დედას აჩვენეს ძვლების და სისხლის გროვა და უთხრეს – ეს შენი შვილია, მედიცინა აქ უძლურია. ძლიერ ლოცვას კი ბევრი რამ შეუძლია!
calendar ოქტომბერი 31, 2022
ლიანას ძვლების სისხლიანი გროვა ანახეს და უთხრეს: „ეს შენი შვილია, აქ მედიცინა უძლურია, მხოლოდ ლოცვა დაგრჩენია. ღმერთს ევედრე, მაკა ცოცხალი გადარჩეს“. მაშინ, ლიანამ ყველა ლოცვის სიტყვები რამდენიმე დღეში დაიზეპირა, მუხლებიდან არ ამდგარა, ევედრებოდა უფალს, შვილი მისთვის მეორედ ეჩუქებინა.
დედას აჩვენეს ძვლების და სისხლის გროვა და უთხრეს – ეს შენი შვილია, მედიცინა აქ უძლურია.   ძლიერ ლოცვას კი ბევრი რამ შეუძლია!
ახლა, ჩემი სიკვდილი არ შეიძლება – ამბობს ლიანა – თორემ საფლავში სამ ადამიანს გავიყოლებ.
„ძვლების გროვა მაჩვენეს და მითხრეს, რომ ეს ჩემი შვილია“
– ლიანა, თუ შეგიძლიათ, გაიხსენეთ ის დღე, როდესაც კინაღამ დაკარგეთ შვილი?
ლიანა: ეს 2016 წლის 6 ოქტომბერს მოხდა. სოციალური სასადილოდან საჭმელი უნდა მომეტანა, მაგრამ თავი მტკიოდა და ჩემს გოგოს ვთხოვე. დაღლილი იყო, ღამის ცვლაში მუშაობდა,  მაღაზიაში, მაგრამ უარი ვერ მითხრა და წავიდა. ჩვენს კორპუსთან, გზაზე რომ გადადიოდა, სასწრაფო დახმარების მანქანამ დაარტყა, რომელიც საშინელი სიჩქარით მოდიოდა. ავადმყოფი გადაჰყავდათ. ალბათ, ჩემი შვილი იმან გადაარჩინა, რომ დახმარება მაშინვე გაუწიეს. მერე, აღარაფერი მახსოვს. სისხლი, ძვლები, ხორცი… ყველაფერი არეული იყო ერთმანეთში. მერე, უბრალოდ ვლოცულობდი. და აი, ისევ ჩემთან არის ჩემი გოგონა.
– მაკა, შენ გახსოვს, ეს როგორ მოხდა?
მაკა: მაკა ავარიაში იყო! არ ვიცი, მერე რა მოხდა.
„მაკას უყვარს ყავა და შოკოლადი.“ – ამბობს საბრალო გოგონა და ვერც ხვდება, რომ პატარა 3 წლის ბავშვივით წარმოსთქვამს სიტყვებს! რა საშინელებაა!
ახლა, მაკა 30 წლისაა, მაგრამ ბავშვობაშია დაბრუნებული. არაფერი ახსოვს, დამოუკიდებლად ვერ იცვამს და ვერ ჭამს. „მარტოს ვერ ვტოვებ“ – გვიხსნის ლიანა, გულმოკლული დედა – „ჩემი საბრალო გოგონა… იქნებ, უკეთესიც არის, რომ არაფერი ახსოვს, რაც იყო ავარიამდე.“
„მაკას აქ მილი ჰქონდა გამოშვერილი.“
„მე რომ მოვკვდე, უჩემოდ ვერ გადარჩებიან.“
ლიანა: ახლა, მაკა 30 წლისაა, მაგრამ ბავშვობაშია დაბრუნებული. არაფერი ახსოვს, თვითონ ვერც ჭამს და ვერც იცვამს. მარტოს ვერ ვტოვებ. ჩემი საბრალო გოგონა. იქნებ კარგიც არის , რომ არაფერი ახსოვს, ავარიამდე რაც იყო.
– მაგალითად, რა?
ლიანა: „მხიარული“ არასდროს ყოფილა ჩვენი ცხოვრება. მაკა 7 წლის იყო, მეუღლემ რომ მიმატოვა. თავი ძლივს გაგვქონდა. საჭმლის ფულიც კი არ გვქონდა. მე კი გავძლებდი მშიერი, მაგრამ ბავშვი? მაშინ, ჩემს ცხოვრებაში ყველაზე რთული გადაწყვეტილება მივიღე და დროებით, ბავშვთა თავშესაფარს მივაბარე ჩემი გოგონა აღსაზრდელად. ღმერთია მოწმე, როგორ გამიჭირდა ამ გადაწყვეტილების მიღება. ჩვენს სახლთან ახლოს იყო ბავშვთა თავშესაფარი. შვილის სანახავად ყოველდღე დავდიოდი. მთელი კვირა ვმუშაობდი, რაღაც „კაპიკები“ რომ მომეგროვებინა და შაბათ-კვირას მაკა სახლში წამომეყვანა. ესმოდა, რომ იქ როგორც პანსიონში, ისე ცხოვრობდა, რომ დედიკო არასდროს მიატოვებდა, რომ დედიკოს უყვარს… უბრალოდ იქ, გადარჩენის შანსი ჰქონდა და შიმშილით არ მოკვდებოდა.
„ყოველდღე პატიებას ვთხოვ ჩემს შვილს იმ წლებისთვის, რომელიც მის გვერდით ვერ გავატარე“
– წარმომიდგენია, რის გადატანა მოგიხდათ!
ლიანა: მთელი იმ წლების განმავლობაში მკვდარი ვიყავი. თვითონ მაკა მანუგეშებდა ხოლმე. მთხოვდა, მშვიდად ვყოფილიყავი და მემუშავა. სამსახური როგორც კი ვნახე, შვილი წამოვიყვანე. მაგრამ მაშინვე მეორე პრობლემა დამატყდა თავს!
– რას გულისხმობთ?
ლიანა: ჩემი ძმის შვილი. ცუდად გამომივიდა, ნათია პრობლემა კი არ არის, მეორე შვილივით მყავს, მაკას და არის ფაქტობრივად. ცერებრალური დამბლა აქვს, უჭირს ჭამაც და სიარულიც, მასაც 24-საათიანი მოვლა სჭირდება. დედამისმა ვერ მოუარა და მე მომიყვანა. უკვე 20 წელია, რაც ჩემთან არის. ასე ვცხოვრობთ, ოთხი ავადმყოფი, 13 კვადრატულ მეტრზე.
„მაკა და ნათია ტყუპებივით არიან. ერთ ასაკში არიან ჩარჩენილები ორივე“
– თქვენსა და გოგონების გარდა, კიდევ ვინ ცხოვრობს აქ? როგორ ეტევით?
ლიანა: ჩვენთან ერთად, კიდევ ჩემი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ძმა ცხოვრობს. ვერ დადის. მწყემსად მუშაობდა, ხრამში გადაცვენილი ცხვრების გადარჩენას ცდილობდა და ხერხემალი დაიზიანა. მათ იქ ვერ დატოვებდა, კეთილი გული აქვს და ამისთვის იწვნია. მე ვუვლიდი. ახლა კი, სიარულს ვსწავლობთ ერთად, ხელახლა.
– ინტენსიური თერაპიის პალატას ჰგავს…
ლიანა: სწორად შენიშნე. ამ ერთი ბეწო ოთახში, ყველას რაღაცა გვტკივა. ტირილი და კვნესა აზანზარებს ამ კედლებს.
მაკა: მაკას თავი სტკივა. იქ ძვლები არ აქვს. მხოლოდ კანი. კანის შიგნით კი, ყველაფერი მტკივა. ცოდოა მაკა!
„მაკას თავი სტკივა, ცოდოა მაკა“
– ყველას მოვლას როგორ ახერხებთ? საერთოდ, როგორ ცხოვრობთ?
ლიანა: მაკას პენსია 140 ლარია, ნათიას პენსია – 275 ლარი, სოციალური შემწეობა – 150 ლარი… სულ ეს არის. ყველა მაღაზიის ვალი მაქვს. მეზობლები მეხმარებიან. სოციალური სასადილო რომ არ იყოს, დიდი ხანია, შიმშილით დავიხოცებოდით. ხომ წარმოგიდგენიათ, რამდენი მედიკამენტი სჭირდებათ ავადმყოფებს? თუნდაც, ტკივილგამაყუჩებელი. როგორ ავუხსნა ჩემს შვილს, რომ წამლის საყიდელი ფული არ მაქვს, როდესაც ატირებული მოდის და მთხოვს „თავი გავუხსნა და ამოვიღო ის, რაც მას სტანჯავს“? და საჭმელს როგორ ითხოვენ?..
მაკა: მაკას უყვარს ყავა და შოკოლადი, მაგრამ არ გვაქვს. საერთოდ არ გვაქვს. არ მახსოვს, როდის გვქონდა. ან არც გვქონია. მოდი ჩვენთან სტუმრად, ყავას მოგიდუღებ, რომ გვექნება.
– ყავის გარდა, კიდევ რა გიყვარს, მაკა? იქნებ, გაქვს რამე ოცნება?
მაკა: რა მიყვარს? სიმღერებს რომ „ვუყურებ“ და ვმღერი. მაგრამ, არაფერი გვაქვს. მაკას მულტფილმები უნდა. და ყავა. და საწოლი, რომელიც არ „სტკივა“.
„ამ საწოლზე შეუძლებელია ძილი. გჩხვლეტს და ყველაფერი გტკივა“
– ლიანა, რით შეგვიძლია თქვენი მდგომარეობის შემსუბუქება? რა გჭირდებათ?
ლიანა: ძალიან გვჭირდება პროდუქტი, მედიკამენტები და ჰიგიენური საშუალებები. ასევე, მაცივარი. პატარა მაგიდა და სკამები. სარეცხ მანქანაზე კი, აღარც ვოცნებობ.
– გოგონებს – პლანშეტი, არა?
ლიანა: თუ ეს შესაძლებელია, ძალიან ბედნიერები იქნებოდნენ.
მაკა: „ფეისბუქიც“ რომ იყოს. ვიმეგობრებ.
„ერთი მაკას, ერთი ნათიას… და თითო ლუკმა პური ყველას“
– მეგობრები გყავს?
მაკა: ახლა, არა. მგონი,  ადრე მყავდა… ან, არ მყოლია. ახლა, მეყოლება.
ლიანა: აი ესეც ნახეთ, სად ვწევართ. საწოლებიც გვჭირდება, მაგრამ ამის თხოვნა უკვე მერიდება. მიკვირს, აქამდე ცოცხლები როგორ ვართ ასეთ პირობებში. მხოლოდ უფლის წყალობით. მხოლოდ მას ესმის ჩვენისთანების ვედრება. მხოლოდ მას შეუძლია, კეთილი ადამიანები გამოგვიგზავნოს. ამიტომ, მუდამ ვლოცულობ არა მხოლოდ ჩემი საბრალო ავადმყოფებისთვის, არამედ ყველასთვის, ვინც დაეხმარება მათ.
მეგობრებო, ლიანა და მისი ოჯახი განსაცდელშია! სამწუხაროდ, ყველა ავად არის ამ ოჯახში. მაგრამ მათ ძალიან, ძალიან უნდათ ნორმალური ცხოვრებით ცხოვრება. სულ ცოტა რამ სჭირდებათ.  ყოველთვის საჭმელი რომ ჰქონდეთ, ჰქონდეთ ნორმალური საწოლები და მედიკამენტები. პლანშეტიც რომ ვაჩუქოთ გოგონებს, მეცხრე ცას ეწევიან სიხარულისგან. სავარაუდოდ, ამას ვერ გამოხატავენ, მაგრამ უფალი ნამდვილად დაინახავს.
თუკი ვინმეს ექნება სურვილი მოინახულოს და დახმარება პირადად გაუწიოს, მათი მისამართია: რუსთავი, 7ა მ/რ; კორპუსი 1, ოთახი 95.

They showed the mother the pile of bones and blood and said, “This is your daughter, medicine is powerless here. But God’s prayer is strong!
When they showed Liana a pile of bones and blood and said – “This is your daughter – medicine is powerless here, you can only pray and ask God that Maka stay alive,” she learned all the prayers by heart in a few days and did not get up from her knees, praying to God to give her daughter for the second time.
“I can’t die now,” – Liana says, – “or will drag three more people to the grave along with me.”
“They showed me a pile of bones and said it was my daughter”
– Liana, could you recall the day when you almost lost your daughter?
Liana: It was October 6th, 2016. I was going to go to the social canteen to bring lunch from there, but I had a headache and asked my daughter to go instead of me. She was tired after the night shift – she worked in the store then, but she could not refuse me and went there. When she was crossing the road next to our house, an ambulance car driving at high speed hit her. They were transporting the patient. It must have helped my daughter survive that she received emergency medical care immediately. I don’t remember what happened next. Blood, bones, flesh… all mixed up. I just prayed then. And my daughter is with me now.
– Maka, do you remember how it happened?
Maka: Maka had an accident! I don’t know what happened afterwards. Maka loves coffee and chocolate, – the poor thing says, not even knowing that she talks like a little 3-year-old girl! This is terrible!
Maka is just 30, but she has fallen into her second childhood. She doesn’t remember anything, she needs to be dressed, fed. “I can’t leave her alone”, – says Liana, a heartbroken mother. “My poor, poor girl. Maybe it’s a good thing she doesn’t remember anything from before the accident.”
“Maka had a tube sticking out here”
“They won’t survive without me if I die.”
– What happened?
Liana: We have always lived not very good. My husband left me when Maka was 7. I barely made ends meet. We had no money for food. I could stand without food, but what about my daughter? So, I made the harshest decision in my life – I temporarily sent my daughter to an orphanage to be brought up there. God is a witness of what a difficult decision it was for me. The orphanage was not far from our home, and I went there every day to visit my daughter. I worked all week to earn some pennies and take Maka home on the weekends. She realized that she lived there as in a boarding house, that her mother would never leave her, that her mother loved her, that being there she had a chance to survive and not starve to death.
“Every day I ask my daughter for forgiveness for the years when I was not with her”
– I can imagine what you had to go through!
Liana: I’ve been dead all these years and Maka comforted me. She told me not to worry and to work. As soon as I started working, I took my daughter back home. But the second problem immediately fell on me!
– What are you talking about?
Liana: My brother’s daughter. Oh, it did not sound pretty – Natia is not a problem, she is like my second daughter, she is actually Maka’s sister. She has cerebral palsy, she barely walks, she eats with difficulty, and she also needs a 24-hour care. Her mother was unable to look after her and brought her to me. She has been living with me for 20 years now. And so we live in 13 square meters, 4 sick people.
“Maka and Natia are like twin sisters – both stuck at the same age”
– And who else lives here? How do you manage to fit?
Liana: My disabled brother also lives with us. He can’t walk. He was a shepherd. Once he tried to rescue sheeps, which fell into the ravine, and he broke his spine. He could not leave them there – he had such a kind heart – and he paid for that. They barely brought him home. He could not even walk for several years. I looked after him. Now we are learning to walk together again.
– Like an emergency unit…
Liana: Exactly! In this room everyone is sick. Only crying and moans from pain crush these walls.
Maka: Maka’s head hurts. There are no bones, only the skin. Everything hurts inside my skin. Poor Maka!
“Maka has a headache, poor Maka”
– How do you manage to care of everyone, what do you live on?
Liana: Maka’s pension 140 Lari, Natia’s pension 275 Lari, social allowance – 150 Lari … That’s it. I have debts in all stores. The neighbors help me. If not for the social canteen, we would have starved to death a long ago. Can you imagine how many drugs do my patients need? At least painkillers. How can I explain to my daughter that there is no money for medicine when she comes with tears in her eyes and asks me to “open her head and get rid of what hurts her there”? They also ask for food…
Maka: Maka loves coffee and chocolate but does not have it. At all. I don’t remember when I had it. Or maybe I never had it. Come to visit us, I will make coffee for you when I have it.
– Maka what do you like to do besides making coffee? Maybe you have a dream?
Maka: What do I like to do? Watch songs and sing. But there is nothing. Maka wants to watch cartoons. And coffee. And the bed that does not “hurt”
“It is impossible to sleep on this bed. Everything hurts and pricks you”
– Liana, how can we alleviate your life? What do you need?
Liana: we really need food, medications, and hygiene products. We also need a refrigerator, small table, and chairs. I don’t even dream about a washing machine.
– What about a tablet for girls?
Liana: If this is possible, they will be just happy.
Maka: So that it had Facebook. I will make friends.
“One for Maka, one for Natia, and we will bite bread in turns.”
– Do you have friends?
Maka: Not yet. I think I had them before, or maybe no. But I will have them.
Liana: Look at what we sleep on. We also need beds, but I’m embarrassed to ask for it. I wonder how we are still alive living in such conditions. It’s just God protecting us. Only He hears people like us. Only He can send good people to us. In my prayers I always pray not only for the health of my patients, but also for all those who will help my unfortunate ones.
Friends, Liana and her little family are in trouble! Evil fate decreed so that everyone in her family is sick. But all of them want to live a normal life. And they want not many things at all – so that they always have food, so that there are normal beds, so that there are medications. If we give the girls a tablet, they will be in the seventh heaven with happiness. They may not be able to express it, but God will see it.
If anyone is willing to visit and help them in person, here is their address: Rustavi, 7th Microdistrict, Block 1, Room 95.