„რა გემრიელი ხარ, პურო, არ გაგიშვებ ხელს!“
ძველ, ღრიჭინა მაგიდასთან, გატეხილ სკამზე, გაცვეთილი და დახეული ტანსაცმლის გროვაში, თბილად შეფუთული ბავშვი ზის, პურის ნამცეცებს, თავისი პატარა თითებით აგროვებს და ხარბად ყლაპავს. ძირს, არც ერთი ნამცეცი არ უნდა დავარდეს… ოქროს ტოლფასია! ხან ყნოსავს თავის პურის ნაჭერს, ხან ლოყას ადებს… თითქოს, ამაზე გემრიელი, არასდროს არაფერი უჭამია. და ეს მართლაც ასეა, პურზე გემრიელი, მხოლოდ მაღაზიის ერთჯერადი სუპია, მაგრამ, ძვირი ღირს – მთელი 70 თეთრი!
„მხოლოდ ჩემია ნაჭერია! არავის არ მივცემ! შენც ნუ მიყურებ  ასე, დეიდა! მაინც არ მოგცემ…“
„არ მოუსმინოთ, დეიდა. მაიმუნობს! ისე, ძალიან კეთილია! მოგცემს! მე კი, წყალს გაგინაწილებთ. შემიძლია, ბევრი წყალი რომ მოვიტანო…“
ხუთი წლის სანდროს უნდა, რომ გვაჩვენოს, როგორი ძლიერია! აი, რა ყოჩაღი ვარ, დედიკოს ვეხმარები. სახლში წყალი მოვიტანე, ჩემი დედიკოსთვის და დაიკოებისთვის. „დავიმსახურე კანფეტი?“ – მეკითხება. ჩემს კითხვას კი, კანფეტის გარდა კიდევ რა სჭირდება, ასე უპასუხა: „არ ვიცი ლაპარაკი, უბრალოდ მშია“.
„ცხრა წლის შაკომაც არ იცის, რა უნდა. ბავშვები ოცნებას გადაეჩვივნენ. უბრალოდ არ იციან, რას ნიშნავს ეს.“
„ჩემთვის არაფერს ვითხოვ, უბრალოდ ბავშვებს საჭმელი მოუტანეთ“ – ამბობს ის ხმადაბლა. რცხვენია იმის, რომ იძულებულია ითხოვოს, რომ ცხოვრებამ აქცია მათხოვრებად. „თბილი ტანსაცმელიც კი არ გვაქვს, როდესაც სკოლაში წავალთ, გზაში რომ არ გავიყინოთ… არც ფეხსაცმელი. აი, ზაფხულის ჩუსტებით დავდივართ. ხანდახან ისე მრცხვენია, არ ვიცი, სად დავიმალო.“
არ ვიცი, ასეთ შემთხვევაში რა ვუპასუხო ბავშვებს, როგორ გავამხნევო. არ ვიცი, როგორ შევარჩიო სიტყვები, როგორ დავაჯერო, რომ არ არიან ზედმეტი ამ სამყაროში. რა უნდა ვუთხრა ბავშვებს, როდესაც მათთვის ისიც კი ფუფუნებაა, ონკანიდან წყალი რომ მოდის?
ეს სასმელი წყალია
ეს კი – იმისთვის, რომ იბანაონ. პირდაპირ ოთახში… პირდაპირ პატარა ტაშტში
– შორენა, რატომ გაქვთ ოთახში ამდენი წლით სავსე ბოთლი?
შორენა: რა ვქნა, აბა? სახლში, არც საპირფარეშო გვაქვს, არც წყალი მოდის. გარედან მოგვაქვს. როგორ მოვინდომო ამაზე მეტი, როდესაც, ამ ოთახს თვეში 50 ლარად ვქირაობთ და თქვენ წარმოიდგინეთ, ჩვენთვის ეს უზარმაზარი თანხაა! ექვსი თვის დავალიანება მაქვს დაგროვილი ბინის პატრონთან ძალიან გულკეთილი ქალია, ჯერჯერობით ითმენს. მაგრამ, ისიც ვიცი, რომ დიდხანს ასე ვერ გაგრძელდება და ქუჩაში აღმოვჩნდები.
– ნათესავები არ გყავთ? დროებით მაინც რომ შეგიფარონ?
შორენა: სამწუხაროდ, არა. მშობლების სახლში ჩემი ძმა ცხოვრობს, თავის ოჯახთან ერთად. ისედაც ძალიან უჭირთ. ასე, ოთხი შვილით, ვის უნდა მივადგე? სულაც დალხენილად რომ ცხოვრობდნენ… ხომ გესმით ჩემი?
– რა არის თქვენი საარსებო წყარო? ბავშვების მამა სად არის?
შორენა: ჩვენ ჩვენი ცხოვრება გვაქვს. ხანდახან ნახულობს ბავშვებს, მაგრამ აზრადაც არ მოსდის, ფინანსურად რომ დაგვეხმაროს. სოციალურ დახმარებას ვიღებთ, 700 ლარის ოდენობით. დიდი თანხა ჩანს თითქოს, მაგრამ, ჩვენ არაფერში არ გვყოფნის. ვალები უნდა გადავიხადო, რომელიც მთელი თვის მანძილზე გროვდება. მერე კი, ფულიც აღარ გვრჩება. ქირასაც კი ვერ ვიხდი. ბავშვებს სულ შიათ. სოციალური სასადილო რომ არა, ალბათ შიმშილით დავიხოცებოდით. მაგრამ, ბავშვებს ის საჭმელი დიდად არ უყვართ.
„მართლა მოგვიტანთ გემრიელ სოსისს? რამდენ ცალს? ყველას გვეყოფა?“
ბარბარე (3 წლის): მე სოსისი მიყვარს! მაგრამ, მხოლოდ თითო-თითო გვხვდება ყოველთვის!
სანდრო (5 წლის): ოჰ, ახლა ალბათ, ერთი ორას ცალ ხინკალს შევჭამდი!
შაკო (9 წლის): არ ჩაგეტევა ამდენი მუცელში!
სანდრო: შევჭამ, ცოტას ვირბენ, მერე კი, კიდევ შევჭამ! მერე, მთელი წელი აღარაფერს შევჭამ!
შორენა: აი, ასე რომ დაიწყებენ ლაპარაკს, სიკვდილი მინდა. ცრემლები თავისით მომდის. იძულებული ვარ, ყველაფერზე უარი ვუთხრა. იქნებ, თანხას არასწორად ვანაწილებ? 700 ლარი, თითქოს არ არის პატარა ფული?
– ხუმრობთ? თვეში 700 ლარი 5 ადამიანისთვის? ეს ხომ დღეში 5 ლარია ადამიანზე. ბინის ქირას, კომუნალურ გადასახადებს  და ვალებსაც თუ დაფარავთ, რანაირად უნდა იმყოფინოთ?
შორენა: კი, არ დავფიქრებულვარ… თანაც ძალიან გაძვირდა ყველაფერი. ბავშვებისთვის ფეხსაცმლის ყიდვაზე ვერც ვიოცნებებ.
– მაგრამ, როგორც ვხედავ, თქვენი პრობლემა მხოლოდ შიმშილი და ტანსაცმლის არქონა არ არის. ავეჯიც კი არ გაქვთ. ერთი საწოლი, პარკებში ჩალაგებული ტანსაცმელი…
შორენა: ამას პრობლემად აღარც ვთვლი. კი, ერთი საწოლი გვაქვს. ამ საწოლზე ბავშვებს ვაწვენ. მე კი, ხან დამჯდარს, ხან იატაკზე მძინავს. კარადებიც არ გვაქს. არც ტანსაცმელი.
„ბავშვებს ამ საწოლზე სძინავთ. ალბათ, თავადაც უსიტყვოდ მიხვდებით, რამდენად მოუხერხებელია.“
„მიუხედავად იმისა, რომ ტანსაცმლის შესანახი ადგილი არ აქვთ, ყველაფერი სუფთად და ლამაზად აქვთ დაწყობილი. წარმოუდგენელია, დედას რამხელა ძალისხმევის ფასად უჯდება, ამ ოთახში სისუფთავის შენარჩუნება.
„შაკო სკამის შეკეთებას ცდილობს…“
„მაგრამ, სანდრო სხვანაირად ფიქრობს… მან სკამს სხვა დანიშნულება გამოუძებნა და… თითქოს მხიარულობს კიდეც“
„ასე სწრაფად როგორ გავიზარდე? ამ საწოლში ხომ ვეტეოდი“
– შორენა, განვაგრძოთ ჩვენი საუბარი. მიმართეთ დახმარების თხოვნით ადამიანებს, ვისაც არ იცნობთ, მაგრამ ძალიან უნდათ, რომ დაგეხმარონ!
შორენა: დამეხმარეთ, კეთილო ადამიანებო. ჩემთვის არაფერს ვითხოვ, მხოლოდ ამ პატარებისთვის. პროდუქტი გვჭირდება და ფეხსაცმელი. თბილი ტანსაცმელიც არ აქვთ. ბავშვები სკოლაში ვერ დადიან. გარდა ამისა, არც პლანშეტები აქვთ, არც ტელეფონები, გაკვეთილებს დისტანციურად რომ დაესწრონ.
– პროდუქტის გარდა, ალბათ, საწოლი და კარადა გჭირდებათ.
შორენა: ვაიმე, რა თქმა უნდა. არ ვიცოდი, ამის თხოვნაც თუ შეიძლებოდა.
– ყველაფრის თხოვნა შეგიძლიათ!
შორენა: იქნებ, ქირის გადახდაშიც მომეხმაროს ვინმე? ეს შესაძლებელია?
– ფონდის მეგობრებისთვის, შეუძლებელი არაფერია!
აი, კიდევ ერთი ისტორია, რომელიც სხვებისგან თითქმის არაფრით განსხვავდება. აი ოჯახი, რომელიც იღუპება უხმოდ და უსიტყვოდ. შორენა ტკივილისგან ყვირის, უიმედობისგან ტირის, მაგრამ სამწუხაროდ, არავის ესმის მისი ხმა. მას, როგორც ძველ რადიომიმღებს, „ხმა აქვს გაფუჭებული“. ჩვენ კი მივედით და ბოლომდე ავუწიეთ ხმას! საბრალო, მარტოხელა დედის ძახილი, ყველამ რომ გაიგოს!
შორენა ზაზაძის ოჯახს, ნებისმიერი სახის დახმარება სჭირდება. ყველაფრისთვის მადლობელი იქნებიან. მაგრამ, პირველ რიგში, მათ პროდუქტი, საწოლები, კარადა, ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი, და ასევე ქირის დავალიანების გადახდა სჭირდებათ. ამ ბინიდან რომ გამოასახლონ, არსად აქვთ წასასვლელი. პატრონი გულკეთილი კი არის, მაგრამ ნებისმიერი ადამიანის მოთმინებას აქვს საზღვარი.
იქნებ, ეს ამბავი ისეთმა ადამიანებმა წაიკითხონ, ვინც მოახერხებს, დაეხმარება ამ ოჯახს  და  არ დატოვებს ქუჩაში? იქნებ, შეძლოს ვინმემ, და ქირის გადახდა საკუთარ თავზე აიღოს?
შეგიძლიათ თავად მოინახულოთ და შეძლებისდაგვარად გაუწიოთ მათ დახმარება. მისამართი: სიღნაღის მუნიციპალიტეტი, ქალაქი წნორი, ალაზნის ქ. მეორე შესახვევი №12.
გამოვიჩინოთ გულმოწყალება და დავუმტკიცოთ ზაზაძეების ოჯახს, რომ სასწაულები ხდება, მათ ხომ ჩვენი სჯერათ! იმედს ნუ გავუცრუებთ. დავანახოთ, რაოდენ კეთილი ხალხი ცხოვრობს საქართველოში!
გვჯერა, რომ ერთად შევძლებთ, დაუვიწყარი შთაბეჭდილები ვაჩუქოთ მათ!
არ დაგავიწყდეთ ამ პოსტის გაზიარება, რათა ამ ოჯახის გასაჭირის შესახებ თქვენმა მეგობრებმაც შეიტყონ! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
(დანიშნულება: შორენა ზაზაძე).
შესანიშნავი სიახლე გვაქვს! ახლა უკვე შეგიძლიათ ჩვენი ბენეფიციარების ისტორიების წაკითხვა ინსტაგრამზე: https://www.instagram.com/chernovetskyi.fund/ და ტელეგრამზე: https://t.me/ChernovetskyiFund
ამ ყუთში, ოთხივე დავეტევით მეც, ბარბარეც, შალვაც და ნინოც!
მსოფლიოში არავის აქვს ასეთი უზარმაზარი ტელევიზორი!!!
„ძალიან თუ შევეცდებით, ამ უზარმაზარ ყუთში, რომელშიც ტელევიზორი ცხოვრობდა, შეგვიძია მოვაწყოთ სახლი! ნუ იცინი, წამოდი, განახო, რამხელაა! ამხელა ტელევიზორი ცხოვრებაში არ მინახავს! მოდი დავნიძლავდეთ, შენც არ გაქვს ასეთი  სახლში!“ – 9 წლის შალვა აღფრთოვანებულია ახალი ტელევიზორით. ეს იყო მისი, თავის 5 წლის ძამიკო სანდროს და დაიკოების, ნინოს და ბარბარეს ოცნება. მაგრამ, ვერ წარმოედგინათ, რომ ტელევიზორი შეიძლება იყოს ასეთი დიდი, ლამაზი და ფერადი.
– რა თქმა უნდა, არა, სახლში ამხელა ტელევიზორი არ მაქვს.
სანდრო (5 წლის): ჩვენთან მოდი ხოლმე, ერთად ვუყუროთ მულტფილმებს!
როდესაც ჩვენ ზაზაძეების ოჯახის ისტორია გიამბეთ, https://chernovetskyifund.ge/ge/projects/845-zazadze/ ვერც კი წარმოვიდგენდით, როგორ შეიძლება შეცვალოს ბავშვების სახეები სრულიად ჩვეულებრივმა ნივთებმა. გვეგონა რომ ძალიან რთული იქნება ამ ბავშვების გახარება, რომლებსაც უკვე აღარ სჯეროდათ სასწაულების. მაგრამ, უბრალოდ შეხედეთ! როგორ შეიცვალნენ ისინი, სახეები უბრწყინავთ!
– შორენა, გვიამბეთ, როგორ შეიცვალა თქვენი ცხოვრება მას შემდეგ, რაც მთელმა საქართველომ გაიგო თქვენი პრობლემების შესახებ?
შორენა: მადლობას გეუბნებით… ხუთ დიდ მადლობას… ერთს ჩემგან, დანარჩენს კი, ჩემი ოთხი შვილისგან. ვიღაც იფიქრებს, სარეცხმა მანქანამ და ტელევიზორმა ასე როგორ გაახარაო, მაგრამ როდესაც არ გაქვს და გჩუქნიან, იმ ნივთებთან ერთად ყურადღებაც გიხარია. სასიამოვნოა, როდესაც იცი, რომ ვიღაცამ შენზე იფიქრა, ვიღაცამ აგრძნობინა შენს შვილებს, რომ მათაც აქვთ ბედნიერების უფლება და მათი პაწაწინა გულები გაახარა. ჩვენ, ღარიბ და გაჭირვებულ ადამიანებს, სულ მცირედიც კი გვაბედნიერებს. ის სახლი კი, სადაც ბავშვებს შიათ, სცივათ და მოწყენილები არიან, სახლი არ არის.
– შორენა, ჩვენი ფონდის მეშვეობით, ახალი მეგობრები თუ გაიჩინეთ?
შორენა: პოსტს იმდენი გულკეთილი ადამიანი გამოეხმაურა, ჩვენმა ოჯახმა იმხელა სიყვარული მიიღო, რომ არც კი ვიცი, რა დავარქვა ამ ადამიანებს… მეგობრები, თუ უბრალოდ კეთილი ჯადოქრები, რომლებმაც უკეთესობისკენ შეცვალეს ჩვენი ცხოვრება… ეს ხომ ნამდვილი ჯადოქრობაა, როდესაც შენს გამო, ერთიანდება და გეხმარება ამდენი ადამიანი. განსაკუთრებით მინდა აღვნიშნო ერთი მამაკაცი, რომელმაც პირადად მოგვინახულა. მოგვიტანა პროდუქტი, ტანსაცმელი, წიგნები, ტკბილეული, სათამაშოები და მითხრა ასეთი სიტყვები: „ნუ გეშინიათ, ყველაფერი კარგად იქნება“. თქვა და წავიდა. მოვიდა მფარველი ანგელოზივით და იმედი დაგვიტოვა. უცნობი ადამიანები რომ გავსებენ ყურადღებითა და სიყვარულით, ჩვენს ცხოვრებაში არაფერი ყოფილა ამაზე ფასეული. ღმერთმა თითოეული თქვენგანი დალოცოს!!!
„ეს კანფეტები ათასი წელი გვეყოფა!“
– ადგილობრივი მთავრობა თუ გამოეხმაურა ჩვენს პოსტს? რეაგირება თუ მოახდინეს?
შორენა: კი, ჩვენი მაჟორიტარი დეპუტატი, ბატონი დავით სონღულაშვილი პირადად გვესტუმრა. პროდუქტი ჩამოგვიტანა, ასევე ერთჯერადი დახმარება გადმოგვცა – 200 ლარი. გარდა ამისა, შეგვპირდა, რომ ბინის ქირას გადაგვიხდის, თუ მეპატრონე სპეციალურ საბუთებს მოაწერს ხელს. მართალი გითხრათ არ ველოდებოდი ხელისუფლების მხრიდან ასეთ ქმედებას და ყურადღებას, და ძალიან გამიხარდა. მინდა შემთხვევით ვისარგებლო და პირადად ბატონ დავითს დიდი მადლობა ვუთხრა ყურადღებისთვის.
„გინდა გაგასინჯო, ასეთი გემრიელი ჯერ არ გექნება ნაჭამი“
– შორენა, რას ნიშნავს ეს დახმარება და მხარდაჭერა პირადად თქვენთვის?
შორენა: ჩემი ოჯახისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ეს დახმარება. აქამდე, უბრალოდ ვარსებობდით. თქვენი გამოჩენის შემდეგ კი, შედარებით ამოვისუნთქეთ. გაგვიჩნდა ხვალინდელი დღის იმედი. ხალხის თანადგომამ მომიხსნა სტრესი, თითქოს უფრო ძლიერი და კეთილი გავხდი. ბავშვებიც უფრო მხიარულად ატარებენ დროს სახლში, ტელევიზორთან. ერთად ვუყურებთ ხან შემეცნებით გადაცემებს, ხან საბავშვო არხებს და ისე ვატარებთ დროს… თქვენ სიხარული შემოიტანეთ ჩვენს სახლში. დათესეთ რაღაც ახალი და ეს ჩემს მიერ წარმოთქმულ სიტყვებზე მეტია…
აი აქ, თითს რომ მიაჭერ, ჩვენი „ქიხი“ ტანსაცმელი სუფთა გახდება!
ნინო (12 წლის): მე ყველაზე მეტად საჭმელი გამიხარდა. როდესაც ვიცი, რომ სახლში საჭმელი არის, უფრო მშვიდად მძინავს. ჩემი პატარა ძმებიც და დაიკოც აღარ ტირიან და აღარ ვჩხუბობთ ერთი ცალი კანფეტის გამო. სარეცხი მანქანა კი, საუკეთესო გამოგონებაა! წყალიც აღარ გვაქვს ხელით სათრევი, ჩვენი დედიკოც აღარ დაიღლება და უკეთესი განწყობა ექნება.
სანდრო (5 წლის): მე ყველაზე მეტად ტელევიზორი გამიხარდა… წამოდი, გაჩვენო… აი!!! შენც გაქვს ასეთი? გინდა „სიმბა“ ჩაგირთო და ერთად ვუყუროთ? ეს ჩვენი ტელევიზორია, ასეთი მხოლოდ ჩვენ გვაქვს… ადრე, მულტფილმებს მხოლოდ მეზობლის ტელევიზორში ვუყურებდი. ახლა კი, ყველანი სახლში ვრჩებით და რამდენსაც გვინდა, იმდენს ვუყურებთ…
შალვა (9 წლის): დედაც აღარ გვეძახის ხოლმე, სახლში შემოდით, მეზობლებს ნუ აწუხებთო. რომ გავიზრდები, მეც გამოვალ ხოლმე ტელევიზორში, მომწონს, როდესაც ძიები ტელევიზორში ლაპარაკობენ და თან კარგად აცვიათ. აი ნახავ, რომ გავიზრდები, აღარ მექნება დახეული ტანსაცმელი და ლამაზი ძია ვიქნები!
„ასე ნუ მიყურებ, მაინც არ მოგცემ… ეს პატარებისთვის არ არის…“
– შორენა, იქნებ გაქვთ კიდევ რაიმე პრობლემები, რომლის გადაჭრაშიც ჩვენი ფონდის მეგობრებს შეუძლიათ, რომ დაგეხმარონ?
შორენა: პრობლემები?.. ე-ე-ეჰ-ჰ-ჰ… ამ სიტყვის გაგონებაც აღარ შემიძლია, გონებაში მაქვს ჩაბეჭდილი ეს სიტყვა, იმდენად გამჯდარია ჩვენს ოჯახში ეს მდგომარეობა. თქვენ რომ არა, დაუსრულებელი ტანჯვა ტყვიასავით გახვრეტდა გულს. ამ პრობლემების დიდი ნაწილი თქვენ უკვე მოაგვარეთ და სიმსუბუქე შემოიტანეთ ჩვენს ცხოვრებაში, თუმცა, არის, რა თქმა უნდა, საკითხები, რომელშიც კვლავ შემიძლია თქვენი იმედი მქონდეს და რამდენიმე მათგანს გაგიზიარებთ. მაგალითად, გვაქვს საწოლის პრობლემა. ოთხივე ბავშვს ერთ საწოლში სძინავს. ძილში, გადაბრუნებაც კი უჭირთ… იქნებ გამოჩნდეს ვინმე, ვისაც ძველი საწოლი მაინც ექნება, ისეთი, რომელიც აღარ სჭირდება. მოკლედ, ნებისმიერი სახის  დახმარებას მივიღებთ, ტექნიკა იქნება, ტანსაცმელი, თუ საკვები, მთავარია, კეთილი გულით იყოს მოწოდებული…
მეგობრებო, ზაზაძეების ოჯახს თქვენი იმედი აქვს. თქვენს ერთიანობას შეუძლია კიდევ ერთი ოჯახის გადარჩენა. მოდით, კიდევ ერთხელ გავუხაროთ გული და ბედნიერების ჩირაღდანი გავაჩაღოთ მათ თვალებში. სიყვარული და ერთმანეთის თანადგომა გადაგვარჩენს… სიკეთე კი, არ გაქრება უკვლოდ…

“Bread, you are delicious, and I will not let you out of my hands!”
A warmly wrapped child sits by the old creaky table, on a broken chair, in a pile of old and torn clothes, and picks up breadcrumbs with his tiny fingers, swallowing them greedily. Not a single crumb must fall down. They are worth their weight in gold! She sniffs her piece of bread, then puts it to her cheek, as if she had never tasted anything more delicious than bread. And so it is, only instant soup from the store is tastier than bread. But it is expensive – it costs 70 tetri!
“It’s my bread! I won’t give it to anyone, and you, ma’am, don’t look at me like that! I won’t give it to you…”
Don’t listen to him, ma’am. He’s just kidding! In reality, he’s kind! He’ll give it to you! I can share water with you. I can bring a lot of water.”
Five-year-old Sandro demonstrates his strength to us! What a smart boy he is, what a great mommy’s helper. He brought water from the yard for his sisters and mother. “I’m supposed to have candy for this, right?” – he asks. And when we ask him what else he needs besides candy, he answers: “I can’t talk, I am just hungry.”
Nine-year-old Shako doesn’t know what he wants either. Children fell out of a habit to dream. They just can’t
“I don’t ask for anything for myself, bring food for the children,” – he says in a low voice. He is embarrassed that he has to beg, that life has turned them into beggars. “We don’t even have warm clothes to go to school and not get cold on our way. We have no shoes. Look, we wear summer slippers. Sometimes I’m so embarrassed, I just want to hide somewhere”.
I do not know what to answer the children in this case, how to support or encourage them. I do not know what words to choose so that they believe that they are not superfluous in this world. What to say to children for whom even tap water is a luxury?
This is drinking water
And this water is for washing You can do it right in this room, in the little basin
– Shorena, why do you have so many bottles of water in your room?
Shorena: What else can we do? There is no water at home, no toilet. You have to bring it from the yard. But how can I want more? I rent this room for 50 GEL per month, and can you believe that even this amount is too much for me! I owed the landlady for six months. She is very kind person – she is waiting so far. But I know that this cannot go on for long, and I will find myself in the street.
– Do you have relatives who could shelter you?
Shorena: No, unfortunately. My brother and his family live in my parents’ house. It’s hard for them even without us. My four children and me can’t just go to someone. Even if they lived happily. You know what I mean.
– What do you live on? Where is the father of the children?
Shorena: He lives his own life. Sometimes he comes to visit children, but he never helps financially. We receive an allowance of 700 GEL. On the one hand, this seems to be a large amount, but on the other hand, it is not enough. I need to pay off the debts that I collect during a month in stores. And then the money runs out. I can’t even pay rent. Children are constantly hungry. If not for the social canteen, we would probably have starved to death. The kids don’t like that food.
“Will you really bring us tasty sausages? And how many pieces? Will it be enough for all of us?”
Barbare (3-year-old): I love sausages! But there is always only one piece!
Sandro (5-year-old): Oh, and I would probably eat two hundred pieces of khinkali now!
Shako (9-year-old): You won’t fit in that much!
Sandro: And I’ll eat, then I’ll run, and then I’ll eat again! And then I won’t eat for an entire year!
Shorena: When they start saying that I want to die. The tears just start flowing. I have to deny them everything. Maybe I distribute money in a wrong way? Seven hundred lari is not a small amount of money, is it?
– Are you joking? Seven hundred lari per month for five people is five lari per person per day. If you have to pay for rent and utilities and pay off debts, what should it be enough for?
Shorena: I didn’t even think about it. Everything has become so expensive. I don’t even dream of buying shoes for my children.
– As far as I see, hunger and lack of clothes are not your only problem. You don’t even have furniture. One bed, clothes stored in plastic bags…
Shorena: I don’t even consider this a problem. Yes, we have one bed. I put the children on the bed, and sometimes I sleep sitting, sometimes on the floor. There are no cabinets either. And no clothes.
Children sleep on this bed. You will probably understand without words how uncomfortable it is for them.
Despite the fact that there is no room to store clothes, they are neatly packed and clean. I can’t even imagine how much effort mom has to take to keep this room clean.
Shako tries to fix a chair
“But Sandro obviously doesn’t think so. He found another use for the chair. And it seems like it’s fun too.”
“How did I grow up so fast? I seemed to fit in this bed “
– Shorena, let’s summarize our conversation. Please address people you do not know but are eager to help you!
Shorena: Please help us, kind people. I’m not asking for myself, but for these kids. We need foodstuffs and shoes. We have no warm clothes either. Children cannot go to school. And they do not have any tablets or phones to attend school even online. I don’t want them to be uneducated like me. They have to build their own life. I can’t give them anything.
– Besides food and clothes, you probably also need a bed and a wardrobe?
Shorena: Oh, of course. I didn’t know I could ask for that too.
– You can ask for anything!
Shorena: If someone could help me pay the rent… Is that possible?
– There is nothing impossible for the friends of the Fund.
Here is another story that is so similar to the others. A family that dies silently, without words. Shorena screams in pain, cries in despair, but, alas, no one hears her. She is like an old, damaged radio, with no working sound. And we came and turned the sound on with all our might! So that all Georgians hear the call of an unfortunate single mother!
The family of Shorena Zazadze needs any help. They will be grateful for anything. But first of all, they need foodstuffs, beds, a cabinet, clothes, footwear, and paying rent arrears. If she is kicked out of this house, she will have nowhere to go. Her landlady is a good person, but each person has the limit of his patience.
Maybe people who can help this family not to find themselves in the street will read this story? Mayby someone can pay for rent?
You can visit them and provide them all possible help at: Signakhi municipality, Tsnori city, Alazani street, Second lane, building 12.
Let’s show our mercy and make the Zazadze family believe that miracles happen, that they can live in a warm and cozy home and have a lot of food! They believe in us. Don’t let them down. Show them what generous people live in Georgia
We are sure that all together we will manage to give them unforgettable moments!
(purpose: Shorena Zazadze).
This box can fit me, and Barbara, and Shalva, and Nino too!
“No one else in the world has such a big TV!!!”
– If you really try, you can make a house of this huge box where the TV lived! Don’t laugh, let me show you how big it is! I have never seen such a big TV in my life! I bet you don’t have one at home either! – 9-year-old Shalva was just delighted with his new TV. He dreamed about it just like his 5-year-old brother Sandro and sisters Nino and Barbara. But they could not even imagine that a TV could be so big, beautiful, and colorful.
– Of course, I don’t have such a big TV at home.
Sandro (5-year-old): Come to visit us, let’s watch cartoons together!
When we told you the story about the Zazadze family https://chernovetskyifund.ge/en/projects/845-zazadze/ we had no idea that the most ordinary things could change the faces of children. We thought that it would be very difficult to make children, who no longer believed in miracles, happy. But just look at them! They have changed, they smile, they just glow from the inside!
– Shorena, how did your life change after we told entire Georgia about your problems?
Shorena: We say “thank you” to all of you… Five big “thank you”… One from me and the rest all from my four children. Someone will be surprised that a TV and a washing machine could make her so happy. But when you don’t have something and they give it to you, you rejoice not only in the thing itself, but also in the attention. It’s nice to know that someone cared about you, someone let your children know that they also have the right to happiness and made their tiny hearts happy. The home where the children are sad, hungry, and cold is not a home…
– Shorena, did our Fund help you to make new friends?
Shorena: Many kind people responded to the post! My family got so much love that I don’t know what to call these people: friends or just kind magicians who made our lives better? It’s a real miracle when so many people unite for your sake and help you. I will single out one man who came to visit us. He brought us food, clothes, books, sweets, toys and told me the following words: “Don’t be scared, everything will be all right”, – and left. The guardian angel came to us and gave us hope. There has never been anything more valuable in our lives than the attention and love that strangers have surrounded us with. May God bless each of you!!!
“We will have enough of these sweets for a thousand years!”
– Did the local authorities respond? Was there any reaction from them?
Shorena: Yes, our majority deputy David Songulashvili came to visit our family personally. He brought us food, and he also gave us a one-time assistance – 200 GEL. Besides that, he said he would pay our rent if the landlady signs special documents. To be honest, I did not expect such actions and attention from the authorities, and their attention made me happy. I would like to take this opportunity and once again personally thank Mr. David for his attention.
“Do you want to try? You have never eaten such goodie before!”
– Shorena, what does this help and support mean to you?
Shorena: This help means a lot to my family. We used just to exist. After you appeared in our lives, we breathed a sigh of relief. We have hope for tomorrow. The support of people also relieved me of psychological stress, as if I had become stronger and more cheerful. My children have more fun at home watching TV. We watch the TV together – educational programs and programs for kids, that’s how we spend our time. You brought joy to our home, you brought something new. It’s more than the words I’ve just said.
“Here, when you press with your finger, and our dirty clothes will become clean!”
Nino (12-year-old): I enjoyed the food the most. When I know that there is food at home, I fall asleep more calmly. My little brothers and sister no longer cry, and do not fight over one candy. The washing machine is just the best invention! You don’t have to carry water, and you don’t have to torture your hands, and our mother will no longer get tired so her mood will be better.
Sandro (5-year-old): I like a TV the most. Let me show it to you! Look! Do you have one? Do you want me to turn on Simba and so that we watch it together? It is our TV, only we have one like that. I used to watch cartoons on my neighbors TV, but now we stay at home and watch as much as we want.
Shalva (9-year-old): Mommy does not call us anymore: “Come home, stop bothering our neighbors!” When I grow up, I will also present on TV. I love when men talk on TV, and they are nicely dressed. You’ll see, when I grow up, I will no longer have torn clothes and I will become a handsome man!
“Don’t look like that, I won’t give it to you. It’s for little kids.”
Shorena, are there any problems left that the friend of our Fund can help you to solve?
Shorena: Problems? Oh… I can’t even hear that word. This word does not go away from my head, this state has become a part of our family. If not for you, endless suffering would pierce my heart like a bullet. You have already solved most of the problems and brought such ease into our lives. Although, of course, there are still unresolved issues in which I can once again rely on you and boldly share some of them with you. For example, we have a problem with the bed. All four children sleep on the same bed. It is difficult for them to even turn around in their sleep. Maybe there will be someone who has at least an old bed that he no longer needs. In a word, we will gladly accept any help, whether it be appliances, clothes, or food. When a person is in need, he will accept anything. The main thing is that it comes from heart.
Friends, the Zazadze family really need you, they hope on you. Your unity will save one more family from misery. It is very hard for them to survive in everyday life, since feeding four babies is associated with costs. They will be happy with any help. Let’s once again gladden their hearts and light the torch of happiness in their eyes. We will be saved by love and support. And kindness will surely leave its trace.
(Purpose: The Zazadze family)
You can also transfer money from our website: https://chernovetskyifund.ge/en/projects/845-zazadze/.