
This kind Georgian family needs any help: food, hygiene products, building materials, furniture, clothes, and shoes. With our join efforts we can help this unfortunate family, as we managed to help thousands of families in Georgia, who had been hanging between life and death.
You can visit them and provide them all possible help, their address is: Tbilisi, a trailer behind building 28, Akaki Pagava Street.
(purpose: Pikria Kotia)
Our dream came true: we lie in a warm bed
“For the first time in our lives, we are not worried when it’s raining outside. Thanks to kind people, today we know that we will not get wet, and our house will not be flooded with water. Those who never experienced that will never understand what a wonderful feeling it is when you are not afraid to get wet in a downpour. Sometimes it seems to me that my beautiful new life is a dream, and I am afraid to wake up. I would never have imagined that my house would be completely covered with the roof.
Thank God for letting me live to see my children wearing the beautiful clothes, to see their radiant and joyful faces. It is a very good feeling when my children have shoes and their feet do not get wet when they go to school with beautiful clothes on instead of darned ones. Both me and my family were born again.”
My princess with her dowry
– Pikria, how has your life changed after we published a post about you?
Pikria: Thank God we somehow got out of that hell. Dear, it rains all the time outside during this period, but it is dry at our house, and we feel calm. It’s windy outside, but we already have good windows and doors, and we’re warm. At first, I could not imagine it, but now I think that I am the happiest person, because I met so many kind people who helped us.
It was the first time my children saw so many sweets and food together. Children think it’s a holiday. For them, delicious foods are associated with the New Year or some holiday. And today is a real holiday for them and a gift from God. Our dream was to watch programs on a big TV screen, to see the world with different eyes. And it came true for us – we moved from misfortune to happiness. I did not expect that there are still people in the world who are worried about your pain, anxiety, or troubles. It turned out I was wrong.
Their dream came true: they have so many sweets that it is hard to hold them in hands
– I am very happy that faith in good people has returned to you. I thank them for their help and support. Which of your new friends would you single out?
Pikria: Once again I want to thank everyone! I will be grateful to everyone for the rest of my life. A lot of people contacted us, made friends, expressed their willingness to help. I remember the warm words of all people. It is very important nowadays. It’s nice to feel support and love.
My children love our friends very much. For instance, Mrs. Khatuna, who brought us food, hygiene products, clothes, linen, shoes, toys, and other things. We really needed everything, and her gifts helped us a lot. We are also grateful to Mrs. Nanuka, who managed to make the life of my children more cheerful, bright, and beautiful. They received a lot of clothes and sweets as a gift. Today, instead of sewn clothes, my girls walk around beautifully dressed, and this is the merit of these kind ladies. I always dreamed that my girls had beautiful dresses, and it came true thanks to them. Mr. Mirza gave us doors and windows, and peace and warmth reigned in our house. All these people are very dear friends to us.
She found her favorite chocolate under marshmallows
– Pikria, was there any feedback from the local authorities to our post? Did they react to it in any way?
Pikria: Local authorities only helped us with food. They showed no other reaction, attention, or sympathy. From the state we receive only an allowance (380 lari) and a pension for our mother (150 lari) – this is all the state’s assistance to families in need. With such an income, we were constantly faced with a choice – to eat or receive treatment. It is very difficult to choose between these two crucial issues. How to choose? Both of them mean life, nothing else!
– Pikria, what does this help and support of kind people mean to you personally?
Pikria: For the first time in my life, I am calm and happy. Thanks to kind people, my children have their own bed. We slept on the floor, we were always cold, we caught cold. But we didn’t even have money for medications. Today we lie in a warm bed. What else could a mother dream of when she sees her children sleeping happily? This help is not only just help for me, everything is a great holiday, kindness and rebirth. We watched TV for the first time, and it happened at home. I still cannot believe and comprehend that all these things are ours, and we can freely use them.
“She climbs stairs all the time, she likes it so much”
“This bed is a very beautiful, necessary and desired gift for them”
– I am very glad that your life has changed for the better. What things did your children like the most?
Pikria: They liked everything, everything made them happy. All children love sweets, and my children also love it very much, but they never had a lot of it before. Sweets made my girls very happy. They liked beautiful clothes too. They felt like ordinary children and are happy about it.
Sleeping in a bed is a luxury for them. They cannot believe that they already have their own beds and can feel free whenever they want. And the most unimaginable and joyful thing is that they got a large, beautiful, color TV as a gift. They were immensely happy with this gift. Thanks to the Lord, thanks to kind people, that I saw tears of joy in my children’s eyes.
“We fall asleep all together happily”
– Pikria, maybe you have some other problem left, that friends of our Fund can help you to solve?
Pikria: Every family needs home appliances, utensils to cook food and eat. We need pots and pans and other things to live like a normal family. We also need chairs and a table, which we do not have, and it is very difficult for us to eat – we eat here and there. Unfortunately, we are also running out of groceries, and I am so afraid that we will return from a good period of life to hell where my children and mother were hungry. Hope for good people has revived in me, and I know that they will manage to help us again.
Friends, good people! I want to address you and ask you once again to do your best and give these two beautiful fairy girls the beautiful fairy life. It is really hard to keep your eyes and your smile kind when you are hungry, you are cold, and you have nothing. This family deserves all the best. It depends on us, on our humanity and help. We have done many good deeds together and we will manage to help this family, which needs our help so much.