ამ არაჩვეულებრივ ოჯახს, დაეწვა სახლი და ყველაფერი, შიგნით რაც იყო. მათ სჯერათ, რომ ქართველები მათი გასაჭირის მიმართ გულგრილი არ დარჩებიან! ქართველი ერის სიკეთის რწმენა არასდროს არ დაიწვება.
calendar აპრილი 12, 2022
„სურათების ალბომიც კი არ შემოგვრჩა, ჩვენი ცხოვრების მოსაგონებლად. თითქოს, არც ვარსებობდით – ამბობს დიანა და თან ფერფლს ქექავს. – აქ ხშირად მოვდივარ, გული მტკივა, მაგრამ იმის იმედი მაქვს, რომ ჩვენი ძველი ცხოვრებიდან ვიპოვი რამეს“.
2021 წლის 18 ნოემბერმა, ამ ოჯახის ცხოვრება, ახალ და ძველ ცხოვრებად გაყო. ერთმა ნაპერწკალმა, ფერფლად აქცია ოცნებები, იმედები და მოლოდინი.
ოჯახი ქუჩაში დარჩა, მათი ლამაზი სახლი კი, რამდენიმე წუთში დაიწვა. მათი ძველი ცხოვრებისგან დარჩა მხოლოდ ნამწვის საშინელი სუნი და ფერფლი… უკვე ეძინათ, როდესაც ცეცხლმა მათი ნივთების განადგურება დაიწყო. ბეწვზე გადარჩნენ, გარეთ საღამურებით გამოცვივდნენ. მეზობლებმა ათხოვეს ჟაკეტები, პლედები და წინდებიც კი.
„ამ ქვაბში დედა პელმენს გვიხარშავდა, ამ ფორმებში კი, გემრიელ ფუნთუშებს გვიცხობდა ხოლმე“
„ამ კიბეების მიღმა, ჩვენი ცხოვრება დარჩა, რომელიც აღარ არსებობს!“
– ლიანა, გვიამბეთ, ამჟამად როგორ ცხოვრობთ? ბავშვებს ცრემლის გარეშე არ შეუძლიათ მათი სახლის და ცხოვრების გახსენება.
ლიანა: მიმოიხედეთ გარშემო. არაფერი არ დარჩა ჩვენი სახლისგან. იმ საშინელ დღეს ვერასდროს ვერ დავივიწყებ. უკვე გვეძინა, ჩემი დედამთილის არაადამიანურმა კივილმა გაგვაღვიძა: „ვიწვით!“ – ყვიროდა ის. კიდევ კარგი, გაეღვიძა. სახლიდან როგორც კი გამოვცვივდით, სახურავი ჩამოინგრა. შეიძლება ითქვას, სასწაულმა გადაგვარჩინა. ჩემი დედამთილი კი, უფლის გამოგზავნილი ანგელოზია! ყოველ წუთს უფალს მადლობას ვწირავ, მაშინ სახლიდან რომ გამოგვიყვანა! სიკვდილს გადაგვარჩინა! კიდევ ერთი-ორი წამიც, და იქიდან ვეღარ გამოვაღწევდით. ისე სწრაფად მოხდა ყველაფერი…
უბრალოდ სიტყვები არ მყოფნის, ჩვენი მდგომარეობა რომ აგიღწეროთ. ტირილის თავიც კი აღარ მაქვს. ვერც კი წარმოიდგენთ, იმ სახლში, თითოეული ნივთი, თითოეული წვრილმანი ჩვენთვის ძვირფასი იყო. შენახული მქონდა ბავშვების პირველი ნახატები, მათი პირველი ნაბიჯების სურათები. მათი პირველი სასკოლო რვეულები. იქ, ყველაფერი ჩემი და ჩემი მეუღლის ხელით იყო შექმნილი. იმხელა შრომა ჩავდეთ იმ სახლში, იმხელა სითბო და სიყვარული.
– ხანძრის მიზეზი უკვე დაადგინეს?
ლიანა: თქვეს, რომ ცეცხლი გაყვანილობას წაეკიდა. მისი აღდგენა ნოლიდან მოგვიწევს. მაგრამ, უკვე აღარ შეგვწევს ამის ძალა და სახსრები.
– ამჟამად სად ცხოვრობთ?
ლიანა: მეზობელმა, დროებით მის სახლში ცხოვრების უფლება მოგვცა. ერთი ოთახი გამოგვიყო. მთელმა სოფელმა ჩაგვაცვა და დაგვახურა, ჩვენ ხომ, საკუთარი აღარაფერი არ გაგვაჩნია. საწოლიც გვათხოვეს, ტახტიც და ღუმელიც. ზოგმა თეფში მოგვიტანა, ზოგმა – ჩანგალი.
„ამ ოთახში არაფერი არ არის ჩვენი. ყველაფერი კეთილი მეზობლების მოტანილია“
– ხელსუფლება რამით გეხმარებათ?
ლიანა: გვითხრეს: „კედლები ააგეთ და ძველი სკოლის სახურავს მოგცემთო“. ჩვენს სოფელში სკოლის შენობას ანგრევენ და სახურავის მასალას შეგვიპრდნენ. ვნახოთ. მაგრამ, სანამ საქმე სახურავამდე მივა… ჩვენი ერთადერთი შემოსავალი, არის სოციალური დახმარება – 400 ლარი და კიდევ, მეუღლე სადმე დროებით სამუშაოზე თუ გავა. ეს არაფერში არ გვყოფნის. მშობლები გვეხმარებიან, წამლებს რომ იყიდიან, პენსიიდან რამე თუ დარჩებათ.
არსაით მიმავალი კიბე
მალხაზი (13 წლის): იცით, საკუთარი ოთახი მქონდა. იქ ყველას ვემალებოდი და ვკითხულობდი, ან მუსიკას ვუსმენდი. ახლაც,  ხანდახან მარტო ყოფნა მინდა, მაგრამ არ გამოდის. მხოლოდ ორი საწოლი გვაქვს. იატაკზე, ხან მე და მამას გვძინავს, ხან ჩემს დას და დედას. უკვე აღარც კი მჯერა, რომ ოდესმე ნორმალური საწოლი მექნება. შესაძლოა, რომ გავიზრდები, როდესაც სამსახური მექნება… არ ვიცი.
„აქ ხშირად მოვდივარ, ჩემს დამწვარ ნივთებს ვპოულობ. ეს ჩემი ჭიქა იყო. ბებომ მაჩუქა, 3 წლის რომ ვიყავი.
„ეს ხანჯალი კი, ბაბუამ მაჩუქა, ათი წელი რომ შემისრულდა. ასე ვაკოწიწებთ ჩვენს წარსულს“
– რა გენატრება ძველი ცხოვრებიდან ყველაზე მეტად?
მალხაზი: არ ვიცი… ჩემი ოთახი მენატრება. ძალიან მენატრება.
დიანა (15 წლის): მეც, ძალიან! მაგრამ ჩემთვის, ვერაფერზე ვერ ვიოცნებებ. მინდა, ისევ დიდი ოჯახი გვქონდეს. მინდა, მხოლოდ ლამაზ კაბებზე ვოცნებობდე. ისეთი მეოცნებე ვიყავი… ძილის წინ, ჩემს ოცნებებში ლამაზ ცხოვრებას ვხატავდი. თურმე, ისედაც ლამაზი მქონდა! ისეთი კი არა, როგორიც ახლა.
– რაზე ოცნებობდი? როგორ წარმოგედგინა, როგორი იქნებოდა შენი ცხოვრება?
დიანა: წარმოვიდგენდი ხოლმე, რომ მასწავლებელი გავხდები, მერე გავთხოვდები და შვილები მეყოლება. ბევრი არა, მხოლოდ ორი! მერე კი, ეს ყველაფერი მოხდა და ჩემი ოცნებებიც კვამლს გაჰყვა. ახლა, ძილის წინ, მხოლოდ იმაზე ვფიქრობ, ცეცხლს როგორ გამოვასწარით.
„ეხლა კარგად გავრეცხავ, მგონი, ეს ჩემი ზარდახშის ნაწილია“
„ეს კი, ალბათ, ჩვენი სახატავი ალბომია. ბევრს ვხატავდით მე და ჩემი ძმა, ახლა კი, არც ფანქრები გვაქვს და არც ფურცლები“
– ყველაზე მეტად რა დაგამახსოვრდა?
დიანა: მახსოვს, მთელი სოფელი როგორ გვეხმარებოდა. როგორ გვამშვიდებდნენ, ტანსაცმელს როგორ გვჩუქნიდნენ. თბილი საბნები როგორ მოჰქონდათ. ყველამ ისეთი გულისხმიერება გამოიჩინა! რომ გავიზრდები, და მუშაობას რომ დავიწყებ, ყველას გადავუხდი მადლობას! მეც მინდა, ყველას რომ დავეხმარო.
ლიანა: გულმოწყალე ადამიანები რომ არა, ალბათ, უკვე ცოცხლებიც აღარ ვიქნებოდით. ყველას მადლობას ვუხდი, ვლოცულობ მათთვის. და კიდევ მინდა, რომ თქვენი მეშვეობითაც გადავცე მადლობა! ყველა წაიკითხავს ჩვენს ისტორიას, მინდა ყველას ვუთხრა, რომ მიყვარს!
– ლიანა, თქვენი აზრით, ამჟამად ყველაზე მეტად რა გჭირდებათ? ზამთარი გადააგორეთ. დღევანდელი მდგომარეობით, რა არის თქვენი მთავარი პრობლემა?
ლიანა: სამშენებლო მასალის ნაწილი გვაქვს, სახურავის მოცემას შეგვპირდნენ. გლობალურ რამეებს ვერ გთხოვთ, იქნებ, ჭურჭლით, ტანსაცმლით, საწოლებით დაგვეხმაროს ვინმე. ბავშვებს ძალიან სჭირდებათ კომპიუტერები, ან პლანშეტები. თუკი, უფლის შეწევნით კედლებს ავაგებთ, მერე, ფანჯრები და კარები დაგვჭირდება.
ფარ-ხმალი დაყარონ, თუ სცადონ ყველაფრის ნოლიდან დაწყება? დაეხმარებით? მარტონი, უბრალოდ ვერ გაუმკლავდებიან
მალხაზი: შეიძება, ველოსიპედი რომ გთხოვოთ?
დიანა: გაგიჟდი? რა ველოსიპედი?! საჭმელი არ გვაქვს!
– ჩემი აზრით, შევძლებთ აგისრულოთ ეს ნატვრა, თუ შენს დასაც ათხოვებ ველოსიპედს!
მალხაზი: მარტო დას კი არა, თქვენც, მთელს სამეზობლოს და მეზობელი სოფლის ბავშვებსაც კი, თუ მოუნდებათ!
მეგობრებო, ზერაგიების ოჯახმა დაკარგა ყველაფერი. მათი სახლი, ქონება, ყველაფერი, რაც მრავალი წლის მანძილზე, მძიმე შრომის ფასად შეაგროვეს, შთანთქა ცეცხლმა. საერთოდ არაფერი არ დარჩა. ცოლ-ქმარი, ღია ცის ქვეშ აღმოჩნდა, შვილებთან ერთად. ისინი ცხოვრობენ ოთახში, რომელიც კეთილმა მეზობელმა დროებით დაუთმო. მაგრამ, ამ არაჩვეულებრივი ადამიანების გულკეთილობით დიდი ხნით სარგებლობის უფლებას, ნამუსი არ აძლევთ. ახლა, მათ  ძალიან სჭირდებათ ჩვენი თანადგომა!
ზერაგიების ოჯახს სჭირდება ნებისმიერი სახის დახმარება, ყველაზე ელემენტარული ნივთები, მათ ხომ, ცხოვრება ფაქტობრივად ნულიდან უნდა დაიწყონ. პირველ რიგში, სჭირდებათ საკვები პროდუქტი, ჭურჭელი, სამშენებლო მასალა, ტექნიკა, საწოლები, მაგიდა, სკამები და პლანშეტები ბავშვებისთვის. არის კიდევ ერთი განსაკუთრებული თხოვნა – ველოსიპედი!
შეგიძლიათ პირადად მოინახულოთ და შეძლებისდაგვარად გაუწიოთ მათ დახმარება. მისამართი: ხონის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ქვედა გორდი.
გვჯერა, რომ ერთად შევძლებთ, მათ გული გავუთბოთ და ჩავუსახოთ მომავლის რწმენა.
(დანიშნულება: ზერაგიების ოჯახი).
იატაკზე გვძინავს, ჩვენს ახალ სახლში, ბედნიერები ვართ და ყოველდღე გლოცავთ!
„ამ სახლის ყოველ აგურში თქვენი სიყვარულია ჩაქსოვილი.“
„ნეტავ იცოდეთ, რა ტკბილია საკუთარ სახლში ძილი! – ამბობს ლიანა. – მე და ჩემს მეუღლეს იატაკზე გვძინავს, ოთახში, რომელიც ჯერ გარემონტებულიც არ არის. მაგრამ, ისეთი ბედნიერი ვარ, თითქოს ხუთვარსკვლავიანი სასტუმროს ნომერი იყოს. კედლები, სახურავი, ფანჯრები და კარი უკვე გვაქვს, დროთა განმავლობაში კი, უფლის წყალობით, დანარჩენიც იქნება.“
ამ ოჯახს თვალწინ დაეწვა სახლი. გარეთ გასვლა მოასწრეს, ცეცხლმა კი ნაგებობა სულ რამდენიმე წუთში შთანთქა. მეზობლებმა დროებით შეიფარეს სასოწარკვეთილი და გულმოკლული ადამიანები. ორნახევარი წელი ხან ერთ ოჯახს აფარებდნენ თავს, ხან მეორეს და სიცოცხლის ბოლომდე იქნებიან მათი მადლიერი. მაგრამ, როგორია, როდესაც საკუთარი კოვზიც კი არ გაქვს? როდესაც თავს უხერხულად გრძნობ და ფიქრობ, რომ ადამიანებს აწუხებ?!
რა ტკბილი გრძნობაა, როდესაც შენი ჭერი გაქვს, როდესაც საკუთარ სახლში გძინავს. ეს სახლი ყველამ ერთად, ერთობლივი ძალებით ავაშენეთ.
ინვერი: „მადლობა ღმერთს, ახლა წვიმისგან და ქარისგან დაცულები ვართ! უდიდესი მადლობა ყველას, ვინც დაგვეხმარა!“
– ლიანა, რა გრძნობა დაგეუფლათ, როდესაც სულ პირველად შედგით ფეხი თქვენს სახლში და პირველად გაათიეთ აქ ღამე?
ლიანა: გამახსენდა ის საშინელება, რომელიც გამოვიარეთ. ჩვენი სახლი როგორ დაიწვა და ჩაიფერფლა ჩვენს თვალწინ, ჩვენ კი, ვტიროდით ყველანი. მეზობლები როგორ გვამშვიდებდნენ და თბილ ტანსაცმელს გვაწვდიდნენ. ნამწვის სუნი და კვამლი…
გამახსენდა, როგორ შენდებოდა ეს სახლი. ნათესავებიც და მეზობლებიც უსასყიდლოდ და თავდაუზოგავად რომ შრომობდნენ. უბრალოდ ერთმანეთზე კი არ აწყობდნენ ბლოკებს, არამედ საკუთარ სიყვარულს და სითბოს აქსოვდნენ საქმეში. როდესაც, თქვენი დახმარებით სახურავიც გადაიხურა, გულზე მომეშვა. ეს იმას ნიშნავდა, რომ ჩვენი ახალი სახლი სიზმარი არ იყო. შემდეგ, კარ-ფანჯარაც რომ მოიტანეს, საბოლოოდ დავრწმუნდი, ეს ყველაფერი ცხადში რომ ხდება.
დამწვარი სახლის ადგილას ახლის მშენებლობა დაიწო
„ნათესავებიც და მეზობლებიც უსასყიდლოდ, თავდაუზოგავად და მონდომებით შრომობდნენ.“
„ამ სახლის მშენებლობაში ჩააქსოვეს მთელი სიყვარული და გულის სითბო.“
„როდესაც სახურავი გადაიხურა და კარ-ფანჯარაც ჩასვეს, საბოლოოდ დავრწმუნდი, რომ ეს სიზმარი არ იყო!“
ამ სახლში პირველად რომ დავრჩით, მთელი ღამე არ მძინებია. სიხარულისგან ვტიროდი, ტკბილმა მოგონებებმა და მოზღვავებულმა გრძნობებმა არ დამაძინეს. თქვენმა სიყვარულმა, თქვენმა სითბომ, თქვენმა თბილმა დამოკიდებულებამ ამატირა.
– ძალიან ემოციური ბრძანდებით, ლიანა, უსიტყვოდაც ჩანს თქვენი გრძნობები.
ლიანა: ყელში ბურთი მეჩხირება, მოიცადეთ, გამივლის და იმ ადამიანებისთვის, ვინც დაგვეხმარა ვეტყვი, რის თქმაც მსურს. უზომოდ ერთგული, გულკეთილი და გულისხმიერი ადამიანები ხართ.
დიდი პატივისცემითა და ყურადღებით ეპყრობით ყველას. სიყვარულისა და სითბოს უსაზღვრო მარაგი გაქვთ, რომელსაც უზიარებთ მათ, ვისაც ეს ასე ძალიან სჭირდება. მადლობას გიხდით იმისთვის, რომ მთელი ამ ხნის განმავლობაში, თქვენი სიყვარული სულიერი ჭრილობების მოშუშებაში გვეხმარებოდა. თითქმის მოგვიშუშდა კიდეც. უფალს ვთხოვ, მოგცეთ მშვიდობა, კეთილდღეობა და ჯანმრთელობა და ყველა ნატვრა აგიხდეთ.
ინვერი: არასდროს დამავიწყდება, რომ თქვენი დახმარების გარეშე, ფეხზე ვერ დავდგებოდით. მუდამ მემახსოვრება, რამდენი გააკეთეთ ჩვენთვის და როგორ მოიწადინეთ ჩვენი გადარჩენა. ყოველდღე გლოცავთ და ვლოცულობ თქვენთვის.
ინვერი: „ ვერაფერი შეედრება იმ გრძნობას, როდესაც ამდენი ტანჯვისა და ხეტიალის მერე საკუთარ სახლში შედიხარ“
ლიანა: ძალიან მამაშვიდებდა, მკითხველები რომ მირეკავდნენ მამხნევებდნენ: „დაგეხმარები. თქვენთან ვარ ბოლომდე, სანამ სახლი არ აშენდება“. ან: „ყველაფერს გავაკეთებთ, ყველაფერი კარგად იქნება“. ადამიანი გასაჭირში რომ აღმოჩნდება, ბავშვივით იქცევა. მას სჭირდება ნუგეშისცემა, მოფერება და იმედი. თქვენ კი, ეს ყველაზე კარგად გეხერხებათ, ეს უკვე ზუსტად ვიცი.
– რომელიმე მკითხველს პირადად თუ შეხვდით?
ლიანა: უმშვენიერესი ქალბატონი ლალი გავიცანით, ხონიდან. შვილთან ერთად მოვიდა, საბნები და ლეიბები მოგვიტანა. მე და ჩემს მეუღლეს ამჟამად სწორედ ამ ლეიბებზე გვძინავს. მე ვუთხარი პირადად ლალის და ახლაც გავიმეორებ: „მადლობა, რომ როგორც ქალს ისე გამიგეთ. რომ მიხვდით, რა რთულია ცარიელ სახლში ცხოვრება, რა სირთულეები გვხვდება ყოველ ნაბიჯზე და რეალური დახმარება გაგვიწიეთ. გეხვევით, ძვირფასო ლალი, ყელში ბურთი მეჩხირება.“
სამხედროებიც გვეხმარებოდნენ ხონიდან. მადლობა, ბიჭებო. ეს ძალიან ღირსეული და დროული გადაწყვეტილება იყო.
– რა გჭირდებათ ახლა, როგორც დიასახლისს?
ლიანა: ახლა, სადაც არ უნდა გაიხედო, ყოველ ნაბიჯზე სირთულეები გვხვდება. მაგრამ, არ ვჩივი და არ ვწუწუნებ. ჩვენ ყველაფერს გავუმკლავდებით. რაც მთავარია, თავზე ჭერი გვაქვს.
საჭმელს ეზოში ვამზადებ. ახლა, ქურის ნაცვლად ვხმარობ ლითონის კონსტრუქციას. ვინარჩუნებ სისუფთავეს და წესრიგს. რა მოხდა, მერე? ადრე, ყველა ასე ამზადებდა საჭმელს და ჩვენც ვიცხოვრებთ ცოტა ხანს ასე, გავუძლებთ, სანამ ცხოვრება არ დალაგდება. სარეცხს ონკანის ქვეშ ვრეცხავ ხელით, ძველებურად. ცუდია, რომ კარგად არ მოდის წყალი.
ჯერჯერობით, ტანსაცმელს და ნივთებს იატაკზე მუყაოს ყუთებსა და ჩანთებში ვინახავთ. ჩემმა ქმარმა საკუთარი ხელით ხის პატარა მაგიდა ააწყო და ჩვენც ბედნიერები ვართ. სკამების გარეშე მაგიდასთან ვიკრიბებით ხოლმე, ვსადილებთ და ვიშლებით. ბავშვები არ წუწუნებენ, ყველაფერს უძლებენ და ესმით.
რამდენიმე დღის წინ, ფონდის თანამშრომელმა დათომ მოგვიტანა ორი საწოლი თავის ლეიბებით. ო, რამხელა ბედნიერება იყო! საწოლები ბავშვებს და დედამთილს დავუთმეთ, მათ უფრო სჭირდებათ. დედამთილს წნევა აწუხებს, იატაკზე ვერ დაიძინებს. არ მინდა, ჩემს შვილებს ხერხემალი დაუზიანდეთ. დიანას, გოგოს, სძინავს ჩემს დედამთილთან, ბიჭს კი მარტოს სძინავს სხვა ოთახში, როგორც თვითონ უნდოდა, თუნდაც შიშველ კედლებში.
– ზოგადად, სპარტანულია ეს პირობები, რთული, მაგრამ განწყობა ოპტიმისტური გაქვთ. ბავშვებმაც გვითხრან, რა სჭირდებათ ყველაზე მეტად?
დიანა: ჩემთვის მაშინ ვიოცნებებ, ნორმალურად რომ ვიცხოვრებთ. ახლა, ჩემთვის და ყველასთვის ყველაზე საჭირო ნივთებია: ტანსაცმლის კარადა, სარეცხი მანქანა, გაზქურა.
ჯერ კიდევ ბევრი სირთულეა: მათ უბრალო ავეჯი, ტექნიკაც კი არ აქვთ, მაგრამ დიანას სჯერა, რომ მათი ცხოვრება თანდათან დალაგდება.
მალხაზი: ზუსტადაც, ტექნიკა უფრო გვჭირდება. მეც არ ვითხოვ ჩემთვის არაფერს.
დიანა: შეიძლება, მხოლოდ წიგნები გთხოვოთ? ძალიან მენატრება ჩემი დამწვარი ბიბლიოთეკა. ძალიან მაგარია, როდესაც ზაფხულში ახალი წიგნები გაქვს.
ლიანა: თვეში რამდენჯერმე გავდივარ სამუშაოდ ტკბილი პროდუქტების დასამზადებელ ცეხში. მაგრამ ეს მიზერია და მხოლოდ საკვებზე გვყოფნის.
– ლიანა, ადგილობრივი ხელისუფლება თუ გამოგეხმაურათ, მონაწილეობა თუ მიიღეს თქვენი პრობლემების მოგვარებაში?
ლიანა: ამჯერად, ყველამ ერთსულოვნება გამოიჩინა. მათ ასევე შეიტანეს გარკვეული წვლილი ჩვენი ახალი სახლის მშენებლობაში.
ინვერი: ყველაზე მთავარი ის არის, რომ ახლა სხვა ოჯახებში კი არ დავხეტიალობთ, არამედ ჩვენი საკუთარი კუთხე გვაქვს. მადლობა უფალს, რომ დაცული ვართ წვიმისა და ქარისგან! და მადლობა ყველა კეთილ ადამიანს, ვინც დაგვეხმარა! სწორედ თქვენისთანა ადამიანები არიან ამ სამყაროს საყრდენი და თქვენი წყალობით მივიწევთ წინ. თქვენი დამსახურებაა, რომ კვლავ ვირწმუნეთ ადამიანების სიკეთე. ასეთი რწმენის გარეშე ხომ, კაპიკად არ ღირს ჩვენი სიცოცხლე.
მეგობრებო, ძნელია ცხოვრების ნულიდან დაწყება. ზოგჯერ ამას შეიძლება დასჭირდეს წლები. მაგრამ ზერაგიების ოჯახმა თქვენგან დიდი მოტივაცია მიიღო. ლიანა და ინვერი მზად არიან ყველაფერს საკუთარი მძიმე შრომით რომ მიაღწიონ. იმისთვის, რომ ოდნავ მაინც გავუადვილოთ ეს ამოცანა, შეგიძლიათ დაეხმაროთ მათ ტექნიკით, ავეჯითა და ყველაზე საჭირო ნივთებით. გმადლობთ, კიდევ ერთი გადარჩენილი ოჯახისთვის და იმისთვის, რომ შეუნარჩუნეთ ამ ადამიანების სიკეთის რწმენა.

“We don’t even have any photo albums left to remind us of our old life. It’s as if we didn’t exist,” – says Diana, turning over the ashes with her hands. – “I often come here. My heart hurts, but I hope that maybe I will find something from our old life here.”
On November 18, 2021, the life of the family was divided into two -old life and new life. Just one spark turned all dreams, hopes and expectations into ashes.
The family was left in the street, and their beautiful house burned down in a few minutes. Only a strong smell of burning and ashes remained from their former life… They were already sleeping when the fire started to consume everything. They barely managed to get out dressed in pajamas. Their neighbors gave them jackets, blankets and even socks.
“My mother used to cook dumplings in this pot. And she baked delicious buns in these molds”
“Our life was left behind these stairs. And now it looks exactly like this – there is nothing!”
– Liana, how are you now? Children recall their home and life before the fire with tears in their eyes.
Liana: Look around. There is nothing left of our house. I will never forget that terrible day. We were already asleep when the inhuman cry of my mother-in-law woke us up. “We are burning!”- she yelled. Thank God she woke up. As soon as we ran out of the house, the roof collapsed. One can say we miraculously survived. My mother-in-law is an Angel sent by God! Lord, I will never tire of thanking You for bringing us out of our house then! You saved us! Another couple of seconds and we might not have had time to get out. Everything happened so fast…
I just have no words to describe our state. I can’t even cry. You cannot even imagine how valuable every single thing in our house was to us. I kept the first drawings of my children, photographs of their first steps. Their first school notebooks. Everything there was created by my husband and me. We have put so much work, so much love and warmth into this house.
– Did you manage to determine the cause of the fire?
Liana: They said that the wiring started to burn. Will have to rebuild everything from scratch. But we have neither funds nor forces for this.
– Where do you live now?
Liana: Our neighbor let us live in her house. She gave us one room. Since we have nothing of our own, the entire village dressed us. They lent us a bed, and an ottoman, and a stove. Someone brought us fork, another one brought us plate.
“There is nothing of our own in this room. Our good neighbors brought us everything”
– Do the authorities help you in any way?
Liana: They said: “Build walls and we will give you a roof from the old school.” They are demounting a school in our village, so they promised to give us a roof. We’ll see. The matter still needs to be brought to the roof, but how? Our income is 400 GEL of social allowance, and some more, when my husband earns something on part-time jobs. This is enough for nothing. Our parents help up if something remains from their pension after they buy medications.
Stairs leading to nowhere
Malkhaz (13-year-old): You know, I used to have my room. I hid there from everyone and read. Or listened to music. But now when I want to be alone I can’t. We only have two beds. Sometimes dad and I sleep on the floor, sometimes mom and my sister. I can’t even believe now that someday I will have a normal bed. Maybe when I grow up, when I start working. I don’t know.
“I often come here and find my burnt things. It used to be my cup. My grandmother gave it to me when I was three years old.
My grandfather gave me this dagger when I was ten. That’s how, piece by piece, we assemble our past.
– What do you miss the most from your past life?
Malkhaz: I don’t know… I miss my room. I miss it a lot.
Diana (15-year-old): Me too! But I can’t dream of anything only for myself. I want to live as a big family again. I want to dream only of beautiful dresses. I used to be a big dreamer. Before going to bed, I imagined such a beautiful life. And it turns out that my life used to be beautiful! Not like now.
– What did you dream about? How did you imagine your life?
Diana: I imagined that I would become a teacher, then I would get married and have children. Not many children, just two! And then all this happened, and my dreams also flew away with the smoke. Now, before going to bed, I only think about this and how we managed to run out from there.
“Now I’ll wash it. It’s part of my jewel box, I think.”
“This is probably our sketchbook. My brother and I drew a lot, and now we don’t even have pencils and paper.”
– What do you remember the most?
Diana: I remember how the entire village helped us. How they comforted us, how they gave us clothes. How they brought us warm blankets. Everyone was so kind! I will thank everyone when I grow up and start working! I also want to help everyone.
Liana: If it weren’t for good people, we probably wouldn’t even be alive. I thank them all, I pray for them, but I also want to convey my gratitude through you! They will all read our story, so I want to confess my love to all of them!
– Liana, what do you need the most right now? You’ve already got through the winter. What is your main problem now?
Liana: We have some building materials, they promised us to help with a roof. I cannot ask for global things, maybe someone can help us with dishes, clothes, beds. Children really need computers or tablets. If with God’s help we build walls, then we will need windows and doors.
Give up or try to start from scratch? Will you help? They just can’t do it alone
Malkhaz: Can I have a bike?
Diana: Are you crazy? What a bike! We have nothing to eat!
– I think we can fulfill this dream if you let your sister ride too!
Malkhaz: Not only sister! You too, all the neighbors and children from the neighboring village, if they want to!
Friends, the Zeragia family has lost everything. Their house, belongings – everything that was acquired over many years of hard work, was consumed by fire. They have absolutely nothing left. The family found themselves without the roof over their head, they live in a room where their kind neighbor sheltered them. But their conscience does not allow them to abuse the kindness of these wonderful people. They really need our support now!
The Zeragia family needs any help, they need the most basic things because they will have to start their life from scratch. First of all they need food, kitchenware, building materials, home appliances, beds, a table, chairs, and tablets for the children. And one special request – a bicycle!
You can visit them and provide them all possible help. Their address is: Khoni Municipality, Village Kveda Gordi.
(purpose: The Zeragia family).
Liana: ‘Your love is in every brick of this house’
‘How sweet it is to sleep in our own home!’ says Liana. ‘My husband and I sleep on the floor in a room that hasn’t been repaired yet. But I am so happy, as if I am sleeping in a five-star hotel. The walls, roof, windows, and doors are already there, and the rest, will come with time.’
Their previous house burned down right in front of their eyes. They barely managed to escape as the flames consumed the building within minutes. In their state of shock and grief, neighbors took them in. For two and a half years, they lived in three different families’ homes, for which they will be grateful for the rest of their lives. But what is it like not to even have your own spoon? To blame yourself for inconveniencing others?!
Oh, how sweet it is to live in your own home, to sleep under your own roof. This new house was built by the whole world, by all of you.”
Inver: “Thank you Lord, we are now protected from rain and wind! Glory to all the kind people who helped!”
Liana, how did you feel when you crossed the threshold of your new home and spent the night here for the first time?
Liana: The past sorrow came before my eyes again. How our house was burning and disappearing and how our entire family was crying. How neighbors were comforting us, bringing warm clothes. The smell of smoke, the fire…
I remembered how the construction was progressing. Both relatives and neighbors worked for free, with great enthusiasm and dedication. They didn’t just it lay brick by brick, they put their hearts and love into the new house. When the roof appeared in the house with your help, my heart calmed down. It meant that our new home wasn’t a dream, but everything was happening in reality. Then you sent new windows, new metal doors, and I was finally convinced that all of this is real.
At the site of the burnt-down house, they began to build a new one
“Both relatives and neighbors worked selflessly, with great enthusiasm and dedication”
“They put their hearts and love into the new house”
“When the house got its roof, windows, doors, I was convinced that it was no longer a dream, it’ was reality!”
Liana: The first night in this house, I didn’t sleep. I cried sweet tears from good memories, from an overflow of feelings. Your love, your warmth, your kind attitude brings tears to my eyes.
– You are very emotional, Liana, and we understood your feelings without words.
Liana: Wait a moment, the lump in my throat will pass, and I will say words to all the people who helped. You are very loyal, kind, wise. You treat people with great respect and attention. You have a big reservoir of love and warmth, which you generously share with those who are in great need of it. Thank you for healing us with your love all this time, taking care of us, and healing our emotional wounds. They’ve almost healed completely. I ask the Lord to grant you a happy peaceful life, abundance and joy, rewards for all your efforts, robust health, and may all your aspirations come true.
Inver: I will always remember that without you, we wouldn’t have gotten back on our feet. I will always remember how you tried for us, how great the desire was to save us. I bless and pray for you every day.
Inver: “Nothing compares to the feeling when, after long torment and wandering, you step into your own home”
Liana: “I was greatly comforted when readers called and supported us: ‘I will help you. I’m with you until the end, until we build the house.’ Or: ‘We will do everything, everything will be fine.’ A person in distress behaves like a child. They need to be comforted, cherished, given hope. And you are the best at that, I am already convinced.
– Have you personally met anyone from the readers?
Liana: Our family met wonderful Lali from Khoni. She came with her son, brought blankets and mattresses. My husband and I sleep on them now. I told Lali personally, and I’ll repeat it now: “Thank you for understanding me, as a woman to a woman, for feeling how hard it is to live in an empty house, what difficulties are at every step, and for actually helping us. I hug you, dear Lali, words are getting stuck in my throat.”
The military from Khoni also helped us. Thank you, guys. This is a very honorable and timely decision..
– What is currently the most challenging for you as the homeowner?
Liana: Difficulties are all around now, no matter where you look. But I won’t complain, I won’t lament. We’ll endure everything. The main thing is a roof over our heads.
I cook food in the yard. Now, a metal tripod serves as my “stove.” I maintain cleanliness and order. Well, what of it? People used to cook food like this, and we’ll live like this for a while, endure until life gets better. I wash clothes manually under the tap, the water pressure is low.
Clothes and belongings are stored on the floor in cardboard boxes and bags for now. My husband made a small wooden table with his own hands, and we are happy. We’ll gather around the table without chairs, have lunch. The children don’t complain, they endure everything and understand.
Dato, a staff member of the Fund, recently delivered two beds with mattresses to us. Oh, how much joy it brought! We gave the beds to children and my mother-in-law, they need them more. My mother-in-law has blood pressure issues, she can’t sleep on the floor. And I don’t want my son and daughter to hurt their backs. Diana, my daughter, sleeps with my mother-in-law, and my son sleeps alone in another room, as he wanted, even though the walls are bare.
Overall, you have very harsh, almost Spartan conditions, but your outlook is optimistic. Let the children say what they need most?
Diana: I’ll dream for myself later, once we’ve fully recovered. Right now, both for me and for everyone, the most essential things are needed: a wardrobe, a washing machine, a gas stove.
There are still many challenges: there isn’t even basic furniture or appliances, but Diana believes that life will gradually improve
Malhaz: Exactly, we need appliances. I won’t ask for anything else.
Diana: Can I ask for some books for myself? I really miss my burned library. It’s so wonderful to have new books in the summer.
Liana: I take on occasional work in a confectionery workshop a few times a month. But it’s very small amount, just enough for food.
– Liana, have the local authorities responded to your plight and participated in solving th e problems?
Liana: This time, everyone showed unity. They also made a contribution to our new home.
Inver: The most important thing is that we are not wandering around other families now; we have our own corner. Thanks to God, we are protected from rain and wind! And thanks to all the kind people who helped! This world relies on people like you; you are driving it forward. You have given us a strong belief in people. Without such faith, life wouldn’t be worth a penny.
Friends, it’s tough to start a new life from scratch. Sometimes it can take years. But the Zeragia family is very motivated by you. Liana and Inver are ready to achieve everything through their own effort and hard work. To make their task a little easier, you can help them with appliances, furniture, and the most essential items. Thank you for saving another family, for restoring faith in people.
Please, friends, let’s unite once again and show this family that we will not allow poverty to be an unwelcome guest in their home.
Let’s not think that one-time assistance is enough for this family. They have to cope with daily routine, and they need our support in this battle.