ულამაზესი პატარები დემე და დათო ასეთ ტანჯვას არ იმსახურებენ. ახლა, მათ მუდმივად სჭირდებათ დახმარება, რომ იცოცხლონ
calendar ოქტომბერი 20, 2022
დედა: ექიმები ამბობენ, რომ ჩემი შვილები ვერ იცოცხლებენ!.. მაგრამ ვინ ეკითხება ექიმებს, როდესაც ღმერთი დიდია და ყოვლისშემძლე?! ყველა ცოცხალ არსებას სული მან შთაბერა! და ჩემს შვილებსაც! უფალმა იცის, რა ბედი ელით! მათ თვალებში მთელი სამყაროს სილამაზეა!
„უფალს მადლობას ვწირავ, შვილები რომ გადამირჩინა“
მარინას ორი ბიჭუნა იტანჯება  ცერებრალური დამბლით, გულის დაავადებით, შარდის ბუშტის პრობლემებით. მაგრამ, დედა ფარ-ხმალს არ ყრის!
ვილოცოთ და დავეხმაროთ, რითაც შეგვიძლია, მეგობრებო!
მარინას ჰყავს ორი ლურჯთვალა ანგელოზი – დავითი და დემეტრე. მათი თვალების ცქერით ვერ გაძღები. თითქოს, ანგელოზთა სამყარო ჩნდება! არაამქვეყნიურად ლამაზი ბავშვები არიან! როგორ შეიძლება, ამისთანა  თვალებმა ამდენი იტირონ?! მაგრამ დაავადებები ერთი წამითაც არ ასვენებენ, სტანჯავენ და ტკივილს აყენებენ მათ!
დემეტრე ვერ ისვენებს, ხელს წამდაუწუმ იკიდებს თავზე – რაღაც „ფუფუა“ აწუხებს შიგნით. გულზეც იდებს ხელს – იქ კიდევ სხვა „ფუფუა“ აქვს. ვერ უძლებს და ტირილს იწყებს. მისი ძმა დავითიც ცუდად არის, მაგრამ მისი დაავადებები უფრო მძიმეა. ერთხმად ტირიან და კივიან, შესჩივიან დედას.
მარინა ერთიანად ცახცახებს. ტყუპების ტირილი მთელ სახლს ესმის, რომელშიც ამდენი ბინაა. მაგრამ ის უფალს არ ემდურის, მადლობელია, რომ ცოცხალი ჰყავს შვილები. თუნდაც ცერებრალური დამბლით, გულისა და სუნთქვის პათოლოგიით, ვერ დადიან, ვერ ლაპარაკობენ, ვერ ჭამენ, არ ესმით დედის სიტყვები, მაგრამ ცოცხლები, მასთან ერთად არიან, და არა გაყინულ მიწაში. მარინამ პირობა დადო, რომ ნებისმიერ ტანჯვას გაუძლებს, ოღონდ მის გვერდით იყვნენ. და უძლებს კიდეც, ეს უღალატო დედა, მასთან ერთად კი, დიასამიძეების მთელი ოჯახი. ოღონდ ტყუპებს ეშველოთ რამე!
მარინა: როგორღაც დავაძინე ნახევარი საათით. იქნებ, მოვახერხოთ გასაუბრება. არცერთი დამამშვიდებელი არ შველით. ღამით საერთოდ არ გვძინავს. უკვე გიჟს ვგავარ. ღერი ნერვიც არ შემრჩენია.
– ტყუპები დაბადებიდან ასეთ მდგომარეობაში არიან?
მარინა: ბოლო ნახევარი წლის განმავლობაში ყველაფერი გაუარესდა – განუწყვეტლივ ტირიან. ექიმებს ჩემთვის დროულად რომ მოეხედათ, საკეისრო კვეთა გაეკეთებინათ, ასეთ დღეში არ ვიქნებოდით.
დამამშვიდებლები არ შველის დავითს და დემეტრეს
სამი შვილი – თემური, ლიზი და გოჩა უპრობლემოდ გავაჩინე. მაგრამ ტყუპებზე ორსულობის დროს, მეშვიდე თვეში რომ ვიყავი, თირკმელები ძალიან ამტკივდა. ოპერაცია გამიკეთეს, ერთ თირკმელში სტენტი ჩამიდგეს, შარდის შეკავება რომ არ მომხდარიყო. საერთოდ ვერ დავდიოდი. მაგრამ საკუთარ თავს არ ვჩიოდი, მეშინოდა, ბავშვებზე ცუდად არ ემოქმედა. ტატიშვილის კლინიკაში გამოკვლევები ჩამიტარეს და მითხრეს, რომ ყველაფერი ნორმალურად იყო. მაჩვენეს მათი ტვინი, გული. ყველაფერი კარგად ვითარდებოდა.
მარინა ხუთი შვილის დედაა
თვითონ არ ვარ მთლად ჯანმრთელი ქალი, მაგრამ შვილები ჯანმრთელი გავაჩინე. როდესაც სასწრაფოს მოჰყავს ჩემისთანა მშობიარე, ნაადრევად რომ აქვს დაწყებული მშობიარობა, თირკმელში კი – სტენტი, ექიმებმა თავი ცოტა მაინც ხომ უნდა შეიწუხონ? ვეუბნებოდი, რომ ტკივილისგან გონებას ვკარგავ, რომ ბავშვები უნდა გადაარჩინონ, მაგრამ ისინი ისხდნენ და ელოდნენ, როდის გავაჩენდი ჩემით. უკვე სამი შვილი ხომ მყავდა. ეს არ იყო ჩვეულებრივი მშობიარობის ტკივილი, ეს ჯოჯოხეთი იყო! თირკმელები მისკდებოდა! ამ დროს კი, ჩემი შვილების ტვინი კვდებოდა! საკეისრო კვეთა დროულად რომ გაეკეთებინათ, ახლა ჩემი შვილები ინვალიდები არ იქნებოდნენ! (ტირის.)
როგორღაც გავაჩინე. და რა? ორივე ბავშვის მდგომარეობა ძალიან ცუდი იყო – მწვავე ასფიქსია და ტვინში სისხლის ჩაქცევა ჰქონდათ. მაშინ გამოცოცხლდა მთელი საავადმყოფო, კატასტროფების მედიცინა გამოიძახეს და სასწრაფოდ წაიყვანეს ბავშვები თბილისში.
ექიმის დაუდევრობის ბრალი იყო და მანვე მითხრა მერე დავითზე (ის დემეტრეზე უარეს მდგომარეობაში იყო) მითხრა: „აი, რაში გჭირდება ავადმყოფი ბავშვი? მითხარი, რა უნდა უყო?“ არ ვიცოდი, როგორ დამეცვა თავი ამ კოშმარისგან. მშობიარობის მერე ფეხზე ძლივს ვიდექი, მაგრამ ვუყვიროდი: „როგორ? რანაირად? ეს ხომ ჩემი შვილია! ყველანაირი მჭირდება!“
მარინას ურჩევდნენ, ამ საოცარ ბიჭუნაზე უარი ეთქვა!
– ძალიან გითანაგრძნობთ, ამ ყველაფრის გადატანა რომ მოგიხდათ. დავითის მდგომარეობა ახლაც უფრო ცუდია, ვიდრე დემეტრესი?
მარინა: კი, ცოტათი. უფალს მადლობას ვწირავ, საერთოდ რომ გადამირჩინა. დავითი თბილისში რომ ჩაიყვანეს, მთლიანად შეშუპებული იყო. ყველა ორგანო გადიდებული ჰქონდა, ხელით ესინჯებოდა ღვიძლიც და თირკმელებიც. საშინელება იყო! ერთიანად ცახცახებდა და ფართხალებდა. ტაძარში წავედი და პირობა დავდე: „ღმერთო, ოღონდ გადამირჩინე! გეფიცები, ცხოვრების ბოლომდე ყველაზე საშინელ ტანჯვასაც ავიტან.“
მრავალი დიაგნოზი დაუსვეს ჩემს ტყუპებს: ცერებრალური დამბლა, სისხლის შედედების პრობლემა, ავადმყოფი გული, შარდის ბუშტი. დავითის ტვინი ნახევრად მკვდარია. ეჭვობენ, რომ დემეტრეს ჰიდროცეფალია აქვს. ჩემი საბრალო ბიჭი სულ თავზე ხელს ამიტომ იკიდებს. სითხე უგროვდება და აწვება. მაგრამ დემეტრეს, და-ძმებთან ერთად თამაში მაინც შეუძლია, მოხოხავს ჩემკენ, რომ დავუძახებ, დავითს კი არაფერი ესმის, ცუდი მხედველობა აქვს. ჩაკეტილია.
ტყუპებმა თამაში არ იციან. ბევრი რამ არ ესმით
დავითისა და დემეტრეს დამშვიდებას ვუნდებით მთელი ოჯახი. ღამით მე და ჩემი მეუღლე მონაცვლეობით ვუვლით, ასეთ რიტმს ერთი ადამიანი ვერ გაუძლებს. ჩიყვი მაქვს, წნევა -250. მიკვირს, მეზობლებმა აქამდე როგორ არ გაგვყარეს. არსად არ ჩივიან, მაგრამ ჩვენ გვეუბნებიან, რომ თავის ტკივილები აწუხებთ და „რამე გამოსავალი ხომ უნდა იყოს“. ძალიან წუხდებიან ჩვენი ტირილითა და კივილით.
თემური: „როდესაც ცუდად არიან, ტყუპებს არავინ უნდათ.“
– ეს სახლი თქვენი არ არის?
მარიანა: არა, ქირით ვართ. ყველანი ერთ ოთახში შეყუჟულები. არ გვაქვს სხვა გამოსავალი. ჩემს ოჯახთან, წლებია გაწყვეტილი მაქვს ურთიერთობა.
– რამე მოხდა?
მარინა: მოხდა ის, რომ მე, ორი შვილის ავადმყოფ, მარტოხელა დედას თანადგომა მჭირდებოდა და გათხოვება გავბედე. პეტრეს გულწრფელობაში არასდროს შემიტანია ეჭვი. ჩემს ცხოვრებაში მაშინ გამოჩნდა, როდესაც კუჭ-ნაწლავზე ოპერაცია გამიკეთეს, სტომა მქონდა გამოტანილი. საშინლად გამოვიყურებოდი, დამლაგებლის სამსახურს თავი დავანებე და ვნერვიულობდი იმიტომ, რომ არ ვიცოდი, ბავშვებისთვის რა მეჭმია. ჩემთვის ყველაზე რომანტიული მისი მზრუნველობა იყო – პამპერსსა და საჭმელს ყიდულობდა ჩემი შვილებისთვის. მივხვდი, რომ სირთულეების არ ეშინოდა. ახლაც უამრავი სირთულე გვაქვს, მაგრამ ერთმანეთს გვერდში ვუდგავართ. ხუთი შვილი ფეხზე ხომ უნდა დავაყენოთ.
– პეტრე მუშაობს?
მარინა: უკვე თვენახევარია, რაც აღარ მუშაობს, და ეს მაშინვე შეგვეტყო. რამდენჯერმე, ჩემს მეუღლეს ქუჩაში გული წაუვიდა. არ იცის, ეს ისევ როდის დაემართება, ნერვიულობს. ექიმთან ვიყავით. ახლა, ახალი პრობლემა გვაქვს, უნდა ჩაუტარდეს ეპილეფსიის კვლევა. მაგრამ, 24-საათიანი მონიტორინგი 500 ლარი ღირს. აღარ ვიცი, ვის ვუმკურნალო: ტყუპებს, მეუღლეს, თუ საკუთარ თავს?
ტყუპების მრავალრიცხოვან დაავადებებს სქოლიოზიც ემატება
დავრჩით ასე სახელმწიფო კმაყოფაზე. სწორედ ამის მეშინოდა. არცერთ ოჯახს, მით უმეტეს მრავალშვილიანს არ ვუსურვებ სოციალური დახმარების იმედზე ყოფნას. სოციალური დახმარების 1 000 ლარითა და მრავალშვილიანობის 300 ლარით ავად გახდომა არაფრით არ შეიძლება, ცუდ დღეში ჩავარდები. სამწუხაროდ, ჩვენ უკვე დაგვემართა ასე და გადარჩენისთვის ვიბრძვით.
– მარინა, ალბათ, პირველ რიგში ტყუპებს სჭირდებათ კვლევები, ხომ ასეა? კიდევ რა გჭირდებათ, კონკრეტულად?
მარინა: დიახ, გთხოვთ, დამეხმარეთ, დავითი და დემეტრე ექიმთან რომ წავიყვანო. გვჭირდება გენეტიკოსის და ნევროლოგის კონსულტაცია. ასევე, ხერხემალზე სჭირდებათ რენტგენის გადაღება – ტყუპებს სქოლიოზიც აქვთ. ექიმებმა დაუნიშნეს სპეციალური კვება „სიმილაკ ნეოშური“, ერთხელაც არ მიმიცია. წყალში გაზავებულ ფქვილს ვაჭმევ.
რა თქმა უნდა, პროდუქტი გვჭირდება. ესეც დიდი პრობლემაა. ძალიან გამომადგებოდა პურის საცხობი.
გოჩა (2,5 წლის): „მეც მომიტანთ რამეს, თუ მხოლოდ ტყუპებს?“
– მარინა, მოვასწარი ყველაფრის გამოკითხვა. მიხედეთ ტყუპებს და არ იდარდოთ. თემურის და ლიზის დაველაპარაკები ცოტა ხანს. ბავშვებო, რომელს შეგიძლიათ ტყუპების დამშვიდება და როგორ?
თემური (10 წლის): საერთოდ ძალიან რთულია. ცუდად რომ არიან, არავინ უნდათ და ყველას გვყრიან. მე სათამაშოებს ვაძლევ, მაგრამ ბრაზობენ და აგდებენ. ფართხალებენ და ტირიან.
„ჩემს ძმებზე ყოველთვის ვიზრუნებ“
ლიზი (6 წლის): მე ვკოცნი და ვეფერები, კარგ სიტყვებს ვეუბნები, მაგრამ არ უნდათ.
ლიზი: „პატარები რომ ტირიან, მეც მოწყენილი ვარ“
– რას გრძნობთ ამ დროს?
თემური: მე ბედნიერი როგორ ვიქნები, ჩემი ძმები ცუდად რომ არიან?
ლიზი: მეც მოწყენილი ვარ. ვერ ვმეცადინეობ, სულ მათზე ვფიქრობ.
თემური: მე – კი! მაგალითად, ჩვენ სახლში ტკბილეული არასდროს არ გვაქვს, მაგრამ მეზობლებს უყიდიათ ჩემთვის მაღაზიაში, მეგობრები კი, ხურდას მჩუქნიან „ბარნი“ და „ჟელებონი“ რომ ვიყიდო. მეც გავახარებ ხოლმე გაჭირვებულ ბავშვებს. კეთილი ძია ვიქნები. პოლიციელად ვიმუშავებ, ფულს კი, ჩემს ძმებს დავახარჯავ. დედა ამბობს რომ დახმარება ყოველთვის დასჭირდებათ.
ლიზი: მე, თემო და გოჩა გავიზრდებით. დათო და დემეტრე კი მუდამ პატარები იქნებიან. მეც ყოველთვის დავეხმარები მათ.
როდესაც პატარები ცუდად არიან, ოჯახი ბედნიერი ვერ იქნება. ვერ მუშაობენ, ვერ მეცადინეობენ, არ აქვთ არაფრის თავი. თუ ჩვენ ასე ძალიან გვიმძიმს ორი პატარა ანგელოზის ცრემლების დანახვა, წარმოიდგინეთ, როგორ განიცდიან და იტანჯებიან მათი ოჯახის წევრები! როგორ უნდათ, რომ დაეხმარონ, ტკივილისგან იხსნან, მაგრამ არ შეუძლიათ.
ერთად, აუცილებლად გამოგვივა ყველაფერი!
თუ გაქვთ საშუალება, დიასამიძეების ოჯახი პირადად მოინახულეთ: ქ. ახალციხე, ასპინძის ქ. 36, ბინა 2.
ყოველ ჯერზე, როდესაც ვინმეს დახმარება შეგიძლიათ, უბრალოდ დაეხმარეთ და გაიხარეთ, რომ ღმერთი თქვენი მეშვეობით პასუხობს ვიღაცის ლოცვებს! გვჯერა, რომ ერთად შევძლებთ, დაუვიწყარი შთაბეჭდილებები ვაჩუქოთ მათ!

Sweet babies Deme and Dato did not deserve such suffering. Now they are in constant need of help
Mom: Doctors say my children will die!  But how do they know that when there is God?!  God gave a soul to all living things! So, my kids have it too! And only the Lord knows what will happen to them! All the beauty of this world is in their eyes!
Let us pray and help them in any way we can, friends!
Marina has two blue-eyed angels – David and Demetre. You just can’t stop looking into their eyes. It is as if the world of angels has appeared! These children are beautiful! Should those eyes cry that much?! But their ailments bother and hurt them!
Demetre touches his head with his hand – some boo-boo inside of his head bothers him again. And he puts another hand on his chest, there is another boo-boo. He can’t take it anymore and starts crying. His brother David is also ill, his ailments are even more dangerous. They cry and scream together, complaining to their mother.
Marina is shaking all over. The entire apartment building hears the twins crying. But she does not complain to the Lord, she is grateful that her children survived. No matter they have cerebral palsy, pathology of the heart and breathing. No matter they won’t be able to walk, talk, eat, no matter they do not understand the words of their mother – they are alive, they are with her, and not in the cold earth. Marina promised to endure any trials: poverty, illness, suffering for this. This devoted mother endures everything, together with the entire Diasamidze family. Help the twins!
– I somehow put them to sleep for half an hour, – says Marina. – We’ll talk during this time. None of the sedatives help them. We don’t sleep at all at night, our neighbors don’t sleep either. I’m no different from a madwoman, I don’t even have one small nerve left.
– Has it been like that since the birth of the twins?
Marina:
– In the last six months it has become worse – they are crying non-stop. If the doctors had paid attention to me in time, if they had made a C-section for me, we would not be in such a situation now.
Sedatives do not help David and Demetre
I gave birth to my three children – Temuri, Lizi and Gocha without any problems. But when I was 7-month pregnant with the twins, I started having problems with my kidneys. They operated on me, put a stent in one kidney so that the urine would not stagnate. I couldn’t walk at all. I was not nervous for myself, but for my babies – I did not want them to be affected in any way. They examined me at the Tatishvili clinic and said everything was fine with them. They showed me the brain, the heart – everything developed properly.
Marina has five children
I am not the healthiest woman, but still, I could give birth to healthy children. When an ambulance brings a woman in labor like me, with a stent in her kidney, with a premature birth, the doctors should worry a little, should not they? I told them that I was losing consciousness from pain, that the children needed to be saved, but they just waited for me to give birth on my own. I have already given birth to three. This was not an ordinary labor pain, it was hell! My kidneys were exploding! The brain of my kids was dying at that moment! If I had had a С-section on time, my kids would not be disabled now! (Cries).
I gave a birth somehow. But my both children were in critical condition. They had acute asphyxia, cerebral hemorrhage… That made the doctors call the Center for Disaster Medicine, and they urgently took the babies to Tbilisi.
Despite it was the doctor’s fault, but she still said about David (he was in worse condition than Demetre): “Why do you need a sick child? What are you going to do with him?” I had no idea how to protect myself from this nightmare. I could barely stand on my feet after giving birth and shouted to her: “What do you mean why?! He is my baby! I need him, no matter he is sick or no!”
They suggested to Marina to give up this wonderful boy!
– I’m so sorry you had to endure all this. Is David still in worse health than Demetre?
– Yes. I thank God for saving him. David was all swollen when they took him to Tbilisi. All his organs were enlarged. You could feel the liver, kidneys with your hand … It was so scary. He was twitching all the time. I went to church and promised God: “God, please save him and I promise to stand the most difficult trials my whole life.”
My twin boys have multiple diseases: cerebral palsy, poor blood clotting, problems with heart, bladder … The brain of David is half dead. Demetre is suspected of having hydrocephalus. That’s why my poor boy touches his head all the time. Fluid collects in his head and presses on everything.
Demetre can at least play with his brothers and sister, she crawls to me when I call him. David does not understand anything at all, he sees very poorly. He is closed.
The twins don’t know how to play. They don’t understand a lot
All together we try to reassure David and Demetre. At night, my husband and I take turns looking after them because one person cannot stand such a rhythm. I have a goiter, my blood pressure is 250… I wonder why neighbors haven’t kicked us out yet. They don’t complain, but they tell us that they have a migraine, and “we must find some way out.” We disturb them greatly with our crying and screaming.
Temuri: “When twins feel bad, they don’t want anyone”
– Is not this house yours?
– No, we are renting it. We all live in one room. There is no other way. I stopped communicating with my family several years now.
– Did anything happen?
– It happened that I – a single and sick mother of two, wanted to have support in my life, and dared to get married. I had no doubt in Petre’s sincerity. He appeared in my life when they had just operated on my intestines and put a stoma. I looked terrible, I left my job as a cleaner because of illness, I was nervous about how to keep my children. His care for us – such as buying diapers and food for children, was the most romantic. I saw that he was not afraid of difficulties. We experience a thousand difficulties now, but we support each other. We need to raise five children.
– Does Petre work now?
– He has not been working for a month and a half, and we immediately felt that. Several times, my husband lost consciousness and collapsed on the street. He doesn’t know when this will happen to him again, and he’s nervous. We went to the doctor. We have a new problem now – we need to get tested for epilepsy. 24-hour monitoring costs 500 GEL. I do not know who to treat – our twins, my husband, or myself…
In addition to other diseases, twins have scoliosis
We are now dependent on the state – that’s what I was afraid of. I would not wish any family with children, especially large families, to live on social allowance. With 1000 lari of social allowance and 300 lari allowance for large family, in no case should you get sick. It will be your fault. Unfortunately, this has already happened to us, and we are trying to save ourselves.
– Probably, first of all, you need examinations for the twins, right? What are the other specific needs?
– Yes, please help me to get David and Demetre examined medically. We need a geneticist, and a neurologist, we need X-ray of the spine. The twins also have scoliosis. They told us to give them a special formula – Similak NeoSure, but I never gave it. I feed them flour diluted in water. We need food, of course. It is also a big problem. A bread maker would help me a lot.
Gocha, 2.5 years old: “Will you bring me something? Or it is only for twins?”
– I managed to ask you everything, Marina. You can go to the twins, don’t worry. I’ll have a little talk with Temuri and Lizi. Children, which one of you can calm the twins, and how to do it?
Temuri (10-year-old):
– It is hard, to be honest. When they feel bad, they do not want anyone, and they chase everyone away. I give them toys, but they get mad and throw them away. And they tremble and cry.
“I will always take care of my brothers”
Lizi (6-year-old):
– I kiss them and stroke them, I say good words, but they don’t want me.
Lizi: “I’m sad when babies cry”
– What do you feel?
Temuri:
– I can’t be happy when my brothers are bad.
Lizi:
– I feel sad too. I can’t do my homework – I think about them all the time.
– Do you believe in the kindness of other people?
– I do! For example, we never have sweets at home. But our neighbors bought me sweets in the store, and my friends gave me change for a Barney biscuit and jellybon. I will also make the poor children happy. I will be a good adult. I’ll be a policeman. And I will spend money on my brothers. Mom says they will always need help.
– Temo, and Gocha, and I will grow up. But Dato and Deme will always be like babies. I will always help them too.
There is no joy in the house when the little ones feel bad. You can’t work, you don’t want to do your homework, you don’t have any strength. If the tears of two little angels make us feel so bad, imagine how hard it is for the family! They so much want to help them, to protect them from pain, but they cannot.
But all together we will succeed!
You can come to visit the Diasamidze family in person. Their address in Akhaltsikhe is: 36 Aspindza Street, Apartment 2.
If you have a heavy heart because of everyday problems or unresolved issues, as a distraction just see our posts on Facebook, or better call any of our beneficiaries, and all your problems will seem unimportant to you, compared with the problems of those to whom you opened your heart and helped in the most difficult moment of their lives.
Every time you can help someone, just do it and rejoice that God answers someone’s prayers through you! We are sure that all together we will manage to give them unforgettable moments.
(Purpose: The Diasamidze family)
We have good news: now you can read the stories of our beneficiaries on Instagram: https://www.instagram.com/chernovetskyi.fund/ и Telegram: https://t.me/ChernovetskyiFund.