მრავალი წელია, მხოლოდ ერთი ოცნება მაქვს – რომ შვილები კარგად დავანაყრო!
„როდესაც ექვსივე ერთხმად იწყებს ბარტყებივით ჟივჟივს, ჭამა გვინდაო, გული მიკვდება. მე მხოლოდ ერთი ოცნება მაქვს – მათი დაპურება! სულ ეს არის! სხვა რამეზე ოცნებას ვერც კი ვბედავ… ჩვენ უბრალოდ ჭამა გვინდა.“
რთულია, მშიერ ბავშვებზე წერა, როდესაც ყველა სახლში სადღესასწაულო მზადებაა, იშლება სუფრები, საჭმელი უხვადაა… შეიძლება ყველაფერი არც კი შეიჭამოს, ბევრი რაღაც გადაიყრება კიდეც… შენ კი, ამ დროს ზიხარ და იმ ოჯახზე წერ, რომელშიც ექვსი ბავშვი ცუდად იკვებება, ძველმანებში გამოწყობილი დადის და მათი ყველაზე მთავარი ოცნებაა – ჭამით გული იჯერონ. „დღეს პურის ზედმეტი ნაჭერი რომ მივირთვათ, ხვალ შიმშილი ხომ არ მოგვიწევს?“ – ეს არის მათი მთავარი პრობლემა.
ერთი წლის ხანუმას, 2 წლის ეკატერინეს და 4 წლის ალიკას ჯერ კიდევ არ ესმით, რომ საჭმელი ყველას არ ჰყოფნის; მათ არ ესმით, რომ უფროსი ბავშვები – 6 წლის მაია, 7 წლის მარიამი და 8 წლის გიორგი მათ თავის წილ ულუფას უზიარებენ და შიმშილი მედგრად გადააქვთ… და თუკი მათ მუცელი უბუყბუყებთ, ისინი ამას ყურადღებას არ აქცევენ.
ნელი:ვცდილობ, მათი ყურადღება პრობლემებიდან სხვა რამეზე გადავიტანო. გასათბობად – ვცეკვავთ, შიმშილის დასავიწყებლად – ვმღერით! როდესაც ისინი ჩემ გარშემო ბარტყებივით იკრიბებიან და მეუბნებიან, რომ „ნამუ-ნამუ“ უნდათ, მზად ვარ, მოვკვდე! ნუთუ ეს ანგელოზები დედამიწას ასეთი ტანჯვისთვის მოევლინენ?!
ნელი, ყოველთვის ასე ცუდად ცხოვრობდით?
ნელი: მე და ჩემი მეუღლე მდიდრები არასდროს ვყოფილვართ. ორივე მრავალშვილიანი, ღარიბი ოჯახიდან ვართ. მეც ხუთი და-ძმა მყავს და მასაც. როდესაც ერთმანეთი გავიცანით, იმდენი საერთო აღმოგვაჩნდა, რომ დიდხანს არ გვიფიქრია და ოჯახის შექმნა გადავწყვიტეთ.
– ერთმანეთი სად გაიცანით?
ნელი: ჩვენ ქალაქის დასუფთავების სამსახურში ვმუშაობდით და ერთმანეთი სწორედ იქ გავიცანით. ვფიქრობდით: ორივე მშრომელები ვართ, ოჯახს რომ შევქმნით, უფრო მარტივი იქნება… და ასეც მოხდა. მეუღლე სადგურზე დისტანციური მართვის ოპერატორად მოეწყო და დილიდან საღამომდე, ბევრს მუშაობდა. ცოტას, მაგრამ დღეში 5-10 ლარს შოულობდა. ეს ჩვენთვის დიდი დახმარება იყო, მაგრამ პანდემიის გამო, მან სამსახური დაკარგა. ძნელია ბავშვების მხოლოდ სოციალური დახმარებით გამოკვება. თითქოს, დიდი ფულია, მაგრამ არაფერზე გვყოფნის.
რა არის თქვენი შემოსავალი?
ნელი:800 ლარი 8 კაცზე. კაცზე, დღეში 3 ლარზე ოდნავ მეტი გამოდის. საბავშვო ბაღის სურსათი გვეხმარება. ცოტაა, მაგრამ ამისთვისაც მადლობა.
ეს ბინა თქვენია?
ნელი: არა, ის ჩემი მეუღლის ძმას ეკუთვნის. მან აქ ცხოვრების უფლება კი დაგვრთო, მაგრამ წასვლას როდის მოგვთხოვს, არ ვიცით. აქ ნესტია, ცივა, ელემენტარული პირობებიც კი არ არის. ამ დაშლილ საწოლებში ორ-ორ ბავშვს ერთად სძინავს! უკვე აღარც ეტევიან, დილით ძვლებში გაშლაც კი უჭირთ.
–ბავშვებს ჩვეულებრივ რას აჭმევთ
ნელი:ვცდილობ, რაღაც კერძები გამოვიგონო. ერთი კილო ქათმის ხორცი შემიძლია ორ დღეზე გადავანაწილო! როდესაც ხორცი და რძის პროდუქტები გვაქვს, სახლში დღესასწაულია, მაგრამ ყველაზე ხშირად, წყალწყალა წვნიანების კეთება მიწევს.
თქვენ თქვით, რომ თქვენც და თქვენს ქმარსაც ბევრი ძმა გყავთ. არავინ გეხმარებათ?
ნელი: როგორც უკვე აღვნიშნე, ორივე ღარიბი ოჯახებიდან ვართ. რითიც შეგვიძლია, ერთმანეთს ყველაფრით ვეხმარებით, მაგრამ ახლა, ყველა იმაზე ფიქრობს, საკუთარი თავი როგორ გამოიკვებოს.
რის გწამთ? რაში ხედავთ ხსნას?
ნელი:შვილებს ყოველთვის ვეუბნები, რომ მათი ძალა მათ რწმენაშია… მათ ღმერთის და ერთმანეთის უნდა სჯეროდეთ! უნდა სჯეროდეთ, რომ მათი მომავალი მხოლოდ მათზეა დამოკიდებული. მჯერა, რომ ისინი საქართველოს ასახელებენ! ისინი შესანიშნავი ბავშვები არიან!
თქვენი შვილების სკოლაში, საბავშვო ბაღში თუ დადიან? თუ შეიძლება, მათ შესახებ მოგვიყევით.
ნელი:ჩემთვის ისინი ყველაზე ჭკვიანები არიან! კარგად სწავლობენ, უფრო სწორედ, სწავლობდნენ, სანამ სკოლა ღია იყო. ახლა, არც კომპიუტერი გვაქვს, არც ინტერნეტი და ხანდახან დენიც კი არ გვაქვს. ჩვენ კომუნალურ გადასახადებს ყოველთვის ვერ ვიხდით. არადა, დაწყებითი კლასებში გაკვეთილები თუ გამოტოვე, ამ ცოდნას უკვე ვეღარ აღადგენ!
შეიძლება, ბავშვებს გავესაუბრო? აბა, ვისგან დავიწყოთ?
გიორგი (8 წლის):ჩემგან, რა თქმა უნდა! ყველაზე უფროსი მე ვარ! სწავლა მიყვარს და რომ გავიზრდები, მინდა, სუპერმენი გავხდე! იცით, ის რა მაგარია?!
და რას გააკეთებდი?
გიორგი:სამყაროს გადავარჩენდი და ყველას გემრიელობებს ვაჩუქებდი!
დედას თუ ეხმარები, სუპერმენო?
გიორგი:დიახ! ზოგჯერ ისე ხდება, რომ მე მას არ ვუჯერებ, მაგრამ ისე, კარგი ბიჭი ვარ! პატარებსაც ვეთამაშები ხოლმე.
მარიამი (7 წლის):დიახ, გიორგი კარგი ძმაა! ის ძლიერია და მას ჩვენი დაცვა შეუძლია. მე კი მინდა, რომ პრინცესა გავხდე!
–სწავლა თუ გიყვარს? თუ პრინცესები არ სწავლობენ?
მარიამი:არც ისე! მათ კოხტაობა და ლამაზი კაბების ტარება უყვართ. მე კი ისინი არ მაქვს.
–ლამაზ კაბებზე ოცნებობ?
მარიამი:დიახ და თოჯინიან ეტლზე და სათამაშო კვერცხზე.
–ეგ რაღაა? პირველად მესმის.
მაია (6 წლის):რა სასაცილო ხართ! სათამაშო კვერცხი რა არის, არ იცით? ეს არის შოკოლადის კვერცხი, რომელიც შეგიძლია, რომ ჭამო, შიგნით კი სათამაშო დევს. ჩვენ ერთხელ ვჭამეთ და კიდევ გვინდა. მაგრამ ყველასთვის ერთი კი არა, ბევრი!
–ამას გარდა, კიდევ რა გიყვარს?
მაია:ხორცი და ტორტი… და საწოლიც რომ რბილი იყოს! სულ ეს არის!
ალიკა (4 წლის):მე კი გიოსთან ერთად დამალობანას ვთამაშობ ხოლმე!
ნელი, შესანიშნავი შვილები გყავთ! ნამდვილი განძი! რა არის თქვენი ყველაზე დიდი ოცნება?
ნელი:ვოცნებობ, ოდესმე ჩემს შვილებს საკუთარი სახლი ჰქონდეთ, თუნდაც პატარა, მაგრამ თბილი და მყუდრო… რომ მათ ახალი ტანსაცმელი ჰქონდეთ და ერთმანეთის ნივთები არ ეცვათ… ვოცნებობ, რომ ერთ მშვენიერ დღეს, სათამაშოების ყიდვა შევძლოთ და იმაზე აღარ ვიდარდოთ, რომ ხვალ საჭმელი არაფერი იქნება.
ამ წუთას, პირველ რიგში, სახლში რა გჭირდებათ?
ნელი:პირველ, მეორე და ალბათ, მესამე რიგშიც – საკვები და ბავშვთა კვება გვჭირდება. ბავშვები მუდმივად ცუდად იკვებებიან. მე მაცივარზე და გაზქურაზე ვოცნებობ. ის, რასაც ახლა ვიყენებთ, მეზობელმა გადააგდო, მე კი ვთხოვე და სახლში შემოვიტანე. ბავშვები ნორმალურ ტელევიზორზე ოცნებობენ. ეს ძალიან ცუდად აჩვენებს.
ნახეთ, ჩვენი საცხოვრებელი რა მდგომარეობაშია! ქარი რომ არ უბერავდეს, ფანჯრებზე გადასაფარებლები ავაკარით. ჭერიდან მუდამ რაღაც იყრება… ჩვენ ვერ ვუმკლავდებით, ჩვენი შვილებისთვის ელემენტარული პირობების შექმნა არ შეგვიძლია, ამიტომ იძულებულები გავხდით, თქვენ შეგვეწუხებინეთ. თქვენ ღვთისმოსაწონსაქმეს აკეთებთ. უფალი დაგლოცავთ თქვენც და თქვენი ფონდის ყველა მეგობარსაც!
ეს შესანიშნავი ადამიანები სავალალო მდგომარეობაში იმყოფებიან. მათ ჩვენი დახმარება ძალიან სჭირდებათ. ნელი ექვს ანგელოზს – მომავალ სუპერმენებს და პრინცესებს ზრდის. ბავშვები სრულიად ყველაფერს არიან მოკლებულნი. მათ არც ბავშვობა აქვთ და არც ნორმალურად განვითარების შესაძლებლობები. მათთვის ბედნიერებისა და ღიმილის დაბრუნება ჩვენ ძალგვიძს, მეგობრებო!
ნელი ჭაბუკიანის ოჯახს ძალიან სჭირდება ნებისმიერი სახის დახმარება: საკვებით, საფენებით, საწოლებით, მაცივრით, გაზქურით და ტელევიზორით. ბავშვებისთვის ნორმალური ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი უბრალოდ აუცილებელია.
ამ ოჯახის მონახულება და მათი შეძლებისდაგვარად დახმარება თავადაც შეგიძლიათ. მისამართი: რუსთავი, კონსტიტუციის ქ. №76
ან დაურეკეთ მათ, მიულოცეთ დღესასწაულები და კეთილი სიტყვებით გაამხნევეთ ისინი! ტელეფონის ნომერი: 592 09 66 99(ნელი)
მეგობრებო, თქვენთან კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს – თუკი შეიტყობთ, რომთქვენს ნაცნობს ან მეზობელს დახმარება ესაჭიროება, გთხოვთ, გამოიჩინოთ გულისხმიერება და მოგვწეროთ ამის შესახებ ელექტრონულ მისამართზე: office-fsp@fsp.ge.
(დანიშნულება: ნელი ჭაბუკიანი).
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით, ამ ოჯახსაც გავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!
თვალები დახუჭე და არ გამოიჭყიტო!
„ხელი მომეცი და თვალები დახუჭე!.. ახლა ისეთ რამეს გაჩვენებ!.. ალბათ ამდენი რამ ცხოვრებაში არასდროს გინახავს! არ გამოიჭყიტო, წამოდი!“ – სამზარეულოსკენ მექაჩება მარიამი. მათ სახლში საოცარი ნივთი – მაცივარი გაჩნდა და ის ცარიელი არაა!
„ნახე, რამდენი რამეა! უგემრიელესი ტკბილი რძე გვაქვს! ისეთი ტკბილი და გემრიელია!.. ალბათ ძროხამ შაქარი შეჭამა და ამიტომ არის ასეთი.“
როგორც კი მარიამმა მაცივრის კარი გამოაღო, ამ სასწაულის სანახავად მისმა და-ძმებმა სახლის ყველა კუთხიდან მოირბინეს.
რთული დასაჯერებელია, რომ რამდენიმე თვის წინ ბავშვებს სახლში პურის ნამცეციც კი არ ჰქონდათ; წარმოუდგენელია, რომ სურსათს მხოლოდ მაღაზიაში ხედავდნენ!
ძვირფასო მეგობრებო, მადლობას გიხდით ამ პატარა სასწაულისთვის! გმადლობთ, რომ უფლის გზას ერთგულად ადგახართ და გულს უხსნით თანამემამულეებს, რომლებსაც ეს ყველაზე მეტად სჭირდებათ! დიდი მადლობა თქვენ!
– ნელი, მოგვიყევით, როგორ შეიცვალა თქვენი ცხოვრება მას შემდეგ, რაც თქვენ შესახებ პოსტი გამოვაქვეყნეთ?
ნელი: ყველანაირად ძალიან შეიცვალა! ბევრი მეგობარი შევიძინეთ! დიდი მადლობა ყველას იმისთვის, რომ ჩვენს ცხოვრებაში ხართ! ტელეფონი მუდმივად რეკავს; ხალხს აინტერესებს, ჩვენი დახმარება რით შეუძლიათ. ამდენი სითბო და მზრუნველობა ნამდვილი სასწაულია; რომ აღარაფერი ვთქვა თქვენს დახმარებაზე… უკვე აღარც კი მჯეროდა, რომ ოდესმე იმას ვნახავდი, ჩემი შვილები ჭამით გულს რომ იჯერებდნენ და კმაყოფილები დაიძინებდნენ. მაცივრის გარშემო ისე დადიან, თითქოს ნაძვის ხე იყოს. ოცნება აუხდათ – საკუთარი მაცივარი აქვთ, რომელიც პირთამდე სავსეა გემრიელობებით. დიდი მადლობა თქვენ და თქვენს მკითხველებს! ღმერთმა დაგლოცოთ!
– ნელი, ახალი მეგობრებიდან განსაკუთრებით ვის აღნიშნავდით?
ნელი: ქედს ვიხდი მათ წინაშე, ვინც ჩვენი გასაჭირის შესახებ წაიკითხა და უყურადღებოდ არ დაგვტოვა. ღმერთმა დაგლოცოთ! პირველ დღეებში ჩემი ტელეფონი პირდაპირ რეკვით სკდებოდა. თქვენი მკითხველები დღემდე გვირეკავენ და ყველანაირად გვეხმარებიან. ზოგმა ჩვენთან სტუმრობის სურვილიც გამოთქვა, მაგრამ პანდემიის პირობებში ცოტა რთული იყო, ამიტომ დაგვპირდნენ, როგორც კი ვითარება დალაგდება, აუცილებლად გინახულებთო. ერთმა საოცარმა ქალბატონმა დამირეკა – ნინო ჰქვია. მისმა თბილმა სიტყვებმა იმდენად გამამხნევა, რომ მასთან საუბრის შემდეგ ურყევი რწმენა გამიჩნდა – ჩვენ ყველა სირთულეს გადავლახავთ! ფონდიც და თქვენი მკითხველებიც ჩემი ახლობლები გახდნენ და თქვენზე ლოცვით არასდროს დავიღლები. კიდევ ერთხელ უღრმესი მადლობა ყველას, ყველას და ყველას!
– თქვენს გასაჭირს ადგილობრივი ხელისუფლება თუ გამოეხმაურა და ჩვენს პოსტზე რაიმე რეაგირება თუ მოახდინეს?
ნელი: სამწუხაროდ, დიდი ხნის განმავლობაში, ადგილობრივი ხელისუფლება ყურადღებასაც კი არ გვაქცევდა; მაგრამ თქვენი პოსტის გამოქვეყნების შემდეგ ჩვენთან მერიის წარმომადგენლები მოვიდნენ და სამედიცინო დაზღვევა და უფასო მედიკამენტების ვაუჩერი მოგვიტანეს. დიდი მადლობა მათ!
ნელი: ჩვენ მხოლოდ ამდახმარების წყალობით გადავრჩით. მას შემდეგ, რაც მაცივარი გვაჩუქეთ და სურსათით გაგვივსეთ, თქვენი მკითხველები იმაზე ზრუნავენ, რომ ის აღარ დაცარიელდეს. ჩემი შვილებისთვის საკვები ოცნება აღარ არის; ახლა ყველა თავისაზე ოცნებობს, თავის ბავშვურ, სამომავლო გეგმებს ადგენენ  და ეს ყველაფერი თქვენი წყალობით ხდება. ასევე, ძალიან უყვართ, როცა ჩვენს ახალ გაზქურაზე რამეს ვამზადებ, გარს მეხვევიან და რჩევებსაც კი მაძლევენ, რა როგორ გავაკეთო. (იღიმის.) დახმარების ხელი ჩვენი ცხოვრების ყველაზე რთულ დროს გამოგვიწოდეთ! ღმერთმა დაგლოცოთ და სიხარული გიმრავლოთ!
– ბავშვებო, ყველაზე მეტად რა საჩუქრები მოგეწონათ?
გიორგი (8 წლის): შეიძლება, მე გიპასუხოთ? მე ხომ ყველაზე დიდი ვარ?
– რა თქმა უნდა, შეიძლება!
გიორგი: ძალიან მომეწონა მაცივარი და ის, რომ მასში ბევრი გემრიელობაა.
მარიამი (7 წლის): შეიძლება ახლა მეც ვთქვა?
– რა თქმა უნდა! გისმენ!
მარიამი: მებევრი გემრიელი ხორცი და სხვადასხვა ტკბილეული მომეწონა.
– განსაკუთრებით რომელი?
მარიამი: შოკოლადის კარაქი!
– რამდენადაც ვიცი, გინდა პრინცესა გამოხვიდე, არა?
მარიამი: მინდოდა; მაგრამ ახლა გადავწყვიტე მზარეული გავხდე.
მარიამი: იმიტომ, რომ ბევრი გემრიელობა გავაკეთო და ყველას გავუმასპინძლდე.
მარიამი: ბარბის თოჯინა და მისთვის ეტლი მინდა.
– ვფიქრობ ოცნება აუცილებლად აგისრულდება! ნელი, იქნებ კიდევ გაქვთ რაიმე სახის პრობლემა, რომლის გადაჭრაშიც ჩვენს მკითხველებს შეუძლიათ დახმარება?
ნელი: იმ ყველაფრის შემდეგ, რაც ჩვენთვის გააკეთეთ, ამაზე საუბარიც კი მერიდება. ჩვენთვის ყველაზე დიდი პრობლემა საწოლებია. ბავშვები დღითი დღე იზრდებიან და თავის საწოლებში უკვე ვეღარ ეტევიან. როგორც იცით, ორ-ორს ერთ საწოლში სძინავს.. და სათამაშოები! პატარები საკუთარ სათამაშოებზე ოცნებობენ. ოჰ, რა სულ პრობლემებზე ვსაუბრობ?.. დიდი მადლობა თქვენ და თქვენს მკითხველებს. თქვენ წინაშე ქედს ვიხრი! უფალმა წყალობა არ მოგაკლოთ! რასაც თქვენ აკეთებთ, ნამდვილად ფასდაუდებელია. კიდევ ერთხელ, დიდი მადლობა თითოეული ჩვენგანისგან!
ძვირფასო მეგობრებო, დიდი მადლობა ყველას, ვინც ჭაბუკიანებისოჯახს დაეხმარა! იმედი მაქვს, რომ ამ მშვენიერ ოჯახს კიდევ არაერთხელ დავუჭერთ მხარს, რადგან მათ ჯერ კიდევ ბევრი პრობლემა აქვთ. მათი მძიმე საცხოვრებელი პირობების გაუმჯობესება ჩვენ შეგვიძლია. ოჯახს სჭირდება საწოლები და სათამაშოები პატარებისთვის; მათ ნებისმიერი დახმარება გაახარებთ!
ჩვენ ერთად ბევრი ღვთისთვის სათნო საქმის კეთებას ვახერხებთ, მაგრამ მიუხედავად ამისა, გვინდა კიდევ ერთხელ მივმართოთ ყველას: წაიკითხეთ ჩვენი პოსტები, მოუყევით მათ შესახებ თქვენს მეგობრებს; სხვების გასაჭირს გვერდს ნუ აუვლით, რადგან ამ ცხოვრებაში სამი ჭეშმარიტად ღირსეული საქმე არსებობს და ეს არ არის „ხის დარგვა, სახლის აშენება და ბავშვის აღზრდა“. ეს არის: პირველი – იმის დახმარება, ვისაც დახმარება სჭირდება, მეორე – იმის დაცვა, ვინც დაუცველია და ყველაზე მთავარი – იმედის მიცემა მისთვის, ვისაც ის დაკარგული აქვს!
ხოლო თუკი გიმძიმთ ყოფითი სირთულეებისა და გადაუჭრელი საკითხების გამო, რამდენიმე წამით გადაიტანეთ თქვენი ყურადღება ჩვენ FB პოსტებზე; ან უმჯობესია, დაურეკოთ ჩვენს ნებისმიერ ბენეფიციარს და ყველა თქვენი პრობლემა უმნიშვნელოდ მოგეჩვენებათ იმათთან შედარებით, ვისაც მისი ცხოვრების ყველაზე მძიმე მომენტში დაეხმარეთ.

“When they start chirping in six voices, like chicks asking for food, my heart bleeds. And I have only one dream – to give them food! That’s all … I dare not dream of something else … We just want to eat. ”
It is difficult to write about hungry children on holidays, when housewives in all houses cook, set tables, and there is a lot of food… Maybe not everything will be eaten, a lot of food will be thrown away … And at the same time, you are writing about a family where six children are malnourished, wear rags, and their biggest dream is to eat full. “Wouldn’t we have to starve tomorrow if we eat an extra piece of bread today?” – this is their main problem.
0901200270One-year-old Khanuma, 2-year-old Ekaterina and 4-year-old Alik still do not understand that there is not enough food for everyone, they do not understand that the older children – 6-year-old Maya, 7-year-old Mariam and 8-year-old Giorgi – share their portion with them and endure hunger. They don’t pay attention if their tummy growls.
Nelly: I distract them from our problems. We dance to keep warm and we sing to forget about hunger! And when they gather around me like chicks and say that they want “yum-yum”, I want to die! Did these angels come to earth for such suffering?!
– Nelly, have you always lived so poorly?
Nelly: My husband and I have never been rich. We are both from poor families with many children. I have five brothers and sisters, same as my husban. When we met, we had so much in common that we didn’t think long and decided to start a family.
– Where did you meet?
Nelly: We both worked in the city cleaning service, and there we met. We thought we both are hard workers, let’s start a family, it will be easier. And it used to be so. My husband worked hard from morning to evening, got a job as a dispatcher at the station, earning a little, but still money – 5 or 10 lari per day. It was a great help. But due to the pandemic, he lost his job. It is difficult to keep children with the allowance only. It seems like a lot of money, but it is not enough for anything.
Nelly: 800 GEL for 8 of us. A little more than 3 GEL per person per day. Groceries from kindergarten help us a little, thanks for that.
– Is this apartment yours?
Nelly: No, it belongs to my husband’s brother. He allowed us to live here, but we do not know when he will ask us to leave. It is damp and cold here, there are not even basic amenities. Children sleep in twos on these crumbling beds! They barely fit there, so that they can’t straighten up in the morning.
Nelly: I try to invent some dishes. I can stretch a kilogram of chicken meat for two days! When there is meat and dairy products at home – it’s a holiday! But most often I have to make water-based soups.
– You said that you and your husband have many brothers. Does anybody help you?
Nelly: As I said, we are both from poor families. We help each other as much as we can. But now everyone tries to survive himself.
Nelly: I always tell my children that their strength is in their Faith … They must believe in God and in each other! That their future depends only on them. I believe that they will glorify Georgia! They are wonderful!
– Do you children go to school and kindergarten? Tell me about your them, please.
Nelly: They are the smartest for me! They study well, or rather, they used to study while the school was open. And now we have no computer, no Internet, sometimes even no electricity. We cannot always pay utility bills. And if you miss lessons in elementary school, you’ll be unable to restore this knowledge!
– Can I talk to your children? With whom to start?
Giorgi (8-year-old): With me, of course! I’m the oldest! I love to study. And when I grow up, I want to become a superman! Do you know how cool he is?!
– What would you do?
Giorgi: I would save the world! And give everyone yummies!
– Do you help your mom, Superman?
Giorgi: Yes! Sometimes it happens that I disobey her, but I’m a good boy! And I play with the little ones.
Mariam (7-year-old): Yes, Georgy is a good brother! He is strong and can protect us. And I want to become a princess!
– Do you like to study? Or princesses don’t study?
Mariam: Well, not really! They love to be “pretty” and wear pretty dresses. And I don’t have them.
– Do you dream of beautiful dresses?
Mariam: Yes. And about a stroller with a doll and a toy egg.
– And what is it? This is the first time I’ve heard about this.
Maya (6-year-old): How funny you are! You don’t know what a toy egg is? This is chocolate egg, and you can eat it, and there is also a toy inside! We ate it once. And we want more. But not one for all of us! A lot!
– And what would you like to have besides that?
Maya: Meat and cake and a soft bed! That’s all!
Alik (4-year old): I play hide-and-seek with Gio.
– Nelly, what wonderful children you have. Thy are just a treasure! What is your biggest dream?
Nelly: I dream that someday my children will have their own house, at least small, but warm and cozy … That they will have new clothes and they will not have to wear each other’s ones… I dream that one day we will be able to buy toys and not worry that there will be nothing to eat tomorrow.
Nelly: First of all, and secondly, and, probably, thirdly, we need food and baby food. Children are constantly malnourished. I dream of a refrigerator and a gas stove. The one which we use now, my neighbor threw to the rubbish, and I asked for it and brought it home. Children dream of a normal TV. This one shows very badly.
Look in what condition our home is! The windows are covered with blankets to keep out of the air. Something is constantly falling from the ceiling. We cannot cope, we cannot create basic conditions for our children, so we had to bother you. You are doing a Godly deed, the Lord will bless you and all the friends of your Fund!
These wonderful people are in dire straits, they really need our support. Nelly brings up six angels, future supermen and princesses. The children are deprived of absolutely everything. They have no childhood and no opportunity to develop normally. It is in our power to bring them back joy and a smile, friends!
Nelly Chabukiani’s family is in dire need of any help: food, diapers, beds, a refrigerator, a gas stove and a TV. And children just need normal clothes and shoes.
You can visit this family yourself and provide them with all possible assistance. Address: Rustavi 76 Constitution Str.
Or call, cheer her up with your kind words and wish her happy holidays! Phone: 592 09 66 99, Nelly.
(purpose: Nelly Chabukiani).
Close your eyes, and no peeking!
“Give me your hand, close your eyes… I’ll show you something! I probably have never seen that so much in my life! No peeking, let’s go!” – Mariam pulls me to the kitchen. They have got a wonderful new thing – a fridge! And it is not empty!
“Look how many things are there! Here we’ve got delicious, sweet milk! It is so delicious and so sweet. Probably the cow has eaten sugar, that’s why milk is like that”.
When Mariam opened the fridge door, her brothers and sisters ran from all over the house to see that miracle.
It is hard to believe that a few months ago there was not a scrap of food in their house, it’s hard to imagine that the children used to see the foodstuffs only in the grocery store!
Thank you, friends, for this miracle! Thank you that you faithfully follow the covenant of God and open your hearts to our compatriots, who need that the most! Thank you so much!
– Nelly, how did your life change after we have published an article about you?
Nelly: It changed a lot, and we got many new friends. Thank you all for being a part of our life. Our phone keeps calling, people ask how they can help us. It is so wonderful – when you feel so much care and kindness, not to mention your help. I didn’t even believe that once I would see my children eat their fill and fell asleep happy. They walk around the fridge as if it were a Christmas tree. Their dream has come true – they have their own fridge, filled with yummies. Thank you and your readers, God bless you!
– Nelly, would you like to single out any one of your new friends?
Nelly: I’d like to thank all the people who did not stay indifferent after reading the article about our troubles. God bless you! In the beginning, my phone rang off the hook. Your readers still keep calling and helping us in every possible way. Many of them wanted to visit us, but it was quite complicated during a pandemic. They promised me to come to visit us as soon as the situation will return to normal. A charming woman named Nino called me. I was so touched by our warm conversation that after talking to her I felt confident that we will manage to overcome all the difficulties. Both the Fund and your readers became my family, I will never tire to pray for you! I want to thank everyone again!
– Was there any response to your problems from the local authorities? Did they somehow react to our post?
Nelly: Unfortunately, the local authorities were not paying attention to us for a long time, but after your publication, the town hall representatives came to us and brought us medical insurance and a voucher for free medications. Thank them a lot.
– What this support and help means to you?
Nelly: This help gave us a chance to survive. After you have brought us a fridge and filled it with food, your readers take care that it does not get empty. Food has ceased to be a dream for my children, they started dreaming each of their own, making plans for the future – and all this thanks to you. They also love it very much when I cook on our new stove – they surround me and even give me advice on how to cook. (Smiles.) You lent a helping hand to us at the most difficult moment in our life. May the Lord bless you and protect you, give you a lot of joy!
– Guys, what gifts did you like the most?
Giorgi (8-year-old): May I answer, I am the eldest!
– Sure.
– Giorgi: I like the fridge very much and I like that there is a lot of delicious food in it
Mariam (7-year-old): May I say now?
– Sure, I am listening to you.
Mariam: I like a lot of delicious meat and all the sweets.
– Which sweets did you like most?
Mariam: A chocolate butter!
– As far as I know, you want to become a princess.
Mariam: I used to want, but now I decided to become a cook.
Mariam: To cook a lot of yummies and treat everyone.
Mariam: I want a Barbie and a stroller for her.
– I think your dream will certainly come true.
– Nelly, maybe you have some more problems that our readers can help you to solve?
Nelly: After all that you have done for us, I am embarrassed to ask for more. The big problem we have – is the beds. The children are growing, and they don’t fit in their cribs anymore. As you know, they sleep by two in one bed… And also, toys – they dream about having their own toys. Why do I keep talking about problems? Thank you! Thank your readers! May God bless you! What you are doing is invaluable. Once again – I’d like to express huge gratitude to you from all of us.
Friend, thank s to everyone who helped the Chabukiani family. I hope that we will keep supporting this wonderful family because they still have many problems. We can improve their living conditions. The family need beds and toys for the children. They will be grateful for any help.
We manage to do a lot of good deeds together, but I still want to ask everyone once again: please, read our posts, tell your friends about them. Do not pass by other people’s grief, because there are only three really worthy things in this life, and these are not “plant a tree, build a house and raise a son.” The first one – is to help the one who needs help, the second is to protect the one who is defenseless, and most importantly, to give hope to the one who has lost it!