„არ ვიცი როგორ ვარ ცოცხალი. ალბათ მალე ცოცხლად დავლპები!“ ამ ისტორიის წაკითხვის შემდეგ, ღმერთს მადლობას გადაუხდით ყველაფრისთვის, რაც გაქვთ
calendar ოქტომბერი 12, 2022
„მთელი ორგანიზმი განადგურებული მაქვს! ინფარქტი სამჯერ გადავიტანე, ინსულტი – ორჯერ. გულზე სამი ოპერაცია მაქვს გაკეთებული, თვალებზე – ოთხი. ცალი თვალი არ მივარგა. ექიმმა თქვა, საერთოდ გაშრებაო. ველოდები… ძალიან მტკივა. წამლები ძალიან ძვირი ღორს, ჩაწვეთებას ყოველთვის ვერ ვახერხებ.
„არ ვიცი როგორ ვარ ცოცხალი. ალბათ მალე ცოცხლად დავლპები!“
ამ ისტორიის წაკითხვის შემდეგ, ღმერთს მადლობას გადაუხდით ყველაფრისთვის, რაც გაქვთ
„არასდროს ვყოფილვარ ბედნიერი: სიღატაკეში ვცხოვრობდი და სიღატაკეში ვკვდები“
კიდევ, დიაბეტი მაქვს – დღე-ღამეში ოთხჯერ ვიკეთებ ინსულინის ნემსს. დიაბეტის გამო განგრენა დამეწყო, მარჯვენა ფეხზე თითები მომკვეთეს. ნორმალურად ვერ ვხედავ, სმენაც არ მივარგა. ახლახან, ღვიძლის პრობლემებიც აღმომაჩნდა, მითხრეს, იშლებაო. მიკვირს, აქამდე როგორ ვარ ცოცხალი. ალბათ, ცოცხლად დავლპები მალე!“
„უკარებო სახლში ვცხოვრობ!“
– როგორ აღმოჩნდით ასეთ მდგომარეობაში?
ელისო: როგორ აგიხსნათ? აღარც კი მახსოვს, როგორია ცხოვრება ტკივილისა და ტანჯვის გარეშე. აქ ძველი სახლი იდგა. მეუღლემ ახლის აშენება დაიწყო, მაგრამ ვერ დაასრულა – გარდაიცვალა. ასე დავრჩი დაუმთავრებელ სახლში, კარებისა და ფანჯრების გარეშე. საბანს ჩამოვაფარებ ხოლმე, რომ არ შემცივდეს.
– თქვენს ოჯახზე გვიამბეთ. საერთოდ არავინ გყავთ? შვილები, ახლობლები?
ელისო: მოყოლა რომ დავიწყო, შეიძლება ზოგმა არც დაიჯეროს. გვიან დავოჯახდი. 27 წლის ასაკში. ჩემი მეუღლე ჩემზე 23 წლით იყო უფროსი. ავტობუსით ვმგზავრობდით ერთად და მოვეწონე. მიპოვა და მაშინვე დაქორწინება შემომთავაზა. არც დავფიქრებულვარ, ისე დავთანხმდი. მეგონა, რომ ამხელა ასაკის კაცთან ერთად ყველა პრობლემას დავივიწყებდი და ბედნიერი ვიქნებოდი.
სახლში კი, ჩემი მეუღლის შვილები დამხვდნენ. მათთან საერთო ენის გამონახვა მარტივი არ იყო, მაგრამ გავუგეთ ერთმანეთს. გოგო გაგვიჩნდა, ძმებს მთელი გულით უყვარდათ ის.
უზომოდ გვიჭირდა. მეც და ჩემი მეუღლეც მუხლჩაუხრელად ვშრომობდით. ჩვენს სოფელის ყველა ყანაში ვარ ნამუშევარი. გარდა ამისა, საბავშვო ბაღშიც ვმუშაობდი დამლაგებლად. ერთი სიტყვით, ყველანაირ საქმეს ვეჭიდებოდი. ღმერთო, მე კიდევ მიკვირს, რატომ მჭირს ამდენი დაავადება.
„ყველაფერი მტკივა“
– რთული გზის გავლა მოგიხდათ…
ელისო: ჯერ ყველაფერი არ მომიყოლია. მძიმე შრომა რა მოსატანია… ოჯახის ყველა წევრი ერთი მეორის მიყოლებით რომ იხოცება, უბედურება ფეხდაფეხ რომ დაგსდევს, ეს არის ნამდვილი საშინელება! მამაჩემი ოცდაცამეტი წლის წინ გარდაიცვალა. დედა ყოველდღე ტიროდა, უკან მიჰყვა, ზუსტად ერთი წლის მერე. რამდენიმე წლის შემდეგ, ჩემი გერი მოკლეს… მთელი ჩვენი ოჯახისთვის ნამდვილი კოშმარი იყო. ჩემი მეუღლე შვილის საფლავს დააკვდა ნახევარ წელიწადში. ჩემს გოგონას 18 წლის ასაკში კიბო აღმოაჩნდა და ყველა ქალური ორგანო ამოკვეთეს. ძლივს გადაარჩინეს… ჩემი მეორე გერიც გარდაიცვალა. როგორ ვარ ცოცხალი? არ მკითხოთ. ბევრჯერ მიფიქრია თავის მოკვლაზე, მაგრამ ღმერთის მეშინია! არ უყვარს თვითმკვლელები.
„თავს დიდი ხნის წინ მოვიკლავდი, მაგრამ ღმერთს თვითმკვლელები არ უყვარს“
– რა გმატებთ ძალას?
ელისო: ჩემი გოგონა, ჩემი მოხუცი და… შვილი გათხოვილია, შორს ცხოვრობს, წელიწადში ერთხელ ვნახულობ, რომ ჩამოდის. დას დემენცია აქვს, ნელ-ნელა ყველაფერი ავიწყდება. ვურეკავ, ვეკითხები: „ელისო ვარ, შენი და, გახსოვარ?“ ის კი, მეუბნება, რომ და არ ჰყავს. ხან დედას მეძახის, ხან შვილს. დაველაპარაკები, მერე კი, მთელი დღე ვტირი. ცრემლი თვალებს მატკიებს, ტკივილისგან  უფრო მეტს ვტირი…
„ყველაზე მოუხერხებელი საწოლი მსოფლიოში, ყველა ძვალს რომ გატკიებს“
– შეგვიძლია, როგორმე შეგიმსუბუქოთ ცხოვრება?
ელისო: ახლა, ჩემთვის თქვენი ყურადღება სუფთა ჰაერის ჩასუნთქვასავითაა. შეხედეთ, სად ვცხოვრობ. არ მაქვს კარები. ზამთარში საბანი მაქვს ჩამოფარებული. ბედნიერი ვიქნები, კარის ჩასმას თუ მოახერხებთ. კიდევ, არ მაქვს ნორმალური საწოლი. რომ დავწვები, ვვარდები ხოლმე. დილას რომ ვიღვიძებ, ყველაფერი მტკივა. მე კიდევ ტკივილის დამატება მინდა? ისედაც ძლივს ვდგავარ ფეხზე. კიდევ, უამრავი წამალი მჭირდება, საკვები პროდუქტი. ჩემი პენსიით ვერაფერს ვყიდულობ.
„თქვენი დახმარების გარეშე, ვერ გადავრჩები“
ელისო: გაუფრთხილდით თქვენს თავს და თქვენს საყვარელ ადამიანებს. ყოველდღე უთხარით, რომ გიყვართ. ხვალინდელი დღე შეიძლება არც დადგეს.
ჩვენი თანამემულის, ელისო გორგაძის მდგომარეობა მართლაც საშინელია. მან ბევრი ტანჯვა გამოიარა, ადრე დაქვრივდა. მუდამ მძიმედ შრომობდა, რამისთვის რომ მიეღწია. ახლა კი, საბრალო ქალის ცხოვრება აუტანელია, სცივა, შია, ღამით ვერ იძინებს, სული ეყინება შიშით. რომ ვერ გაიღვიძოს? რომ ვერ ადგეს? მისი შვილი შორსაა, თავადაც უჭირს და ავად არის. ყველა ოჯახის წევრი კი, მიწაშია. ის არავის ინტერესებს. არავინ ჰყავს, რომ დაეხმაროს! ჩვენ ვართ მისი უკანასკნელი იმედი!
ამ საბრალო ქალს სჭირდება ნებისმიერი სახის დახმარება, განსაკუთრებით, საკვები პროდუქტი, მედიკამენტები, კარი და საწოლი.
თუკი ვინმეს ექნება სურვილი მოინახულოს და დახმარება პირადად გაუწიოს, მისი მისამართია: კასპის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ზემო ხანდაკი.
გვჯერა, რომ ერთად ნამდვილად შევძლებთ მის გადარჩენას!
(დანიშნულება: ელისო გორგაძე)
სპეციალურ ნომერზე: 0901200270 განხორციელებულ თქვენს მიერ მხოლოდ ერთ ზარს, ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა შეუძლია!

“I don’t know how I’m still alive. I probably will rot alive soon!” A story that will make you thank God for everything you have.
calendar October 12, 2022
“I have never been happy: I lived in poverty and die in poverty”
“There is not a whole spot on me!” I suffered a heart attack three times, I had a stroke twice. Three times I was operated on my heart, four times – on my eyes. One of my eyes is good for nothing. The doctor said it withers – I’m waiting. And it hurts so much. The medications are expensive – I can not always buy them.
I also have diabetes – I have insulin shots four times a day.  I developed gangrene because of diabetes and my right leg toes were amputated. I can’t see normally, I can’t hear. Recently I was diagnosed with liver problems – my liver is getting damaged. I don’t know why I am still alive. I think I will get rotten away soon!”
“I live in a house without windows”
Eliso: I don’t know what to say. I already forgot when nothing hurt me or when I did not suffer. Here was an old house. My husband started to build a new one, but he did not manage to complete it – he died. I was left in an uncompleted house without windows and doors. I covered the openings with a blanket to somehow protect myself from the cold.
– Please tell me about your family. Do you have anyone left? Your children, your relatives?
Eliso: If I tell you, someone may not believe. I got married late. I was 27 years old then. My husband was 23 years older than me. We were on the same bus, and he liked me. He found me and immediately asked to marry him. I agreed without hesitation. I thought I would forget all the troubles with an adult man, and I would be happy.
My husband’s grown-up children met me at home. It was not easy to find a common ground with them, but we got along. We had a common daughter, and the brothers adored her.
We lived in poverty. My husband worked, and I worked very hard too. There is not a single field in our village where I did not work. Besides that, I worked as a cleaner in kindergarten. I took up any work. God, why I am still surprised that I have so many sores?
“There is not a whole spot on me!”
– You lived a hard life.
Eliso: I haven’t told you everything yet. A hard work is nothing! But, when everyone at home dies in a row, when misfortune chases you, it is terrible indeed. My father died thirty-three years ago. Mom cried every day and died exactly one year later. A few years later my stepson was killed… It was a nightmare for our entire family. My husband died at the grave of his son six months later. My daughter was diagnosed cancer at the age of 18 and they cut out all her female organs. They barely saved her… My second stepson died. I wonder how I am alive?
Don’t ask me. Many times, I was going to put my hands on myself, but I’m afraid of God! He does not like suicide.
“I would have put hands on myself, but God does not like suicide”
– What gives you the strength to live?
Eliso: My daughter, my old sister. My daughter is married, and she lives far from me – we see each other once a year when she comes. My sister has a dementia, and she gradually forgets everything. I call her and say: “I am Eliso, your sister. Do you remember me? She says she has no sister. Sometimes she calls me mother, sometimes – daughter. I talk to her and then I cry all day long. My eyes hurt from tears, and I cry stronger because of pain …
“The most uncomfortable bed in the world. All the bones hurt after sleeping on it”
– Can we make your life easier in any way?
Eliso: Your attention is a breath of fresh air for me. Look where I live – I have no door. I put a blanket instead of a door in winter. If you could install a door here, I would be happy. And there is no proper bed either. It sags when I lie down, and everything hurts me when I wake up in the morning. Do I need additional pain? I barely stand on my feet. I also need a lot of medications, I need food. I cannot afford all that with my pension.
“I would not cope without your help”
– What would you say to our readers?
Eliso: Take care of yourself and love your dear ones. Tell them everyday how much you love them. The next day may not come.
The situation of our compatriot Eliso Gorgadze is just terrible. She lived a hard life, she widowed early. She worked hard her entire life. And now the unfortunate woman ekes out a living, she lives in the cold and hunger, and can’t sleep at night because of fear. What if she will not wake up? What if she cannot get up? Her daughter is far away, she is also unhappy and sick. All her relatives lie in the ground. No one cares about her. There is no one to help her! We are her last hope!
This poor woman needs any help, especially food, medications, a front door, and bed.
If anyone is willing to visit and help her in person, here is their address: Kaspi Municipality, village Zemo Khandaki.