„ჩემიოცნებაადავინახო, როგორგაივლის ჩემიშვილი…“ 16-წლიანმატანჯვამ ვერ მოუკლა ბექასსიცოცხლისსურვილი. ესგაუტეხავიბიჭიიცავს თავისსიცოცხლისუფლებას. მხარშიდავუდგეთ მას!
ხანდახან ეჩვენება, რომ ფეხებს ამტვრევენ. ხან ნაწილ-ნაწილ ხერხავენ, ხან კანს ათლიან. ტკივილი არ აძინებს. ღრიალი და ყმუილი უნდა. მაგრამ, არ შეუძლია… ის ხომ კაცია!
16 წლის ბექას, დამოუკიდებლად არასდროს არცერთი ნაბიჯი არ გადაუდგამს. არ იცის, როგორია ბიჭებთან ერთად ფეხბურთის თამაში… ამაზე მხოლოდ ოცნება შეუძლია. ადრე, უფრო ხშირად ოცნებობდა, დედას სთხოვდა კიდეც, ფანჯარასთან დაესვა, ბავშვებისთვის რომ ეყურებინა, რომლებიც გიჟებივით დასდევენ ბურთს. სჯეროდა, რომ მალე შეძლებდა ფეხზე დადგომას. დროთა განმავლობაში, ბექას სულ უფრო დიდ ტკივილს აყენებდა ბიჭების სირბილის ცქერა… ახლა კი, ეზოდან ბავშვების ყვირილის გაგონებაზეც კი, თვალები ცრემლით ევსება. უკვე იცის, რომ ფეხბურთს ვერასდროს ითამაშებს, მაგრამ, იქნებ შეძლოს, დამოუკიდებლად რამდენიმე ნაბიჯი მაინც რომ გადადგას? ეს ხომ არ არის აუხდენელი ოცნება?
„მხოლოდ იმაზე ვოცნებობ, რომ დავინახო, ჩემი საყვარელი შვილი როგორ გადადგამს ნაბიჯებს!“
დედას, მაიას ამაზე საუბარი ცრემლების გარეშე არ შეუძლია. მხოლოდ ღმერთმა უწყის, 15 წლის განმავლობაში, რამხელა ტანჯვის გადატანა მოუხდათ მას და მის შვილს… მაგრამ, ისინი მაინც არ ყრიან ფარ-ხმალს.
– მაია, გთხოვთ, მიამბეთ თქვენი შვილის ავადმყოფობის შესახებ. დაბადებიდან არის ავად?
მაია: ბექა სრულიად ჯანმრთელი დაიბადა. მაგრამ, 6 თვის რომ იყო, ბავშვები დარბოდნენ, მისი ეტლი გადააბრუნეს და გადმოვარდა. ეს კოშმარი სწორედ მას შემდეგ დაიწყო. მუდამ მშვიდი, მომღიმარი ბავშვი, გახდა ნერვიული და ხშირად ტიროდა. თითქოს, შემიცვალეს. მაშინვე მივხვდი, რომ რაღაც სჭირდა ჩემს ბიჭუნას… ღმერთო, რამდენი ექიმი შემოვიარეთ! ზოგი ამბობდა, რომ შეეშინდა და ეს არის მიზეზი, ზოგი მასაჟებს უნიშნავდა, სხვადასხვა პროცედურას. მაგრამ, არაფერი შველიდა, მდგომარეობა უარესდებოდა, ჩემი შვილი ვერ დადიოდა. მაგრამ, არ ვნებდებოდი! მასაჟებმა შედეგი გამოიღო და 2 წლის ასაკში, დამოუკიდებლად გადადგა პირველი ნაბიჯები. ვიფიქრე, უკან დაიხია დაავადებამ. პირველ კლასშიც კი წავიდა. უჭირდა, მაგრამ თავისით დადიოდა. მაგრამ, მდგომარეობა ისევ გაუარესდა, მასაჟის და მკურნალობის ფული კი, საერთოდ აღარ მქონდა.
– ექიმები რას გეუბნებიან? სრული გამოჯანმრთელების შანსი თუ არსებობს?
მაია: როგორც უზომოდ მორწმუნე ადამიანი, გეტყვით: შანსი ყოველთვის არსებობს. მე და ჩემმა შვილმა ზუსტად ვიცით, რომ შედეგს აუცილებლად მივაღწევთ. ბექა შეძლებს სიარულს. თუნდაც ყავარჯნების დახმარებით, მაგრამ შეძლებს! ფარ-ხმალი არ დაგვიყრია. ბექას სიცოცხლე უყვარს და ძალიან მიზანდასახულია. მთელი გულით უნდა და სჯერა, რომ გაივლის! მასაჟები კი, ძალიან სასარგებლოა მისთვის. განძრევაც კი არ შეეძლო, ახლა კი, დამოუკიდებლად შეუძლია საწოლში გადაბრუნება, შეუძლია, ხელების აწევა. კისერს იჭერს.
თიკო (7 წლის): დეიდა ჩემს ძმას მასაჟს უკეთებს, მე კი ვუყურებ და ვიმახსოვრებ. ის რომ მიდის, მე ხელებს ვუზელ და თითებს ვუშლი. ახლა, ისიც მეფერება ხელზე, ადრე არ შეეძლო! წამო, განახო!
„მოდი, ახლა ეს თითი გავშალოთ, აი ასე, ყოჩაღ“
– თქვენი აზრით, რა არის თქვენს სიტუაციაში ყველაზე რთული?
მაია: ყველაზე რთული არის ის, რომ მე მას ვეღარ ვწევ. დიდია უკვე, მაღალი, ფიზიკურად ვერ ვერევი. მას ხომ დაბანა სჭირდება და კიდევ ბევრი რამ… ბექას უნდა, დამოუკიდებელი რომ იყოს, ვერაფრით ეგუება იმას, რომ ჩემი დახმარების გარეშე, ჩაცმაც კი არ შეუძლია…
ბექა (16 წლის): იცით, რაზე ვოცნებობ? ნორმალური აბაზანა რომ გვქონდეს. ჩემთვის ჯოჯოხეთია ყოველი დაბანა. მინდა ცხელი წყალი გვქონდეს, დაჯდომა რომ შემეძლოს და დედიკომ აღარ იწვალოს.
„ასეთ სააბაზანოში ჯანმრთელ დიდსაც კი გაუჭირდება ბანაობა, ავადმყოფ ბავშვზე რომ არაფერი ვთქვათ“
– რა რჩევებს მისცემდით დედებს, რომლებიც თქვენსავით რთულ მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ?
მაია: მინდა ვუსურვო მოთმინება და გამძლეობა! უდიდესი ძალა. ჩვენი შვილების საყრდენი, ჩვენ უნდა ვიყოთ. მხარში უნდა დავუდგეთ და გავამხნევოთ. ჩვენ სასოწარკვეთილებას რომ მივეცეთ, მათ რა მოუვათ? მე და ჩემს მეუღლეს ბევრი რამ გვაწუხებს, ჩვენ ხომ ბექას სულ ხელით ვატარებთ. სრულიად უმწეოა.
თიკო: მეც ხელით უნდა ვატარო ბექა, რომ გავიზრდები. ეხლა, ჯერ ვერ ვწევ.
„მშობლებს ბექას ხელით ტარება ძალიან უჭირთ, უკვე გაიზარდა და მძიმეა“
– რა არის ამჟამად თქვენი ოჯახის მთავარი პრობლემა?
მაია: ბექას დამოუკიდებლად გადაადგილების შანსი რომ ჰქონდეს, აუცილებლად სჭირდება ხანგრძლივი სამკურნალო ვარჯიში, მასაჟი და ფიზიოთერაპია. ეს ყელაფერი კი ძალიან, ძალიან ძვირი ღირს. ჩვენი ერთადერთი შემოსავალი არის სოციალური დახმარება – 550 ლარი და ჩემი შვილის პენსია – 210. მასაჟის კურსი, შედგება 30 პროცედურისგან, თითოეულის საფასური კი – 20 ლარია. ძალიან მეხმარებიან ნათესავები და მეზობლები. ამ მასაჟების შემდეგ, ბექა უკეთესად გრძნობს თავს. აღარ ტირის. და ის, რომ ახლა თითებს ამოძრავებს, უდიდესი პროგრესია!
– თუკი მთელი თქვენი შემოსავალი მასაჟებში იხარჯება, დარჩენილი თანხით თავის გატანას როგორ ახერხებთ?
მაია: რაღაცნაირად… არც კი ვიცი, როგორ… მეუღლე ადრე მუშაობდა, ხანდახან მაინც, ახლა კი, ზურგი ძალიან სტკივა. მე კი, შვილს მარტოს ვერ ვტოვებ, ის ხომ სრულიად უმწეოა. თან, მარტოც ვერ ვუმკლავდები. კიდევ კარგი, ჭერი მაინც გვაქვს თავზე… ეს ჩემი მეუღლის მშობლების სახლია და ყველანაირად ვცდილობთ, სისუფთავე შევინარჩუნოთ. მაგრამ სააბაზანოს მოწესრიგება ვერაფრით მოვახერხეთ. ვერც კი წარმოიდგენთ, ზამთარში რამდენად რთულია იქ ბექას დაბანა. ჩვენზე აღარაფერს ვამბობ.
„საკუთარი ხელით არასდროს არ უჭამია. დაბადებიდან კოვზით ვაჭმევ“
– ოდესმე წარმოგედგინათ, ასეთ მდგომარეობაში რომ აღმოჩნდებოდით?
მაია: ჯვარი გვწერია! ვინ წარმოიდგენდა ასეთ რამეს? მითუმეტეს, რომ თავიდან, ჩემი შვილი სრულიად ჯანმრთელი იყო. მოგვიანებით გამოუვლინდა პირველი ნიშნები… ვერც ვიფიქრებდით, რომ ყველაფერი ამდენად გართულდებოდა. მაგრამ, რას ვიზამთ? ყველაფერი უფლის ნებაა. ესე იგი, უნდა ავიტანოთ ეს განსაცდელი.
– ვინმე გეხმარებათ? მშობლები, ან ნათესავები?
მაია: მეუღლის მშობლები მეხმარებიან. პენსიონრები არიან და პენსიიდან რამე თუ დარჩათ, ბავშვებს აძლევენ. სრულიად უცხო ადამიანებიც გვეხმარებიან.
მაია: უფლის რწმენა მმატებს სიცოცხლის ძალას. მე და ჩემი შვილი ხშირად ერთად ვლოცულობთ. კიდევ, იმის მჯერა, რომ უბრალო ხალხი უფრო გულისხმიერია, ვიდრე თანამდებობის პირები. იცით, რამდენჯერ ვთხოვე შვილისთვის ეტლი? მაგრამ, სულ ბანზე მიგდებენ სიტყვას და ტყუილად მპირდებიან. ბექას აუცილებლად სჭირდება ეტლი. ძალიან უნდა გარეთ გავიდეს, ნახოს, სხვა ბავშვები როგორ ცხოვრობენ…
– მაია, გთხოვთ, გვიამბეთ თქვენს შვილზე…
მაია: ჩემი შვილი, საოცარი ბიჭია. ამას ამაყად ვამბობ. მებრძოლია! არასდროს არ წუწუნებს, შეუპოვრად მიიწევს თავის მიზნისკენ. მასაჟის დროსაც კი, ყურადღებით უსმენს ექიმს და ყველაფერს იმახსოვრებს.
თიკა: ის თუ ვერ იმახსოვრებს, მე ვიმახსოვრებ. იცით, რაზე ოცნებობს ბექა? ლეპტოპზე! იქ მეგობრები რომ ჰყავდეს და ვარჯიშებს რომ უყუროს. ვიცი, იქ, კომპიუტერში, ბევრია ბექასნაირი ბავშვები! ვნახე!
– ბექა, შეგიძლია საკუთარ თავზე რომ გვიამბო? გიტაცებს რამე?
ბექა: არ ვიცი. რა უნდა მიტაცებდეს? მუსიკის მოსმენა მიყვარს, ფილმების ყურება. აი, გამახსენდა. ძალიან მიყვარს გასაფერადებლები. ტიკ-ტოკში ვნახე, ჩემნაირი ბავშები როგორ ხატავენ, მეც მინდა ვისწავლო ასე! ამისთვის ძალიან მჭირდება კომპი! კიდევ, კომპში ჩემს მეგობრებთან შევძლებდი ლაპარაკს.
– გყავს მეგობრები?
ბექა: კი, მყავს. მაგრამ, კომპი რომ მქონდეს, ჩემი აზრით, მეგობარიც მეტი მეყოლებოდა. მაგრამ, რა თქმა უნდა, მთავარი ოცნებაა, რომ დამოუკიდებლად შევძლო ყველაფრის კეთება. ძალიან მტკივა გული, დედას რომ ვაწვალებ.
– არაჩვეულებრივი სამომავლო გეგმები გქონია. ოცნებები ხდება, მთავარია გულით გჯეროდეს ამის! მინდა შენს დედიკოს ვკითხო. მაია, რა არის თქვენი ყველაზე დიდი ოცნება? ალბათ, რიტორიკული კითხვაა, მაგრამ, მაინც?
მაია: ჩემი თვალით ვნახო, ჩემი შვილი დამოუკიდებლად როგორ დგამს ნაბიჯებს! სხვა არაფერზე ვოცნებობ, მხოლოდ ამაზე ვფიქრობ. ამდენი ხანია, ვებრძვით დაავადებას. იმის გაფიქრებაც კი მზარავს, რომ შეიძლება ფუჭი აღმოჩნდეს ეს ძალისხმევა!
– თქვენი აზრით, პირველ რიგში, რა გჭირდებათ?
მაია: ჰაერივით გვჭირდება ეტლი, გვჭირდება სააბაზანოს მოწესრიგება. თავადაც გესმით, რომ ძალიან გვჭირდება საკვები პროდუქტი. უბრალოდ არაფერში არ გვყოფნის ჩვენი შემოსავალი. მე და ჩემი შვილი, თვალ-ყურს ვადევნებთ თქვენი „ფეისბუქის“ გვერდს, უამრავ ადამიანს აჩუქეთ ბედნიერება! თქვენი დამსახურებით, ადამიანები ერთმანეთის გასაჭირის შესახებ იგებენ და ეძლევათ საშუალება, შეძლებისდაგვარად დაეხმარონ მათ. მივმართავ დედებს და ქალებს! ნებისმიერი დედა გამიგებს. ჩემი შვილი 16 წლისაა. მთელი გულით უნდა ნორმალური, აქტიური ცხოვრებით იცხოვროს… გთხოვთ, მიეცით მას ამის შანსი!
„ყველაფერი კარგად იქნება“
მეგობრებო, ჩვენი თანამემამულე ბექა, გასაჭირშია! ის ჯერ მხოლოდ 16 წლისაა, არის სიცოცხლით სავსე, უამრავი ოცნება და სურვილი აქვს! დამოუკიდებლად გადაადგილების უნარი არ გააჩნია, ასე ინება განგებამ. მაგრამ ბექას ძალიან, ძალიან უნდა ნორმალური, აქტიური ცხოვრებით იცხოვროს. ის ამას ნამდვილად იმსახურებს! მისი საბრალო დედა კი, ოცნებობს მხოლოდ იმაზე, რომ დაინახოს, როგორ დგამს მისი 16 წლის შვილი პირველ ნაბიჯებს.
ბექას ძალიან სჭირდება ეტლი და მასაჟის ხანგრძლივი კურსი. მაგრამ სახსრების არქონის გამო, შეიძლება ფეხზე დადგომის ერთადერთი შანსი დაკარგოს! ჩვენ შეგვიძლია, ვაჩუქოთ მას ეს შანსი!
შეგიძლიათ პირადად მოინახულოთ და შეძლებისდაგვარად გაუწიოთ დახმარება მარტაშვილების ოჯახს. მათი მისამართია: გურჯაანი, სოფელი კარდენახი.

“My dream is to see my son walk…” Sixteen years of suffering has not turned him off from wanting to live. This unbreakable boy asserts his right to life. Support him!
calendar September 2, 2022
Sometimes it seems to him that someone is breaking his legs. Sometimes it seems that they saw him in parts or get his skin cut off. It is impossible to sleep from pain, you want to howl and sob … But he is a man!
16-year-old Beka has never taken a single step on his own. He doesn’t know what it’s like to play football with boys. He can only dream about it. He used to dream about it more often, he even asked his mother to sit him next to the window so that I could see the children who were chasing the ball like crazy. He was sure that soon his legs would be able to support him. Over time, it became more and more painful for Beka to look at the frisky boys … And now, even from the screams coming from the yard, tears well up in his eyes. He knows he will never be able to play football. But at least walk a few steps on his own – is that possible?
Isn’t that a supernatural desire?
“To see how my beloved son takes steps on his own is my only dream!”
Mama Maia can’t talk without crying. God alone knows how much suffering she and her son had to endure during these 16 years. But they are not going to give up.
– Maia, could you please tell us about your son’s disease? Is he sick since birth?
Maia: Beka was born a perfectly healthy baby. But when he was 6 months old, running children hit his baby carriage and he fell off it. That’s when the whole nightmare began. A calm baby, who always smiled turned into a nervous and crying child. It’s like he’s been replaced. I immediately realized that something was wrong with my boy. Lord, we have visited so many doctors! Some of them said that the reason was fear, they prescribed massages, various procedures. But nothing helped, the situation worsened, my son could not walk …
But I didn’t give up! The massages gave results, and at the age of two he took his first steps. I thought the disease had passed. He even went to first grade. He walked with difficulty, but he walked on his own. Then he got worse and worse, and there was no money left for massages and treatment.
– What do the doctors say? Is there any chance for him to fully recover?
Maia: As a deeply religious person, I will tell you: there is always a chance. My son and I know for sure that our efforts will definitely be crowned with success. Beka will be able to walk. Maybe with the help of crutches, but he will definitely be able to! My son and I didn’t give up. Beka is very cheerful and purposeful. He wants it with all his heart and believes that he will walk! Massages do him good. He could not move, and now he can roll over in bed on his own, can raise his arms, hold his neck.
Tiko (7-year-old): Aunt gives my brother a massage, and I look at her and remember everything. Then, when she leaves, I massage his hands and move his fingers. He started to stroke my hand too – he could not do it before. Come on, I’ll show you!
“Let’s stretch that finger now. That’s it, well done!”
– What, in your opinion, is the most difficult thing in your situation?
Maia: The hardest thing is that I can no longer lift him. He is quite an adult, tall, I can’t cope physically. And I need to bathe him and do much more things. Beka wants to be independent, he can’t come to terms with the fact that he can’t even get dressed without my help.
Beka (16-year-old): Do you know what I dream about the most? To have a normal bathroom. Every bathing is hell for me. And I want there to be warm water so that I can sit there, and I would not have to bother my mother.
“It will be hard to bathe in this room not only for a sick child, but even for a healthy adult”
– What advice would you like to give to mothers who find themselves in the same hard situation as you?
Maia: I would like to wish them patience and perseverance, and lots of strength! We must become a support for our children, help them, not let them lose heart. Because if we give up ourselves, what will happen to them? My husband and I also have a lot of sores, because we carry Beka in our arms. He is completely helpless.
Tika: Here I will grow up and I will also carry Beka in my arms. I can’t do it right now.
It is very difficult for parents to cope with Beka: he is already an adult and weights a lot
– What is the main problem of your family at the moment?
Maia: Beka needs therapeutic exercises, massage, and physiotherapy for a long time to give him a chance to move independently. All this is very, very expensive. And our only income is a social allowance in the amount of 550 lari and my son’s pension – 210 lari. The massage course consists of 30 procedures, 20 GEL per each session. Our neighbors and friends help us a lot. These massages make Beka feel better, he does not have such severe pain. He stopped crying. And the fact that he moved his fingers is the biggest progress!
– If almost all your funds go to massage, how do you manage to survive on the remaining money?
Maia: Well… I don’t even know how. My husband used to work part-time, but now his back hurts a lot. And I can’t leave my son alone because he is completely helpless. Well, and I can’t cope alone. Thank God we have a roof over our heads. This is the house of my husband’s parents, we keep it as clean as we can, but we can’t put the bathroom to order. You have no idea how hard it is to bathe Beka in winter. I’m not talking about us.
“He never ate on his own. I have been spoon feeding him since birth.
– Have you ever imagined that something like this could happen to you?
Maia: God forbid! Who can imagine such a thing? Moreover, at first my son did not have any health problems. The first signs started to appear later. We didn’t expect it would get so complicated. But what could we do? All is the will of God. So, we are destined to go through this.
– Does anyone help you? Parents or relatives?
Maia: My husband’s parents help us. They are pensioners, and if they have anything left from their pension, they give it to our children. Even strangers help us.
– What do you believe in? In what do you see salvation?
Maia: Faith in the Lord keeps me alive. My son and I often pray together. I also believe that strangers can empathize more than officials. Do you know how many times I asked them for a wheelchair for my son? And they keep telling me some excuses and feeding me promises. And Beka needs a wheelchair. He so wants to go outside, see how other children live.
– Maya, please tell us about your son…
Maia: My son is a wonderful boy. I can say this with pride. He is a fighter! He never whines – steadfastly, with his teeth clenched, he goes to his goal. Even during the massage, he listens attentively and remembers everything that the doctor tells him.
Tika: And if he doesn’t remember, I’ll remember everything. Oh, you know what Beka dreams about? About a laptop! So that he can communicate there and watch different exercises. I know there, in the computer, there are a lot of children like Beka! I saw that!
“I don’t want to bother my mom”
– Beka, can you tell us about yourself? What your hobby is?
Beka: I don’t know. What can my hobby be? I love listening to music and watching movies. Oh, I love coloring. I saw on TikTok that children like me draw. I want to learn too! I really need a computer for this! I would also communicate with my friends on the computer.
– Do you have friends?
Beka: Yes, I have. But, if I have a computer, I think that there will be more friends. And, of course, I dream to do everything independently. It hurts me so much to bother my mother.
– You have wonderful plans for the future. Dreams come true – the main thing is to believe! I would like to ask your mother too: Maia, what is your biggest dream? This is probably a rhetorical question, but still?
Maia: I dream of seeing my son take steps on his own! I don’t dream about anything else – all my thoughts are directed only to this. We have been fighting the disease for so long. I can’t even imagine that these efforts may not be crowned with success!
– What do you think is the first thing you need?
Maia: We need a wheelchair like air; we need to renovate the bathroom. We are in dire need of food. Our money is enough for nothing. My son and I follow your Facebook page. You have made so many people happy! Thanks to your Fund, kind people learn about the misfortune of their neighbor and can provide all possible help. I address mothers, women. Any mother will understand me. My son is 16 years old. He really wants to live a normal, full life. Please give him this chance!
“We’ll be fine”
Friends, our compatriot Beka is in trouble! He is only 16 years old, he is full of strength, dreams and hopes for the future! An evil fate decreed that he was deprived of the opportunity to move independently. But Beka really, really wants to live a full life. And he really deserves it! The only dream of his poor mother is to see her 16-year-old son making first steps.
Beka really needs a wheelchair and a long course of massage. But due to lack of funds, he may lose the only opportunity to get on his feet! It is in our power to give him this chance!
You can visit the Martashvili family and provide them with all possible help. Their address is: Gurjaani Municipality, village Kardenakhi.