დაგვხოცავენ, ან დაგვასახიჩრებენ …
„ნელა, არ წაიქცე, თორემ აქ სასწრაფოც ვერ მოვა, ვეღარც აგაწყობთ, აქედან რომ გადმოვარდე! ჩამკიდე ხელი!“ – პირველი დაბრკოლება გადავლახეთ. ახლა, კიბეზე უნდა ავიდეთ. ესეც ძალიან სახიფათოა.
დაგვხოცავენ, ან დაგვასახიჩრებენ…
„აი, ეს საფეხური ჭრიჭინებს და ყანყალებს. ჩუმად ასვლა რომც გინდოდეს, არ გამოვა“
– სიტყვები არ მყოფნის, მაგდა! აქ როგორ ცხოვრობთ?
მაგდა: ამ სახლში, ყველგან ხიფათია: კიბე შეიძლება ჩაინგრეს, კედელი დაიშალოს, ჭერი ჩამოვარდეს. სულ ყურადღებით უნდა იყო. წვიმის დროს, ტაშტები უნდა შეუდგა. ქარის დროს, ღრიჭოები ტილოები შეტენო. სრულფასოვანი ან კოსმეტიკური რემონტის გაკეთებას ვერ ვახერხებთ. ჩვენი შემოსავალი მხოლოდ ფქვილისა და ბურღულეულის საყიდლად გვყოფნის. თვის დასაწყისში ვყიდულობთ, მერე კი, იმპროვიზირება გვიწევს.
„წვიმის წყლისთვის ტაშტები უდგათ. ამის გამო კი, სახლში ნესტია, ყველაფერი არის დამპალი და დაობებული“
მაგდა: დახმარებას ვიღებთ. მეუღლე მეეზოვედ მუშაობს, მე – მომვლელად. ჯამში, ჩვენი შემოსავალი 500 ლარს შეადგენს. ამას ემატება დახმარება – 300 ლარი. თითქოს, დიდი თანხაა, მაგრამ ახლა, პროდუქტი ძალიან გაძვირდა. მე და ჩემი მეუღლე არ ვართ მიჩვეულები ფუფუნებას. თვეში 70 ლარითაც გვიცხოვრია. მაგრამ მაშინ, შვილები არ გვყავდა და ცხოვრებაც არ იყო ამდენად ძვირი. ახლა კი, ძალიან გვიჭირს. მთავარია, საჭმელი გვქონდეს. ბავშვების ტანსაცმელი და წრეებზე ტარება კი, ვერ ხერხდება.
– მესმის, გსურთ, ბავშვები ელემენტარულით მაინც რომ უზრუნველჰყოთ…
მაგდა: საჭმელი ელემენტარული არ არის! არის მხოლოდ იმისთვის, რომ არ მოკვდე. აი, ბავშვები სკოლაში წავიდნენ. ძველმანებით. დახეული ფეხსაცმლით. ჩანთებიც კი არ აქვთ, წიგნები რომ ჩაალაგონ. რამდენიმე თვე ვაგროვებდი ფულს, 2 რვეული და კალამი რო მეყიდა.
„თვალებს რომ ვხუჭავ, გარშემო ყველაფერი ლამაზდება“
ეკა (10 წლის): ყოველ ღამით, ძილის წინ ახალ ჩანთაზე ვოცნებობ! გორგოლაჭებით! ვარდისფერი რომ იყოს, დორის ნახატით! იცი, დორი? გოგონა მულტფილმიდან. თვალებს ვხუჭავ და წარმოვიდგენ ხოლმე, რომ სკოლაში ამ ჩანთით მივდივარ, ბავშვები კი, შემომეხვევიან და მეუბნებიან: „ვაიმე, რა ლამაზი ჩანთაა, რა ლამაზი!“
საბა (12 წლის): ეგ რანაირი ოცნებაა! აი მე, ველოსიპედზე ვოცნებობ. ყველაზე მაგარი სპორტული ფორმა მინდა და ფეხბურთზე სიარული. იქნებ, ჩემგანაც გამოვიდეს ხვიჩა კვარაცხელია?
– როგორც მივხვდი, ახლა, მხოლოდ ხვიჩაზე ლაპარაკობთ ბავშვები, ის არის ყველაზე მაგარი? და მესი?
საბა: მესი უკვე დაბერდა, ხვიჩა კი, ჩვენია! ის მართლა ყველაზე მაგარია! არ დაიზარო, უყურე, როგორ თამაშობს, შენც მისი ფანი გახდები!
მაგდა: საბა ფეხბურთზე გიჟდება მაგრამ, როგორ ვატარო? ჩვენს სოფელში არ არის, ზესტაფონამდე კი, 30 კილომეტრია. ფეხით ვერ წახვალ, ტრანსპორტიც ძვირია.
„ახალი ფეხსაცმელი არასდროს მქონია“
საბა: ფორმაც ძალიან ძვირი ღირს! ბუცებიც! ორ წყვილ ფეხსაცმელს იყიდი ამ ფასად.
– თქვენს სახლს დავათვალიერებ, შეიძლება?
მაგდა: მრცხვენია, მაწანწალებივით ვცხოვრობთ. ყველაფერი გაფუჭებულია. ან რანაირად გვძინავს…
ეკა: მოდი, მე გაჩვენებ, ოღონდ ფრთხილად იარე. თორემ ჩავარდები, ჩვენ კი, ვერ ამოგიყვანთ. და სასწრაფოც ვერ მოვა აქ.
„სახლში რომ წვიმს, ამ ტაშტებს ვუდგამთ!“
„წვიმის შემდეგ კი, მამიკო ასე ცდილობს ჭერში ხვრელების ამოვსებას“
„ავეჯის გადაადგილება გვიწევს, წვიმამ რომ არ გააფუჭოს“
„გულახდილად თქვით, ადამიანის საცხოვრებელს ჰგავს ეს ნაგებობა?“
– შენ როგორი სახლი გინდა, ეკა?
ეკა: ჭერიდან წყალი რომ არ ჩამოდიოდეს, ქარის დროს არაფერი ჭრაჭუნობდეს, კედლები სწორი და ლამაზი რომ იყოს. ერთ კედელს ჩემი ხელით მოვხატავდი!
– რას დახატავდი?
ეკა: ლამაზ ყვავილებს. მიყვარს ხატვა, ლამაზი ბუნების, დედიკოს, ყვავილების. მაგრამ, ერთი პრობლემა მაქვს. არც ნორმალური ფანქრები მაქვს, არც ფურცლები. არც ფლომასტერები, არც საღებავები, არც ფუნჯები.
„აი ასეთ „სწორ“ სახლს „მოვიოცნებებდი“
„ეს კი, მე და ჩემი ძმა ვართ, ზღვაზე მივდივართ“
ეკა: იცი, ჩემი ოცნება რა არის? მინდა, ზღვა ვნახო! შენ ნანახი გაქვს? მართლა ოსეთი დიდი და ლამაზია? მეგობრების სურათები მაქვს ნანახი, რა ლამაზია მზის ჩასვლა! ზღაპრული! მაგრამ ალბათ,  იქ ვერასდროს მოვხვდები! ძვირია!
– თქვენი აზრით, რა თანხა სჭირდება თქვენს ოჯახს, ყველაფერი უკეთესობისკენ რომ შეიცვალოს, ადამიანურად რომ იცხოვროთ?
მაგდა: არც კი ვიცი. ჩვენს შემოსავალს კიდევ 500 ლარი რომ მიემატოს, ამ სახლის შეკეთებაში რომ მოგვეხმარონ, რაღაც ბიძგი მაინც რომ მოგვცენ, ამ ჭაობიდან რომ ამოვიდეთ… ალბათ, სულ სხვანაირი იქნებოდა ჩვენი ცხოვრება.
– შევაჯამოთ, მაგდა. რა გჭირდებათ ყველაზე მეტად, თქვენი ცხოვრება უკეთესობისკენ რომ შეიცვალოს?
მაგდა: სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია სამშენებლო მასალა, ეს ხვრელები მაინც რომ ამოვავსოთ და სახურავი შევაკეთოთ. ძალიან გვჭირდება პროდუქტი, ისეთი, ეს ზამთარი მაინც რომ გადავაგოროთ. ტანსაცმელი გვჭირდება, ფეხსაცმელი და სასკოლო ნივთები.
საბა: რატომ გვეკითხებით? ასე ხომ არ ხდება, რომ არაფერი გაქვს და მერე უცებ, ყველაფერი რომ გქონდეს? არ მჯერა, ვინმე ადგეს და ველოსიპედი მაჩუქოს, ან ტელეფონი. აი, ნაცვამი ფორმა ან ძველი ბურთი, კიდევ შეიძლება, მაგრამ რამე ახალი – არ მგონია.
ეკა: ჰოდა, ნუ გჯერა, მე კი დავიჯერებ! მე მაჩუქებენ, შენ კი – არა!
„ეს პატარა ქართველები უკეთეს ცხოვრებას იმსახურებენ. თავი ბავშვებად უნდა იგრძნონ და ყველა ოცნება უნდა აუხდეთ“
მეგობრებო, ამ ოჯახს არავინ ჰყავს, დახმარებისთვის რომ მიმართოს. სრულიად უცხო ადამიანები მათი უკანასკნელი იმედი არიან. დედა ძალიან დარდობს, უჭმელობის გამო, მის შვილებს შეიძლება ჯანმრთელობის სერიოზული პრობლემა შეექმნათ. ნებისმიერი სახის დახმარება სჭირდებათ: საკვები პროდუქტი, ჰიგიენური საშუალებები, სამშენებლო მასალა, საწოლები, ბავშვებს კი – ტანსაცმელი და სასკოლო ნივთები. ერთობლივი ძალებით შევძლებთ, ამ საბრალო ოჯახის დახმარებას ისევე, როგორც უკვე დავეხმარეთ ათასობით სხვა ქართველ ოჯახს, რომელიც იყო სიცოცხლისა და სიკვდილის ზღვარზე.
თუკი ვინმეს ექნება სურვილი, შეუძლია მოინახულოს და პირადად გაუწიოს ამ ოჯახს დახმარება. მათი მისამართია: თერჯოლის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ძევრი.
გვჯერა, რომ ერთად ნამდვილად შევძლებთ მათ გადარჩენას
(დანიშნულება: კუტალაძეების ოჯახი).
სპეციალურ ნომერზე: 0901200270 თქვენს მიერ განხორციელებულ მხოლოდ ერთ ზარს ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა შეუძლია!  დალოცვილები ყოფილიყავით!

They will be killed or maimed …
“Be careful, do not fall – the ambulance won’t be able to come here, and we won’t be able to help you if you fall from here! Hold on to me! ” We overcame the first obstacle. Now you need to climb the stairs, and this is also very dangerous.
They will be killed or maimed…
“This step is creaky and staggering. Even if you want to go up quietly, it will not work “
– Magda, I have no comments! How do you live here?
Magda: Everything in hazardous in this house: the staircase can collapse, the wall can open, the ceiling can collapse. You must be on the alert. If it rains, you need to put basins, if it winds, then you need to put the rags into the cracks. It is impossible to renovate or decorate this house fully. The only thing we have enough money for is flour and cereals. We make purchases at the beginning of the month and then improvise.
“Containers for collecting rainwater are everywhere. Because of this everything in the house is covered with mold and rot.
What do you live on, what is your income?
Magda: We get an allowance. My husband works as a janitor, I work as a nurse. Our total earnings are 500 Lari. Another 300 Lari is the allowance. It seems that it is a big money, but now the food has become expensive. My husband and I have never lived richly. Sometimes we survived with 70 Lari a month. But then we had not so many children, and living was cheaper. And now we barely make ends meet. The main thing is that there is enough money for food. It is impossible to afford anything else with our budget – buying clothes for children or taking them to circles.
– I see, you want to provide you children with the most basic things.
Magda: Food is not a basic thing! You need it not to die. The children went to the school wearing rugs and torn shoes. They don’t even have a bag to put the books. For several months I saved up money to buy at least two notebooks and a pen for them.
“I close my eyes, and everything around becomes beautiful”
Eka (10-year-old): Every day before going to bed I dream that I have a new bag, with the wheels. I want it to be pink and there was Dory on it. Do you know her? This is a girl from the cartoon. So, I close my eyes and imagine that I am going with such a bag to school where children surround me and say: “Oh, what a beautiful bag, what a beautiful one.”
Saba (12-year-old): Why should one dream about it? I dream about a bicycle. And so that I have the coolest football kit, and I could go to football. Maybe I also become like Kvaratskhelia?
– It looks like all the children are only talking about Khvicha. Is he the coolest? What about Messi?
Saba: Messi is old, and Khvicha is ours! He is really the coolest! Be sure to watch how he plays. You will also become his fan!
Magda: Saba is obsessed with football. But how to take him to football circle? We don’t have one in our village, and there is 30 kilometers to Zestafoni. It is too far to walk to, and transport is expensive.
“I have never had new shoes”
Saba: You must agree – football kits are very expensive. And a pair of football boots cost like two pairs of shoes.
– May I see your house?
Magda: I am embarrassed to show it, we live like beggars. Everything we have at home is broken. We sleep pell-mell.
Eka: Let me show you but walk carefully. God forbid you to fall – we will not be able to pull you out. And the ambulance will not reach us.
“Look: we put these basins under the rain when it rains at our home”
“After every rain dad tries to patch holes in the ceiling like that”
“We have to move furniture so that the rain does not spoil it”
“Tell me honestly: does this building look like a residential building?”
– Eka, what house would you like to have?
Eka: The house where the water does not flow from the ceiling, where nothing creaks in the wind, so that the walls were smooth and beautiful. I would even paint one wall myself!
– What would you paint?
Eka: Beautiful flowers. I like to draw beautiful nature, mom, flowers. But I have one problem: I don’t have pencils and paper. I have neither felt-tip pens, no colors, no brushes.
“I would conjure myself such a neat house”
“This is how my brother and I are going to the seaside”
Eka: Do you know what other dream I have? I want to see the sea! Have you seen it? Is it really so big and beautiful? My friends showed me pictures. Such a beautiful sunset as in a fairy tale! Probably, I would never get there. It’s expensive.
– In your opinion, what should your family’s monthly budget be so that your life could change for the better?
Magda: I don’t really know. If our income would have increased by 500 Lari, if someone helped us fix this house, if someone gave at least any push to get off this swamp, we would probably start living in a completely different way.
– Magda, let’s summarize our conversation. What do you need the most to make your life easier?
Magda: Building materials are vital for us to at least close these holes and fix the roof. We also really need foodstuffs – at least those that will help us survive the winter. We need clothes, shoes, and school supplies.
Saba: Why are you asking that? It never happens that you have nothing, and then you get everything, right? I do not believe that someone will just give me a bicycle or phone. Maybe they will give me used football kit and ball, but I don’t think they will give anything new.
Eka: It is your right not to believe, but I will believe! And they will give it to me, but not to you!
These little Georgians deserve a better life. They should feel like children, and all their dreams must come true.
Friends, this family has no one else to ask for help. Complete strangers are their last hope. Mom is worried about her children because they may have serious health problems due to malnutrition. They need any help: food, hygiene products, building materials, beds. Children need clothing for school and school supplies. Together, we will manage to help this unfortunate family, as we helped thousands of families in Georgia who were hanging between life and death.
If anyone is willing to visit and help them in person, here is their address: Terjola Municipality, village Dzevri.