ბებო, ჯართი ჩავაბარე და წამლები გიყიდე! ოღონდ არ მოკვდე! იცოცხლე, ჩემო საყვარელო!
დილით ის სკოლაში მიდის, მერე კი, ნავსადგურში, ჯართის შესაგროვებლად… ბევრი რკინის „ხარახურა“ უნდა მოაგროვოს, წამლები რომ უყიდოს ბებოს. ასეთია 12 წლის თემურის ყოველდღიური ცხოვრება. მას ახსოვს, როგორ უვლიდა ბებო, როგორ უყვებოდა ზღაპრებს, ლოყაზე როგორ ეფერებოდა ალერსიანი, დამჭკნარი ხელით და ეუბნებოდა: „ჩემი თვალის სინათლე ხარ, ჩემი იმედი, ჩემი ყველაფერი ხარ შენ!“
„ბებო, ახლა, ჩემი ჯერია ვიზრუნო შენზე“
ახლა, ის ცდილობს სწორედ ასეთი იყოს. და ეს, დიდ ტკივილს აყენებს ბებოს. ტირის, ეხვეწება რომ, ეს აღარ გააკეთოს. მაგრამ, ნამდვილი ქართველი მამაკაცი, წამლების გარეშე როგორ დატოვებს ბებოს? ამ პატარა ხელებით, კომპიუტერულ თამაშებს უნდა თამაშობდეს, ხატავდეს, პიანინოზე უკრავდეს, და არა რკინების გროვაში იქექებოდეს… მაგრამ, როგორც ჩანს, მათი ბედისწერა ასეთი იყო.
ზამთარში, სწორედ ამ ხელებით, ჯართში იქექება… კანი უსკდება, თითები სტკივა. მაგრამ, მას ეს ვერ აჩერებს და ისევ აკითხავს ნაგავსაყრელს…
ხატია: ჩემს საბრალო ბიჭს დაბადებიდან არ გაუმართლა. მამამ მაშინვე უარი თქვა შვილზე და მეც არჩევანის წინაშე დამაყენა: „ან მე, ან ის!“ რა თქმა უნდა, შვილი ავირჩიე. მას შემდეგ, ის არც გვინახავს.
– რა საშინელებებს ყვებით. ასე რატომ მოხდა? შვილი არ უნდოდა?
ხატია: ბიჭი ძალიან უნდოდა. ელოდებოდა… სანამ ორსულად ვიყავი, ყველაზე ბედნიერი კაცი იყო ამქვეყნად, ხელის გულზე მატარებდა. როდესაც თემური დაიბადა, დეფექტი ჰქონდა – თავზე მუშტისოდენა კოპი. მან კი, თქვა, რომ ინვალიდის მამობა არ სურდა, რომ მისთვის ეს სამარცხვინოა, და ბავშვის ჩაბარება შემომთავაზა. შვილზე როგორ ვიტყოდი უარს? ნუთუ, დედას შეუძლია, ასე რომ მოიქცეს?
„როდესაც, ჯართის შესაგროვებლად პირველად წავედი, მრცხვენოდა. მერე კი, მივხვდი: რა არის ამაში სამარცხვინო? ხომ არ ვიპარავ?!“
– მამა ვერ გადაარწმუნეთ?
ხატია: ვერანაირად. ასე მითხრა: „ან მე, ან ის!“ თავადაც ხედავთ, ვინ ავირჩიე. ასე რომ, 12 წელია თვალად არ გვინახავს. არც არაფერი გვსმენია მასზე. სამაგიეროდ, გადარჩენისთვის ვისწავლეთ ბრძოლა.
„გავუძლებთ, დაგვეხმარებიან“
– კი, მაგრამ, ამას როგორ ახერხებთ? რა არის თქვენი საარსებო წყარო? შემოსავალი?
ხატია: სოციალურ დახმარებას ვიღებთ 150 ლარის ოდენობით. აქედან, ბანკი აკავებს 100 ლარს. ერთი წლის წინ, თემოს ოპერაციისთვის სესხის აღება მოგვიწია. პოლიპები ამოაჭრეს. 2 000 ლარი ვისესხეთ და მთელი ოთხი წლის მანძილზე, ყოველთვიურად 100 ლარის გადახდა მოგვიწევს! ასე როგორ შეიძლება? ბანკს თითქმის ორმაგი თანხა უნდა გადავუხადოთ! და არანაირი შეღავათი. დედაჩემის პენსიიდანაც, 90 ლარი ბანკს რჩება. ეს სესხი სამი წლის წინ ავიღეთ, როდესაც გულზე დასჭირდა ოპერაცია. წელიწად-ნახევარი უნდა ვიხადოთ კიდევ. დარჩენილი ფულით კი, გადარჩენას ვცდილობთ.
– და რაში გყოფნით ეს თანხა?
ხატია: დედა მწოლიარე მყავს, ინსულტმა დაარტყა. ძვირადღირებული წამლები და პამპერსი სჭირდება. ყოველთვე, დაახლოებით 150 ლარი ამისთვის გვინდა. თემოს ასთმა აქვს, მასაც წამლები სჭირდება. ექიმების თქმით, 16 წლის რომ გახდება, მდგომარეობა გაუმჯობესდება. მისი წამლებისთვის დაახლოებით 50 ლარი გვჭირდება თვეში. ამას დამატებული კომუნალური გადასახადები და მორჩა! დალაგებებზე დავდივარ, ავადმყოფ ქალს ვუვლი, როდესაც დამიძახებენ. თემო კი, სკოლის მერე, ჯართს აგროვებს და აბარებს. ხანდახან დღეში, 30 ლარამდეც გამოსდის. მერე კი, ბებოსთვის პამპერსი და წამლები მოაქვს. ხანდახან, როდესაც მე ვერ ვმუშაობ, შეიძლება ითქვას, ოჯახს ის ინახავს, 12 წლის ბიჭი! თავს დამნაშავედ ვგრძნობ ამის გამო. არ აქვს ბავშვობა. ერთხელ, როდესაც მე და დედაჩემი, ორივე ლოგინად ვიყავით ჩავარდნილები, ერთ დღეში 100 კილო ჯართი მიათრია ჩასაბარებელ პუნქტში. რანაირად მოახერხა ეს, არც კი ვიცი…
თემო (12 წლის): სამაგიეროდ, დედიკო მყავს და ბებო! სანამ შევძლებ, ვიზრუნებ მათზე!
«შენი ნაამბობი ყველა ზღაპარი, შენი ნამღერი ყველა სიმღერა მახსოვს…“
– თემო, შენისთანა ბიჭებზე მხოლოდ წიგნებში თუ წამიკითხავს! თურმე, ნამდვილად არსებობენ! შენს ცოლობაზე, ნებისმიერი ქალი იოცნებებდა!
თემო: რას ამბობთ?! რომელი ქალი?! რომელი ცოლი?! აბა, ახლა მაგისთვის სად მცალია? ჩემს ადგილას, ნებისმიერი მოიქცეოდა ასე! პატარა ხომ არ ვარ, დედას ხელებში ვუყურო, თანაც, ბებოს წამლები სჭირდება. შეხედეთ, რა საყვარელია. მახსოვს, პატარა რომ ვიყავი, როგორ მეფერებოდა და მეთამაშებოდა… ახლა კი, ჩემი ჯერია ვიზრუნო მასზე.
– სწავლას, ან თამაშს თუ ასწრებ?
თემო: კი, ვასწრებ. სკოლაში დავდივარ. ვერ ვიტყვი, რომ კარგად ვსწავლობ, მაგრამ, ძალიან ვცდილობ. სათამაშოები არ მაქვს… ხანდახან, მეზობლის ბიჭი თავის კომპიუტერთან მსვამს. ველოსიპედს კი, არავინ მთხოვნის… ალბათ, ჩემს ველოსიპედს მეც არავის არ ვათხოვებდი. თუმცა, ვინ იცის… არასდროს არ მქონია.
– ბებიას რაზე ესაუბრები ხოლმე? რას უყვები?
თემო: როგორ ვსწავლობ, რა არის ახალი, რამდენი კილო ჯართი ჩავაბარე, რამდენი გადამიხადეს. ტირილს იწყებს და ხელზე მკოცნის. მეც საპასუხოდ ვუკოცნი ხელებს. ძალიან მიყვარს.
„ოღონდ ბებო იწვეს მოხერხებულად, მე კი, იატაკზეც შემიძლია ძილი“
– გვითხარით, ხატია, ცხოვრება როგორ შეგიმსუბუქოთ?
ხატია: მოგმართეთ იმისთვის, რომ პროდუქტი, დედაჩემისთვის წამლები და პამპერსი მეთხოვა. არაფერი არ გამაჩნია, საჭმელსაც კი მეზობელთან ვამზადებ და მის მაცივარში ვინახავ. ნორმალური საწოლებიც არ გვაქვს. მაგრამ, ჩვენთვის ეს არ არის მთავარი. არ მინდა, ჩემს გამო, ვინმე რომ დაიხარჯოს. უბრალოდ, წამლებისა და პროდუქტის გარეშე, ვერ გადავრჩებით.
– შენ რაზე ოცნებობ, თემო? პირადად შენთვის, მხოლოდ შენთვის!
თემო: ძალიან მინდა, კომპიუტერი რომ მქონდეს. კიდევ, ყოველთვის ვოცნებობდი ველოსიპედზე. მეგონა, ძველს ვიპოვიდი, გაფუჭებულს, ჩემი ხელით შევაკეთებდი, მაგრამ სულ რაღაც რკინები მხვდება, ველოსიპედი კი – არა. ცუდია.
ახლა, მხოლოდ ის მინდა, ფოთში რომ ჩავიდე, თემო ვიპოვო, გულში ჩავიკრა და ხელები გავუთბო… მინდა, აღარასდროს მოუწიოს ისეთი რამის კეთება, რაც მის ასაკს არ შეეფერება. მინდა, რომ ერთადერთი რკინა, რომლის თრევაც მას მოუწევს, იყოს მისი ახალი ველოსიპედი. ერთადერთი საზრუნავი კი – საღამოს ფილმის ყურება, ან მეგობრებთან ერთად გასეირნება… ბავშვებს არ უნდა დააწვეს მხრებზე ამხელა ტვირთი. სანამ ბებოს წამლები არ ექნება, ის ვერ შეწყვეტს ამ მძიმე შრომას. ჯართის შეგროვებას ვერ შეწყვეტს. და მხოლოდ ჩვენ შეგვიძლია მისი ცხოვრების შეცვლა! არა სხვებს, არამედ, მხოლოდ ჩვენ! დიახ, მე და შენ! და შენს მეგობრებს, ვისაც ამ ამბავს გაუზიარებ!
მათ არ სჭირდებათ ბევრი რამ. მხოლოდ პროდუქტი, წამლები, პამპერსი და საწოლები. თემოს კი, ლეპტოპი და ველოსიპედი სჭირდება!
შეგიძლიათ თავად მოინახულოთ და ეს საოცარი ბიჭუნა გაიცნოთ. ოღონდ, ფრთხილად იყავით, არ შეგიყვარდეთ, მას ახლა სიყვარულისთვის არ სცალია! მათი მისამართია: ფოთი, ჯავახიშვილის ქ. 30ა
ყოველ ჯერზე, როდესაც ვინმეს დახმარება შეგიძლიათ, უბრალოდ გააკეთეთ ეს და გიხაროდეთ, რომ ღმერთი თქვენი მეშვეობით პასუხობს ვიღაცის ლოცვებს!           გვჯერა, რომ ერთად, შევძლებთ გული გავუთბოთ და მომავლის იმედი ვაჩუქოთ მათ.
(დანიშნულება: თემო დგებუაძე).
შესანიშნავი სიახლე გვაქვს! ახლა უკვე შეგიძლიათ ჩვენი ბენეფიციარების ისტორიების წაკითხვა ინსტაგრამზე: https://www.instagram.com/chernovetskyi.fund/ და ტელეგრამზე: https://t.me/ChernovetskyiFund
რომ გავიზრდები, მეც თქვენსავით დავეხმარები შეჭირვებულ ქართველებს! ეს ხომ ჩემი სამშობლოა!
„ჯართს აღარ ჩავაბარებ! ახლა, რამე ახალს ვისწავლი პლანშეტით“
გახსოვთ, ფილმის გმირივით, პატარა, 12 წლის ბიჭუნა, რომელმაც თამაშს ჯართის ჩაბარება არჩია, რათა ბებიისთვის მიეხედა, რომელიც სულ ცოტა ხნის წინ ოცნებობდა, რომ ძველი  ჟანგიანი ველოსიპეტი მაინც ეპოვა.
რას წარმოიდგენდა, რომ სულ მალე, ველოსიპეტთან ერთად ის თავის საოცნებო საჩუქრებსაც მიიღებდა,
რომ  ექნებოდა ჭკვიანი ტელევიზორი და პლანშეტი. სახლში კი, მოუწევდა ადგილის პოვნა მაცივრისთვის, სარეცხი მანქანისთვის და ავეჯისთვის.
თემური ამბობს, რომ ახლა, თავი ნამდვილად ფილმის გმირი ჰგონია, რომელსაც ჯადოსნური ჯოხი დაჰკრეს და სურვილები აუსრულეს.
მისი მთავარი სურვილი, სახლში დარჩენა და ბებიასთან დიდი დროის გატარება იყო, რაც, თქვენი წყალობით ნამდვილად აუსრულდა… მისთვის თქვენ,  ნამდვილად ის კეთილი ჯადოქრები ხართ ვინც ჯადოსნური ჯოხით ოცნებები შეუსრულეს.
– ხატია, ჩვენს მკითხველს ძალიან აინტერესებს, თუ როგორ გრძელდება თქვენი და თემურის ცხოვრება ჩვენი პოსტის გამოქვეყნების შემდეგ.
ხატია: თქვენმა გამოჩენამ, ჩვენი ცხოვრება ძალიან შეიცვალა.  სიმშვიდემ დაისადგურა სახლში… ეს შეგრძნება, არც მახსოვდა როგორია… იცით? სულ იმის მეშინოდა, რომ თემური სახლიდან რომ გადის, რამე არ შეემთხვეს, შარს არ გადაეყაროს. ხომ იცით, მაინც დედის გონება და გული რაზეა მიმართული… პირველ რიგში, ის მიხარია, რომ ახლა სახლშია და ჯართს აღარ აბარებს.  ამის მაგივრად, შემეცნებით გადაცემებს უყურებს და ცდილობს, სულ რაღაც ახალი ისწავლოს. დედას რა უნდა უხაროდეს ამაზე მეტად…
სიმართლე რომ გითხრათ, რაღაც პერიოდის განმავლობაში, ქართველი ხალხის ერთიანობის აღარ მჯეროდა, სანამ თქვენ გამოჩნდებოდით და არ დამიმტკიცებდით, რომ ჩვენ ჯაჭვივით ვართ ჩაბმულნი ერთმანეთზე,
რომ ჩვენ, გვერდში დგომა და ერთმანეთის გატანა გვცოდნია… ასეთი არსად არაფერი მინახავს.  რწმენა დამიბრუნეთ ადამიანობის, მეგობრობის და სიმტკიცის. ყველას სათითაოდ გიხდით მადლობას ამ გრძნობებისთვის.
„ამ დივანზე რომ დავსხდებით, რკინები აღარ შეგვერჭობა“
– ხატია, ახალი მეგობრები ხომ არ შეგიძენიათ? ვინ დაგამახსოვრდათ ყველაზე გამორჩეულად?
ხატია: ყველაზე კარგი, რაც თქვენმა ფონდმა შეგვძინა, ეს ნამდვილად ხალხის სიყვარული და ყურადღება იყო.  იმდენი ადამიანი გამოჩნდა კეთილისმსურველი, რომლებიც მირეკავდნენ, მოდიოდნენ და მავსებდნენ დადებითი ემოციებით. ზოგს პროდუქტი მოჰქონდა, ზოგს ტანსაცმელი, ზოგს მედიკამენტები,ზოგიც უბრალოდ მოსაკითხად მირეკავდა…
„იქნებ, ოდესმე, მეც ვნახო ჩემი თავი ტელევიზორში?..“
ისეთი ემოციების ქარ-ცეცხლში გავიარე, დიდი ხნის მიძინებული რომ იყო ჩემში. აუცილებლად გამოვარჩევდი ემიგრანტ ქალბატონს იტალიიდან, რომელსაც ნანა ქვია… მკითხულობდა, რჩევებს მაძლევდა და მამხნევებდა. ასევე, განსაკუთრებული თანადგომა გამოიჩინეს თემურისადმი, მისმა მასწავლებლებმა და კლასელებმა, ასევე მშობლებმაც… თითქოს, მთელი სკოლა თემურისთვის გაერთიანდა… ჩვენთან მოდიან ხოლმე, და მოაქვთ პროდუქტი. ბოლოს ექსკურსიაზეც თემურის თანხა მათ შეაგროვეს და წაიყვანეს… სიხარულისგან დაფრინავდა ბავშვი. როგორ მინდა, მიახლოებით მაინც გადმოგცეთ ჩვენი ემოციები, რომლებიც თქვენ გვაჩუქეთ, მაგრამ  ვერ შევძლებ, სიტყვებს ვერ გამოვნახავ… მადლობა დაფასებისთვის და ამ ბედნიერებისთვის, რომ მარტო არ დაგვტოვეთ.
„ბებოს, ახალ ლოგინში უფრო კარგად სძინავს. თან აწი, აღარ დასცხება“
-ჩვენს პოსტს, ადგილობრივი ხელისუფლება თუ გამოეხმაურა? პოსტზე რაიმე სახის რეაგირება თუ მოახდინეს?
ხატია: დიახ, იყვნენ ადგილობრივი მუნიციპალიტეტიდან, მოგვიტანეს ჰიგიენური საშუალებები, მედიკამენტები და პროდუქტი. ერთხელ გამოხატეს ყურადღება და შეგვპირდნენ, რომ კიდევ მოვიდოდნენ, მაგრამ, 5 თვეა არ გამოჩენილან. თუმცა ყურადღება ნამდვილად დასაფასებელია და ამისთის მადლობელი ვარ… იმედი მაქვს, სიტყვას შეასრულებენ და კვლავ გვესტუმრებიან.
– ხატია, თუ შეგიძლიათ მითხრათ, რას ნიშნავს ეს დახმარება და მხარდაჭერა პირადად თქვენთვის?
ხატია: ეს დახმარება, გარდა მატერიალური კეთილდღეობისა, ჩემთვის ბევრად სიღრმისეული და ჰუმანურია… აი, როგორ აგიხსნათ… როდესაც საყოფაცხოვრებო ტექნიკა და საჩუქრები მოგვიტანეთ, ხომ გავგიჟდი სიხარულისგან, მაგრამ ხალხის სითბომ და ყურადღებამ მთლად შეცვალა ჩვენი ცხოვრების ღერძი… თითქოს სხვა მხარეს დატრიალდა ყველაფერი. არ ვიცი რამდენად კარგად გადმოგეცით, მაგრამ თქვენ მაჩვენეთ ამ ასაკში რა არის ნამდვილი ბედნიერება.
„ახლა, ყველაფერი თავის ადგილზეა“
– ახლა, თემურთან მაქვს კითხვა. თემურ, საამაყო ბიჭო, რა ხდება შენს ცხოვრებაში? ახლა, როგორია შენი დილა?
თემური (12 წლის): დეიდა, ჯერ მინდა, იმ კეთილ ადამიანებს მადლობა გადავუხადო  იმისთვის, რომ ჩემსბებოს, კარგი საწოლი უყიდეს… წამო განახო რამხელაა!..  დილაობით, ბებოსთან ოთახში რომ შევდივარ ვატყობ, რომ უფრო გემრიელად ძინავს. ჩემი დილა, ისევ ბებოთი იწყება, მერე დედიკო ჩაის მიდუღებს და ყიყლიყოებს მიწვავს.  ვჯდები ახალ მაგიდასთან და ჩემს ახალ პლანშეტში ვუყურებ გადაცემას „ჩემი ოჯახი“.
„ეს დედას საფირმო ღვეზელია… მმმმ… რა სუნიაა…“
კიდევ, დეიდა, ჩემს კლასელებს და მასწავლებლებს უფრო შევუყვარდი, სულ მეფერებიან ხოლმე… კიდევ, ველოსიპედი გამიხარდა ძალიან. იმიტომ, რომ მაღაზიაში მაგით მივდიოდი და ეზოშიც… ჩემნაირი მაგარი ველო არავის ჰყავს მთელს უბანში, იცით? მაგრამ, ცოტა ხნის წინ, ბორბალი გამიფუჭდა და დროებთ ვეღარ დავდივარ….
„ახალი სამზარეულოს კუთხე, ახალი პლანშეტი და ახალი ცხოვრება“
– ხატია, იქნებ, კიდევ გაქვთ რაიმე  გადაუჭრელი პრობლემა, რაშიც ჩვენი ფონდი დაგეხმარებათ?
ხატია:  თქვენი გვერდში დგომა ერთხელ უკვე ვიგრძენი და ვიცი, რომ თამამად შემიძლია დაგეყრდნოთ. თქვენ რომ მეიმედებით, ასე არავინ!..
ჩვენი პრობლემა იმაში მდგომარეობს, რომ ყოველთვიურად ქირაში 100 ლარის გადახდა ძალიან გვიჭირს, მთელი სოციალური დახმარება ბანკის ვალებში მიდის, ხშირად მიწევს არჩევანის გაკეთება, ქირა დავაგვიანო, თუ საჭმელი და მედიკამენტები ვიყიდო დედაჩემისთვის. თან მეშინია, ბინის პატრონიც არ გავანაწყენო.  ჩემი ოცნებაა, რომ თემუკა თავის სახლში ვაცხოვრო, საკუთარ სახლში, რომელიც ჯერ არ გვქონია… ამ ეტაპზე, ძალიან გაგვახარებთ, თუ თემურის ველოსიპეტის შეკეთებაში დაგვეხმარებით, მისი სიხარული რომ გავახანგრძლივოთ. ხომ იცით, ყველაფერი ფინანსებთანაა დაკავშირებული, ახალი ბორბლის ყიდვის საშუალება არ გვაქვს და ძალიან მწყდება გული.
მშვიდობა მოგცეთ ღმერთმა, ასეთი ყურადღებისთვის და ინტერესისთვის… რომ გულთან მიგაქვთ ჩვენი ტკივილი და გასაჭირი.
ვერასოდეს დავივიწყებ როგორ მიიღეთ ჩემი შვილი, საკუთარი შვილივით… ჩემი ტკივილი, საკუთარი ტკივილივით და დარწმუნებული ვარ, ჩემს სიხარულსაც ასევენ გაიზიარებთ.
„მთავარია, ბებო იყოს კარგად, დანარჩენს ეშველება“
მეგობრებო, დგებუაძეების ოჯახ არასდროს დაგივიწყებთ… თქვენმა გვერდში დგომამ, მათ გულებში დიდი იმედი და სიყვარული გააღვიძა. ისინი ცხოვრების რიტმს აყვნენ და აღარ გრძნობენ თავს გარიყულად. მათთვის ყოველთვის პირველ ადგილზე ადამიანური ურთიერთობები იყო. მიუხედავად მათი მატერიალური მდგომარეობისა, ხატიამ, თემური უკვე შემდგარ ადამიანად გაზარდა და მისით ამაყობს.  როგორც ამბობს თემური, მან დაინახა ქართველ ხალხში დიდი სიყვარული და თანადგომა, რაც აქამდე დიდად არ უგრძვნია. ისინი ყოველთვის იმას ითხოვდნენ, რაც მართლა სჭირდებოდათ. ახლაც მცირე თხოვნით შემოიფარგლნენ. ვფიქრობ, ამ მცირედის ასრულება, ისევ მოგანიჭებთ დიდ სიხარულს, მათი ბედნიერი თვალები კი, ისევ აგავსებთ დადებითი ემოციებით!..
სამწუხაროდ, ამ ოჯახისა და კიდევ ბევრი სხვა გაჭირვებულის  პრობლემები არ დასრულებულა. გთხოვთ, ხანდახან გადახედოთ ჩვენს ვებგვერდზე ამ საბრალო ადამიანების ისტორიებს . ყოველ ჯერზე როდესაც ფონდის გვერდზე, გაეცნობით ახალ-ახალი ოჯახების ტრაგედიებს და მათ დახმარების ხელს გაუწვდით, თქვენც იგრძნობთ უფლის ხელს, რადგან ეს არის, საუკეთესოთა შორის საუკეთესო ღვთისმსახურება.
სიკეთე არის თითოეული ჩვენგანის მზე, რომელიც უნდა  გავუზიაროთ ყველას, ვისაც ეს სჭირდება. სიკეთე და სიყვარული არასდროს არ იკარგება, ეს კურთხევაა მათთვის ვინც გასცა, და მათთვის, ვინც მიიღო. უფალი გფარავდეთ.

Granny, I sold scrap metal and bought you medication! Please don’t die! Be alive, my dear!
In the morning he goes to school, and then he goes to the port for scrap… He needs to collect a lot of iron “junk” to get some money to buy medications for his grandmother. This is the daily routine of 12-year-old Temur. He remembers how his grandmother looked after him, how she told him fairy tales, how she stroked his cheek with her delicate wrinkled hand and said: “You are my light, you are my hope, you are my everything!”
“Now it’s my turn to take care of you, grandma”
Now he’s trying to be just that. It hurts his granny. She cries and asks him not to do this again. But how can a real Georgian man leave his dear grandmother without medications? These little hands are supposed to play computer games, draw, play the piano, but not to collect tons of scarp… But apparently, they are destined to have such a fate.
In winter, he collects the metal with these hands… His skin cracks, the fingers hurt, but this does not prevent him from going to the dump again and again…
Khatia: My poor boy has been unlucky since birth. His father immediately abandoned him, and put me before a choice, saying: “Either me or him!” Of course, I chose my son, and we have not seen his father after that.
-You are telling me such terrible things! Why did it happen so? Did not he want to have child?
Khatia: He really wanted to have a son. He waited for him… While I was pregnant, he was the happiest person, and he was so nice to me. Temo he had a defect when he was born – a fist-size lump on his head. He said that he did not want to be the father of a disabled person, that it was a shame for him, and he told me to take our son to an orphanage. But how could I give away my child? Do moms do that?
“When I went to collect scarp for the first time, I felt embarrassed. But then I realized: why should I be embarrassed? I don’t steal!”
– Did you manage to make his father change his mind?
Khatia: In no way. He said: “Either I, or he!” You can see for yourself what I chose. So, we haven’t seen him for 12 years. There’s no sign of him. But we have learned to survive.
“We will manage to cope – they will help us”
– How do you manage to? What do you live on? What is your income?
Khatia: We get a social allowance of 150 GEL. 100 GEL out of these 150 GEL is kept by the bank. One year ago, I had to take out a loan for Temo’s operation – he had his polyps removed. We took 2000 GEL loan, and we will have to pay off 100 GEL per month for four years! Is it okay? The bank will take almost twice as much from us! We don’t have any benefits. We also leave 90 GEL to the bank from my mother’s pension. We took out a loan three years ago when she needed to be operated on her heart. There are 18 moths left to pay it off. And we try to survive with the rest of the money.
– What is it enough for?
Khatia: My mother got bedridden after a stroke. She needs expensive medications and diapers. It takes about 150 GEL per month. Temo has asthma. He also takes medications. Doctors said that by the age of 16 he would feel better. We pay about 50 GEL per month for his medications. Plus utilities – and that’s it! I go out to clean, take care of one sick woman when they call me. Temo collects and sells scrap after school. Sometimes he manages to earn up to 30 lari per day. He brings medications and diapers to his grandmother. When I have no job, one can say that he, a 12-year-old boy, keeps the family!  I am so ashamed in front of him. He has no childhood. Once, when my mother and I were sick, he brought 100 kilos of metal to a scrap metal recycler in one day… I don’t know how he managed to.
Temo (12-year-old): But I have a mother and a grandmother! I will take care of you as long as I can!
“I remember all the fairy tales that you told me, all the songs that you sang to me …”
Temo, I’ve only read about boys like you in books! But it turns out they really exist! Any woman would love to be your wife!
Temo: What are you talking about? What woman? What wife? I have no time for that now. Anyone in my place would have done the same! I’m not a little boy to wait when my mom earns money; my granny needs medications. Look how cute she is. I remember how she caressed me and played with me when I was little. Now it’s my turn to take care of her.
– Do you have time to study, to play?
Temo: Yes. I go to school. I can’t say that I am a good student, but I do my best. And I have nothing to play with… Sometimes a neighbor boy allows me to sit at his computer. But they don’t lend me bikes… Well, I probably wouldn’t lend my bike to anyone either. Although, who knows. I never had it.
– What are you and your grandmother usually talking about? What are you telling her?
Temo: Well, I tell her how I studied, what’s new, how many kilograms of scrap metal I sold, how much I earned. She starts crying, takes my hand and kisses it. And I take her hand and kiss it. I love her very much.
“If only my granny was comfortable, and I can sleep on the floor”
Khatia, how can we make your life easier?
Khatia: I addressed you, in particular, because of foodstuffs, medications for my mother and diapers. I have nothing, I even cook food at my neighbor’s place, I store food in her refrigerator. We have no proper beds – but this is not that important for us. I don’t want people to spend money on me. But we won’t be able to survive without medications and food.
–  Temo, what are you dreaming about? Personally, for you?
Temo: I really want a computer I still dream of a bicycle. I thought I’d find an old, broken one, and that I’ll fix it myself.  I came across various metal stuff, but I didn’t get a bike. What a pity.
The only thing I want now is to go to Poti, find Temo, hug him, warm his hands… I want him to never again have to do things that are too much for a child. I wish the only metal thing he would carry would be his brand-new bicycle. And the only thing he would have to decide is to watch a movie in the evening or go for a drive with friends… Well, children should not take on such a burden. But he will not stop doing this hard work until his grandmother has all the necessary medications. He won’t stop collecting scrap metal. And we are the only people who can change his life! Not others, but us. You and me! And your friends with whom you will share this story!
They don’t need much. They only need food, medications, diapers, and beds. And Temo needs a laptop and a bike!
You can visit them yourself and get to know this wonderful boy. Just do not fall in love with him – he is not up to love yet! Their address is: Poti, 30A Javakhishvili Street
(purpose: Temo Dgebuadze).
We have good news for you – now you can read the stories of our beneficiaries on Instagram:https://www.instagram.com/chernovetskyi.fund/and Telegram: https://t.me/ChernovetskyiFund.
When I grow up, I will be helping the needy Georgians like you do! Because it is my homeland!
“I won’t sell scrap metal anymore, but I will learn something new on the tablet”
Do you remember this little 12-year-old boy who decided to collect scrap metal instead of playing games to take care of his grandmother? Just recently, he dreamed of finding some old rusty bicycle:
https://chernovetskyifund.ge/en/projects/850-dgebuadze/
Could he imagine that he would soon receive the gifts of his dreams along with the bike? That he will have a smart TV and a tablet? And at home he would have to look for a place where to put a refrigerator, washing machine and furniture. Temuri says that now he feels like the protagonist in the film, whose wishes came true as if with a wave of а magic wand.
His biggest dream was to stay at home and spend more time with his grandmother – and this dream came true thanks to you. You really are those good wizards for him who fulfilled his dreams with a magic wand.
– Khatia, our readers would like to know how your and Temur’s life goes after the publication of our post?
Khatia: Our life has changed a lot since you appeared. Peace reigned in our home. I didn’t even remember what it felt like. You know, I was always afraid that something would happen to Temur when he leaves home. So that he would get into trouble. You know what a mother’s heart and mind are directed to.
First of all, I am very happy that he is now at home and no longer sells scrap metal. He watches educational programs instead and tries to learn something new all the time. What can make a mother happier than this?
Honestly, at some point I no longer believed in the unity of the people, until you appeared and proved that we were connected to each other like a chain. That, it turns out, we can support and help each other. I have never seen anything like this anywhere. You gave me back my faith in humanity, and friendship. I thank each of you for these feelings.
“When we sit on this sofa, the pieces of iron will no longer bite into us”
– Khatia, have you made any new friends? Can you single out someone?
Khatia: The best thing that we have acquired thanks to your Fund is love and attention. There were so many well-wishers who called me, came to visit me and filled me with positive emotions. Someone brought food, someone brought clothes, someone brought medications, and someone just called and asked how we were.
“Maybe I’ll see myself on TV someday?”
I went through such a whirlwind of emotions that had been sleeping in me for a long time. I will certainly single out an emigrant woman from Italy, whose name is Nana. She asked how we were, gave us advice and encouraged us. Temuri’s teacher, classmates, and their parents really supported Temuri. As if the whole school united for Temuri’s sake. They come to us, bring us food. They even collected money for Temuri and took him on an excursion. The child flew with happiness!
I want in some way convey to you the emotions that you gave us. But I can’t find the words. Thank you for your respect and for the happiness that you did not leave us alone.
“Grandma sleeps better in her new bed and won’t feel hot now”
– Did the local authorities respond to our post? Was there any reaction from them?
Khatia: Yes, they came to visit us from the local municipality, they brought us hygiene products, medications, and food. They showed their attention once and promised that they would come again. But they haven’t shown up for five months now. You really must appreciate attention and I am grateful for it. I hope they keep their word and visit us again.
– Khatia, can you tell me what this help and support means to you personally?
Khatia: For me, this help is something much deeper and more humane than just material well-being. I’ll try to explain to you… I went crazy with joy when you brought us household appliances and gifts. But the warmth and attention of people completely changed the axis of our life. Everything seems to have turned the other way. I don’t know how well I explain to you, but at that age you showed me what real happiness is.
Now everything is in its place
– Now I have a question for Temur. Temur, you are a boy to be proud of. What is going on in your life? What is your morning now?
Temuri (12-year-old): Ma’am, first I want to thank the kind people for buying my grandmother a good bed. Let’s go, I’ll show you how big it is!
In the morning I go into my grandmother’s room and notice that she sleeps better. My morning still starts with my grandmother. Then my mother pours me a cup of tea and fries me toast. I sit down at a new table and watch the program “My Family” on my new tablet.
“This is my mother’s top-secret pie. Mmm, it smells so good!
One more thing, ma’am – my classmates and teachers began to love me more, they caress me all the time. I was also very happy with the bike because I rode it both to the store and to the yard. You know, no one in the whole area has a bike as cool as mine. But recently its wheel broke, and I can’t ride it anymore.
New kitchen corner, new tablet, and new life
– Khatia, maybe you have some other unresolved problem that our Fund can help you with?
Khatia: I already felt the support of your Fund once and I know that I can rely on you with confidence. I don’t rely on anyone more than you! Our problem is that it is very hard for us to pay monthly rent – 100 GEL. All social allowance goes to pay bank debts. Often, I must choose between paying rent or buying my mom food and medications. I don’t want to offend my landlady. My dream is for Temuka to live in his own house, which we haven’t had yet. At this stage, you will make us very happy if you help with the repair of Temur’s bicycle to prolong his joy. You know that everything is related to finances, and we have no way to buy a new wheel. This makes me very upset.
God bless you for such attention and interest. For taking our pain and misfortune to heart. I will never forget that you took my son as your own, my pain as yours, and I am sure that you will also share my joy.
“The main thing is that the grandmother was well, and the rest will be okay”
Friends, the Dgebuadze family will never forget you. Your support has awakened great hope and love in their hearts. They picked up the rhythm of life and no longer feel rejected. Human relationships and fundamentals have always come first for them. Despite their financial situation, Khatia has already raised Temuri a good man and is proud of him. As Temuri says, he saw great love and support in the Georgian people, which he somehow did not feel before.
They always asked for what they really needed. And now they have limited themselves to a small request. I think you will be happy to do this little thing for them. And you will see their happy eyes again!
Kindness is the sun of each of us, which we must share with everyone who needs it. Kindness and love are never lost. This is a blessing for those who give and those who receive. God bless you.
#GE64BG0000000470458000.
(Purpose: The Dgebuadze family)
We have good news for you! Now you can read the stories of our beneficiaries on Instagram: https://www.instagram.com/chernovetskyi.fund/ and Telegram: https://t.me/ChernovetskyiFund.