ჩემმა შვილმა თავი ჩამოიხრჩო, რძალი გარდაიცვალა. მე ვიტანჯები, მაგრამ ორი ობლის ხათრით უნდა ვიცოცხლო
„რამე მომიტანე, ბებიკო?“ – „და მე?“ ოთხი პატარა ხელი ირინას კისერზე ეხვევა. ბებიკომ ორი ცალი შოკოლადი მოუტანა. ბებიკო მშიერი უნდა იყოს მთელი თვე: ტყეში მჟაუნას დაკრეფს, ჭინჭრის წვნიანს მოამზადებს. სამაგიეროდ, მისი კნუტები – მაიკო და ნინიკო – კანფეტის გარეშე არ დარჩებიან.
ირინას სახლი სახიფათოა, ის შეიძლება ნებისმიერ მომენტში მას თავზე დაემხოს და მოკლას
აბა, სხვას ვის უნდა სთხოვონ კანფეტი? დედა და მამა ვერ მოუტანენ, ორივე ზეცაშია. მამამ თოკით „საქანელა“ გააკეთა, იქანავა და მერე, ღმერთთან წავიდა. დედას კი, მისი მარტო დატოვება არ უნდოდა და გაჰყვა, რომ ჩაეხუტოს. ბავშვებს სწორედ ასე აქვთ წარმოდგენილი ორივე მშობლის გარდაცვალება.
ორი წლის წინ, ირინას შვილმა, სერგეიმ, მოულოდნელად ჩამოიხრჩო თავი. სულ რაღაც ნახევარი წლის წინ კი, რძალიც, მარიკა კოვიდით გარდაიცვალა.
ბებიკო გულში ინახავს ტკივილს. დიდი ხნის წინ, მას ინტერნატში ასწავლეს, რომ ვინმეს თუ ანახებ, სად გტკივა, აუცილებლად იქ ჩაგარტყამენ. ჩაურტყიათ, თანაც, ძალიან ხშირად. ამიტომ, არავის ანახებს. ის დიდი და ძლიერი ჩანს. ამ დროს კი, მიწისძვრისგან დანგრეულ სახლში იღუპება, რომელიც ძლივს დგას დაღმართის პირას. თვეობით შიმშილობს, მაგრამ კანფეტი შვილიშვილებისთვის მაინც მიაქვს. თითქმის ღია ცის ქვეშ სძინავს. თითოეული გამვლელი ხედავს, როგორ იღუპება ის. ყველას თვალწინ…
– აქ მარტო ცხოვრობთ, ირინა?
ირინა: კი, მარტო, მადლობა ღმერთს. რამე რომ მოხდეს და სახლი ჩამოინგრეს, მარტო მოვკვდები. ჩემი შვილიშვილები – მაიკო (7 წლის) და ნინიკო (6 წლის) – რძლის მამასთან, შალვა პაპასთან ცხოვრობენ. არ მომყავს ჩემთან სტუმრად. ჩემი სახლი ცუდია, სახიფათო. მე თვითონ მივდივარ სანახავად.
ახლა, მათთვის მე მხოლოდ ბებიკო კი არა, დედაც ვარ და მამაც. მე უნდა მოვასწრო ყველაფერი ის, რაც ვერ მოასწრეს მშობლებმა. ვასწავლო, ვაჩვენო, აღვზარდო. (ამოიოხრა.)
ბებიკო და მისი საყვარელი გოგონები – მაიკო და ნინიკო
– ასეთი ახალგაზრდები, ერთმანეთს მიჰყვნენ. ეს რანაირად მოხდა, რატომ? ძალიან გითანაგრძნობთ.
ირინა: შვილს, ეს ყველაფერი სულ რაღაც ნახევარი საათის გაანმავლობაში შეემთხვა. მარიკა, ბავშვებთან ერთად, მაღაზიაში გაუშვა თვითონ კი, თავი ჩამოიკიდა. ბავშვები სახლში რომ შევიდნენ, ეგონათ, მამა „საქანელაზე ქანაობს“… მიცვივდნენ… მარიკას, ასეთი შოკის შემდეგ შაქარმა აუწია, მერე კი სწორედ ამან დაღუპა.
გამომძიებლის თქმით, კონკურენტებს სურდათ ჩემი შვილის თავიდან მოცილება. სერგეის ბიზნესი ჰქონდა – ხორცეულობის საკუთარი მაღაზია. სანამ თავს მოიკლავდა, ვიღაცამ დაურეკა.
ჩავარდნა მაქვს, არ მახსოვს მაშინ რას ვაკეთებდი. მომიყვნენ, რომ ძირს მიპოვეს, უგონოდ, სულ დალურჯებული. თურმე, კედლებს ვასკდებოდი, რომ გავიგე. მის კუბოსთან არაადამიანური ხმით ვყმუოდი. მაგრამ, არაფერი მახსოვს.
მარიკას იმდენად შეერყა ჯანმრთელობა, რომ კოვიდი ვეღარ გადაიტანა. წავიდა საყვარელ მეუღლესთან… სრულიად დაობლდნენ ჩემი კნუტები. ფეხზე ხომ უნდა დავაყენოთ, იმდენი რამ სჭირდებათ…
– თქვენ ხომ, თავად არაფერი გაქვთ.
ირინა: ბავშვებს როგორ ეტყვი, რომ არ გაქვს. რამეს, სულ ციცქნას მაინც ელოდებიან, ბებიკო რომ მივა. პენსიით ბურღულეულს ვყიდულობ, ტყეში კი, მჟაუნას და ჭინჭარს ვკრეფ.  სულ არ მჭირდება ბევრი. შემიძლია, დღეში მხოლოდ ერთხელ რომ ვჭამო. უკვე მივაჩვიე ამას საკუთარი თავი. სოციალური დახმარების თანხით ვარსებობ – 50 ლარით.
ირინას სადილი – ტყეში დაკრეფილი მჟაუნა
– ყველაზე უბრალო რამეების გარეშე როგორ ძლებთ? შხაპის, საპირფარეშოს, ტანსაცმლის კარადის, მაგიდის, ტელევიზორის გარეშე?
ირინა: ვერ ვძლებ, მაგრამ სხვა რა გზა მაქვს. ჩემთან ეზოში წყალი მოდის, რაღაცის გარეცხვა შესაძლებელია. საპირფარეშო არ მაქვს და ქოთანს ვხმარობ. 2015 წელს, ძლიერი წყალდიდობის დროს, ჩემი ბლოკით აგებული საპირფარეშო მდინარემ წაიღო. ეს ხომ ვერისხევია – სახიფათო ადგილი. მდინარემ სახლი მთლიანად გამორეცხა. ხედავ, ყველაფერი დამპალია, ჭერიც და იატაკიც. მაგის მერე, მთელი ერთი თვე ვაგროვებდი ჩემს ნივთებს  ქუჩაში, ხან სად ვნახულობდი, ხან სად.
ახლა, იმას რაც წყალდიდობის მერე დარჩა, მიწისძვრამ მოუღო ბოლო. ვიჯექი, ტელევიზორს ვუყურებდი, და უცებ, კედელი ჩემკენ წამოვიდა! ძლივს მოვასწარი საწოლთან, კუთხეში შეყუჟვა. მაგარი გრუხუნი იყი. ტელევიზორი აფეთქდა, ავეჯი გაიჭყლიტა. ამ ჯერზე გადავრჩი.
სახლს გვერდითა კედელი აღარ აქვს. მაწანწალა ძაღლს, კატას, ან დაუპატიჟებელ სტუმარს, აქ თავისუფლად შეუძლიათ შემოსვლა
2015 წელს მომხდარი წყალდიდობის შემდეგ, იატაკი და ჭერი სულ დალპა, შპალერი კი, სულ ამოიბერა
ქარისა და წვიმის დროს, სახლში საშინელი მტვერი და ტალახია. ნეტა, რა ელის ირინას ზამთარში?
მხოლოდ ეს ავეჯი შემორჩა
მეზობლებმა ორი პალასი მომცეს – ჩამონგრეული კედლის ადგილას რომ ჩამომეფარა. თორემ გამვლელები იხედებიან, ყველაფერი ჩანს, როგორც საერთო ეზოში.
– მეზობლების გარდა, თავი არავინ შეიწუხა?
ირინა: ჩემს მძახალს, შალვას, რომც მოუნდეს, ფიზიკურად ვერ დამეხმარება. დაცვაში მუშაობს, შვილიშვილებს რომ აჭამოს. სხვას არავის ვჭირდები. უფროსი შვილი, დიდი ხანია, არ მელაპარაკება, ამომშალა თავისი ცხოვრებიდან. ციხის მერე, ძალიან გაბოროტდა. ითხოვდა, ეს სახლი მის სახელზე გადამეფორმებინა, ძალადობდა კიდეც. რა დახმარებას უნდა ველოდო მისგან. ყველაფერი დაავიწყდა. მე ხომ, ორი შვილი ამ სახლში გავზარდე. არანაირ სამსახურს არ ვთაკილობდი, ფეხზე რომ დამეყენებინა ისინი. დამლაგებლადაც ვმუშაობდი, გამყიდველადაც. ახლა კი – „წადიო“.
ბედნიერი წარსულის გახსენება მტკივნეულია.
ძალიან ძველი სახლია, ბებიაჩემმა ააშენა 1930 წელს.
– ახლა კი მესმის, რატომ გიჭირთ ამ სახლის მიტოვება.
ირინა: კი არ მიჭირს, შეუძლებელია ეს. რამდენიმე წლის წინ, ჩემი სახლი და ნაკვეთი, მიითვისა ერთმა თაღლითმა იურისტმა ქალმა. რამდენიმე მეზობელიც მოატყუა. დაზარალებულები ვართ. ჯერ კიდევ სასამართლოშია ეგ საქმე. საბუთებით, ჩემი საკუთარი სახლის პატრონი არ ვარ.
სახელმწიფოს კი, მიზეზი მიეცა, რომ არ დამეხმაროს. ყოველთვის თავად „ჭამენ“ ჩემს დახმარებას. მაშინაც „შეჭამეს“, წყალდიდობა რომ მოხდა, და ახლაც.
ირინას ზურგი სტკივა, თიაქარი აწუხებს. იმის ძალა არ შესწევს, ეზო რომ მოაწესრიგოს
წყალდიდობისა და მიწისძვრის შემდეგ, უამრავი ხარახურა დაგროვდა ეზოში
– და არავინ არის თქვენზე პასუხისმგებელი.
ირინა: არავინ, ღმერთის გარდა. დასაძინებლად რომ დავწვები, ვლოცულობ, ვევედრები: „ღმერთო, ხვალინდელი დღე გამითენე. არ ჩამომენგრეს ეს სახლი თავზე.“ მას ვუყვარვარ, ამიტომაც გამომიგზავნა ამდენი განსაცდელი. ვინც მეტად უყვარს, მათ მეტ სიძნელეს უგზავნის. მიუხედავად იმისა, რომ ამ ყველაფრის გადატანა ძალიან გამიჭირდა. გული ჩვარივით სუსტი მაქვს. რაც უნდა, იმას შვრება. ვიგუდები, ჟანგბადი არ მყოფნის, საშინელი არითმია მაქვს.
– ირინა, შვილიშვილები, მშობლების შესახებ გეკითხებიან რამეს?
ირინა: მაიკუნა ხშირად მეკითხება: „რას აკეთებენ ახლა დედა და მამა?“ „ბებიკო, უკან ვერ დაბრუნდებიან?“ მაიკუნა ძალიან ტიროდა ორივეს დასაფლავებაზე. ნინიკოს კი, აუტიზმის მსუბუქი ფორმა აქვს, ამდენს ვერ ხვდება. შესაძლოა, ასე, მისთვის უკეთესიც ოყოს.
საფლავის ცივ ქვას ეფერებიან პატარა ხელებით, კოცნიან. ბავშვებს ბოლომდე მაინც ვერ აუხსნი, რა მოხდა.
– ღმერთმა მოგცეთ ჯანმრთელობა და ძალა, შვილიშვილებს რომ მიხედოთ. რით დაგეხმაროთ?
ირინა: ვლოცულობ, სახლმა გაუძლოს, სანამ დახმარება მოვა. ნებისმიერ წამს შეიძლება ჩამოინგრეს, ამის მეშინია. არ მინდა, მისი ნანგრევების ქვეშ მოვკვდე. ჯერ კიდევ ვჭირდები ჩემს კნუტებს. გთხოვთ, კედლის გარემონტებაში დამეხმარეთ. აუცილებელი საყოფაცხოვრებო ნივთებიც აღარ შემომრჩა. საჭმელს არ ვითხოვ, მიჩვეული ვარ შიმშილს. პირველები ხართ, ვინც ჩემი ამბავი გულთან ახლოს მიიტანა. იქნებ, ახლა მაინც დასრულდეს ჩემი ტანჯვა.
ირინას იმის საშუალებაც კი არ აქვს, უბრალოდ რომ დაიძინოს. ყოველი ხმაური აშინებს და აღსასრული ელანდება. სიცოცხლისთვის სახიფათო სახლში, მარტოდმარტოა მიტოვებული. ძალიან დაღლილია. ერთადერთი, რაც უნდა, არის ის, რომ თავისი შვილიშვილებისთვის, კარგი ბებია იყოს.
ირინა არ უნდა დაიღუპოს! ის ძალიან სჭირდება თავის პატარა შვილიშვილებს, მაიკოს და ნინიკოს, რომლებსაც არც დედა ჰყავთ და არც მამა! ის მათ ძალიან სჭირდება! მოდით, შევუნარჩუნოთ სიცოცხლე, დავეხმაროთ იმაში, რომ უსაფრთხო გახადოს თავის საცხოვრებელი. ძალიან სჭირდება სამშენებლო მასალა, ელემენტარული ავეჯი, ტექნიკა, პროდუქტი და წამლები.
უფალმა დაგიფაროთ ამხელა განსაცდელისგან და ტკივილისგან. ღმერთმა მარტოსული და უბედური სიბერისგან დაიფაროს ყველა.
მეგობრებო, რეალურად პირობები, რომელშიც ირინა ცხოვრობს, ბევრად უარესი და საშინელია. შეგიძლიათ პირადად მოინახულოთ ირინა ოლიფერი და შესთავაზოთ მას დახმარება. ის ცხოვრობს თბილისში, ვერისხევში. მისი მისამართია: წყნეთის გამზირი, პირველი შესახვევი, ბინა 20.
გამოვიჩინოთ გულმოწყალება და დავუმტკიცოთ, რომ სასწაულები ხდება, და რომ მასაც შეიძლება ჰქონდეს სითბო, სიმყუდროვე და ბევრი საჭმელი! მათ სჯერათ ჩვენი! იმედს ნუ გავუცრუებთ. დავანახოთ, რაოდენ კეთილი ხალხი ცხოვრობს საქართველოში!

My son hanged himself, my daughter-in-law died. And I have to suffer, but live for the sake of two orphans
calendar June 9, 2022
“Bebika, did you bring me something?” – “And what about me?” Four arms hug Irina by the neck. Bebika (they affectionately call grandmothers like that in Georgia. – Ed.) brought two chocolates. Hungry month awaits Bebika: she will gather sorrel in the forest, make nettle soup. But her kittens – Maiko and Niniko – will not be left without sweets.
HELP YOUR FRIENDS TO GET CLOSER
TO THE WORK OF MERCY!
Irina lives in a dangerous house that could collapse and kill her at any moment.
Who else should they ask for candy? Mom and dad will not bring them anything – they are in heaven. Their dad made a “swing” with a rope, and when he rode, he went to God. Their mom did not want to leave dad alone and went to hug him. This is how children imagine the death of their both parents.
Two years ago, Irina’s son, Sergei, unexpectedly hanged himself. And just six months ago, Marika, her daughter-in-law died of covid.
Bebika hides her pain inside. Once upon a time in a boarding school, she was taught that if she showed pain, they would hit her there. And they hit her, they hit her a lot. That’s why she doesn’t show. She looks big and strong. But she perishes in a house destroyed by an earthquake, which somehow keeps standing on the edge of the slope. She goes hungry for months but brings candy to her granddaughters. She sleeps almost under the open sky. Every passer-by sees how she dies. In front of everyone…
– Irina, do you live here alone?
Irina: Thank God, alone. If something happens and the house collapses, I’ll die alone. My granddaughters – Maiko (7 years old) and Niniko (6 years old) – live with the father of my daughter-in-law, grandfather Shalva. I never bring them to my home. My house is bad, dangerous. I go to visit them myself.
Now I am not only a bebika to them, but also mom and dad. I must do everything that their parents did not have time to do. To teach, to show, to educate. (Sighs.)
Bebika and her favorite girls – Maiko and Niniko
– Your son and daughter-in-law left so young. How did it happen, why? I am so sorry.
Irina: Everything happened to my son in about half an hour. He sent Marika and the children to the store and hung himself. When the children entered the house, they thought that dad was riding a “swing”. They ran up to him… Marika got diabetes from this shock, and then it killed her.
The investigator says that the competitors wanted to get rid of my son. Sergey was engaged in business – he had his own butcher shop. They called him before he committed suicide.
I have a memory lapse, what I did then. People said that they found me on the floor, unconscious, bruised. They say I hit the wall when I learned about that. I howled in an inhuman voice by his coffin. But I don’t remember myself.
Marika became so weak in health that she could not bear the covid. She went to her beloved husband… My kittens are complete orphans. We need to raise them – they need so much things…
– You don’t have anything.
Irina: But you can’t tell kids that you have nothing. They are waiting for at least something small, when granny comes. I buy cereals from my pension, and I collect sorrel and nettles in the forest. I don’t need much. I can eat once a day. I trained myself like this. I live on social allowance – 50 GEL.
Irina’s lunch – sorrel collected in the forest
– And you can do without the most basic things? With no shower, no toilet, no wardrobe, no table, no TV?
Irina: I can’t, but I have to. But I have water in the yard, so I can wash something there. There is no toilet, I use a potty. My block-built toilet was swept away by the river when there was a massive flood in 2015. This is Verishevi, a dangerous place. The river washed out the whole house. You see, everything is rotten – the floor, the walls. Then for a whole month I collected my things from the street – here and there.
The earthquake has now finished off the things that the flood did not take away. I was sitting, watching TV, when suddenly the wall started moving towards me! I just managed to curl up in the corner by the bed. There was a big explosion. The TV exploded, the furniture was crushed. I survived then.
My house no longer has a side wall. A stray dog, cat or an uninvited guest from the street can freely get into the house
After the flood in 2015, the ceiling, floor and walls rotted, and the wallpaper went into huge blisters
There is terrible dust and dirt in the house when it rains or when wind blows. And what awaits Irina in the winter?
That’s what is left of things and furniture
Neighbors gave her two carpets to cover the destroyed side of the house, otherwise passers-by from the street peep inside.  The house is like a passage yard – you can see everything.
– Did anyone help you besides your neighbors?
Irina: Shalva, my daughter-in-law’s father, is not able to help me. He works as a security guard to feed our granddaughters. No one needs me anymore. My eldest son has stopped communicating with me for a long time. He became so cruel after prison. He demanded that I register the ownership of this house on him, he even beat me with his fists. You won’t get help from him. He forgot everything. I raised my two sons in this house. I was not embarrassed about any work to put them on their feet. I worked as a cleaner, and as a saleswoman. And now I must get out.
It is bitter to recall the past happiness
This is a very old house, my grandmother built it in 1930.
– I see now why it is so hard for you to leave here.
Irina: Not just hard – but impossible. Many years ago, my house and land were appropriated by a fraudulent lawyer. She lied to some of my neighbors too. We are the victims. This case is still in court. According to the documents, I am not the owner of my house.
And the state has an excuse not to help me. They always defalcate the aid intended for me. They defalcated it when the flood happened and defalcate it now.
Irina has a sick back, she has hernia. She has no strength to put the yard in order
There is a pile of rubbish that accumulated in the yard after the flood and earthquakes
– And no one is responsible for you.
Irina: Only God is responsible for me. When I go to bed, I ask Him: “Lord, let me wake up tomorrow. Don’t let this house fall down.” He loves me and that’s why he sent me so many trials. He gives more difficulties to those he loves the most. Although I endured them with great difficulty. My heart is torn as a rag. It does what it wants. I suffocate, I lack oxygen, and I have a terrible arrhythmia.
– Irina, do your granddaughters ask you about their parents?
Irina: Maikosha often asks: “What are mom and dad doing now? “Bebika, can they come back?” Maikosha cried a lot at both funerals – both of her father’s and of her mother’s. And my Niniko has mild autism, she doesn’t understand it that much. Maybe that’s for better.
They stroke the cold stone at the cemetery with their hands, kiss it. You still can’t explain to the children what happened.
– May God give you health and strength to look after your granddaughters. How can we help?
Irina: I pray that the house will endure until help comes. It could collapse at any given moment, I’m afraid of that. I don’t want to die under the rubble. My kittens still need me. Help repair the wall, please. There are no living things left either. I don’t ask for food – I’m used to starving. You are the first who got so interested in me, who reacted with their heart. Maybe my suffering will end now?
Irina is deprived of the opportunity to even just fall asleep. She is afraid of every sound, and it seems to her that the end has come. She is abandoned alone in mortal danger. She is very tired. All she wants is to be a good grandmother to her granddaughters.
Irina must not die! Her little granddaughters – Maiko and Niniko – really need her, they do not have mom and dad! We really need her! Let’s keep her alive, help make her home safe. Building materials, basic furniture, appliances, food, and medications are badly needed.
God forbid you from bitter trials and misfortunes. God forbid anyone lonely and unhappy old age.
Friends, in reality, Irina’s living conditions are even worse and scarier. You can visit Irina Olifer personally and offer her your help. She lives in Tbilisi, in Verishevi. Her address is: Tskneti avenue, first lane, building 20.