„სულ ხელში აყვანილს ვატარებ, ოღონდ დამეხმარეთ, რომ უწამლოდ არ მომიკვდეს შვილი!“
ლადო ორი წლის იყო, როდესაც პირველად დაიძახა „დედა!“ ოცდასამი წელია, ნინო ამ სიტყვის გაგონებას ისევ ელოდება, მაგრამ ლადოს მდგომარეობა დღითიდღე მძიმდება…
„ლადო, კიდევ ერთხელ დამიძახე „დედა“, ჩემო შვილო, ჩემო ვაჟკაცო! მე ხომ ამაზე დღედაღამ ვლოცულობ?!“ – ეუბნება ნინო ხელში აყვანილ ოცდახუთი წლის ვაჟს და თან, როგორც თოთო ბავშვს ისე ეფერება – „უფალს ვევედრები, მისი მდგომარეობა ოდნავ მაინც გამომჯობინდეს, რომ ცოტა მოძრაობა, სიტყვების წარმოთქმა შეძლოს, მაგრამ… უკან მივექანებით. ჩვენი სახსრებით და შესაძლებლობებით, რას გავხდებით იმ ვერაგ დაავადებასთან, რომელსაც ცერებრული დამბლა ჰქვია.“
„შვილო, გამაგონე შენი ხმა!“
„ისეთი გამხდარია… ძვალზე ტყავი აქვს გადაკრულიო, მასზეა ნათქვამი…“
ღმერთო, რა ძნელია ამ კადრების ყურება! ადამიანს მოგინდება უმალ მუხლი მოიდრიკო და ილოცო ამ გაჭირვებული ოჯახისთვის, ან რაიმე მცირედი მაინც გააკეთო მათთვის.
ნინო ავალიანი სამი შვილის დედაა. ის ზუგდიდში, ნათესავებთან ცხოვრობს. უფროსი ვაჟი – ვლადიმერი ცერებრული დამბლით, 25 წელიწადია იტანჯება. მას ოთხივე კიდური პარალიზებული აქვს – ვერ მოძრაობს. ეპილეფსიური შეტევა პირველად ორი წლის ასაკში დაემართა, იმ დღიდან იწყება ოჯახის ტრაგედია: ექიმები, საავადმყოფოები, ოპერაციები, გადაწურული იმედები, დამსხვრეული ოცნებები…
– ნინო, მოგვიყევით ვლადიმერის შესახებ, რამდენად რთულია მისი მდგომარეობა?
ნინო: აღარ მინდა მისი სახელი კიდევ ვახსენო, რამაც დამღუპა (დაავადებას გულისხმობს). ჩემს ბიჭს ურთულესი ფორმა აქვს. განა მხოლოდ ვერ დადის და ვერ მეტყველებს, ვერც კი ჯდება. პატარა რომ იყო, ვაჯენდი ეტლში… ახლა… ახლა, ყველა ორგანო ჩათრეულია, საყლაპავი მილი გადახლართულია… ჰაერზეც ასე ხელში აყვანილი გამყავს. სულ ხელში მყავს, პატარა ბავშვივით. რა ვქნა? ჩემი შვილია და სანამ პირში სული მიდგას, უნდა ვიწვალო, მისთვის ვიბრძოლო… ყველას ჩვენ-ჩვენი ჯვარი გვაქვს სატარებელი. არ მიყვარს წუწუნი, მაგრამ ეკონომიკურმა სიდუხჭირემ უკიდურეს მდგომარეობამდე მიმიყვანა. ვერაფერს ვეღარ ვუკეთებ ბავშვს: ვერც პამპერსებს ავუდივარ, ვერც ნორმალურ საკვებს ვაწვდი, ვერც წამლებს ვყიდულობ, ექიმთანაც ვერ ვახერხებ მის წაყვანას. ვიმუშავებდი ყველაზე მძიმე სამუშაოზეც კი, მაგრამ, აბა, როგორ? ვისთან დავტოვო? ვინ ატარებს ჩემს შვილს ხელით?
„რთულია საკვების მიღების პროცესი, ის ხომ ვერასდროს მეუბნება რა უნდა…“
„ხელით ვატარებ, როგორც პატარა ბავშვს…“
-დაავადება თანდაყოლილია?
ნინო: დიახ, მშობიარობის ტრავმაა. ფაქტობრივად, ექიმებმა დამღუპეს და ახლა ვეღარ მშველიან! ეპილეფსიური შეტევები რომ დაეწყო, თბილისში გადავსახლდით, ქირით. აქ, ზუგდიდში, არ იყო მაშინ ვარჯიშების და მასაჟების ფუფუნება. თბილისში გატარებული ოთხი წლის განმავლობაში, რამდენი გაჭირვება გამოვიარე, რომ იცოდეთ… როდესაც ტაქსის ფული არ მქონდა, ბავშვი ხელში აყვანილი დამყავდა შორ მანძილზე. აკიდებული მქონდა მძიმე ჩანთაც, მისთვის საჭირო ნივთებით. ეჰ, რამდენი ადამიანი შეწუხებულა ჩვენი ტანჯვით… ერთხელ, ერთმა უცნობმა, ბავშვს 100-ლარიანი ჩაუკუჭა სახელოში. არც სახელი მითხრა, და არც გვარი. უბრალოდ დამიბარა, ლოცვებში როგორც უცნობი, ისე მომეხსენიებინა და უფალი თავად მიხვდებოდა ვინ იყო. ის დღე არასდროს დამავიწყდება. არც ბაჩუკი პავლიაშვილის არაჩვეულებრივი ოჯახი დამავიწყდება… მისი ბინა გვქონდა დაქირავებული. ჩვენი მდგომარეობის შემხედვარე, ბაჩუკი ბინის ქირას აღარ გვართმევდა…
მას ჯდომაც კი არ შეუძლია, იმდენად დეფორმირებულია მისი ძვლები…
– რაიმე ოპერაცია თუ ჩაუტარდა?
ნინო: დაიხ, როგორ არა. 11 წლის იყო ვლადიმერი, მოსკოვში რომ გავემგზავრეთ, ნასესხები თანხით. ტულაში სამი ოპერაცია გაუკეთდა. ექიმები იმედს გვაძლევდნენ, რომ მდგომარეობა გაუმჯობესდებოდა, დაჭიმულობა მოეხსნებოდა. ერთი პერიოდი, კიდეც დაეტყო წინსვლა, მაგრამ… ეს დაავადება ისეთი რამაა, რომ მართო, ექიმების მუდმივი მეთვალყურეობა და დიდი ფინანსური შესაძლებლობებია საჭირო. ჩვენ კი, სოციალურად დაუცველი ოჯახი ვართ. ჩვენი სახლიც კი არ გვაქვს…
– ახლა ვის სახლში ცხოვრობთ?
ნინო: ეს ჩემი მაზლის და რძლის სახლია. მათ შეგვიკედლეს. ისინიც ბევრნი არიან – შვიდნი! ღმერთმა ამრავლოს ეს ოჯახი! თერთმეტი ადამიანი ვცხოვრობთ აქ ერთად. არც ოთახებია საკმარისი, და არც საჭმელი. თან, ამათაც თოთო ბავშვი ჰყავთ… ვიცი, ვაწუხებთ, მაგრამ წასასვლელი არსად გვაქვს…
,,ვაწუხებთ ოჯახს, მაგრამ წასასვლელი არსად გვაქვს!“
– სახლი არასდროს გქონიათ?
ნინო: ჩვენი სახლი ორი წლის წინ დაიწვა. ჯერ, ისედაც რა გვქონდა და ისიც ცეცხლმა წაგვართვა. მადლობა ღმერთს, ბავშვები გაყვანილი მყავდა ნათესავთან, თორემ, არ ვიცი, რა მოხდებოდა… მერე იკამ და თამუნამ (მაზლს და რძალს გულისხმობს.) შეგვიფარეს. ისინი რომ არა, ქუჩაში სრულიად უპატრონოდ აღმოვჩნდებოდით.
– ნინო, მეუღლე თქვენთან ერთად არ ცხოვრობს?
ნინო: არა, მან ვერ ატარა შვილი გულით. გაექცა პასუხისმგებლობას. ხშირად მამაკაცები ქალებზე უფრო სუსტები აღმოჩნდებიან ხოლმე…
– არაფრით გეხმარებათ?
ნინო: არა! არასდროს დამხმარებია! ყოველთვის მარტოს მიწევდა და მიწევს ყველა პრობლემასთან გამკლავება.
– თქვენს შვილებზე მოგვიყევით. ლევანი არ ესწრება ინტერვიუს ჩაწერას. სად არის?
ნინო: შუათანა ვაჟი – ლევანი, ზუგდიდის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტია. წელს ამთავრებს და დღეს სამხედრო სამსახურში გამოიძახეს. მისი სწავლის საფასური სოციალურმა სამსახურმა დაგვიფინანსა, თორემ მე რას შევძლებდი? თან სწავლობს და თან შრომობს, რომ როგორმე გაიტანოს თავი – ჰქონდეს გზის ფული. აქეთ თავის ძმასაც ეხმარება. მშობლები სტუდენტებს შესაფერის გარემოს უქმნიან სწავლისთვის, მე კი, რას ვუკეთებ? ვერაფერს! ერთხელ უკვე მოზრდილმა გამახსენა: „დედა, გახსოვს, რომ მეუბნებოდი: ეს იოგურტი არ შეჭამო, ლადოსთვისააო? ახლა ვხვდები, რატომაც მეუბნებოდი, მაშინ კი – მწყინდაო! მართლა ასე ვიქცეოდი. მას რამდენ რამეს ვაკლებდი… (ტირის.)
– ნია რამდენი წლისაა? შეიძლება მას გავესაუბრო?
ნინო: ნია ექვსის. დიახ, რა თქმა უნდა, ისაუბრეთ. მე კი, ლადოს მივხედავ.
– ნიაკო, სკოლაში დადიხარ?
ნია: პირველ კლასში ვარ. სწავლა მიყვარს – განსაკუთრებით ქართული ენის.
– დიდი რომ გაიზრდები, ვინ გინდა იყო – მასწავლებელი?
ნია: არა, ექიმი! ძალიან კარგი ექიმი უნდა გავხდე, რომ ჩემს ძმას დავეხმარო.
– შენს ძმას ეფერები ხოლმე?
ნია: სულ ვეფერები ჩემს ლადუკას. აი, ასე. (თავზე ხელს უსვამს.)
– დედამ მითხრა, რომ ეხმარები მის მოვლაში?
ნია: დიახ. ხან წყალს მივუტან ხოლმე, ხან წამლებს, ხან რას და ხან რას. რასაც დამავალებს, ყველაფერს ვუსრულებ.
– ყველაზე მეტად რაზე ოცნებობ? რა გინდა? შენი სხვა ოცნებებიც გამანდე.
ნია: მინდა, რომ ჩემმა ლადუკამ გაიაროს და დაგველაპარაკოს! ეს რომ მოხდება, მაშინ ყველანი ცა-ა-ა-ა-მდე ბედნიერები გავხდებით. კიდევ სამეცადინო მაგიდა და სკამი მინდა. არ მაქვს. კიდევ, ჩემი ოთახი მინდა, ჩემი კარადა და საწოლი მინდა, გოგონებისთვის რომ არის, ისეთები…
– დედასთან გძინავს?
ნია: მხოლოდ ორი საწოლი გვაქვს, არადა უკვე დიდი გოგო ვარ! ხომ დიდი ვარ, დე? (დედას ეკითხება.)
ნინო: ჩემი ჭკვიანი, მზრუნველი, დიდი გოგო ხარ შენ!
– ქალბატონო ნინო, ვერ მუშაობთ, წარმომიდგენია, როგორ გიჭირთ თავის გატანა. რა არის თქვენი ყოველთვიური შემოსავალი?
ნინო: სოციალური დახმარება, 300 ლარს შეადგენს. ამის გარდა, ვიღებთ ლადოს პენსიას, 275 ლარის ოდენობით, რომელიც მარტო წამლებს და პამპერსებს არ ჰყოფნის. და კიდევ, 100 ლარს – მომვლელის პროგრამის ფარგლებში. სულ 675 ლარი გამოდის. ამ შემოსავლით, მეც არ ვიცი, როგორ ვახერხებ თავის გატანას შშმ პირის პატრონი…
– ადგილობრივ ხელისუფლებას თუ მიმართეთ?
ნინო: ბევრჯერ მივმართე. ერთხელ, ოთახი მოგვიწესრიგეს, საცხოვრებლად ვარგისი რომ გამხდარიყო. ახლაც დავწერე წერილი ჩვენი საშინელი, აუტანელი გაჭირვების შესახებ. ველოდები პასუხს. იმედია, მომაქცევენ ყურადღებას. არც გაზქურა მაქვს, არც სარეცხი მანქანა… თუმცა სახლი არ მაქვს და… და წასასვლელი არსაით… ჩემი შვილებისთვის, საკვები არ მაქვს. ექიმის ფული არ მაქვს, რომ ლადოს ვუმკურნალო… იქნებ ცოტა გაუმჯობესდეს მისი მდგომარეობა?! იქნებ ნანატრი სიტყვა – ,,დედა“ კიდევ დამიძახოს?!
,,ერთ წუთსაც ვერ ვიცოცხლებ ლადოს გარეშე!“
გული შემეკუმშა. ჩახუტებულ დედა-შვილს ვუყურებდი და ვფიქრობდი: ერთია, დედამ ცხრა თვე მუცლით გატაროს და მეორე – კიდევ ოცდახუთი წელიწადი ხელით… ასეთი რამ, ხომ მხოლოდ გმირ დედებს შეუძლიათ?!
ძვირფასო მკითხველებო, გავერთიანდეთ! დავეხმაროთ ნინო ავალიანს. ნუ მივატოვებთ გმირ დედას ბედის ანაბარად. ჩვენი დახმარება, მას ახლა ჰაერზე მეტად სჭირდება!
თუ შეძლებთ, რომ პირადად მოინახულოთ ავალიანების ოჯახი და დაუდგეთ მხარში ნინოს, თქვენ ძალიან გაახარებთ მას. ოჯახის მისამართია: ქალაქი ზუგდიდი, ლომონოსოვის ქუჩა 21.

calendar May 18, 2022
Lado was two years old when he first said “mom!” Nino has been waiting for twenty-three years to hear that word again. But Lado’s condition is getting worse every day…
“Lado, call me: “Mommy”. My son, my boy! I’m praying for this day and night! – Nino says to her 25-year-old son, who sits on her knees, and she caresses him like a baby. – I pray to God that his condition improves at least a little bit, so that he can move, pronounce some words, but … We roll back. How can we deal with this insidious disease called cerebral palsy with the meager capabilities and means we have?
I will always carry him in my arms, but please, don’t let my son die without medications!
“I want to hear your voice, son!”
“He is so thin… Just skin and bones…”
God, it’s hard to see these shots! Looking at them you want to immediately fall on your knees and pray for this poor family or do at least a little for them.
Nino Avaliani is the mother of three children. She lives with her relatives in Zugdidi. Her eldest son, Vladimir, has been suffering from cerebral palsy for 25 years. All his limbs are paralyzed, and he cannot move. The first epileptic attack happened to him at the age of two, and from that day the tragedy of this family began: countless visits to doctors, hospitals, surgeries. Their hopes are exhausted, their dreams are broken…
– Nino, tell us about Vladimir. How hard his situation is?
Nino: I don’t want to repeat the name of what killed me. (She means her son’s illness. – Ed.) My boy has a severe form of it. He can’t walk and talk, he can’t even sit. When he was little, I put him in a stroller. Now… Now all his organs are affected, he has problems with his esophagus… I even take him out for walk holding him in my arms. He is always in my arms like a baby. What else can I do? This is my child, and until my last breath I will endure everything and fight for him. Each of us bears his cross. I don’t like to complain, but my financial problems have driven me to the extreme. I can do nothing for my child anymore: I can’t cope with buying diapers, I can’t feed him normally, buy medications, even take him to the doctor. I would work even the hardest job, but how? Who should I leave him with? Who will carry my son?
“The eating process is quite complicated, because he can never say what he wants …”
“I carry him in my arms like a baby…”
– Is he sick since birth?
Nino: Yes, it’s birth trauma. In fact, the doctors ruined me, and now they can do nothing to help me! When he started having epileptic attacks, we moved to Tbilisi and rented an apartment. Here, in Zugdidi, exercises and massage were completely unavailable at that time. If you only knew what torments I went through during the four years we spent in Tbilisi… When I had no money for a taxi, I carried him in my arms over long distances. And I had a heavy bag with the things he needed. So many people looked with pity on us. One day a stranger put $100 into a child’s sleeve. He didn’t tell me his name. He simply asked me to mention him in my prayers as a stranger, and the Lord Himself will understand who I am talking about. I will never forget that day.  I will never forget the wonderful family of Bachuki Pavliashvili. We rented his apartment. Seeing our situation, Bachuki did not charge us for housing.
He can’t even sit because his bones are deformed very much…
– Did he have any kind of surgery?
Nino: Oh sure. When Vladimir was 11 years old, we borrowed some money and took him to Moscow. In Tula, he was operated on three times. Doctors gave us hope for improvement of his condition, relieving stress. There were some improvements for a certain time, but … To control this disease, you need constant supervision by doctors and great financial capabilities. But we are a socially disadvantaged family, we don’t even have our own house.
– To whom belongs the house where you live now?
Nino: This house belongs to my brother-in-law and his wife. They sheltered us. There are many of them – seven people! God bless this family! We all live together – 11 people. There are not enough rooms, there is not enough food. And they have a baby. I know we bother them, but we have nowhere to go…
“We bother this family, but we have nowhere else to go…”
– Have you ever had your own home?
Nino: Our house burned down two years ago. We had almost nothing, and the fire took everything we had. Thank God, I was visiting my relatives along with my children that day, otherwise I don’t even know what would have happened to us … Then Ika and Tamuna (meaning her brother-in-law and sister-in-law. – Ed.) sheltered us. If not for them, we would have found ourselves in the street without any support.
– Nino, does your husband not live with you?
Nino: He does not live with us, there was no place in his heart for his son. He ran away from responsibility. Men are often weaker than women…
– Does he help you in any way?
Nino: No! And he never helped us! I have always had and still have to cope with all the problems alone.
– Tell us about your other children. Levan is not here right now – we are recording the interview without him. Where is he?
Nino: My middle son, Levan, is a student at the Zugdidi State University. He is finishing his studies this year, and he was drafted into the army today. Social Services paid for his studies. I would not be able to do that. He studies and works to earn at least some livelihood and money for transport. And he helps his brother too. Parents usually create appropriate conditions for their children to study. And what I do? I do nothing! Once, as an adult, he told me: “Mom, do you remember that you told me not to eat yogurt because it was for Lado? Now I understand why, but then I felt offended!” And I indeed, did that. I deprived him of so many things… (Crying.)
– How old is Nia? May I talk to her?
Nino: Nia is six. Yes, of course you can talk to her. And I’ll take care of Lado.
– Niako, do you go to school?
Nia: I am in the first grade. I love learning, especially the Georgian language.
– What will you be when you grow up? A teacher?
Nia: No, a doctor! I will become a very good doctor to help my brother.
Do you hug your brother?
Nia: I always caress my Laduka. Like this. (Strokes his head.)
– Mom says you help her take care of him.
Nia: Yes. I bring water, medications, then one thing, then another. I do everything she asks.
Nia: I want my Laduka to start walking and talking to us! When this happens, we will all be happy to heaven.
– What else do you want? Share your dreams with me.
Nia: I also want a table and a chair for study. I do not have that. I also want my own room, my own closet, and a bed, like this one, for girls.
– Do you sleep with your mom?
Nia: We only have two beds. But I’m already a big girl! Am I big, mom? (Addresses her mom.)
– Nino, you can’t work. I can imagine how difficult it is for you to cope. What is your monthly income?
Nino: Social allowance – 300 GEL. In addition, we get Lado’s pension – 275 lari, which is not enough even for diapers and medications. And we get another 100 GEL within the care program. The total is 675 lari. I have no idea how I manage to survive with this money with a disabled person in my arms …
– Did you address the local authorities?
Nino: Many times! Once, they brought our room to order so that one could live here. And now I have written a letter about our terrible, unbearable poverty. I am waiting for their answer. I hope they pay attention to me. I don’t have a gas stove or a washing machine. Even though I don’t have a home. And there is nowhere to go either … There is nothing to feed my children. There is no money for a doctor to treat Lado. Maybe it is possible to improve his condition a little bit? Maybe he will say the word “mom”, which I want to hear so much?
“I can’t live a minute without Lado!”
My heart sank. I looked at mother and son embracing each other and thought: one thing is when a mother carries her child in her womb for nine months, but completely different thing is when she carries her child in her arms for 25 years. Only mother-heroine can do that.
Let’s unite, dear readers! Let’s help Nino Avaliani. Let’s not leave this heroic mother to the mercy of fate. She needs our help now more than air!
You will make Nino very happy if you visit her personally and support her family. Their address is Zugdidi, 21 Lomonosov street.
Every time you can help someone, just do it, and rejoice that God answers someone’s prayers through you! We are sure that together we can warm their hearts and give them confidence in the future.
(purpose: The Avaliani family)
We have already helped thousands of disadvantaged people! Let’s support this family too! as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help?
We have good news for you – now you can read the stories of our beneficiaries on Instagramhttps://www.instagram.com/chernovetskyi.fund/ and Telegramhttps://t.me/ChernovetskyiFund.