სახლი დაგვეწვა! გვიშველეთ, ხალხნო!
„დედიკო, როდესაც ჩვენს სახლს ცეცხლი გაუჩნდა, წყალი რატომ არ დაასხით და რატომ არ ჩააქრეთ?“ – გულუბრყვილო ცნობისმოყვარეობით კითხულობს 4 წლის ალექსი, რომელმაც ზღაპარში ნანახი სურათებიდან იცის, რა სახალისოა, როდესაც სათლებით დარბიან და ხანძარს აქრობენ.
ბავშვს და მის 2 წლის დაიკოს წარმოდგენაც კი არ აქვთ, რომ ისინი მალე ტანშიშველ-ფეხშიშვლები ღია ცის ქვეშ აღმოჩნდებიან და საერთოდ ყველაფერს დაკარგავენ…
კორესპონდენტი: შევდივარ და ვხედავ – ოთახი 3х4-ზე; პატარა გოგონა, რომელიც ანგელოზს ჰგავს, საწოლზე ზის, პატარა ხელზე თითებს კეცავს და ითვლის: „ეს – ანა, ეს – მარიამი, თალიკო, ნაირა… კიდევ ბევრია… აი, ამდენი…“
„ყველაფერი უფლის ნებაა! ყოველ ჯერზე, როდესაც გულში სევდა და სასოწარკვეთილება მეპარება, ვიხსენებ, რომ კინაღამ დავიწვით! გესმით? მე და ჩემს გოგონას საშინელ წამებაში ამოგვხდებოდა სული! უფალს ყოველდღე მადლობას ვწირავ, რომ გადაგვარჩინა.
ინეზა, ეს ყველაფერი როგორ მოხდა? სად იყავით? როგორ გადარჩით?
ინეზა:როგორც ამბობენ, ყველაფერი უფლის ნებაა! რომ არა უბრალო შემთხვევითობა, მე და მარიამი ცოცხლები აღარ ვიქნებოდით; ფერფლად ვიქცეოდით, როგორც მისი საყვარელი თოჯინები. 19 დეკემბერს ჩემი ქმარი, უფროს შვილებთან ერთად, მშობლების მოსანახულებლად წავიდა სოფელში, რადგან მამამისი ცუდად გახდა. მე და მარიამი მარტო დავრჩით სახლში. ციოდა, გასათბობად არაფერი გვქონდა. შეშა მეორე დღეს უნდა მოეტანათ. შვილი დასაძინებლად ადრე დავაწვინე და მეც დაწოლას ვაპირებდი, როდესაც მარიამის ნათლიამ დარეკა, რომელიც ჩვენ მახლობლად ცხოვრობს და მასთან მისვლა მთხოვა. ვუთხარი, რომ ბავშვს უკვე ეძინა, ამიტომ ხვალ მივიდოდით… და ამ დროს მარის რომ არ გაეღვიძა, „ხვალ“ აღარც დაგვიდგებოდა!
როგორც ფილმში!..შემდეგ რა მოხდა?
ინეზა:მარიმ გაიღვიძა და სტუმრად წასვლა ითხოვა; თქვა, რომ ძმების გარეშე მოწყენილი იყო. ჩავიცვით და წავედით. 20 წუთიც არ იყო გასული, რომ ტელეფონის ხმა გაისმა. მეზობელი რეკავდა და ყურმილში ყვიროდა. ვერ ვხვდებოდი, რაში იყო საქმე. შემდეგი კი მომესმა სიტყვები: „შენი სახლი იწვის!“ მარიამით ხელში ცეცხლმოკიდებულ სახლს მივაშურე, რომელიც კოცონივით იწვოდა; ცეცხლის ენები ცამდე ატანდა. ბავშვით ხელში გახევებული ვიდექი, შემდეგ მუხლებზე დავეცი და მხოლოდ ერთადერთს ვიმეორებდი: „მადლობა, ღმერთო, რომ ახლა იქ არ ვართ!“
მთავარია ცოცხლები ხართამ ოთახში როგორ აღმოჩნდით?
ინეზა:ხანძრის შემდეგ, ფაქტობრივად ტანშიშველ-ფეხშიშვლები, ყინვაში დავდიოდი და საცხოვრებლად ბინას ვეძებდით. ბევრმა უარი გვითხრა. სახსრების გარეშე, სამ ბავშვთან ერთად – ასეთებისთვის ბინის ქირით მიცემა არ ისურვეს… მხოლოდ გვიან საღამოს, როდესაც მარიამი სიცივისგან სულ მთლად გაითოშა და გალურჯებამდე ტიროდა, შეგვიშვეს… ჩვენმა მასპინძელმა ახლობლებივით მიგვიღო. გაყინული ბავშვები რომ დაინახა, თავისი საბნები მოგვცა, ღუმელი მოიტანა, ჩაი დაგვალევინა… მადლობა ღმერთს, რომ ასეთი ადამიანები არსებობენ! ისინი, როგორც ანგელოზები, სწორედ მაშინ ჩნდებიან, როდესაც ყველაზე მეტად გიჭირს. ჰოდა, აქ გავჩერდით. აქ ძალიან სივიწროვეა, მაგრამ ჩივილი ცოდვაა. ჩვენ ახლა მეტი არც გვჭირდება. ჩვენ არაფერი გვაქვს; არც ტანსაცმელი, არც ჭურჭელი. ა-რა-ფე-რი!
და რაზე ცხოვრობთ?
ინეზა: ჩვენი ერთადერთი შემოსავალი სოციალური დახმარებაა. 360 ლარს ვიღებთ, აქედან 200 ლარს კი ოთახში ვიხდით. 160 ლარად ბავშვები უნდა გამოვკვებო. ვიცი, რომ დღეში 5 ლარზე მეტის დახარჯვის უფლება არ მაქვს. 5 კაცზე დღეში 5 ლარი; მაგრამ ჯერჯერობით, შიმშილით არ მოვმკვდარვართ.
სოციალური სასადილოს საკვები ძალიან გვეხმარება. თუ ქათამს გვაძლევენ, დღესასწაული გვაქვს! შეგვიძლია მეფური სუფრა გავაწყოთ!
– ასეთ მდგომარეობაში სულიერი სიმხნევის შენარჩუნებას როგორ ახერხებთ?
ინეზა: ბავშვებს შეხედეთ! თამაშობენ, მაგრამ ცალი ყური აქეთ აქვთ. ხმაში ოდნავი განგაშიც რომ შემატყონ, ჭკუიდან გადავლენ. ზოგჯერ ხდება, რომ წამიერად ყურადღებას ვადუნებ და ცრემლები თავისთავად მოდიან. „დე, ნუთუ ყველაფერი ასე ცუდად გვაქვს? დე, ვერ გავძლებთ?“ – მეკითხებიან ბავშვები. უფლება არ მაქვს ვუთხრა, რომ კი, ყველაფერი ძალიან ცუდადაა. ვეუბნები, რომ ეს ყველაფერი დროებითია და თავს გავართმევთ! რომ ყველაფერი კარგად იქნება!
ინეზა, თქვენი მეუღლე რას საქმიანობს?
ინეზა:პანდემიამდე ის საცხობში მუშაობდა, მაგრამ შემდეგ საცხობი დახურეს. უმუშევარი ბევრი დარჩა. მერე ეს ხანძარი მოხდა… სამსახურს ვერ შოულობს; მაგრამ ეგეც იქნება. ახლა ჩვენ ძალიან, ძალიან გვიჭირს. ახლა მხარდაჭერა ძალიან გვჭირდება. ჩვენ არაფერი გვაქვს, არც საწოლი, არც ტექნიკა, არც ჭურჭელი, არც ტანსაცმელი, არაფერი!
ამ ტრაგედიამდე როგორ ცხოვრობდით?
ინეზა:როგორც ზღაპარში! ოჯახი სიყვარულით შევქმენით; 13 წლის წინ, ჩემს დაბადების დღეზე,მაღაზიაში ერთმანეთს სრულიად შემთხვევით შევეჯახეთ. აღმოჩნდა, რომ უშანგი ჩემი ნათესავის მეზობელი იყო. ყველაფერი ძალიან სწრაფად მოხდა; გაცნობიდან თვენახევარში დაქორწინება გადავწყვიტეთ და ეს ყველაზე სწორი არჩევანი იყო, რაც კი ცხოვრებაში გაგვიკეთებია. ჩვენი შვილები ამის დასტურია.
– დიახ, მართალი ხართ. თქვენ უბრალოდ არაჩვეულებრივი, მშვენიერი ბავშვები გყავთ, პატარა მარიამი კი ნამდვილ ანგელოზს ჰგავს!
ინეზა: ის მართლაც ჩვენი ანგელოზია! უფალმა ჩვენი ლოცვები შეისმინა და გოგონა გვაჩუქა!
– მოდით, ახლა მათ უკეთ გავეცნოთ! ვისგან დავიწყოთ?
მიშიკო (12 წლის): უფროსი მე ვარ, ამიტომ მე დავიწყებ. იცით, ხანდახან პატარები ისე იქცევიან… ზოგჯერ ყვირიან, ხმამაღლა საუბრობენ, ღრიალებენ. ვეუბნები, რომ დედას უნდა დავუჯეროთ, რომ ის ცოდოა…
უყურე შენ! როგორც დიდი ადამიანი, ისე მსჯელობ!
მიშიკო:დიდი ვარ. მინდა სამსახური ვიშოვო, რომ ყოველდღიური ფული მქონდეს და დედას დავეხმარო.
ავთანდილი (4 წლის):არაფერიც, მე დამჯერი ბიჭი ვარ! და ჩვენ სახლი დაგვეწვა!
დიახ, ვიცი. ყველაზე მეტად რა გაკლია?
ავთანდილი:ო-ო-ო, იქ იმდენი „ბახ-ბუხები“ მქონდა… აი, ამდენი! და ჩემი საწოლი მქონდა! და ტელევიზორიც გვქონდა.
– ყველაზე მეტად რა გინდა: ტელევიზორი თუ „ბახ-ბუხები“?
ავთანდილი:ტელევიზორი! მისი ყურება ყველას შეუძლია! იქ მულტფილმებიც არის! და „ბახ-ბუხებიც“ მინდა. თუნდაც ერთი… ან სამი!
მარიამს რა უნდა?
მარიამი (2 წლის):ანა, მარიამი, თალიკო, ნაირა… და „ჩიჩია“. (ასე ეძახის ის ხორცს.)
ინეზა, ყველაზე მეტად რა გაკლიათ?
ინეზა:მარიამივით ჩამოვთვლი… მაგრამ შეუძლებელია. ჩვენ არაფერი გვაქვს. არც კი ვიცი, საიდან დავიწყო. არ გვაქვს მაცივარი და სარეცხი მანქანა, ტელევიზორი… მიშიკოსთვის – კომპიუტერი. არ გვაქვს ტანსაცმელი, ჭურჭელი, ავეჯი… მოდით, აქ დავასრულოთ, უხერხულია.
ნუ განარისხებთ ჩვენს უფალ ღმერთს!ნუ იტყვით, რომ ცუდად ხართ. თქვენ არ იცით, რა არის ცუდად ყოფნა. ნუ იტყვით, რომ ყველაფერი დაკარგულია! თქვენ არ იცით, რას ნიშნავს ყველაფრის დაკარგვა! ნუ იტყვით, რომ მდგომარეობა გამოუვალია – გამოსავალი ყოველთვის არსებობს, მთავარია მისი პოვნა მოინდომოთ!
ეს ოჯახი გამოუვალ მდგომარეობაში იმყოფებოდა, მაგრამ ისინი უფალს გამუდმებით მადლობას უხდიან იმ ყველაფრისთვის, რაც მათ გააჩნიათ! და დარწმუნებულები ვართ, რომ ამ ამბის წაკითხვის შემდეგ, მათ გვერდით ღვთის დესპანები აღმოჩნდებიან თქვენი სახით! დარწმუნებული ვართ, რომ ღმერთი ამ ოჯახს თქვენი ხელებით დაეხმარება!
ოჯახი მადლობელი იქნება ნებისმიერი დახმარებისთვის: სურსათით, საბავშვო ტანსაცმლითა და ფეხსაცმლით, სარეცხი მანქანით, მაცივრით, ძირითადი ავეჯითა და ჭურჭლით.
დოლიძეების ოჯახის მონახულება და შეძლებისდაგვარად დახმარება თავად შეგიძლიათ. მათი მისამართია: ბათუმი, ლომონოსოვის ქუჩა №20.
მეგობრებო, თქვენთან კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს – თუკი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობელს დახმარება ესაჭიროება, გთხოვთ, გამოიჩინოთ გულისხმიერება და ამის შესახებ მოგვწეროთ ელექტრონულ მისამართზე: [email protected].
(დანიშნულება:დოლიძეების ოჯახი).
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით, დოლიძეების ოჯახსაცგავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!
ვცდილობთ ცხოვრება თავიდან დავიწყოთ და ფენიქსივით, ხელახლა ვიბადებით ფერფლიდან!
რადგან ახლა ნამდვილი სასწაულის, ჭეშმარიტი სიყვარულის და იმედის ამბავს მოგიყვებით.
ისინი, ღვთის განგებით, უვნებლად გადარჩნენ და ყველა ნივთთან და სახლთან ერთად არ დაიწვნენ. ცეცხლმა ყველაფერი ღირებული შთანთქა, თუმცა უფალმა ყველაზე ფასდაუდებელი, – მათი სიცოცხლე გადაარჩინა. სამი პატარა ბავშვი და მათი მშობლები სიცივეში, ქუჩაში, თბილი ტანსაცმლის გარეშე დარჩნენ.
აი, მათი ამბავიც: https://chernovetskyifund.ge/ge/projects/finished/698-dolidze
გახსოვთ პატარა მარიამი, რომელმაც უსაყვარლესი ხმით ჩამოგვითვალა თავისი დამწვარი თოჯინების სახელები და კითხვაზე, რა უნდოდა ყველაზე მეტად, გვიპასუხა: „დოდონა“? (ასე ეძახდა თოჯინას.) აუცილებლად უყურეთ, ეს ვიდეო გულს გაგითბობთ! ფონდის თანამშრომლები მას ყოველდღე ვუყურებთ.
ახლა კი მოემზადეთ! თქვენ ახლა წაიკითხავთ ამბავს სიკეთეზე, რომელიც ამ სასტიკ სამყაროში ძალიან გვაკლია და მიხვდებით, რომ ქართველები ამქვეყნად ყველაზე კეთილი ადამიანები არიან და სიხარული მათაც კი შეიძლება ესტუმროს, ვისაც მისი არ სჯერა.
ეს სწორედ ის მარიამია, რომელსაც ფონდში დოდონას ვეძახით
ინეზა, როგორ შეიცვალა თქვენი ცხოვრება ჩვენი პოსტის გამოქვეყნების შემდეგ?
ინეზა: მარტო ჩვენი სახლი კი არ დაიწვა, თვალის დახამხამებაში თავშესაფრის გარეშე დავრჩით. მრავალი წლის განმავლობაში ნაგროვები ქონება და საუკეთესო მოგონებები იქ დავტოვეთ. რაღაც მომენტში მეგონა, რომ ჩემი ოცნებებიც ფერფლად იქცა… სად უნდა წავსულიყავით ფაქტობრივად შიშველ, სამ პატარა ბავშვთან ერთად? თქვენ მოგმართეთ და თქვენ, ათობით და ასობით მზრუნველ ადამიანთან ერთად, პირდაპირი და გადატანითი მნიშვნელობით, ჩვენი სიცარიელე შეავსეთ თქვენი არსებობით და დახმარებით.
აი, შეხედეთ, ჩვენი საცოდავი ოთახი ბევრად მყუდრო გახდა! ახლა ბავშვებს ახალ, განიერ საწოლებზე სძინავთ, მე კი საღამოებს ამ ლამაზ დივანზე ვატარებ და ტელევიზორს ვუყურებ. ბავშვები მასზე ისე ოცნებობდნენ! ხომ იცით, ძალიან გვიჭირს: ხუთ კაცზე დღეში ხუთი ლარი გვაქვს… აი, ასე ვცხოვრობთ მთელი ამ ხნის განმავლობაში, ამიტომ ღუმელზე, უთოზე და მაცივარზე მხოლოდ ოცნება თუ შემეძლო; მაგრამ თქვენ ეს ოცნება რეალობად აქციეთ! ყველაფრისთვის მადლობელი ვარ: სურსათისთვის, წამლებისთვის… ჩვენი ცხოვრება ნელ-ნელა ლაგდება და უფალს მადლობას ვწირავ, რომ ეს კეთილი ხალხი გამომიგზავნა!
„სიცილი თუ გინდა, შეგიძლია მულტფილმები ჩართო. მე თვითონაც შემიძლია.“
– ინეზა, ძალიან გვიხარია, რომ თქვენი დახმარება შევძელით! გვითხარით, ყველაზე მეტად რა დაგამახსოვრდათ? ახალი მეგობრებიდან განსაკუთრებით ვის აღნიშნავდით?
ინეზა: არ შემიძლია თამარის და მისი ოთხი თანამშრომლის შესახებ არ მოგიყვეთ: გვესტუმრნენ და სურსათით, საყოფაცხოვრებო ქიმიით და ჰიგიენური საშუალებებით სავსე უზარმაზარი ჩანთები მოგვიტანეს. სრულიად უცხო ადამიანებმა, ამ გაგანია პანდემიის დროს, ჩვენს დასახმარებლად საკმაოდ დიდი თანხა შეაგროვეს! ჩემს შვილებს ამდენი საჭმელი დიდი ხანია არ უნახავთ… და ნეტა იცოდეთ, ვიღაცის მზრუნველობა როგორ გვაკლდა! ღმერთმა ჯანმრთელად ამყოფოს ყველა კეთილი და მზრუნველი ადამიანი! სანამ ისინი არსებობენ, იმედიც ყოველთვის იქნება!
„ერთი გემრიელობა მე, ერთი – შენ და დედიკოსაც დარჩება.“
– ინეზა, თქვენს ამბავს ადგილობრივი ხელისუფლება თუ გამოეხმაურა?
ინეზა: სამწუხაროდ, არა. სოციალურ დახმარებას ვიღებთ და სოციალური სასადილოც ძალიან გვეხმარება, მაგრამ იმდენი ხარჯი გვაქვს… მარტო ამ ოთახში 200 ლარს ვიხდით, დანარჩენი თანხის გადანაწილება კი მთელ თვეზე გვიწევს. არადა, ხომ იცით, სამი პატარა ბავშვით როგორია, რამდენი საზრუნავი და გაუთვალისწინებელი ხარჯია… როგორღაც გაგვაქვს თავი…
„ნახე, კოსმოსურ ხომალდს ჰგავს! ვჟ-ჟ-ჟ, გავფრინდი-ი-ით!“
– ინეზა, ფონდის მეგობრებისგან ასეთ მხარდაჭერას ელოდით? რას ნიშნავს თქვენთვის ეს დახმარება?
ინეზა: იცით, რომ არა კეთილი ხალხი, რომლებმაც გულმოწყალება ჩვენი ცხოვრების ყველაზე რთულ დროს გამოიჩინეს და დაგვეხმარნენ, დღემდე ალბათ ვერ მოვატანდით. საუბარი მაქვს იმ მომენტებზე, როცა ერთი კაპიკიც კი არ გვქონდა, არც დასაძინებელი ადგილი გვქონდა, ბავშვებს არ ჰქონდათ საჭმელი და ტანსაცმელი… ხომ წარმოგიდგენიათ, რის გადატანა მოგვიწია? თქვენი ფონდის შესახებ ბევრი მსმენია და ვიცი, როგორ ეხმარებით გაჭირვებულებს, ამიტომ დიდი იმედი მქონდა, რომ არც ჩვენი ამბავი დატოვებდა თქვენს მკითხველებს გულგრილს და გამოგვეხმაურებოდნენ.
მაშინ მხოლოდ ტანსაცმელზე და ჭურჭელზე ვფიქრობდი; იმაზე, რომ ბავშვების ცხოვრება ოდნავ მაინც გამეუმჯობესებინა და ელემენტარული ნივთები მაინც გვქონოდა. მაცივარზე და ღუმელზე უბრალოდ ხმამაღლა ვოცნებობდი. რას წარმოვიდგენდი, რომ თითქმის მთელი ქვეყანა, თითოეული ადამიანი შეძლებისდაგვარად გადმორიცხავდა თანხას ფონდში, რომ ჩემთვის ყველა საჭირო ნივთი ეჩუქებინათ? ჩვენ აღარაფერი გვქონდა და აღარ ვიცოდით, როგორ გაგვეგრძელებინა ცხოვრება, მაგრამ ახლა, თქვენი წყალობით, ახალ ცხოვრებას ვიწყებთ. მაპატიეთ ამ ცრემლებისთვის. ეს იმ სიხარულის ცრემლებია, რომელსაც თქვენი მზრუნველობით და სიყვარულით გვჩუქნით.
„აქ ჩემი „დოდონაც“ კი მოთავსდება!“
– ჩვენ კი ის გვიხარია, რომ საქართველოში ყველაზე კეთილი ადამიანები ცხოვრობენ, რომლებსაც სხვისი ტკივილი გულთან ახლოს მიაქვთ და უფლის სწამთ! ინეზა, მინდა თქვენს შვილებსაც გავესაუბრო. მიშიკო, აბა, როგორი განწყობა გაქვს? ემზადები სასწავლო წლის დასაწყებად?
მიშიკო (12 წლის): დიდი მადლობა, ბევრად უკეთეს განწყობაზე ვარ. ხომ ხედავთ, სახლი ისეთი ცარიელი აღარაა, როგორც ადრე და ახალ საწოლზე ნორმალურად დაძინება მაინც შემიძლია… და რაც მთავარია, – დედაც და მამაც კარგ ხასიათზე არიან. სკოლაც მალე დაიწყება. მეგობრები ძალიან მენატრებიან და იმედი მაქვს, რომ დისტანციური სწავლება აღარ იქნება, თორემ არც მობილური მაქვს და არც ნოუთბუქი.
ახალ საწოლზე ძილი და ზოგჯერ ხტუნაობა ძალიან კომფორტულია
და თამაშიც!
ახალ საწოლზე ვიხტუნავეთ, ახლა კი ერთმანეთს ჩავეხუტებით და დივანზე დავისვენებთ!
ავთანდილი (4 წლის): ნოუთბუქი არ მინდა! ბევრი სათამაშო მინდა და ბევრი შოკოლადი ჩემთვის და მარიამისთვის!
ავთო, გპირდები, ბევრ ტკბილეულს მოგიტანთ! ინეზა, ჩვენს საუბარს დავუბრუნდეთ. გვითხარით, კიდევ რით შეუძლიათ ჩვენს მკითხველებს თქვენი დახმარება? ყველაზე მეტად რა გჭირდებათ?
ინეზა: ჩემო კარგებო, თქვენთვის მადლობის თქმით არასოდეს დავიღლები იმ ყველაფრისთვის, რაც ჩვენი ოჯახისთვის გააკეთეთ. კიდევ რამის თხოვნა ძალიან მერიდება, მაგრამ… მიშიკომ ჩვენი მთავარი პრობლემა გააჟღერა: დისტანციური სწავლების შემთხვევაში ბავშვი სწავლის გაგრძელებას ვეღარ შეძლებს. იქნებ ვინმეს ძველი ნოუთბუქი ან მობილური ჰქონდეს? მე კი სარეცხი მანქანა მჭირდება, თორემ ხუთი კაცის ტანსაცმლის ყოველდღე ხელით რეცხვა არც ისე ადვილია, თან გაყინულ წყალში… როგორც გითხარით, ცხოვრებას თავიდან ვიწყებთ. რასაც წლების განმავლობაში ნელ-ნელა ვაგროვებდით, ყველაფერი ერთიანად დაიწვა, ამიტომ ტანსაცმელი, საყოფაცხოვრებო ქიმია, სათამაშოები ბავშვებისთვის და რასაც თქვენს ბინაში ხედავთ – ჩვენ ეს ყველაფერი არ გვაქვს და ნებისმიერი დახმარებისთვის მადლობლები ვიქნებით! ღმერთმა დაგლოცოთ თქვენც და თქვენს ოჯახებიც! უფალი გფარავდეთ, ჩემო კარგებო!
მეგობრებო, ჩვენი თანამოქალაქეები ძალიან რთულ მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ: მათი სახლი დაიწვა, თვითონ კი სასწაულებრივად გადარჩნენ! ოჯახს, რომელშიც სამი მცირეწლოვანი ბავშვი იზრდება, თავი ძლივს გააქვს. ისინი სოციალურ დახმარებაზე ცდილობენ გადარჩენას, ამიტომ ძალიან გთხოვთ, მოდი კიდევ ერთხელ გავერთიანდეთ და ამ გაჭირვებულ ხალხს აუცილებლად დავეხმაროთ! ინეზამ სარეცხი მანქანა გვთხოვა, უფროს ბიჭს სწავლისთვის მობილური ტელეფონი ან ნოუთბუქი სჭირდება, პატარებს კი ტანსაცმელი და სათამაშოები. ერთად ჩვენ ნამდვილად შევძლებთ, რომ მათ ახალი ცხოვრების დაწყებაში დავეხმაროთ!
(დანიშნულება: დოლიძეების ოჯახი).
თანხის გადმორიცხვა შეგიძლიათ ჩვენი ვებ-გვერდის მეშვეობითაც: https://chernovetskyifund.ge/ge/projects/finished/698-dolidze
და მხოლოდ ერთ ზარს სპეციალურ ტელეფონის ნომერზე:
0901 200 270 შეუძლია ვიღაცის სიცოცხლე გადაარჩინოს! დალოცვილები ყოფილიყავით!
დაფიქრდით იმაზე, რომ ჩვენ სწორედ გაჭირვებულთა დახმარებით და მათი ტკივილის გაზიარებით ვზრუნავთ საკუთარსულზე და ვუახლოვდებით უფალს.

calendar March 4, 2021
“Mommy, why didn’t you pour water on our house when it caught fire, why didn’t you put it out?” – 4-year-old Alexi asks with interest, naively, because he knows from the fairy tales’ pictures that it’s fun when everyone runs with buckets and puts out the fire with water!
The child and his 2-year-old sister cannot even imagine that soon they will find themselves in the street without anything.
Correspondent: I enter a room 3 by 4 meters and I see a little girl who looks like an angel sitting on the bed, bending her little fingers and counting: “This is Anna, this is Mariam, Taliko, Naira … much more … that much …”
“Everything is will of God!” Whenever sadness and despair creep into my heart, I recall how we almost burned to death! Do you understand? My baby and I would die in terrible agony! Every day I thank God for saving us.
– Ineza, how did it all happen? Where have you been, how did you manage to survive?
Ineza: Everything is will of God! If not for coincidences, me and Mariam would not have been alive, we would have burned to death like Mari’s favorite dolls. On December 19, my husband together with our older children went to the village to visit his parents – his father felt sick. Mariam and I were left alone at home. It was cold, and we had no firewood to heat. They were going to bring us the firewood next day. I put my daughter to bed early and was planning to go to bed too. But at this time Mariam’s Godmother, who lives nearby, called me and asked me to come. I said that the baby was asleep, so I would come to see her tomorrow. If Mari had not woken up then, “tomorrow” would not have come for us!
– Like in a thriller! What happened then?
Ineza: Mari woke up and asked me to go to visit, saying that she got bored without her brothers. We got dressed up and left. 20 minutes later somebody called me – it was my neighbor who shouted into the phone. I could not understand what the matter was, but then I heard the words: “Your house is on fire!” With Mariam in my arms, I ran to the blazing house – it burned like a bonfire, flames reached the sky. I froze up with my daughter in my arms, then fell to my knees, and the only thing I kept repeating was:  “Thank you, God, that we’re not inside!”
– The main thing is that you are alive … How did you find yourself in this room?
Ineza: After the fire, we walked in the cold almost naked and barefoot, and looked for housing. Many refused to let us in – with three children and without money…They didn’t want to rent the apartment to people like us. Late in the evening, when Mariam got completely frozen and was bitterly crying, they finally let us in … Our landlady has made us feel right at home. When she saw our frozen children, she gave them her blankets, brought a stove, and gave them tea … Thank God that there are such people! They appear like angels when you are in trouble. So, we stayed here – it is not too much space here, but I do not complain. We don’t need more now – we have got nothing, not even clothes or kitchenware. Nothing!
Ineza: The social allowance is our only income. We get 360 GEL and pay 200 GEL from this amount for rent. I must keep my children for 160 GEL per month. I know that I cannot spent more than 5 lari per day! 5 lari for 5 people per day! Well, we have not starved to death yet.
Foodstuffs from the social canteen helps us a lot. When they give us a chicken, it’s a real holiday! We can prepare a sumptuous table then!
– How do you manage to keep your spirits high in your situation?
Ineza: Look at the children, they are playing, but they are still half-listening to what we are talking about. If they notice even the slightest alarm in my voice, they will just go crazy. Sometimes I also give slack – sometimes the tears pour from my eyes themselves. “Mom, is everything so bad with us? Mom, can’t we hold out? ” – the children start to ask me. I have no right to answer them that everything is worse than ever. I tell them that our problems are temporary, and we will break through! That everything will be fine!
– Ineza, what does your husband do?
Ineza: He used to work in a bakery before the pandemic, but then the bakery was closed. Many people were left unemployed. Then this fire happened … He just can’t find a job. Everything will work out but now we are in a very bad time. Now we really need support. We have nothing – no beds, no appliances, no kitchenware, no clothes, nothing!
How did you live before this tragedy happened?
Ineza: We were living the dream! We started our family for great love. 13 years ago, on my birthday, we accidentally crossed paths in a store. It turned out that Ushangi was my relative’s neighbor. Everything happened very quickly – we decided to get married a month and a half after we first met. This was the wisest choice we have made in our life and our children are proof of this.
– Yes, you are right, your children are just wonderful, beautiful, and baby Mariam looks like an angel!
Ineza: She is our angel! God heard our prayers and gave us a daughter!
– Let’s get to know them better! With whom should we start?
Mishiko (12-year-old): I am the oldest, let’s start with me. You know, these little ones sometimes behave so terribly … They scream, talk loudly, yell. I tell them that they must obey our mother, that they must feel sorry for her.
– Oh, you talk like an adult!
Mishiko: I am adult. I want to find a job, so that I can earn some money every day and help my mother.
Avtandil (4-year old): Nothing of the kind, I’m a good boy! And our house burned down!
– Yes, I know. And what do you miss the most?
Avtandil: I had so many “bang-bangs” there… A lot! I had my own bed! And we had a TV too.
– What do you want more – the “bang-bangs” or TV?
Avtandil: TV! Everybody can watch it! And there are cartoons there! But I want the “bang-bangs” too. At least one… Or three!
– What does Mariam want?
Mariam (2-year-old): She wants Anna, Mariam, Taliko, Naira, and “chichia” (that’s how she calls meat).
– Ineza, what do you need most of all?
Ineza: I’ll start listing like Mariam… but that’s impossible. We have nothing. I have no idea where to start from. We have neither fridge nor washing machine. No TV … no computer for Mishiko. No clothes … no kitchenware, no furniture … I’ll better stop because I am embarrassed.
God be praised! Do not say that you feel bad – you just do not know what bad is. Do not say that everything is lost – you do not know what it means to lose everything! Do not say that the situation is hopeless – there is always a way out, you just need to want to find it!
This family is in a dire situation, but they never cease to thank the Lord for everything they have! And we are sure that after reading this story the messengers of God like you will stand next to them. We are sure that God will help this family through you!
The family will be grateful for any help: foodstuffs, children clothes and shoes, washing machine, refrigerator, basic utensils.
You can visit them and provide all possible help to the Dolidze family.Their address is: Batumi, 20 Lomonosov Str.
(Purpose: the Dolidze family).
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support Dolidze family too, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!
We try to start our life from scratch, and we get reborn from the ashes like a phoenix!
Because now we are going to tell you the story of a true miracle, true love and hope.
Thanks to God’s providence, they remained alive and did not burn down along with all their things and their house. The fire took everything of value they had, but God saved something priceless – their lives. Three little children and their parents ended up in the street freezing with no warm clothes.
Here is their story: https://chernovetskyifund.ge/en/projects/finished/698-dolidze/.
Do you remember the baby Mariam, who listed all her burnt dolls in a sweet voice; and, when asked her what she wanted most, her answer was – “dodona”? (this is how she calls her doll). Take a look, this video will warm your soul! We watch it every day in our Fund.
Get ready now! You will read the story of the good that we lack so much in this cruel world. You will see that Georgians are the kindest people and that joy can come even to those who do not believe in it.
This is the same radiant Mariam, whom we call Dodona at our Fund.
– Ineza, how did your life change after publishing the post about you?
Ineza: Not only our house burned down, in an instant we became people without a roof over their heads. There we left our possessions and our best memories. At some point, it seemed to me that my dreams had also turned to ashes… Where could we go being almost naked with three little children in our arms?! We addressed you for help, and you, together with dozens and hundreds of caring people, started to fill our void in the literal and figurative sense with your presence and help.
Look, how our wretched room has become much more cozier – now the children sleep on a new wide bed, and I while away the evenings on this beautiful sofa watching TV. My children dreamed of it so much! You know, we really live in need: we have 5 GEL for five people a day… This is how we live all this time, so I could only dream of an oven, iron, and refrigerator. You made that come true! I am grateful for everything – for medications and food. Our life began to improve little by little. God, thank you for giving us those good people!
“If you want to giggle, you can turn on cartoons – I can do it myself”
– Ineza, we are so happy that we managed to help you! What did you remember the most? – Would you like to single someone out from your new friends?
Ineza: It is impossible not to tell you about Tamar and her four colleges. They came to visit us and brought us huge bags with groceries, household chemicals, hygiene products. Complete strangers in the midst of the pandemic have raised a large amount of money to help us! My children have not seen so much food for so long! And we missed someone’s care so much! God bless all kind and caring people! While they exist there always will be hope!
“One yummy for me, one yummy for you and it will be left for mom as well”
– Ineza, was there any response from the local authorities after your story was published?
Ineza: Unfortunately, no. We get a social allowance, and a social canteen helps us a lot as well. But we have so many expenses – we only pay 200 GEL for a room, and we have somehow to stretch the remaining money for the entire month. Well, you know how it happens, when you have three children – there are so many worries and unforeseen costs. We survive somehow.
“Look, it looks like a spacecraft!  Let’s fly!”
– Ineza, did you expect to get such a support from the friends of the Fund? What does it mean to you?
Ineza: You know, we probably would not have survived to this day, if not for the kind people who showed mercy and helped us in the most difficult period of our life. These are moments when we didn’t even have a penny, we had no place to sleep, we had no food and clothes for our children… Can you imagine what we had to go through? I heard a lot about your Fund, the help that you provided to those in need, so I really hoped that our story will touch the hearts of your readers and they will respond. At that time, I thought about clothes and dishes, about how to slightly improve the life of my children, to get at least some basic things. A fridge and an over were just dreams. How could I have thought that almost the entire country, everyone would send money to the Fund to give me everything I need? We had nothing, we had no idea how to live on, but as soon as you appeared in our life, we started living from scratch. Please forgive me for my tears – these are tears of joy you gave me with your love and care.
“My Dodona will fit here”
– We are so happy that the kindest people in the world live in Georgia, people who understand someone else’s pain and believe in God! Ineza, I would like to talk to your children. Mishiko, what about your mood? Are you preparing for the new school year?
Mishiko (12-year-old): Thank you, now I am in a better mood. You see, the house is not as empty as it used to be – I can at least sleep normally on the new bed. The main thing is that my dad and mom are in a good mood. The school will start soon, I miss my friends and hope that we will not learn remotely this time, because I have neither laptop nor mobile phone.
It’s so comfortable to sleep on our new bed and sometimes to jump on it
And even play!
We jumped on the bed, now we hug each other and relax on the couch!
Avtandil (4-year old): I don’t want a notebook, I want toys! And many chocolates for me and Mariam!
– Avto, I promise you – we’ll bring you many sweets. Ineza, let’s continue our conversation. How else our readers can help you? What do you need the most?
Ineza: My dear, I will never tire thanking you for everything you’ve done for my family. I am so embarrassed to ask you for anything else! Mishiko voiced our main problem: in the case of distance learning, he won’t be able to continue his studies. Maybe someone will have some old laptop or mobile phone? I would really like to have a washing machine, because it is not very easy to wash clothes for five with hands every day, moreover, in an ice-cold water. As I already said, we started our life from scratch, because everything we’ve collected for years was taken by a fire. Clothes, household chemicals, toys for children, everything you see in your home – we have none of that, and we will be grateful for any help! May God protect you and your homes. God bless you, my dear ones!
Friends, our compatriots found themselves in a very difficult situation: their house burned down, and they miraculously managed to survive!
A family with three small children barely makes ends meet, trying to survive on social allowance. Please, let us unite one more time and help these poor people, Ineza asked us for a washing machine, her eldest son needs a mobile phone or laptop to study, and the younger ones need clothes and toys. All together we will certainly manage to help them starting a new life
(purpose: The Dolidze family).
You can also transfer money from our website: https://chernovetskyifund.ge/en/projects/finished/698-dolidze/
Let’s believe that helping others, we take care of our own souls and draw closer to Lord through the suffering that we share with them.