ჩემი შვილის თვალებში იმხელა სიყვარულს ვხედავ! ჩემი ოცნებაა, მისგან მხოლოდ ორი სიტყვა რომ მოვისმინო: „მიყვარხარ, დედა!“
calendar სექტემბერი 8, 2022
„უკვე ოცდაათი წელია ასეთ გაუსაძლის მდგომარეობაში იმყოფება ჩემი ერთადერთი შვილი. გესმით ჩემი ტკივილი და ჩემი უმწეობა? არა, არ გესმით და უფალს ვთხოვ, არც არასდროს არცერთს ეს სიმწარე არ გაგაგებინოთ, არ გამოგაცდევინოთ! შვილის ტანჯვის ყურება ოცდაათი წელიწადის განმავლობაში… ეს… ეს ყველაზე მძიმე განაჩენია, მძიმე ჯვარი, რომლის ტარებაც მარტოს უკვე ძალიან მიჭირს. ამიტომ, მინდა ჩემი განწირული ვედრება თქვენც გაგაგონოთ… ხმამაღლა ამოთქმაც ისეთივე რთულია, როგორც თავად ეს ტანჯვა, მაგრამ ახლა თუ არ ამოვთქვი, თუ არ მომეხმარეთ, თუ არ შემეხიდეთ… ჩვენ დავიღუპებით!“ – ცრემლებს ვერ იკავებს ქალბატონი ლალი კოპლატაძე და ისე გვიყვება თავისი უბედურების შესახებ.
„მას არ შეუძლია დამიძახოს „დედა“, მაგრამ მის მზერაში ვკითხულობ ამ  სანატრელ სიტყვას!“
დიახ, უბედურების, რადგან სხვა რა შეიძლება დაარქვა უმწეოდ, უგონოდ ლოგინად ჩავარდნილი შვილის ყოფას, რომელსაც უკვე 32 წელი შეუსრულდა, მას კი, დედის დაძახებაც კი არ შეუძლია! გულიანად გაღიმებაც კი! მისი თვალები უსასრულო სივრცეში იყურება, თითქოს იქიდან შველას ითხოვს. მხოლოდ დედა მოდის საშველად, გაუსაძლისი ტკივილების დასაამებლად…
ლალის ძალიან გაუჭირდა ჩვენთან საუბარი. მაგრამ სხვა გზა არ იყო, ინტერვიუ მაინც ჩავწერეთ. აბა, როგორ მოგვეტანა მისი ამბავი თქვენამდე?!
„ის ისეთი გამხდარია, ძვლებს დაუთვლით…“
– ლალი, მოგვიყევით მამუკას მდგომარეობის შესახებ.
ლალი (64 წლის): ჩემი მამუკა ოცდათორმეტი წლისაა,  თითქმის ოცდაათი წელია, რაც  ამ მდგომარეობაში იმყოფება. არ შეუძლია ჯდომა, სიარული, მეტყველება. ერთი გვერდიდან, მეორე გვერდზე გადაბრუნებაც კი… დამოუკიდებლად ჭამაზე ხომ საუბარიც ზედმეტია… აქვს თავის ტვინის ქერქის ატროფია, ფილტვების, ხერხემლის, კუჭნაწლავის, საყლაპავი მილის, კბილების პრობლემები. განა არის რაიმე, რაც არ აწუხებს? ამ მდგომარეობაში, როდესაც ორგანიზმმა განვითარება ორნახევარი წლის ასაკში შეწყვიტა, მისთვის რთულია ბრძოლა სიცოცხლისათვის. ეპილეფსიური შეტევები დღეში ხან სამჯერ, ხან მეტჯერაც ემართება. მე სულ მის გვერდით უნდა ვიყო. ვერავის ვერ ვანდობ მის თავს. ის ხომ ჩემი ერთადერთი ვაჟია?! ასეთიც და ისეთიც, ქვეყნიერებას მირჩევნია. მას რომ რამე მოუვიდეს, ამას ვერ გადავიტან… ღმერთო, წარმოდგენაც არ მინდა… (ტირის.)
„ის ჩემი ერთადერთი ვაჟია და მე ის სიცოცხლეს მირჩევნია!“
– ლალი,  მამუკას ეს დავადებები თანდაყოლილი ხომ არ არის, მერე დაემართა… მოგვიყევით, რა და როგორ მოხდა.
ლალი: მამუკა არც ისე ადრეულ ასაკში შემეძინა. მის დაბადებას დიდხანს ველოდით. „ნანინანატრიო“ – ასე ვიცით თქმა ქართველებმა – სწორედ ამ შემთხვევისთვის გამოდგება ეს გამოთქმა. ის ძალიან ჯანმრთელი დაიბადა. 4,2 კგ-ს იწონიდა, 51 სმ სიგრძის გახლდა. განვითარებაც კარგი ჰქონდა 2,5 წლის ასაკამდე, უსწრებდა კიდეც თანატოლებს როგორც ფიზიკური, ასევე გონებრივი განვითარებით. პატარა მამუკა ძალიან ჭკვიანი და ლამაზი ბავშვი იყო. ამას იმიტომ არ ვამბობ, რომ ჩემი შვილია… მას ძალიან უყვარდა სხვადასხვა ისტორიების მოსმენა. ისე არ დაიძინებდა, მისთვის ზღაპარი, ან ნოდარ დუმბაძის რომელიმე მოთხრობა რომ არ წაგვეკითხა. დიახ, მას ორი წლის ასაკში ვუკითხავდით ნოდარ დუმბაძის მოთხრობებს.
„ამ დროს ვინ იფიქრებდა, რა ტანჯვა ელოდა ჩემს პატარა ბიჭს?!“
მამუკას კარგად ჰქონდა განვითარებული მხედველობითი მეხსიერება. ერთ დღესაც, ის ბაბუასთან მივიდა და თითი დაუდო ზღაპარზე: „აი, ეს წამიკითხეო“. ბაბუა უსინათლო იყო, ვერ ხედავდა რაზე მიუთითებდა პატარა. ამიტომ, სულ სხვა ამბის მოყოლა დაიწყო, ვითომ, კითხულობდა. მამუკა კი გაბრაზდა და უთხრა ბაბუას, რომ ბავშვების მოტყუება არ შეიძლება. მატყუარები ცუდები არიან… ღმერთო, რა ბედნიერები ვიყავით მაშინ… სანამ, იმ ავბედითი 5 ნოემბრის სასტიკმა დილამ ყველაფერი თავდაყირა არ დააყენა. მამუკას უჩვეულო შფოთვამ გამაღვიძა. ბავშვმა ბალიშზე თავი რამდენიმეჯერ უცნაურად გააშეშა. მაშინ, არაფერი ვიცოდი გულყრების შესახებ. თურმე ეს ყოფილა…
გამოვიძახეთ სასწრაფო და გავიქეცით საავადმყოფოში. ეს ყველაფერი 90-იანების დროს ხდება, როდესაც გამართულად არაფერი არ მუშაობდა! გადაგვამისამართეს სხვა კლინიკაში, მერე, კიდევ სხვაში და ასე მკითხაობა-მარჩიელობაში კიდევ უფრო დამძიმდა მამუკას მდგომარეობა. როდესაც სასწრაფო დახმარების მანქანაში ვიჯექით, გული გაუჩერდა. გული გაუჩერდა კლინიკაშიც… ღმერთო, ეს რა საშინელება იყო… გახსენებაც კი მიჭირს. მერე სრული ექვსი თვე „ვიცხოვრეთ“ საავადმყოფოში. მართვით სუნთქვაზე იყო ჩემი ბიჭი.  ნელ-ნელა მდგომარეობა გაუმჯობესდა იმ კუთხით, რომ სიკვდილის საშიშროება აღარ იყო, თორემ… ეჰ, ეს მდგომარეობაც არ არის სახარბიელო…
„ძნელია, როდესაც ვერ გეუბნება რა უნდა, მაგრამ მე თავად ვახერხებ მიხვედრას. დედა ხომ, შვილთან უხილავი ძაფებითაა დაკავშირებული…“
– და რა დაუდგინდა, რა დიაგნოზი დაუსვეს?
ლალი: მან გადაიტანა ტუბერკულოზური         მენინგოენცეფალიტი, ისე რომ ვერაფერი გავიგეთ. არ ჰქონია არც სიცხე, არც არაფერი ისეთი, რაც გვაგრძნობინებდა მოახლოებულ საშიშროებას. მერე, თავის ტვინის ქერქმა გადაგვარება დაიწყო. ბავშვის განვითარება კი, შეჩერდა. საავადმყოფოდან გაგვწერეს. ამის შემდეგ, საავადმყოფოს ხშირი სტუმრები ვართ. ამ 30 წლის განმავლობაში, ალბათ ნახევარი, მის კედლებში გვაქვს გატარებული, მაგრამ რას ვიზამთ? მთავარია, ჩემმა მამუკამ იცოცხლოს.
„დედას ყველაზე მეტად უყვარხარ!“
– მეუღლე და ოჯახის წევრები გედგნენ, ალბათ, გვერდში…
ლალი: მეუღლემ ამხელა უბედურებას ვერ გაუძლო და ორ  წელიწადში გარდაიცვალა, მერე, მალევე დედაც, უფროსი ძმაც და… ასე აება ყველაფერი ერთმანეთს, როგორც ხდება ხოლმე: „გაჭირვებულ კაცს, ქვა რომ აღმართშიც დაეწევა.“  მამა უსინათლო მყავდა, მაინც მეხმარებოდა, თავისებურად. მერე იმანაც დაგვტოვა. ახლა უმცროსი ძმაღა დამრჩა, მაგრამ ისიც ავადაა, ტუბერკულოზი გადაიტანა ორჯერ, ძალიან სუსტადაა… მოკლედ, მეტი არავინ მყავს. მეც აღარ ვარ ახალგაზრდა, 64 წლის ვარ, პენსიონერი. წნევები მაწუხებს, ჩიყვი, მაგრამ ჩემს თავს არ ვჩივი. საერთოდ რატომ ვთქვი რამე?! უფალს მადლობა, რომ ჯერ ცოცხალი ვარ ჩემი შვილის იმედად, თორემ, მე რომ რამე დამემართოს, მამუკას ვინ მიხედავს?  იქ „დამთავრდება“ ჩემი ბიჭიც…
„ჩემს შვილს, ჩემს გარდა, ვინ ატარებს ხელში აყვანილს?“
– ლალი, ასეთ მძიმე ავადმყოფს ბევრი რამ სჭირდება – გამოკვლევები, მედიკამენტები, პამპერსები, განსაკუთრებული კვება. თქვენ ვერ მუშაობთ, როგორ ახერხებთ არსებობას?
ლალი: ეჰ, ამას არსებობაც აღარ ჰქვია… ჩვენი შემოსავალი ჩემი პენსია, მამუკას ინვალიდობის პენსია და სოციალური დახმარებაა. ახლანდელი ფასების პირობებში, მთელი ეს შემოსავალი, როგორ უნდა ვიმყოფინოთ? სოციალური სასადილოთი ვსარგებლობთ. რასაც იქ გვაძლევენ, მე იმას კი დავჯერდები, არც მინდა მეტი, მაგრამ მამუკა? მისთვის იქაური საკვები არაა მიზანშეწონილი. ამიტომ ვცდილობ, რაღაცნაირად „გავაკეთილშობილო“ იქიდან წამოღებული სადილი. არც ამის საშუალება მაქვს ყოველთვის.
„ჭამა სიამოვნებს და სახე უნათდება. მაგრამ ყლაპვა უჭირს…“
რომ არ გავაგრძელო, ძალიან გვიჭირს. ისე ძალიან, რომ ტირილამდე მივდივარ. ჩემი ასაკის ქალისთვის, ეს ყველაზე მძიმე ყოფაა, რასაც ოდესმე წარმოვიდგენდი…
„ერთი ცალი მოხარშული კარტოფილი საუზმედ, სადილად და ვახშმად…“
ადრე ვმუშაობდი, მამუკაც უფრო პატარა იყო, არც ამდენი დაავადება სჭირდა ერთად, ყველაფერი თანდათანობით გაუარესდა… ასე, თუ ისე, გაგვქონდა თავი. მერე სამსახურიც დავკარგე. ბინაც…
– როგორ, ეს ბინა თქვენი არაა?
ლალი: კერძო იპოთეკაშია, უკვე ჩვენი აღარაა. თაღლითობის მსხვერპლი გავხდი. ხომ წარმოგიდგენიათ, ჩემნაირ დედას რომ ამას გაუკეთებს, რანაირი ადამიანი უნდა იყოს? გულქვა! ახლობელია, და არ მინდა ამაზე საუბარი… მას მაინც არ აქვს სირცხვილის გრძნობა! ჰოდა, ერთ „მშვენიერ“ დღესაც ალბათ აქედანაც გაგვასახლებენ. არ მინდა წარმოვიდგინო, რა გველის ღია ცის ქვეშ… სად უნდა წავიდეთ?!
„წყალი ჩამოგვდის, მაგრამ მალე, შეიძლება საერთოდ ღია ცის ქვეშ მოგვიწიოს დარჩენა…“
– ადგილობრივი ხელისუფლება თუ გეხმარებათ რამით?
ლალი: ორჯერ დაგვიფინანსეს მედიკამენტები და მატერიალური დახმარება მივიღეთ ერთხელ ორასი ლარის ოდენობით. სულ ეს იყო. დამეთანხმებით, ეს მიზერულია, თუმცა, სულ არაფერს სჯობს! როცა შემეძლო, არავისთვის მითხოვია დახმარება, არც სახელმწიფოსთვის და არც ადამიანებისთვის. ვშრომობდი და ვწვალობდი ჩემი შვილისთვის. ეს ყველა დედის ვალია. მაგრამ ასაკი მომემატა, არც ფიზიკურად შემიძლია იმდენი და სულიერადაც მიჭირს.  მამუკას მდგომარეობის გაუარესებამ საერთოდ გამტეხა. ჩემი შვილის მდგომარეობა თანდათანობით მძიმდებოდა:  ჯერ ნაწოლი გაუჩნდა, ინფექცია წავიდა, მერე ყლაპვა გაუჭირდა და კუჭის პრობლემებიც დაეწყო, მერე ფილტვების დაავადებებმა იჩინეს თავი. კოვიდიც გადავიტანეთ. კოვიდმა საბოლოოდ გააუარესა მისი მდგომარეობა. აი, აგერ ხედავთ, ამოსახველებელ აპარატს, რომელსაც დღეში რამდენიმეჯერ ვიყენებთ.
„ამ პროცედურის ჩატარება დღეში რამდენიმეჯერ გვიწევს…“
ხედავთ  ჟანგბადის აპარატს, რომელიც სახელმწიფომ დაგვიფინანსა და რომლის გარეშეც, მამუკა აქამდე ვერ იცოცხლებდა… აი, ასეთი მძიმეა ჩვენი ყოველდღიური ყოფა! წამლები, აპარატები, პროცედურები და…  და საავადმყოფოები! ბოლო პერიოდში, კიდევ ორი დიდი პრობლემა დაგვემატა. ხერხემალი მარცხენა მხარეს გადაიღუნა, ბავშვის (ყოველთვის ასე მოიხსენიებს) მარჯვნივ გადაწვენა საერთოდ შეუძლებელი გახდა. ვიცი, ეს ძალიან საშიშია. გამოკვლევებზე ვერ მიმყავს, ამის არანაირი საშუალება აღარ მაქვს!
„ჩვენს უთვალავ პრობლემას, ხერხემლის გამრუდებაც დაემატა…“
მეორე პრობლემა კი, კბილების პრობლემაა, ყოველ ღამით სტკივა, არ გვძინავს არცერთს. ტირის, ღმუის, ვერ ისვენებს. ო, ღმერთო, რა საშინელებაა კბილის ტკივილი! ასეთი ავადმყოფისათვის, ალბათ, კიდევ უფრო საშინელი… მისთვის კბილის ამოღება გარკვეულ სირთულეებთანაა დაკავშირებული. შესაძლოა, ვერც გადაიტანოს! ძალიან მეშინია, ამაზე ფიქრის… საერთოდ, ხვალინდელ დღეზე ფიქრის მეშინია. ჩვენთვის იქნება კი, ეს „ხვალ“?
– თქვენ ძლიერი ქალი და გმირი დედა ხართ, ლალი. უნდა გამაგრდეთ და კიდევ უფრო გაძლიერდეთ.
ლალი: ალბათ, ყველას ჩვენ-ჩვენი ჯვარი გვაქვს სატარებელი. უფლის ნებაა ყველაფერი. მაგრამ ახლა, ისე უმწეოდ ვგრძნობ თავს, ისე მარტო ვარ დარჩენილი, ყოველგვარი საყრდენის გარეშე… წინ ვეღარ ვიხედები… არ მინდა, რაიმე უფრო საშინელი დავინახო…
„ნუ გეშინია, ჩემო ბიჭო, დედა მუდამ შენთან იქნება!“
გვინდოდა, უფრო მეტად გაგვემხნევებინა ეს შეუპოვარი ქალბატონი, გვეთქვა უამრავი სანუგეშო სიტყვა, მაგრამ ჩავთვალეთ, რომ ამას ჩვენი ერთად ქმნილი სიკეთე უფრო უკეთ გააკეთებდა, ჩვენო ერთგულო მკითხველო! ჰოდა, მოდით, კიდევ ერთ ადამიანს გავუწოდოთ სიკეთის ხელი და ყველაზე მძიმე წუთებში, ვიყოთ მისი მფარველი ანგელოზები.
კოპლატაძეების ოჯახის მონახულება შეგიძლიათ შემდეგ მისამართზე: თბილისი, ბერი გაბრიელ სალოსის გამზირი, მეხუთე შესახვევი, მეექვსე კორპუსი, ბინა 70.

I read such love in my son’s gaze! And I dream of hearing from him just three words: “Mom, I love you”!
calendar September 8, 2022
I read such love in my son’s gaze!  And I dream of hearing from him just three words: “Mom, I love you”!
“He can’t call me “mom”, so I read this cherished word in his eyes!”
My only son has been in this unbearable condition for thirty years now. Do you understand my pain and my helplessness? No, you don’t, and I beg God that none of you will ever know this grief! Looking at my son’s torment for thirty years is… this… this is the harshest sentence, a heavy cross, which is already very hard for me to bear alone. That’s why, I want you to hear my plea. Talking about it out loud is as hard as the suffering itself. But, if I don’t speak out now, if you don’t help me, don’t support me, we will perish…” – Mrs. Lali Koplatadze cannot hold back her tears, telling us about her misfortune.
Yes, misfortune! How else to call the life of a helpless, almost unconscious, bedridden son who is already 32 years old, and he cannot even call his mother? He can’t even smile heartily. His eyes look into endless space, as if they are looking for salvation there. Only mother comes to soothe and relieve his unbearable pain.
It was hard for Lali to talk to us. But there was no other way out, and we still recorded the interview. How else could we bring this story to you?!
“He’s so skinny, just bag of bones”
– Lali, tell us about Mamuka’s condition.
Lali (64-year-old): My Mamuka is thirty-two years old, and for almost thirty of them he is in this condition: he can neither sit, nor walk, nor talk. He can’t even turn over on his own. There is no question of eating on his own. He has atrophy of the cerebral cortex, problems with the lungs, spine, stomach, intestines, pharynx, teeth. Is there anything left that does not bother him?
In such a state, when his body stopped developing at two and a half years, it is difficult for him to fight for life. Three times a day, or even more often, he has epileptic attacks. I have to be by his side all the time. I can’t trust my son to anyone Because he’s my only son! Whatever he is, he is dearer to me than anyone in the world. I will die if anything happens to him. God, I don’t even want to imagine… (Cries).
“This is my only son, and he is dearer to me than life!”
– Lali, Mamuka doesn’t have these illnesses from birth, does he? Can you tell me how he got sick?
Lali: I gave birth to Mamuka not at a very young age. We have been waiting for his appearance for a long time. He was a long-desired child. He was born perfectly healthy: his weight was 4.2 kilograms, height – 51 centimeters.
He developed well up to two and a half years, he was even ahead of his peers both in physical and mental development. Little Mamuka was a very smart and beautiful child. I am not saying this because he is my son. He loved to listen to different stories. He didn’t fall asleep without listening to a fairy tale or a story by Nodar Dumbadze.
“Who could have imagined then what suffering awaited my boy?!”
Mamuka had a well-developed visual memory. One day he went up to his grandfather and pointed to a fairy tale with his finger: “Here, read this one.” His grandfather was blind, he did not see what the baby was showing him, so he started telling a different story, as if he was reading. Mamuka got angry and told grandfather that no one should deceive children, that deceivers were bad people. Lord, how happy we were then! Until that damned morning of the November 5 turned everything upside down…
Mamuka’s unaccustomed excitement woke me up. The child turned his head strangely several times and froze on the pillow. Back then, I knew nothing about seizures. So, it was seizure… We called an ambulance and rushed to the hospital. All this happened in the 90s, when nothing worked normally. We were redirected to another clinic, then to a third one. Mamuka’s condition was getting more and more severe.
He went into cardiac arrest while we were in the ambulance. And in the clinic, there was a cardiac arrest too. Lord, it was horrible… It’s hard to even recall that. Then we lived in hospital for six months. My boy was on a ventilator. Gradually, his condition improved in the sense that there was no threat to his life. But even so, his situation was invidious.
“It’s hard when he can’t say what he wants. But I guess myself, because mother and son are connected by invisible threads.
– What did they find out? What was his diagnosis?
Lali: He suffered from tuberculous meningoencephalitis in such a way that we did not even understand. He had no temperature, nothing to indicate an approaching danger. Then his cerebral cortex started getting destroyed. The child has stopped developing. We were discharged from the hospital. Since then, we have been frequent guests of hospitals. We probably spent half of those 30 years there. But what can we do? The main thing is that my Mamuka lives.
“Mom loves you the most!”
– Your husband and relatives probably supported you?
Lali: My husband could not stand such grief and died two years later. And soon my mom and older brother left. That’s it. As they say, troubles never come alone. My father was blind, but he still helped me in his own way. Then he left us too. I still have a younger brother, but he is also sick – he had tuberculosis twice, he is very weak. Basically, I don’t have anyone. And I’m not young anymore – I’m 64 years old, retired. I have high blood pressure, goiter, but I don’t care about myself. Why am I even talking about this?! Thank God that I am still alive, and my son can rely on me. If something happens to me, who will take care of Mamuka? The end will come for my boy…
“Who, besides me, will carry my son in his arms?”
– Lali, such a severely ill patient needs a lot of things: examinations, medications, diapers, special diet. You cannot work. How do you manage to exist?
Lali: Eh, you can’t even call it existence. Our income is my pension, Mamuka’s disability pension and social allowance. How should this amount be enough with today’s prices? We use the social canteen. I can be content with what they give. But Mamuka? He is not recommended to have such food. So, I try to somehow “ennoble” the lunch brought from there. But I cannot always do that.
“He loves eating and his face lights up. But it is difficult for him to swallow … “
In short, we have a very hard time. It’s hard to tears. For a woman my age, this is the hardest life I could ever imagine…
“One potato for breakfast, lunch and dinner”
When Mamuka was younger and there were not so many sores, I worked. We somehow managed to cope. But over time, things got worse… Then I lost my job and my apartment.
– Is not this apartment yours?
Lali: It is mortgaged to a private person. I became a victim of a scam. Can you imagine what kind of a person you have to be to do this with a mother like me? Heartless!
This is our kin, and I don’t want to talk about it… But still he does not have any sense of shame!  So, one day, we will probably be kicked from here. I don’t want to think what will happen to us in the street… Where should we go?
“The roof is leaking, but soon we may even find ourselves in the street”
– Do the local authorities help you in any manner?
Lali: We were financed twice for medications, and once we received financial aid in the amount of two hundred lari. That’s it. You will probably agree that this is minuscule, but it is better than nothing! While I was able to work, I did not ask anyone for help – neither the state, nor the people. I worked hard for my son. It’s just a mother’s duty. But I’m already old, I can’t do it anymore, it’s hard for me physically and morally. The worsening of Mamuka’s state broke me.
My son’s state worsened gradually: at first, he developed bedsores, an infection set in, then it became difficult for him to swallow, he started having stomach problems. Then he developed lung disease. We went through Covid. Covid finally worsened his condition. Do you see the sputum aspirator? We use it several times a day.
“We have to do this procedure several times a day”
The oxygen concentrator was financed by the state. Without it, Mamuka would not have survived to this day. This is so hard to us to live from day to day! Medications, medical devices, procedures and… hospitals! Recently, two more problems have been added to this. His spine got curved to the left, and it became completely impossible to turn the child over (she always calls him that. – Ed.) on the right side. I know it’s very dangerous. I can’t take him to examinations: there is no money!
“The curvature of the spine has been added to our countless problems”
And the second problem is the problem with his teeth. He cries, screams, cannot calm down. Oh dear, a toothache is such a terrible thing! Probably, it is even worse for such a patient. Removing his teeth is associated with certain difficulties. He may not survive this. I’m very scared to think about it. I’m scared to think about tomorrow. Will it come for us?
– You are a strong woman and mother-heroine, Lali. You should brace yourself and be even stronger.
Lali: Perhaps each of us must bear his own cross. It is all in the hands of God But now I feel so helpless, I feel so lonely – I have no support. I can’t look ahead. I don’t want to see anything that might be even worse…
“Don’t be afraid, my boy, mom will always be with you!”
We wanted to somehow cheer up this brave woman, to say a lot of consoling words, but then we realized that our common good deeds would say everything better than us. Our dear readers! Let’s extend a hand of kindness to one more person and become his Guardian Angel in the most difficult moments.
You can visit the Koplatadze family at: Tbilisi, Monk Gabriel Salos Avenue 5th lane, building six, apartment 70.
(Purpose: The Koplatadze family)
We have good news! Now you can read the stories of our beneficiaries on Instagram: https://www.instagram.com/chernovetskyi.fund/ and Telegram: https://t.me/ChernovetskyiFund.